Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na leden

Únor 2019

Program na březen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

pátek1. 2.

Okénko
16:30

Láska

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Láska / Amour
Francie – Něm. 2012, Michael Haneke, francouzsky s čes. tit., 125 min.
Snímek, oceněný mimo jiné Zlatou palmou z Cannes nebo Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený film, zachycuje útrapy stárnoucího manželského páru ve věku kolem osmdesáti let, kdy se žena stane závislou na trvalé péči. Anne a George (Emmanuelle Riva a Jean-Louis Trintignant) jsou spolu už dlouho, mají dceru a stále se ještě mají rádi. Anne však jednoho dne postihne mozková mrtvice, která jí ochromí polovinu těla. Muž ji nechce dát do domova důchodců a stará se o ni sám. Ale po její druhé mrtvici se situace dramaticky zhorší.
Po projekci diskuse s MUDr. Aretou Elischer na téma stárnutí.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:30

Umělá inteligence v medicíně

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Umělá inteligence v medicíně: máme se radovat, nebo děsit?
Metody umělé inteligence, které procházejí v posledních letech bouřlivým vývojem, jsou pravděpodobně jedinou možností, jak zužitkovat stále narůstající množství dat ve všech odvětvích. Slibná je i jejich aplikace do medicíny, a to jak ve výzkumu, diagnostice, tak i v rámci léčby. Samořiditelná auta jsou už v podstatě na trhu, máme tedy v blízké době očekávat i automatického lékaře? A pomůže umělá inteligence vyřešit velké zdravotní problémy dneška, nebo nás po úvodním nadšení čeká velké zklamání?
Přednášejí MUDr. Marián Kolenič a Ing. Eduard Bakštein, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Vedlejší účinky

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Vedlejší účinky / Side Effects
USA 2013, Steven Soderbergh, anglicky s čes. tit., 101 min., od 15 let
Emily (Rooney Mara) a Martin Taylorovi (Channing Tatum) jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene, dokud Martin nejde na čtyři roky do vězení za zneužívání informací v obchodním styku. Emily zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks (Jude Law). Protože Emily odmítá hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, které však mají děsivé vedlejší účinky…
Po projekci diskuse s Prof. MUDr. Jiřím Horáčkem, Ph.D. na téma psychofarmaka a terapie.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

sobota2. 2.

Okénko
13:00

Moje jméno není diagnóza

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Workshop: Život s duševním onemocněním. Duševní onemocnění z pohledu lidí, kteří je prožívají.
Diskuze: Jaroslava Král Tomšů, Jeník Tyl, Tereza Sylva Klenorová, Matyáš Müller
V úvodní části bude krátká prezentace o základních faktech týkajících se duševních onemocnění v ČR a stigmatizace. Hlavní část bloku bude věnována moderované diskusi s lidmi, kteří zažili duševní nemoc. Nakonec bude prostor pro dotazy z publika. Věnovat se budeme životu s nemocí, osobním cestám zotavení, ale i problému stigmatizace. Stigmatizace znamená odsuzování člověka kvůli některé jeho charakteristice a pro lidi s duševním onemocněním může často představovat větší zátěž nežli nemoc samotná, jelikož přispívá ke strachu vyhledat potřebnou pomoc a hájit svá práva. I proto se na tento problém zaměřuje probíhající reforma psychiatrické péče v rámci projektu Destigmatizace.
Chcete si poslechnout, jak je možné se vyrovnávat nejen s duševní nemocí, ale také s negativními reakcemi okolí? Jak se stigmatizace projevuje v běžném životě? A jak neztrácet naději, i když vás potkají trable? Přijďte na diskusi moderovanou Matyášem Müllerem z Národního ústavu duševního zdraví a poslechněte si příběhy lidí, jejichž jméno není „diagnóza“.

Pozor! Vstupenky zdarma je třeba si vyzvednout na pokladně v předsálí!

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Pozor! Vstupenky zdarma je třeba si vyzvednout na pokladně v předsálí!

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:30

Bylo jednou jedno město bláznů

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Bylo jednou jedno město bláznů / C´era una volta la citta´dei matti
Itálie 2001, Marco Turco, italsky s čes.tit., 30 min.
Životopisný film věnovaný Francu Basagliovi, řediteli psychiatrického ústavu v Gorizii, zapadlém pohraničním městě na severovýchodě Itálie, který hned v první den ve funkci odmítl podepsat seznam pacientů, kteří mají být na noc přivázáni k lůžku. Jeho revoluční přístup měl zcela konkrétní dopad na chod ústavu. Pacienti byli propouštěni, bouraly se zdi, otevíraly se brány. Následný vývoj směřoval ven úplně, do komunity. Basagliovci už nechtěli reformovat blázince a dělat z nich lepší místo, chtěli je úplně zrušit a dostat práci profesionálů ven – do sousedství, škol, rodin, na pracoviště.
Po projekci diskuse s PhDr. Petrem Winklerem, RNDr. Danou Chrtkovou, CSc., Pavlem Novákem, Mgr. Milenou Johnovou a dalšími na téma reforma psychiatrické péče a komunitní služby.

Pozor! Vstupenky zdarma je třeba si vyzvednout na pokladně v předsálí!

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Pozor! Vstupenky zdarma je třeba si vyzvednout na pokladně v předsálí!

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:00

Hasta la vista!

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Hasta la vista!
Belgie 2011, Geoffrey Enthoven, vlámsky s čes. tit., 115 min., od 12 let
Philip, Lars a Jozeph jsou tři mladíci po dvacítce, kteří milují víno a ženy. Jenže jsou stále panicové. Pod záminkou ochutnávání vína se vydají na cestu do Španělska s vidinou prvních sexuálních zážitků. Nic je nemůže zastavit – dokonce ani jejich handicap: jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý. Hasta la vista! vypráví příběh o lásce, síle přátelství a chtíči. Příběh o humoru jako jediném prostředku, který pomáhá vyrovnat se s nelehkou situací, o silné touze jako největším hybateli lidské snahy bořit hranice. V této road movie je cesta důležitější než její cíl. Film vznikl na motivy skutečného příběhu Asty Philpota a jeho přátel.
Po projekci diskuse s Mgr. Kateřinou Klapilovou, Ph.D. a Mgr. Renátou Androvičovou na téma sexualita.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

My a oni: překonáme heteronormativitu?

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Jaké je to vyrůstat ve společnosti, která předpokládá, že jste někdo jiný, než kým ve skutečnosti jste? Heteronormativita je společenská norma, v jejímž rámci heterosexualitu u druhých automaticky předpokládáme, považujeme ji i navzdory jejímu ne-univerzálnímu výskytu za jedinou zcela normální variantu sexuality. Jaké je to ale v rámci dospívání objevovat erotickou a citovou náklonnost k osobám stejného pohlaví? Jaké pocity prožívají mladí, kteří nejsou heterosexuální? Kde a kdy se dozvídají o své sexualitě první informace a jak se vypořádávají s heteronormativitou? Mnozí dospívající nenalézají porozumění ani mezi členy svého nejbližšího okolí, které často bez vědomí, že jejich vlastní dítě je ne-heterosexuální o gayích, lesbách či bisexuálních lidech hovoří jako o lidech druhé kategorie a vytvářejí základ pro jejich společenskou stigmatizaci.
V rámci přednášky Michal Pitoňák představí teorii menšinového stresu a v diskusi s hostem Ester Janečkovou budou společně hledat možnou cestu z mnohdy obtížné životní situace mladých ne-heterosexuálních lidí.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Úsměvy smutných mužů

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Úsměvy smutných mužů
ČR 2018, Dan Svátek, 92 min., od 15 let
Příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma, jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak je naopak těžká cesta ze závislosti ven.
Po projekci diskuse s autorem předlohy Josefem Formánkem a s Mgr. Barborou Orlíkovou na téma závislost na alkoholu a její léčba.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Aerosol

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Aerosol
ČR 2018, Natálie Čuková, 50 min.
Eva, mladá pouliční umělkyně a hlavní hrdinka filmu, žije divokým životem. Až do chvíle, kdy jí neznámý pachatel postřelí nejlepší kamarádku. Rozhodne se ho najít pomocí toho, co umí nejlépe – street art. Po městě se začínají objevovat malby, které mají pachatele přilákat až k ní. Hlavní hrdinka se snaží vzpomenout na všechny detaily, které se onu noc staly. Co se ale stane, když Eva zjistí pravou identitu pachatele? Aerosol je krátkometrážní film natočen studenty, kteří chtějí poukázat na problematiku duševního zdraví.
Po projekci vyhlášení studentské literární soutěže a diskuse s Natálií Čukovou, Kamilem Rainem a PhDr. Petrem Winklerem na téma duševní zdraví a onemocnění u mladých lidí.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

neděle3. 2.

Okénko
14:00

Co je v našem chování vrozené vs. naučené?

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Jaký je podíl genů a prostředí na chování a prožívání. V přednášce bude přiblížen nejnovější výzkum toho, co je v našem chování vrozené a co je naučené (nature and nurture) a jaký prostor zbývá pro modifikace během vývoje jedince. Jako příklad ukazatele neuroticismu coby vrozené vlohy k nízké odolnosti vůči stresu bude zmíněna schopnost číst výrazy tváří jiných lidí.
Cyril Höschl je český psychiatr, popularizátor vědy a vysokoškolský pedagog. Po sametové revoluci byl prvním svobodně zvoleným děkanem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1990–1997) a v období 1997–2003 pak působil ve funkci proděkana pro reformu studia a zahraniční styky téže fakulty. Od roku 1990 je přednostou Psychiatrické kliniky 3. LF UK v Praze a ředitelem Psychiatrického centra Praha, jež se od roku 2015 transformovalo v Národní ústav duševního zdraví v Klecanech. Pro léta 2007–2008 byl zvolen prezidentem Evropské psychiatrické asociace (EPA) a 2008–2009 prezidentem Federace evropských lékařských akademií (FEAM).

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
14:30

The Mind Explorers

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
The Mind Explorers
Velká Británie 2018, Rebecca Coxon, anglicky s čes. tit., 28 min.
Dokument sleduje obyčejné lidi na neobyčejné cestě. Jeho ústředím je čtyřdenní psychedelický retreat vedený UK Psychedelic Society v Nizozemsku, kde je legální podávání „magic truffles“ obsahujících psilocybin. Během sledování účastníků před, během a po zážitku zkoumá film potenciál psychedelik změnit život lidí, pokud brána v terapeutickém prostředí.
Po projekci diskuse s výzkumníky z Národního ústavu duševního zdraví na téma výzkum a využití psychedelických látek.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:00

Co.media: filmové mýty o duševním zdraví

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Co.media o filmových mýtech o duševním zdraví
Intermediální integrál Martina Myšičky s hostem Pavel Mohrem, primářem kliniky NUDZ
Beseda Co.media Martina Myšičky z Dejvického divadla Vás provede tématem duševního zdraví a nemocí. Tato problematika je opředena mnoha mýty a pověstmi, které filmová tvorba v zájmu zvýšeni dramatičnosti děje mnohdy ještě posiluje. Martin Myšička si bude povídat s profesorem Pavlem Mohrem, primářem kliniky Národního ústavu duševního zdraví, o zobrazování duševních poruch a diagnóz ve filmové tvorbě a pokusí se je porovnat s realitou.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:30

O obrazech, lidech a bláznivých mozcích

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Přednáška se bude věnovat souvislostí tvorby, poruch mozku a duševních onemocnění. Představí posluchačům řadu příkladů specifických projevů výtvarné tvorby lidí s duševními i jinými nemocemi (schizofrenie, autismus, různé typy demence atd.), které doprovodí výkladem z pozice neurověd a seznámí diváka s několika zásadními experimenty, které se týkají vztahu tvorby k fungování mozku. Byť stojí vědecké poznatky těchto souvislostí dosud na samém prahu vědeckého poznání, již nyní řada možných výkladů, jak funguje při umělecké tvorbě různě zadrátovaný „hardware“ – tzv. zdravý nebo tak či onak přenastavený mozek – fascinuje a otevírá další možnosti zkoumání.
Přednášejí Mgr. Dominika Grygarová a Mgr. Petr Adámek.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Autorské čtení Markéty Lukáškové

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Autorské čtení Markéty Lukáškové z knihy Panda v nesnázích a tří vítězných prací studentské soutěže o nejlepší esej pořádané Národním ústavem duševního zdraví
Spisovatelka Markéta Lukášková představí knihu Panda v nesnázích, ve které se zabývá mimo jiné tématem úzkostí. Markétu Lukáškovou, původem z Českých Budějovicích, mohou lidé znát jako dřívější členku redakce časopisu Reflex. Podílela se také na obsahu webových stránek a magazínu Chilli chilli. V současnosti píše knihy a můžete ji potkat také v tělocvičně Železná koule, kde pracuje jako trenérka.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:30

Sejde z očí, sejde z mysli

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU Zakončení festivalu
Sejde z očí, sejde z mysli / Out of Mind, Out of Sight
Kanada 2014, John Kastner, anglicky s čes. tit., 88 min.
Jaké je žít v léčebně pro schizofreniky, kteří spáchali těžké zločiny? Režisér John Kastner strávil osmnáct měsíců s pacienty a personálem léčebny v kanadském Brockvillu. Jeho nekriticky pozorující kamera zachycuje běžný život na uzavřeném oddělení, každodenní rutinu, konflikty i občasná milostná vzplanutí. Skrze rozhovory dostává divák mimořádnou příležitost důvěrně poznat vnitřní svět nemocných i okolnosti, které vedly k jejich hospitalizaci. Naděje na opětovný návrat do běžného života bývá poměrně malá, přesto vnímavý personál dělá vše pro to, aby se klienti opět osamostatnili. Podaří se zbloudilým duším návrat zpátky do reality?
Po projekci proběhne diskuse s doc. MUDr. Janem Veverou, Ph.D. a RNDr. Danou Chrtkovou, CSc. na téma restriktivních opatření a agresivity u duševních onemocnění.

Pozor! Vstupenky zdarma je třeba si vyzvednout na pokladně v předsálí!

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Pozor! Vstupenky zdarma je třeba si vyzvednout na pokladně v předsálí!

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Zhasni. Povídání o spánku na dobrou noc

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Jak by měl vypadat zdravý spánek a jakými mýty je opředen? Jakým způsobem ho ovlivňují moderní technologie, společnost a co můžete udělat Vy pro jeho zlepšení? A proč vlastně potřebujeme spát? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto i další otázky, srdečně Vás zveme na náš seminář!
Přednášejí Mgr. Kamila Weissová a Mgr. Kateřina Červená.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Program na leden

Únor 2019

Program na březen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en