Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na únor

Březen 2014

Program na duben
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

pondělí3. 3.

Okénko
19:00

Borgman

PROJEKCE A DIALOGY FAMU

Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

3. 3. Borgman/ Bergman
(NIZOZEMÍ 2013, Alex van Warmerdam, holandsky, anglicky, české titulky, 113 min.)

Nečekaný příchod bezdomovce Bergmana do luxusní rezidenční čtvrti odstartuje sérii znepokojivě bizarních událostí a starostlivě budovaná fasáda bohatého manželského páru dostává pěkně na frak. Metaforicky laděný příběh plný ironie a černého humoru je zčásti blízký i české nové vlně. Van Warmerdam patří k nejslavnějším nizozemským režisérům a dramatikům; Borgman je prvním jeho dílem, jež se ocitá i v naší distribuci. Slavnostní předpremiéra filmu, který po svém uvedení v soutěži na MFF v Cannes 2013 obdržel ocenění na MFF v Sitges, Stockholmu, Strasburgu i Haifě a získal také tři hlavní holandské ceny za nejlepší film, režii a herečku v hlavní roli. Vstupné 60 Kč. Studenti FAMU vstup zdarma (počet míst omezen).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Studenti FAMU vstup zdarma (počet míst omezen).

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý4. 3.

Okénko
18:00

#chicagoGirl

JEDEN SVĚT 2014

#chicagoGirl

#chicagoGirl – The Social Network Takes on a Dictator

Joe Piscatella / USA, Syria / 2013 / 74 min.

Devatenáctiletá Ala´a Basatneh by měla mít běžné starosti jako její američtí vrstevníci: školu, lásky, módu, hudbu… Jenže na nic z toho studentka z Chicaga nemá čas – prostřednictvím svého notebooku totiž organizuje revoluci v Sýrii. Pomáhá koordinovat protesty, šíří fotky a videa nebo informuje demonstranty o aktuálním dění. Její přátelé Bassel, Aous a Omar jsou přitom v samotném ohnisku dění, v zemi, kde už tři roky trvá občanská válka. Dokumentují zločiny Asadova režimu a samozřejmě bojují. Vyměnili však zbraně za fotoaparát, mobil a internet. Film sleduje úsilí a odvahu mladých lidí a odkrývá fenomén sociálních sítí, který se stal zásadním hybatelem vlny arabského jara.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Metamorfózy

JEDEN SVĚT 2014

Metamorfózy

Metamorphosen
Sebastian Mez / Germany / 2013 / 84 min.

Dne 29. září 1957 se na jižním Urale odehrála jaderná havárie, o které svět neměl dlouhá léta tušení. Přísné utajení ze strany sovětského režimu vedlo k tomu, že varováni nebyli ani místní obyvatelé. Tzv. kyštymská katastrofa je přitom po Černobylu a Fukušimě třetí nejvážnější jadernou havárií v dějinách. Oblast o rozloze 23 tisíc km2 je dodnes kontaminována silnou radioaktivitou a patří mezi nejzamořenější místa světa. Působivé černobílé obrazy opuštěné krajiny jsou doplněny silnými výpověďmi pamětníků i lidí, kteří ač ještě nebyli na světě, se dodnes musejí potýkat s následky události staré více než půl století.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

středa5. 3.

Okénko
18:00

Ujednání

JEDEN SVĚT 2014

Ujednání

The Agreement

Karen Stokkendal Poulsen / Denmark / 2013 / 58 min.

Film dánské režisérky Karen Stokkendal Poulsen nahlíží pod pokličku diplomatických jednání mezi Srbskem a Kosovem na půdě Evropské unie. Píše se rok 2012: Srbové by se rádi přiblížili slibovanému členství v EU, zástupci Kosova usilují o uznání své nezávislosti a EU potřebuje posílit svou důvěryhodnost coby strážce stability v Evropě. Uvnitř obou vyjednávacích týmů panuje napjatá atmosféra, emoce doprovázejí každou kontroverzní formulaci. Podaří se evropskému vyjednavači dosáhnout uzavření konsensu? Napomůže vypjaté atmosféře vhodně zvolená kravata?

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

O trhu s orgány

JEDEN SVĚT

O trhu s orgány

Tales from the Organ Trade

Ric Esther Bienstock / Canada / 2013 / 82 min.

Stovky tisíc lidí ročně umírají na selhání ledvin. Většina z nich se v přísně regulovaných zdravotnických systémech zkrátka nedočká dárce. Poptávka vysoce převyšuje nabídku, a tak se zoufalí pacienti obracejí na černý trh, kde prodávají své orgány ti nejchudší z rozvojových zemí. Filmový štáb procestoval USA, Filipíny, Kosovo, Turecko, Izrael, Kanadu, Moldavsko, aby přinesl svědectví dárců, pacientů, lékařů i žalobců. Investigativní dokument rozpoutává debatu o etických i právních aspektech celosvětového obchodu s lidskými orgány a klade provokativní otázku: Je morální zachránit vlastní život na úkor kvality života někoho jiného?

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

čtvrtek6. 3.

Okénko
18:00

S nálepkou ADHD

JEDEN SVĚT 2014

S nálepkou ADHD

Four Letters Apart – Children In the Age of ADHD

Erlend E. Mo / Denmark / 2013 / 88 min.

Marino, Martine, Victor anebo možná i vaše dítě trpí neurovývojovou poruchou známou jako ADHD čili porucha pozornosti s hyperaktivitou. Ta ve školním věku postihuje zhruba 3–7 procent dětí a u přibližně poloviny z nich pak přetrvává do dospělosti. Lékaři často těmto dětem předepisují léky, které usměrňují činnost mozku. Jedna dánská škola má ale úplně odlišný přístup – alternativní program zaměřený na individuální potřeby a problémy jednotlivých dětí, na kterém se ve spolupráci s rodiči podílí učitelé a terapeuti. Křehký filmový portrét zachycuje, jak se třem dětem díky unikátní metodice daří postupně ovládnout své pocity i chování.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Tibet - oheň v zemi sněhu

JEDEN SVĚT 2014

Tibet – oheň v zemi sněhu

Fire in the Land of Snow: Self-Immolations in Tibet

Gyatso Losang, Dondhon Namling, Amish Srivastava / USA / 2013 / 57 min.

Čínské represe dohnaly Tibeťany v posledních letech k radikální formě protestu – sebeupalování. Od roku 2009 se upálilo již asi 120 Tibeťanů, převážně buddhistických mnichů a mnišek, kteří tímto zoufalým aktem volali po návratu dalajlamy a nastolení svobody. Zvolená mučivá forma protestu jen ilustruje beznadějnou situaci Tibeťanů, jejichž hlasy nejsou dostatečně slyšet. V reakci na ně čínská vláda zametá stopy a trestá přeživší oběti i jejich rodinné příslušníky. Unikátní ilegálně pořízené záběry veřejných demonstrativních sebevražd i názory expertů přinášejí šokující vhled do současné situace v Tibetu.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

pátek7. 3.

Okénko
18:00

Každodenní vzpoura

JEDEN SVĚT 2014

Každodenní vzpoura

Everyday Rebellion

Arash T. Riahi, Arman T. Riahi / Austria, Switzerland / 2013 / 118 min.

Pokud chcete zvítězit nad boxerem, hrajte s ním šachy. Každodenní vzpoura je příběhem o tom, že tvořivost a nápaditost může zvítězit nad násilím a represemi. Dokument zkoumá vliv rozvoje médií a technologií na vznik nových forem protestů a odporu, které testují sílu diktatur a pevnost struktur globálních korporací. Snímek ukazuje příklady protestních hnutí a aktivit z různých koutů světa jako Írán, Sýrie, Španělsko. I když vznikly z rozličných důvodů, sdílejí to podstatné: otevřený i kreativní přístup a především gándhíovskou ideu nenásilí. Film vznikl jako součást cross-mediálního projektu www.everydayre­bellion.com.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Souhlasím s podmínkami

JEDEN SVĚT 2014

Souhlasím s podmínkami

Terms and Conditions May Apply

Cullen Hoback / USA / 2013 / 80 min.

Koncept soukromí patří zdá se minulosti, jak nás přesvědčují v dokumentu Cullena Hobacka odborníci na technologie a společenské vědy. Téměř pokaždé, když si zřizujeme e-mail nebo aktualizujeme software, klikneme na tlačítko „souhlasím“. Kolik z nás si však kdy skutečně přečetlo podmínky? Naším stvrzením poskytujeme velkým korporacím jako Facebook či Google, a potažmo i národním vládám možnost monitorovat naše chování v reálném čase. Akceptujeme však i skutečnost, že můžeme být vyhoštěni ze země, když na Twitteru zavtipkujeme o terorismu? Film chronologicky mapuje proměnu americké legislativy, která ruku v ruce se stále zdokonalujícími se technologiemi pro ukládání velkých dat přibližuje naše životy orwellovské dystopii.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

sobota8. 3.

Okénko
14:00

Ruina

JEDEN SVĚT 2014

Ruina

Ruina

Markus Lenz / Germany / 2013 / 73 min.

Před dvaceti lety zkrachovala ve Venezuele jedna z největších bank. V centru metropole Caracas po ní zůstal stát nedostavěný dvousetmetrový mrakodrap. Do kanceláří, které měly sloužit bankéřům, se postupem času svévolně nastěhovaly tři tisíce lidí. Sousedé z okolních čtvrtí se squatterů bojí, přejí si, aby je úřady ze zruinované stavby vysídlily. Ty ale vzniklou situaci dlouhodobě ignorují. Dům, o kterém se mluví jako o největším vertikálním slumu v Latinské Americe, má však vlastní pravidla a řád. Zdejší obyvatelé si vybudovali svérázný model komunitního řízení. Film ukazuje realitu země, která po patnácti letech Chávezovy vlády zdaleka nepřipomíná slibovaný socialistický ráj.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
16:00

Ve stínu slunce

JEDEN SVĚT 2014

Ve stínu slunce

In the Shadow of the Sun

Harry Freeland / UK / 2012 / 84 min.

Narodit se bez pigmentu ztěžuje život všude na světě – kůži spaluje slunce, lidé častěji umírají na rakovinu a postupně slepnou. Albíni v Tanzanii ale doslova bojují o přežití. Místní šamani totiž šíří mezi lidmi pověru, že části těl „bílých duchů“ přinášejí štěstí a blahobyt. V emocionálně silném dokumentu filmaři šest let sledovali osudy dvou albínů, kteří se i přes nepřízeň osudu přibližují svému snu – patnáctiletý Vedastus touží po vzdělání, Josephat Torner po společnosti bez předsudků a brutálních vražd albínů. Ani jeden z nich nechce být ve vlastní zemi pronásledován jenom kvůli své odlišnosti.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
18:00

Zvuky mučení

JEDEN SVĚT 2014

Zvuky mučení

Sound of Torture

Keren Shayo / Israel / 2013 / 60 min.

Tisíce Eritrejců prchají před diktátorským režimem přes egyptský Sinaj do Izraele. Mnoho z nich je však na své cestě zajato beduínskými únosci, kteří požadují od jejich příbuzných vysoké výkupné. Švédská rozhlasová novinářka Meron Estefanos původem z Eritreje dává ve svém pořadu zaznít hlasům zoufalých obětí volajících přímo z telefonů svých krutých únosců. Při sledování osudu Hiriyti, která byla unesena během cesty za svým manželem, se novinářka dostává jak do Izraele, kam se ti šťastnější po dlouhé cestě dostanou, tak na egyptský Sinaj, na dohled míst, kde jsou uprchlíci drženi. Film přináší mučivé svědectví o aktuální situaci afrických uprchlíků, které se média zatím příliš nevěnovala.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Mráz kopřivu nespálí

JEDEN SVĚT 2014

Mráz kopřivu nespálí

Grasp The Nettle

Dean Puckett / UK / 2013 / 89 min.

Aby mohl Dean Puckett natočit svůj dokument, opustil na tři roky běžný způsob života a stal se členem komunity, která si uprostřed Londýna vytvořila mikrokosmos s vlastními pravidly – tzv. ekovesnici. Její obyvatelé tu i přes nevoli developera, kterému pozemek patří, zažívají pocit pospolitosti a svobody. Stejnou hrstku aktivistů pak sledujeme při demonstracích proti britské vojenské intervenci v Afghánistánu. Jejich protestní metodou je opět okupace veřejného prostoru. Prostřednictvím režiséra jakožto přímého účastníka těchto happeningů lze vidět, kolik úsilí stojí prosadit vlastní vizi komunitního života.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

neděle9. 3.

Okénko
14:00

Kismet

JEDEN SVĚT 2014

Kismet

Kismet

Nina-Maria Paschalidou / Greece / 2013 / 57 min.

Turecké telenovely, které pronikly s nečekaným úspěchem na televizní obrazovky milionu domácností ve Spojených arabských emirátech, v Egyptě a dalších zemích, vyvolaly v muslimském světě vlnu rozvodů. Ve scénářích, které píšou převážně ženy, jsou hlavní hrdinky záměrně zobrazovány jako silné a statečné osobnosti, které jsou rozhodnuty bojovat za spravedlnost a svá práva. Režisérka Nina-Maria Pashalidou na příkladu osudů několika věrných divaček ukazuje, jakým způsobem může oblíbenost tzv. soap oper inspirovat k emancipaci žen a ke změně životních postojů a hodnot ve společnosti.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
16:00

Mý věci

JEDEN SVĚT 2014

Mý věci

My Stuff

Petri Luukkainen / Finland / 2013 / 52 min.

Nahý Petri vstává z podlahy, opouští svůj prázdný byt a běží zasněženými Helsinkami uprostřed noci do skladiště, kam si uložil všechen svůj majetek. Může si však vzít pouze jediný předmět a tak to bude po dobu celého jednoho roku – jeden den, jedna věc a zákaz nákupu čehokoli nového. K radikálnímu experimentu se Petri rozhodl, když zjistil, že hromadění předmětů ho nečiní šťastným. Jaké věci skutečně ke svému životu potřebujeme, abychom mohli chodit do práce nebo ven s přáteli? A bez čeho se můžeme obejít? Humorný snímek získal v roce 2013 diváckou cenu na festivalu DocPoint v Helsinkách.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
18:00

Prales tančících duchů

JEDEN SVĚT 2014

Prales tančících duchů

Forest of the Dancing Spirits

Linda Västrik / Sweden, Canada / 2013 / 104 min.

Uprostřed hlubokých, civilizací dosud nedotčených pralesů afrického Konga žijí Pygmejové kmene Aka. Unikátní snímek švédské filmařky Lindy Västrik, která mezi domorodci pobývala v letech 2005–2012, zachycuje fascinující život tohoto lovecko-sběračského kmene. Ten se stejně jako před staletími řídí magickými rituály, mýty a tradicemi. Na pozadí osobního příběhu manželů Akayi a Kengoleho, jejichž největší touhou je mít vlastní děti, je vykreslena harmonie soužití lidí s pralesem, jež je zdrojem všeho života i smrti. Soužití, které kvůli plánům státní lesnické společnosti však zřejmě nebude mít dlouhého trvání.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Horníci pod palbou

JEDEN SVĚT 2014

Horníci pod palbou

Miners Shot Down

Rehad Desai / South Africa / 2014 / 85 min.

Významný režisér Rehad Desai se vrací k událostem ze srpna 2012, kdy došlo v jihoafrickém dole Marikana k největšímu krveprolití od konce apartheidu. Sedm dní protestovaly tisíce horníků za lepší mzdu. Nenásilnou demonstraci však ukončil zásah státních policejních složek, při kterém bylo více než třicet horníků zastřeleno a mnoho dalších zraněno. V politickém thrilleru režisér prostřednictvím výpovědí svědků a záběrů z místa masakru rekonstruuje sled událostí a vykresluje tak znepokojující obraz mechanismu moci v JAR, kde korporace vydělávají na vykořisťování nejchudších. Festival Jeden svět uvádí film ve světové premiéře.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

pondělí10. 3.

Okénko
18:00

Nebezpečné hry v Bělorusku

JEDEN SVĚT 2014

Nebezpečné hry v Bělorusku

Dangerous Acts Starring the Unstable Elements of Belarus

Madeleine Sackler / USA / 2013 / 76 min.

Provokativní a kritické divadelní představení vyvolává emoce v demokratických zemích, natož pak v totalitním Bělorusku, svíraném cenzurou a represemi. Na vlastní kůži to zakoušejí členové a členky Běloruského svobodného divadla, kteří svá představení musejí uvádět neoficiálně, v utajených prostorách. I přes opakované hrozby se nebojí otevírat společensky naléhavá témata dotýkající se například sexuální orientace, alkoholismu a samozřejmě politické situace. Kritičnost sdělení některé z nich vyhnala za hranice Běloruska a i tam jsou nadále v boji proti poslednímu diktátorskému režimu v Evropě aktivní. Kromě toho, že píší blogy a iniciují protesty, produkují další hry.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Přestupní stanice

JEDEN SVĚT 2014

Přestupní stanice

Stop-Over

Kaveh Bakhtiari / France / 2013 / 100 min.

Švýcarský režisér íránského původu Kaveh Bakhtiari se vydává do Řecka, jedné z hlavních přestupních stanic pro přistěhovalce do Evropy. Do Athén právě dorazil z Íránu jeho bratranec Mohsen. Čeká zde spolu s dalšími migranty na vyřízení dokladů a shání kontakty na pašeráky, kteří by mu pomohli dostat se do západní Evropy. Režisér sleduje osud Mohsena a dalších utečenců s podobným příběhem, kteří žijí své životy v jakémsi vzduchoprázdnu. Čekání se zdá nekonečné… Snímek přináší intimní pohled do života migrantů, kteří jsou kvůli svým snům ochotni riskovat vše.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý11. 3.

Okénko
18:00

Mocipáni

JEDEN SVĚT 2014

Mocipáni

Big Men

Rachel Boynton / USA / 2013 / 99 min.

Když se nedávno u pobřeží Ghany našlo obrovské ložisko ropy, šlo o překvapující objev. Žádná z velkých ropných společností neměla o bohatosti tamních nalezišť ani tušení, a tak se zdálo, že pro malou texaskou firmu Kosmos Energy se nález stane miliardovým jackpotem. Ovšem pouze do chvíle, než se nové vládní elity začaly starat o to, aby z výnosů také dostaly svůj díl. Unikátní dokument rozkrývá fungování ropného obchodu v politicky nestabilních a ke korupci náchylných zemích. Na tragické paralele s nedalekou Nigérií je patrné, že z obchodu s černým zlatem rozhodně netěží místní obyvatelé, ale zdejší mocipáni.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Americká zima

JEDEN SVĚT 2014

Americká zima

American Winter

Joe Gantz / USA / 2012 / 90 min.

Dokument v osmi intimních portrétech amerických rodin odhaluje dopady nedávné hospodářské krize na jednu z nejmocnějších ekonomik světa. Hrdí příslušníci střední třídy se po ztrátě zaměstnání ocitají v situaci, kdy nejsou schopni splácet své závazky, upadají do dluhové spirály a v těch nejhorších případech musejí opustit své domovy. Udržet si lidskou důstojnost je v takové situaci nesmírně obtížné. Osudy rodin upozorňují na slabiny amerického sociálního systému, ale i na skutečnost, že představa o tzv. americkém snu, ve kterém je poctivá práce odměněna spokojeným životem ve vlastním domě, se může snadno rozplynout.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

středa12. 3.

Okénko
18:00

Experiment na lidech

JEDEN SVĚT 2014

Experiment na lidech

The Human Experiment

Donald Hardy, Dana Nachman / USA / 2013 / 91 min.

Zvyšující se počet dětí s autismem, neplodnost, rakovina. To mohou být jen některé důsledky toho, že naše životy obklopuje obrovské množství chemikálií. Nejsou jen v jídle, ale i v nábytku, vzduchu, oblečení, kosmetice nebo čisticích přípravcích. Jejich regulaci se v USA již dlouhá léta úspěšně brání silná lobby chemického průmyslu. Spotřebitel se jednoduše nedozví, jaké chemikálie produkty obsahují. Dokument mapuje aktivitu několika sdružení i jednotlivců, kteří nejsou ochotni své zdraví jen tak snadno obětovat. Je šance, že v přesvědčování politiků a veřejnosti uspějí? Přestanou být lidé pokusnými králíky chemických korporací?

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Skutečnější než realita

JEDEN SVĚT 2014

Skutečnější než realita

InRealLife

Beeban Kidron / UK / 2013 / 86 min.

Ještě donedávna bylo možné vnímat virtuální realitu jako svět v nekonečném moři internetu, kam si sice člověk chodí zaplavat, ale pak se vždy vrátí na pevninu běžné každodennosti. Co se ale stane, když se náš život více než ve skutečnosti začne odehrávat v on-line světě sociálních sítí, videí a počítačových her? Britská režisérka Beeban Kidron předkládá zpovědi těch, kteří se stali oběťmi internetové závislosti – sledují porno, propadli hraní her nebo se nedokáží odtrhnout od chatu s přáteli. Dokument nabízí vhled do mysli mladé generace lapené ve virtuální pasti a prostřednictvím komentářů odborníků z různých oblastí analyzuje dopady používání internetu na naše sociální životy.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

pondělí17. 3.

Okénko
19:00

Velká noc

PROJEKCE A DIALOGY FAMU

Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

17. 3. Velká noc
(ČR 2013, Petr Hátle, 72 min.)
V soumraku spotřebitelské demokracie kněžky lásky ožívají a vyčkávají zákazníky. Prostitutky, prodavačky, pokladní, skladníci, non-stop bary, diskotéky, zatuchlé byty v dokumentární fikci. Subkultury nespavosti žijící věčnou nocí, neutuchající nespokojeností s vlastním životem a nenaplněnými touhami. Na MFDF Jihlava 2013 získal film Velká noc Hlavní cenu v sekci Česká radost. Po projekci beseda s P. Hátlem. Předfilm: Čtyři dny ve skladu (ČR 2013, 26 min.) Komedie Luboše Kučery o čtyřech zaměstnancích v jednom skladu. Po projekci beseda s L. Kučerou. Vstupné 50 Kč. Studenti FAMU vstup zdarma (počet míst omezen).

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Studenti FAMU vstup zdarma (počet míst omezen).

Určené pro: dospělé, studenty.

středa19. 3.

Okénko
19:00

Zmizení

KANADSKÝ VEČER

pod záštitou Velvyslanectví Kanady

19. 3. ZMIZENÍ/ Prisoners

USA 2013, Denis Villeneuve, anglicky, české titulky, 153 min.

Silné téma, vynikající scénář plný zvratů, skvělá práce renomovaného kanadského režiséra a životní herecké výkony poskládaly dohromady thriller o pátrání po dvou zmizelých děvčatech, který je napínavý až k nesnesení. Keller Dover (Hugh Jackman) čelí asi nejhorší noční můře každého rodiče, jeho šestiletá dcera Anna a její kamarádka Joy jednoho večera na Díkuvzdání zmizí. Jejich hledání nebere konce, hodiny se vlečou a dívky jsou stále pohřešovány. Oficiální pátrání sice stále pokračuje, ale Dover se cítí bezradný, jeho strach se mísí se vztekem a zlobou. Bere spravedlnost do svých rukou a bez ohledu na následky se rozhodne vyslechnout jediné pojítko k případu sám, po svém a bez rukaviček.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

čtvrtek20. 3.

Okénko
18:00

Pocta Karlu Krylovi I.

20. 3. POCTA KARLU KRYLOVI I.

Karel Kryl – Kdo jsem…? (SR 1993, 86 min.) Celovečerní hudebně-poetický film režiséra Dušana Rapoše, který natočil poslední zpověď československého barda před jeho odchodem do nebe k „šéfovi“, jak Kryl nazýval Pána Boha, a zachytil na kameru leccos podstatného, oč Krylovi šlo; ten hovoří nejenom o sobě, ale také o osidlech, v jakých se náš národ ocitá po takzvané revoluci 1989. Prolínají se tu nejslavnější i některé dodnes málo známé Krylovy písně, úryvky veršů, vzpomínky na matku i trefné rozbory stavu společnosti a politiky, velmi přesně odpovídající i naší letošní realitě.

Bratříčku, zavřel jsi vrátka…(SR 1993, 25 min.). Dokument ze zákulisí natáčení filmu Karel Kryl – Kdo jsem…?
Ani jeden z těchto filmů dodnes neodvysílala Česká televize. A tak si alespoň u příležitosti letošního dvojího výročí – od úmrtí Karla Kryla uplynulo v březnu již 20 let a 12. dubna 2014 by se dožil sedmdesátky – poprvé veřejně promítneme oba tyto zcela zásadní dokumenty, shrnující písně, verše, vzpomínky a úvahy básníka a zpěváka s mimořádnou intuicí.

Po projekci obou filmů následuje komentovaná beseda s Dušanem Rapošem, který za snímek Karel Kryl – Kdo jsem…? obdržel Čestné uznání Slovenské filmové asociace a Literárního fondu Slovenské republiky za režii (1994).

Besedu s Dušanem Rapošem moderuje Vladimír Hendrich a komentuje ji Krylův přítel a životopisec Vojtěch Klimt. Všichni příznivci tvorby Karla Kryla jsou vítáni. Vstupné 60 Kč.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé, studenty.

sobota22. 3.

Okénko
17:00

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana

3D PROJEKCE

22. 3. DOBRODRUŽSTVÍ PANA PEABODYHO A SHERMANA/ Mr. Peabody & Sherman

USA 2014, Rob Minkoff, český dabing, 119 min.

Pan Peabody je vynálezce, šikovný podnikatel, držitel Nobelovy ceny, gurmán, dvojnásobný olympijský vítěz, génius…a shodou okolností je také pes. Díky jeho nejgeniálnějšímu vynálezu, Časomatu, se on i jeho adoptivní syn Sherman mohou volně pohybovat v čase a na vlastní kůži tak prožívat historické události, které měnily dějiny. Když ale jednoho dne Sherman poruší pravidla cestování v čase, musí ze sebe naši dva hrdinové vydat to nejlepší, aby zachovali chod dějin a zachránili naši budoucnost. Vstupné 130 Kč.

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (25 Kč) určené k opakovanému použití.

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti.

pondělí24. 3.

Okénko
19:00

Návrat Agnieszky H.

PROJEKCE A DIALOGY FAMU

Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

24. 3. Návrat Agnieszky H./ Powrót Agnieszki H.
(POLSKO-ČR 2012, Krystyna Krauze, Jacek Petrycki, česky, polsky, 77 min.) Agnieszka Hollandová (*1948) je držitelkou Oscara, točila s herci jako je Meryl Streepová nebo Leonardo di Caprio. Svou profesní dráhu začala v roce 1966 studiem režie na pražské FAMU. Když se v roce 2012 do Čech pracovně vrátila, aby natočila úspěšný seriál Hořící keř, svolila k vytvoření dokumentu, ve kterém na svá studia v Čechách – i na své věznění a soud v prosinci 1971 – vzpomíná. Po projekci beseda s filmovou kritičkou, lektorkou a pedagožkou Marií Mravcovou; možná přijde i režisérka filmu Krystyna Krauze.
Vstupné 50 Kč. Studenti FAMU vstup zdarma (počet míst omezen).

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Studenti FAMU vstup zdarma (počet míst omezen).

Určené pro: dospělé, studenty.

středa26. 3.

Okénko
19:00

Jen Bůh odpouští

SPIRITUALITA A FILM

ve spolupráci s Akademickou farností Praha

26. 3. JEN BŮH ODPOUŠTÍ / Only God Forgives

Thajsko-USA-Dánsko-Francie-Švédsko 2013, Nicolas Winding Refn, anglicky, české titulky.

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra. Přístupné od 18 let.

Uvádí P. ThLic. Ing. Petr Vacík, SJ a Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Brána smrti / Životy dětí

26. 3. SETKÁNÍ S VILIAMEM POLTIKOVIČEM A TOMÁŠEM ŠKRDLANTEM IV.

1. BRÁNA SMRTI (ČR 2013, cca 40 min.)

Další promítání unikátních ukázek z nejnovějšího materiálu, který pro seriál ČT natočil Viliam Poltikovič.

Je smrt koncem, anebo počátkem? Viliam Poltikovič bude hovořit o vlastní zkušenosti s tímto tématem, seznámí nás s nejnovějšími výzkumy předních thanatologů a nabídne prostor pro společnou diskusi a sdílení. V rámci natáčení pro seriál Brána smrti vznikly velmi působivé výpovědi lidí, kteří ztratili své nejbližší. Do seriálu se z nich však vešla jen malá část. Dnes večer zhlédneme ucelené výpovědi, které ve své plnosti ukazují sílu a význam zkušenosti z úmrtí nejbližšího: pozoruhodnou výpověď ženy, které zemřel manžel těsně před porodem pátého dítěte, a intenzivní výpověď mladých rodičů, kterým se narodilo mrtvé miminko.

2. ŽIVOTY DĚTÍ (ČR 2007, 28 min.).

Někdy i děti umírají. Opouštějí nás. Ale proč je často opouštíme v jejich umírání? V nemocnicích, bez rodičů, bez kontaktu s někým blízkým. A rodiče pak zůstávají také sami. Dokumentární film Tomáše Škrdlanta o činnosti Nadačního fondu KLÍČEK, natáčený v letech 2002 – 2007.

Hosté: Viliam Poltikovič a Tomáš Škrdlant.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

čtvrtek27. 3.

Okénko
20:00

2001: Vesmírná odysea

PROJEKT 100 – premiéra AČFK

27. 3.

2001: VESMÍRNÁ ODYSEA/ 2001: A Space Odyssey

Velká Británie-USA, Stanley Kubrick, 1968, anglicky, české titulky, 149 min.

Počátky lidstva… dobývání vesmíru… cesta do nekonečna… tajemný monolit… konec, který je jen začátkem… Toto mistrovské kultovní dílo režiséra Stanleyho Kubricka, inspirované povídkou klasika sci-fi žánru Arthura C. Clarka vyvolalo v době svého uvedení do kin přímo masovou hysterii a okamžitě se zařadilo mezi nejlepší díla filmové historie. Diváci po celém světě byli ohromeni vizuální stránkou filmu, která byla však jen jedním z mnohých prostředků, jak lidem zprostředkovat neopakovatelný zážitek přesahující meze našeho chápání. TIP! Soutěžte se sci-fi klasikou!

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

sobota29. 3.

Okénko
19:00

300: Vzestup říše

3D PROJEKCE

29. 3. 300, VZESTUP ŘÍŠE / 300: Rise Of An Empire
USA 2014, Noam Murro, anglicky, české titulky

Pokračování epické ságy podle nového komiksového románu Franka Millera Xerxes, vyprávěného úchvatným vizuálním stylem úspěšné série 300, se přesouvá na nové bojiště – na moře, kde řecký generál Themistokles, usilující o sjednocení celého Řecka, vede bitvu, která zvrátí dosavadní vývoj války. Ve filmu 300: Vzestup říše čelí Themistokles masivní invazi perské armády vedené božským Xerxesem a Artemesií, pomstychtivou velitelkou perského loďstva. Vstupné 130 Kč.

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (25 Kč) určené k opakovanému použití.

Určené pro: dospělé, studenty.

pondělí31. 3.

Okénko
19:00

V nitru Llewyna Davise

PROJEKCE A DIALOGY FAMU

Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

31. 3. V nitru Llewyna Davise/ Inside Llewyn Davis
(USA-FRANCIE 2013, Ethan Coen, Joel Coen, anglicky, české titulky, 105 min.)

Nejnovější snímek bratří Coenových je příběhem talentovaného mladého hudebníka, který se snaží získat si trochu uznání v New Yorku 1961, v době obrody folkové hudby. Ačkoliv se jeho život zdá být řetězcem smůly, Llewyn se nevzdává a i bez peněz a trvalé adresy si jde dál pevně za svým snem. Cena Grand Prix za druhý nejlepší film na MFF v Cannes 2013. Hrají Oscar Issac, Justin Timberlake, John Goodman, F. Murray Abraham ad.
Vstupné 60 Kč. Studenti FAMU vstup zdarma (počet míst omezen).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Studenti FAMU vstup zdarma (počet míst omezen).

Určené pro: dospělé, studenty.

Program na únor

Březen 2014

Program na duben
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en