Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na září

Říjen 2018

Program na listopad
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

pondělí1. 10.

Okénko
17:00

Limonádový Joe aneb Koňská opera

MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ
ČSSR 1964, Oldřich Lipský, 95 min. Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých filmových komedií, kde správní muži pijí pouze kolalokovu lihuprostou limonádu a zákon má podobu pistolníka, vybaveného přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem.

Vstupné zdarma (vstupenky je nutné vyzvednout v pokladně).

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Vstupné zdarma (vstupenky je nutné vyzvednout v pokladně).

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
18:00

Katedrály kultur 3D

FILM A ARCHITEKTURA Sekce: Inspirace Adama Gebriana
Katedrály kultur 3D / Cathedrals of Culture. Německo 2014, K. Ainouz, M. Glawogger, M. Madsen, M. Olin, R. Redford, W. Wenders, POUZE anglické titulky, 165 min.
Šest důležitých kulturních staveb očima šesti důležitých filmových režisérů. Pro všechny fanoušky architektury u nás bude jistě skvělé vidět budovu berlínské filharmonie očima Wima Wenderse. Tato stavba je navíc snadno navštívitelná pro každého z nás, což skutečně doporučuju. Osobně se nejvíc těším na Salkův Institut v Kalifornii, jehož režie se ujal Robert Redford. Je to jedna ze staveb, v níž jsem zažíval pocit, že celý areál je nejspíše dílem nějaké mimozemské civilizace a my ho pouze užíváme. V době natáčení měl areál za sebou už půl století existence. Stojí myslím za to všimnout si, v jak perfektním je stavu. (Adam Gebrian)
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

úterý2. 10.

Okénko
16:00

Úsměvy smutných mužů

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Úsměvy smutných mužů. Česko 2018, Dan Svátek, 92 min., od 15 let
Příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak naopak těžká je cesta ze závislosti ven. Ze závislosti už ale cesta ven nevede, jediná šance je nahradit alkohol něčím jiným. Co takhle uběhnout maraton?
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

BlacKkKlansman

FILMOVÝ KLUB MKP
BlacKkKlansman. USA 2018, Spike Lee, anglicky s čes. tit., 134 min., od 12 let
Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu, kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa3. 10.

Okénko
19:00

Petr Zelenka: Příběhy obyčejného šílenství

DEJVICKÉ DIVADLO SLAVÍ 25 LET
Městská knihovna v Praze připravila ve spolupráci s Dejvickým divadlem cyklus projekcí televizních záznamů tři z legendárních inscenací, které už dnes nejsou na repertoáru divadla, ale zásadním způsobem vytvářely jeho profil.
Po sérii tří inscenací, které jsme uvedli na podzim loňského roku (Revizor, Oblomov a Černá díra), pokračujeme ve spolupráci s Dejvickým divadlem vzpomínkou na další z legendárních inscenací, Příběhy obyčejného šílenství, podle které byl natočen v roce 2005 také stejnojmenný film. Po projekci následuje beseda s autorem scénáře a režisérem Petrem Zelenkou.
Příběhy obyčejného šílenství nejspíše splňují kritéria černé komedie. Je to příběh o vztazích mezi lidmi, hodně o lásce, ale také o šílenství, které nás obklopuje a jediné, co se s tím dá dělat, je brát ho jako inspiraci. Hlavním hrdinou je pětatřicátník Petr, který se podle slov své matky ocitá „na pořádném rozcestí“. Po rozchodu se svou dívkou Janou se pokouší všemi možnými způsoby ji získat zpět. O pomoc žádá kamaráda Mouchu, majícího se ženami, které ho opustily, bohaté zkušenosti, a proto se věnuje různým druhům svérázného sebeukájení. Moucha Petrovi samozřejmě nemůže poradit nic tradičně normálního. Buď se nechá k Janě odeslat jako balík, nebo zvolí jiný rituální způsob, v němž důležitou roli hrají Janiny ustřižené vlasy. Tím, že opilý Petr omylem ve spánku ostříhá nic netušící tetu Janina nového přítele, se zařadí mezi ostatní více či méně vyšinuté postavy celé hry. Každá si nese svou úchylku. Mouchovi obživne figurína z obchodního domu, Petrův šéf se mu svěří se svou zálibou v malých chlapcích, sousedi zase nutně potřebují, aby se na ně „při tom“ někdo díval, což Petr za úplatu činí. Otec, moderátor totalitních týdeníků se zamiluje do mladé sochařky, ale také si obléká šaty své ženy, aby se do ní vcítil. Matka, posedlá dárcovstvím krve a touhou informovat syna o dění ve světě tím, že ho zahrnuje haldami novinových výstřižků, je nakonec jediná, kdo regulérně zešílí a skončí v blázinci.
Divadelní premiéra 16. 11. 2001
Divadelní derniéra 13. 9. 2009

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Geula

FILM A SPIRITUALITA SPECIÁL v rámci Svatováclavských slavností
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí. Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
Geula. Izrael 2018, Y. Madmoni, B. Y. Yaacov, české a anglické tit., 100 min.
Péče o těžce nemocnou dceru je alfou a omegou života milujícího otce. Léčbu, která má dát dítěti novou naději na život, si však vdovec s malým příjmem může jen stěží dovolit. Nápad znovu začít koncertovat s rockovou kapelou z mládí muže oddaného víře náhle konfrontuje nejen s okolím, ale především s ním samým. Film soutěžil na 53. MFF Karlovy Vary, odkud si odvezl cenu za nejlepší mužský herecký výkon a také cenu ekumenické poroty.
Hosté: Tomáš Kraus – tajemník Federace židovských obcí v ČR, Michael Otřísal – kazatel ČCE, kameraman, člen ekumenické poroty na 53. MFF KV
Studenti Kč 70,–Lístek je nutno rezervovat online a slevu následně uplatnit na pokladně kina.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek4. 10.

Okénko
19:00

Toman

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Toman. Česko – Slovensko 2018, Ondřej Trojan, 145 min., od 12 let
Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho. Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví.
Po projekci následuje debata s filmovým publicistouMartinem Svobodou a s Vítem Zapletalem o kvalitách snímku.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí8. 10.

Okénko
19:00

Byl jsem obviněn: Příběh Jiřího Voskovce

Lístek do nového světa
Byl jsem obviněn: Příběh Jiřího Voskovce / I Wass Accused: The George Voskovec Story (USA 1955, r. W. Corrigan, 52 min.)
Ačkoliv jako filmový a divadelní herec procestoval Jiří Voskovec Ameriku křížem krážem, Sochu svobody nikdy nenavštívil. Připomínala mu jedno z nejtíživějších životních období, bezmála roční internaci na Ellis Islandu během tzv. maccarthismu 50. let, který se vyznačoval hysterickým antikomunismem. Svůj traumatický pobyt na nechvalně známém ostrově zachytil ve snímku I Was Accused (Byl jsem obviněn), jež vznikl jen čtyři roky po jeho propuštění na svobodu, a v němž ztvárnil sám sebe. Spolu s ním se ve filmu objevila také jeho druhá manželka, americká divadelnice Anne Gerlette. Dále hrají: June Dayton, Hurd Hatfield, Alexander Scourby či Cameron Prud'Homme. Režie se ujal William Corrigan.
V rámci Voskovcovy filmografie jde o nejosobnější dílo, v němž Voskovec vylíčil svůj úporný několikaměsíční boj s nedůvěřivým imigračním aparátem v Americe 50. let. Během výslechů musel vyšetřovatelům detailně popisovat svoje názory i dosavadní život. Současně si vybavuje lidi i jednotlivé události, které ho mohly přivést do současné situace. Vzpomíná na kamaráda Rudolfa Homolu, jež mu před lety pomohl uprchnout a s nímž se později znovu setkal v Americe. Někdejší přítel se však po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 stal horlivým komunistou. Další nečekanou ránu mu způsobil svědek Bohatý, jež před Zvláštní vyšetřovací komisí prohlásil, že Voskovec je komunista. Televizní pořad z populární dramatické antologie Armstrong Circle Theatre odvysílala stanice NBC 13. prosince 1955. Díl s příběhem Jiřího Voskovce získal cenu Christopher Award.
Úvod k filmu – příběh uvěznění J. Voskovce na Ellis Islandu: Eva Heyd, kurátor projektu
Filmová projekce je součástí projektu Lístek do Nového světa, kterým si připomeneme mimořádné představitele československého kulturního života, jenž byli nuceni na počátku druhé světové války opustit republiku a odejít do USA. Tady pak během doby významně ovlivnili kulturní scénu. Organizátorem projektu je Czech National Trust (www.czechnationaltrust.org). Projekt ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze je podpořen velvyslanectvím USA, Ministerstvem kultury ČR a MČ Praha 1.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý9. 10.

Okénko
16:00

Miss Hanoi

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Miss Hanoi. ČR – Slovensko 2018, Zdeněk Viktora, 90 min.
Do Varnsdorfu přijíždí kapitán Kříž (David Novotný) vyšetřit vraždu a brzy se ukazuje, že stopy směřují do místní vietnamské komunity. Kdosi se totiž pokoušel zamaskovat skutečný motiv. Otevřenými dveřmi do světa, v němž vládnou pravidla obchodu, rodinných klanů a hierarchií a který přehrazuje i jazyková bariéra, se mu stává mladá policistka (Ha Thanh Špetlíková). Nesourodá dvojice – emancipovaná žena, která se rozhodla žít podle vlastního rozhodnutí a stárnoucí sarkastický vyšetřovatel, pro nějž práce zůstala jediným opěrným bodem v životě – rozkrývá nejen tajemství zločinu, kde jedna vražda odkazuje k druhé, ale také vzájemně hledá cestu k poznání a respektování toho druhého. A oba čeká osudové rozhodování, zda se přiklonit na stranu pevných rodinných tradic nebo spravedlnosti.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Léto

FILMOVÝ KLUB MKP
Léto. Rusko – Francie 2018, Kirill Serebrennikov, rusky s čes. tit., 126 min., od 12 let
Leningrad, začátek osmdesátých let. Neoficiální hudební scénou hýbají místní následovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho nebo Talking Heads. Patří k nim i mladý Viktor. Když se setká se svým idolem Mikem a jeho krásnou ženou Natašou, začíná léto plné hudby, přátelství a zakázané lásky. Film o začátcích skutečných kultovních kapel Kino a Zoopark měl premiéru v hlavní soutěži festivalu v Cannes, zatímco režisér Kirill Serebrennikov trávil čas v domácím vězení v Moskvě.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa10. 10.

Okénko
17:00

Vilík: rychle a vesele

BIO JUNIOR speciál
Vilík: Rychle a vesele / Wheely. Malajsie 2018, Yusry Abdul Halim, český dabing, 90 min.
Malé autíčko Vilík má velký sen – chce se stát králem silnic ve svém rodném městě Gasket City. Navíc je „až po duši“ zamilovaný do modelky Belly. Jenže v cestě mu stojí její přítel Ben a také zlý náklaďák Kaiser, který Bellu unese. Vilík brzy zjistí, že zůstat věrný sám sobě je těžší úkol než získat osobní slávu a také srdce své lásky.
Vstup volný pro členy FK a čtenáře MKP (vstupenky na pokladně), ostatní 80 Kč.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

TGM osvoboditel

TGM osvoboditel(ČSR 1990, Věra Chytilová, 60 min., přístupný)
Život a osudy filosofa, politika a prvního prezidenta demokratické Československé republiky ve střihovém dokumentárním filmu režisérky Věry Chytilové. Staré archivní materiály, fotografické i filmové, doplnila Chytilová dotáčkami z míst, kde T. G. Masaryk jako student, profesor a později prezident pobýval. Komentář: Miroslav Macháček. Slavnostní premiéra tohoto filmu se konala 7. března 1990 – v den 140. výročí narození T. G. Masaryka.
Lektorský úvod a analytický doslovVladimíra Hendricha
Třetí lidská pochodeň (ČR 2017, Martin Řezníček, 26 min., přístupný)
Jen málokdo ví, že tragické gesto Jana Palacha a Jana Zajíce sebeupálením následoval začátkem dubna 1969 také jihlavský občan Evžen Plocek. Ten se zapálil 4. dubna 1969 na náměstí v Jihlavě a skonal 9. dubna 1969 v jihlavské nemocnici. Stal se tak třetí lidskou pochodní. Upálil se stejně jako jeho dva předchůdci na protest proti nástupu normalizace. Plocek však nebyl mladý student. Bylo mu téměř čtyřicet let, byl otcem rodiny a měl za sebou slibnou kariéru coby náměstek ředitele jihlavského Motorpalu. Byl také odborovým pracovníkem a funkcionářem KSČ. O Evženu Plockovi a jeho činu se nicméně veřejnost už nedozvěděla. Čin, který měl burcovat, zcela zapadl, a tak tomu zůstalo dodnes.
Film režiséra Martina Řezníčka a kameramana Jana Šípka se vrací do Jihlavy a spolu s pamětníky a členy Plockovy rodiny zkoumá okolnosti tohoto činu i mechanismy, jimiž představitelé režimu zajistili, aby Plockovo sebeupálení nevedlo veřejnost k nepokojům. Zabývá se otázkami hrdinství, protestu a pátrá po smyslu a významu tohoto činu jak v tehdejší době, tak také v současnosti.
Snímek Třetí lidská pochodeň o osudu Evžena Plocka zobrazuje souvislosti, které mění stereotypní vnímání pražského jara 1968 a podněcuje k nové reflexi událostí s ním spojených, získal letos zvláštní uznání Ceny Andreje „Nikolaje“ Stankoviče.
Besedu s autory filmu moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek11. 10.

Okénko
19:00

První člověk

FILM A SPIRITUALITA
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí. Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
První člověk / First Man. USA 2018, Damien Chazelle, anglicky s čes. tit., 135 min.
Oscarový režisér Damien Chazelle (Whiplash a La La Land) natočil příběh astronauta Neila Armstronga (Ryan Gosling), který 21. července 1969 jako první člověk stanul na povrchu Měsíce.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pátek12. 10.

Okénko
17:00

Turné

PREMIÉRA BALKANFILM
Turné / Turneja. Srbsko – Bosna a Hercegovina 2008, Goran Marković, české titulky, 103 min., od 12 let
Děj filmu se odehrává v první polovině 90. let v době občanské války v Jugoslávii. Herci bělehradského divadla dostanou nabídku absolvovat turné po Republice Srbské v Bosně a Hercegovině. S vidinou slušného výdělku vyrážejí na cestu. Po příjezdu na místo přichází rychlé vystřízlivění. Město, do kterého je přivezla vojenská dodávka, je pod nepřátelskou palbou. Navíc dostávají nesnadný úkol – kulturně povznést srbské vojáky těsně za frontovou linií. Ti jsou ale velmi nevděčným publikem a divadelní představení končí fiaskem. Zhýčkaní herci se bezprostředně poté rozhodnou pro útěk domů. Cesta, po válkou zmítané Bosně, při které se potkávají postupně s bojovníky všech válčících stran, se pro ně stává bojem o přežití. Zachránit je mohou pouze jejich herecké schopnosti…

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Falsifikátor

PREMIÉRA BALKANFILM
Falsifikátor. Srbsko – Bosna a Hercegovina 2013, Goran Marković, české titulky, 87 min.
Píše se rok 1968. Anđelko je ředitelem školy v městečku Dubica. Je věrným stoupencem Josipa Broze Tita a pevně věří v zářnou budoucnost Jugoslávie. Uvědomuje si sice, že všechno kolem něj nefunguje úplně ideálně, přesto nepochybuje o tom, že se Jugoslávie stene nejlepším místem k životu na světě. Sám se snaží napravit svérázným způsobem některé drobné dílčí chyby systému. Myslí si, že lidé jsou dobří a mají dostat šanci. Proto pro ně falšuje nejrůznější diplomy, potvrzení, maturitní vysvědčení a podobně. Důvěra v dobrotu lidí se mu jednoho dne stane osudnou, když jeho žárlivý soused udá policii, že zfalšoval diplom druhému sousedovi, se kterým mu byla jeho žena nevěrná. Musí opustit město, ale ani to není konec jeho trápení. Protože i ve vyhnanství pokračuje ve své lidumilné falsifikátorské činnosti, zatkne jej brzy policie a skončí ve vězení.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

sobota13. 10.

Okénko
15:00

Úžasňákovi II.

BIO JUNIOR
Úžasňákovi 2 / Incredibles 2. USA 2018, Brad Bird, český dabing, 118 min.
Ve filmu Úžasňákovi 2 se vrací oblíbená rodina superhrdinů. Avšak tentokrát je hlavní hvězdou Helen, zatímco Bob zůstal v domácnosti a pomáhá Violet a Dashovi zvládat každodenní nástrahy „normálního“ života. Pro všechny je to těžká změna, a těžší je o to víc, že si nikdo z rodiny neuvědomuje superschopnosti malého Jack-Jacka. Když se objeví nový padouch, který se chystá uskutečnit ďábelsky geniální plán, tak rodina a Mražoun musí najít způsob, jak se dát zase dohromady a spojit síly – což se lehko řekne a těžko udělá, i když jsou všichni doslova úžasní.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti.

pondělí15. 10.

Okénko
19:00

Chata na prodej

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Chata na prodej (ČR 2018, Tomáš Pavlíček, 77 min., přístupný)
Rodiče prodávají starou chatu, pro kterou už nemají využití. Před předáním chaty novému majiteli se však matka (Ivana Chýlková) rozhodne uspořádat poslední pořádnou rodinnou slezinu… V nové komedii Tomáše Pavlíčka dále hrají David Vávra, Jan Kačer, Tereza Voříšková, Jan Strejcovský aj. Po projekci beseda s režisérem.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý16. 10.

Okénko
16:00

Vlasy

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Vlasy / Hair. USA – SRN 1979, Miloš Forman, anglicky s čes. tit., 121 min., od 12 let
Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století, zaujal bezpochyby Miloše Formana nejen nabízející se možností natočit výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice muzikálového žánru. V době svého vzniku byly Vlasy dílem politickým a vyhroceně sociálněkritickým, odsuzujícím válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost vůči této tragédii. A také dílem romantickým vzýval hippies a všechny formy jejich rebelie proti zbytnělému konzervatismu. Formanovi nečinilo žádné potíže najít si vztah k těmto ryze americkým tématům, vždyť jádrem tam byly problémy, na něž se soustřeďoval ve všech svých českých filmech: generační konflikt, naivní a čistá touha mládí po lásce a svobodě a rovněž protest proti konvencím a předsudkům, které tyto iluze bezcitně ničí. Ondříček měl tentokrát před kamerou daleko různorodější a temperamentnější reprezentanty mládí, než na jaké byl zvyklý doma, a také toho náležitě využil. Snímá je téměř nepřetržitě v akci a dynamickém pohybu, nevšímá si jen řeči tváře, ale celého těla, mladí muži a ženy v jeho podání jsou živelní a draví, strhující svou spontaneitou. Jistě i jeho zásluhou je tento film především nakažlivou oslavou vitality a radosti ze života.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jan Palach

FILMOVÝ KLUB MKP
Jan Palach. ČR 2018, Robert Sedláček, 124 min., přístupný od 12 let
Nejnovější snímek Roberta Sedláčka, natočený podle scénáře Evy Kantůrkové, se odehrává v průběhu posledních měsíců Palachova života. Zobrazuje jeho vztah s přítelkyní Helenkou, bouřlivý kolejní život na sklonku šedesátých let, soužití s maminkou ve Všetatech, studentské brigády v Kazachstánu a Francii. Jan Palach chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco i s Jenem.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

sobota20. 10.

Okénko
15:00

Kryštůfek Robin

BIO JUNIOR
Kryštůfek Robin / Christopher Robin. USA 2018, Marc Forster, český dabing, 104 min.
Dospělý Kryštůfek Robin dře v zaměstnání, kde je přepracovaný, mizerně zaplacený a kde nemá jistou budoucnost. Má sice rodinu, ale práce ho vytěžuje natolik, že mu na ženu a dcerku zbývá jen málo času. Kryštůfek docela zapomněl na své idylické dětství strávené s prostomyslným a mlsným plyšovým medvídkem a jeho kamarády. Když se však s nyní potrhaným a ošuntělým Medvídkem Púem opět setká, jejich přátelství opět vzplane a připomene Kryštůfkovi nekonečné dny dětských radovánek a hrátek, které jako malý chlapec zažíval. Po nešťastné příhodě s Kryštůfkovým kufříkem se Pú se zbytkem party včetně Prasátka, Ijáčka a Tygra vydají ze Stokorcového lesa do Londýna, aby pomohli Kryštůfkovi jeho věci najít… protože nejlepší přátelé si vždycky pomáhají.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti.

Okénko
19:00

...a dělo bylo ještě žhavé

PREMIÉRA BALKANFILM
…a dělo bylo ještě žhavé / Top je bio vreo. Srbsko – Bosna a Hercegovina 2014, Slobodan Skerlić, české titulky, 100 min., od 12 let
Sarajevo 1994. Z okolních kopců dopadají na město denně desítky dělostřeleckých granátů vypálených silami bosenských Srbů. Jeden z nich zasáhne panelový dům a zabije rodiče malého srbského chlapce. Hoch utrpí šok a přestane mluvit. Ve zdemolovaném bytě jej najde bosenská sousedka. Vezme jej k sobě a stará se o něj jako o vlastního. Chlapec ale neustále utíká do svého zdevastovaného bytu. Když jej odtud vyžene skupina rabujících „obránců“ města, toulá se ulicemi ostřelovaného Sarajeva. Potká svého bývalého spolužáka, který jej učí, jak v obléhaném městě přežít. Dostává se předčasně do světa dospělých plného násilí, strachu, alkoholu a kriminality.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

pondělí22. 10.

Okénko
19:00

Stavitel chrámu: Petr Parléř

KE STÉMU VÝROČÍ PROJEKCE S ŽIVOU HUDBOU

Stavitel chrámu (Československo 1918, Karel Degl, Antonín Novotný, 39 min.)
Snímek Stavitel chrámu je adaptací pověsti o architektu Petru Parléřovi, kterému dal Karel IV. za úkol dostavět v Praze chrám sv. Víta. Vůbec poprvé se ve filmu po boku svého otce objevil sedmiletý Rudolf Deyl mladší. Petr přijede na hrad Karlštejn předložit králi plány na stavbu a po jejich schválení se pouští do odvážného díla. Čím více se blíží den, kdy má být sňato podpůrné trámoví, tím více se zvětšuje žárlivost jiných stavitelů a jejich snaha překazit Petrovo dílo. Rozšíří mezi dělníky zprávu, že chrám je dílo ďáblovo a že se zřítí. Dělnící ze strachu odmítnou odstranit ze stavby dřevěné lešení. I Petr je vyděšen, má pochybnosti, zda se klenba nezhroutí a spojí se proto s ďáblem, který mu slíbí pomoc a donutí vystrašeného Petra spálit lešení. Petr před možnými následky prchá z města. Stavba však vydržela a lid hledá svého architekta, aby mu zvěstoval dobrou zprávu. Petr prchající před davem lidí se zastaví na skále. Ďábel srazí Petra dolů a získává jeho duši jako svou odměnu.
Projekci doprovodí jazzový quartet ve složení na kontrabas a klarinet Marian Fridl, čerstvý laureát ceny Anděl za album Beránci a vlci, společně s perkusistou Matějem Drabinou, kytaristou Radimem Přidalem a sopranistkou Barborou Jiráskovou.
Lektorský úvod Marie Barešové z Národního filmového archivu.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Zloději

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Zloději / Manbiki kazoku (Japonsko 2018, Hirokazu Koreeda, 121 min., od 15 let)
Osamu je gastarbajtr, který si přivydělává krádežemi v obchodech. Do řemesla zasvěcuje také syna. Oba žijí v provizorním domě na periferii a s dalšími členy domácnosti tvoří podivnou rodinu. Do rutiny krádeží zasáhne holčička, která si osaměle hraje v mrazu na balkóně. Osamu se rozhodne, že vzít si dítě, které rodiče zanedbávají, není zločin. To vede k odhalení rodinného tajemství a ke zpochybnění tradičního pojmu „rodina“. Nový autorský film renomovaného Hirokazu Koreedy je citlivým, vrstevnatým a rafinovaným dramatem o bezpodmínečné lásce a důstojnosti chudých. Zlatá palma na MFF v Cannes 2018.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

úterý23. 10.

Okénko
16:00

Muž, který zabil Dona Quijota

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Muž, který zabil Dona Quijota / El hombre que mató a Don Quijote. Španělsko – Belgie – VB 2018, Terry Gilliam, anglicky s čes. tit., 132 min., od 12 let
Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch. Ale to bylo kdysi. Z Tobyho se stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily k nepoznání. A tak zatímco se ve Španělsku snaží dokončit natáčení nové reklamy, užívá si s manželkou svého šéfa. Poté, co se Tobymu dostane do rukou stará kopie jeho studentského filmu, vydává se na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin měl na obyvatele ospalé vesnice strašlivý vliv. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší. V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky. Může Toby získat zpět svou lidskost? Může Don Quijot přežít své šílenství?
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Nebezpečná laskavost

FILMOVÝ KLUB SPECIÁL
Nebezpečná laskavost / A Simple Favor. USA 2018, Paul Feig, anglicky s čes. titulky, 117 min., od 15 let
Stephanie (Anna Kendrick), matka a blogerka, se snaží odhalit pravdu o náhlém zmizení své nejlepší přítelkyně Emily (Blake Lively) z jejich městečka. Do napínavé hry plné nečekaných zvratů, tajemství, odhalení, černého humoru, vztahů, lásky, zrady, oddanosti, vraždy a odplaty se zaplete i Emilyin manžel Sean.
Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny, ostatní 80 Kč.

Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny (do vyčerpání kapacity), ostatní 80 Kč. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny (do vyčerpání kapacity), ostatní 80 Kč. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Určené pro: dospělé.

sobota27. 10.

Okénko
15:00

Yeti: ledové dobrodružství

BIO JUNIOR
Yeti: Ledové dobrodružství / Smalfoot. USA 2018, Glenn Ficarra, John Requa, český dabing, 95 min.
Rodinná komedie, ve které je Yeti přesvědčen, že záhadné bytosti známí jako „lidé“ opravdu existují.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti.

Okénko
18:00

Venom

3D PROJEKCE
Venom. USA 2018, Ruben Fleischer, český dabing, od 12 let
Na stříbrné plátno se řítí jeden z nejzáhadnějších, nejrozporuplnějších a nejdrsnějších anti-hrdinů filmového světa značky Marvel. V hlavní roli smrtonosného Venoma se představí na Oscara nominovaný Tom Hardy.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Určené pro: dospělé, mládež.

pondělí29. 10.

Okénko
17:00

Poslední slovo Charlotty Garrigue Masarykové

PREMIÉRA

Česká premiéra nového filmu režiséra Josefa Císařovského zachycuje osudy manželky prvního československého prezidenta Tomáše Masaryka. Zachycuje setkání dvou osobností, jež změnily dějiny naší země – Charlotty Garrigue a Tomáše Masaryka, dvou výrazných osobností, které první československé republice daly do vínku univerzální lidské a mravní hodnoty. Američanka Charlotta Garrigue od seznámení na univerzitě v Lipsku zásadně formovala povahu politika T. G. Masaryka a jeho klíčové názorové postoje. To ona mu vštípila přesvědčení o nutnosti sloužit své zemi a dvakrát mu zabránila v emigraci do Ameriky. Tím mu napomohla realizovat ideu prvního svobodného demokratického Československa. Film představuje formou hraných scén i dokumentárních záběrů zásadní lidský, politický, náboženský i etický vliv, která Charlotta na T. G. Masaryka měla.. Ve filmu bude účinkovat také jejich pravnučka Charlotta Kotíková.

Režisér Josef Císařovský připravil film pro Českou televizi, v Městské knihovně v Praze bude mít 29. října svou českou premiéru.

V úvodu k filmu proběhne křest stejnojmenné knihy Lenky Slívové (Mladá fronta) a po projekci autogramiáda.

www.charlota.cz

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Všechno bude

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Všechno bude (ČR-Slovinsko-Polsko-Slovensko2018, Olmo Omerzu, 85 min., od 12 let)
Typický čtrnáctiletý outsider Mára (Tomáš Mrvík) a jeho dvanáctiletý kamarád Heduš (Jan František Uher) podniknou cestu za svobodou. Mára ukradne auto a svými průšvihy ohromí i mladou stopařku (Eliška Křenková)… Komediálně laděné road movie Olma Omerzua o přátelství, svobodě a touze po dobrodružství získalo Cenu za nejlepší režii na MFF Karlovy Vary 2018. Dále hrají Lenka Vlasáková, Martin Pechlát aj. Po projekci beseda s režisérem.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý30. 10.

Okénko
16:00

Moulin Rouge

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Moulin Rouge. Austrálie – USA 2001, Baz Luhrmann, anglicky s čes. tit., 127 min., od 15 let
Muži chladnou, jak půvaby vadnou a léta začnou přibývat. Ať je broušený tak či onak, diamant nic nepřekoná, diamant je náš nejlepší kamarád… Paříž, 1900. Byl jeden hoch, zvláštní, okouzlený hoch, smutný pohled měl, byl však velmi moudrý, jednoho dne, jednoho zázračného dne potkali jsme se na cestě záhadné a při tom, jak jsme si o mnohém povídali, o bláznech a králích, tak mi pověděl: To nejkrásnější, co můžeš poznat, je lásku dát a v lásce být milován. Moulin Rouge. Noční kabaret. Tančírna a bordel. Jeho majitelem byl Harold Zidler. Království nočních rozkoší, kde bohatí i chudí chodili za mladým a krásným podsvětím. Nejkrásnější ze všech tam byla žena, kterou jsem miloval. Satine. Byla kurtizána. Prodávala mužům svou lásku. Říkali jí jiskřivý diamant. Byla hvězdou. Žena, kterou jsem miloval, je… mrtvá. Je tomu rok, co jsem přijel do Paříže. Psal se rok 1899, bylo to milostivé léto lásky. Nevěděl jsem nic o Moulin Rouge, Haroldu Zidlerovi ani Satine. Svět žil bohémou a já přijel z Londýna,abych byl její součástí. Na vršku poblíž Paříže stála vesnice Montmartre. Nebyla to, jak mi řekl otec… hříšná vesnice!…ale bohémský svět, hudebníci, malíři, spisovatelé. Říkalo se jim děti revoluce. Ano, měl jsem žít bez halíře a měl jsem psát o pravdě, kráse, svobodě a o tom, v co jsem věřil nejvíc ze všeho. O lásce.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jack staví dům

FILMOVÝ KLUB MKP
Jack staví dům / The House That Jack Built. Dánsko – Fr. – Něm. – Švédsko 2018, Lars von Trier, anglicky s čes. tit., 155 min., od 18 let
Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Program na září

Říjen 2018

Program na listopad
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en