Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na listopad

Prosinec 2018

Program na leden
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

sobota1. 12.

Okénko
15:00

Earth: Den na zázračné planetě

BIO JUNIOR
Earth: Den na zázračné planetě / Earth: One Amazing Day
Velká Británie – Čína 2017, P. Webber, R. Dale, L. Fan, český dabing, 95 min
Snímek z produkce BBC od tvůrců seriálu Zázračná planeta představuje divákům všech věkových kategorií nezapomenutelné hrdiny: mládě zebry, snažící se překonat rozvodněnou řeku; pandu, která usměrňuje svého hravého potomka; rodinu vorvaňů, s oblibou pospávající ve svislé poloze; lenochoda toužícího po lásce a mnoho dalších. Během jediného dne putujeme spolu se sluncem od nejvyšších hor k těm nejvzdálenějším ostrovům, z hlubin exotické džungle až do labyrintů velkoměst. V každém koutě Země nacházíme fascinující obyvatele, k jejichž dobrodružstvím se díky revoluční technologii dostáváme blíže, než jsme si kdy dokázali představit.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
18:00

Vdovy

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Vdovy / Widows
USA 2018, Steve McQueen, anglicky s čes. tit., 129 min., od 12 let
Dnešní Chicago, město špinavé brutálními zločiny a prorostlé korupcí. Čtyři ozbrojení zločinci jsou policií nemilosrdně odpraveni při pokusu o loupež hodně velkého balíku peněz. Skoro nic po nich nezůstane, jen jejich vdovy, kterým zanechají hrozivé dluhy u hodně nepříjemných věřitelů. A právě tyto dluhy, vztek a zármutek náhle osamělé ženy spojí dohromady. Pochopí, že když potáhnou za jeden provaz, dokáží všechno. Promění se na velmi schopnou údernou jednotku rozhodnutou vzít své osudy do vlastních rukou. Hrají Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki, Colin Farrell, Robert Duvall, Liam Neeson a další.
Po projekci následuje debata s filmovým publicistou Kamilem Filou a s Vítem Zapletalem o kvalitách snímku.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí3. 12.

Okénko
19:00

Mimořádná zpráva

MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST

Vhled do práce novinářů tradičních médií v dnešní zrychlené, informacemi přehlcené době. Novinářka Petra Procházková svým komentářem doprovodí projekci dokumentárního filmu:
Mimořádná zpráva
ČR 2018, Tomáš Bojar, 73 min.
Jeden den, dvě zpravodajské redakce, jedna událost stojící v centru pozornosti. Český prezident má dnes večer na Pražském hradě svým příznivcům a podporovatelům oznámit, zda bude či nebude znovu kandidovat do funkce. Novináři sem připuštěni nejsou, s prezidentovým rozhodnutím se mají seznámit až následujícího dne. O to více je ale pochopitelně zajímá už dnes. Také v newsroomech České televize a Hospodářských novin věnují celé věci už od rána zvýšenou pozornost.
V průběhu jednoho stejného dne tu díky tomu můžeme zblízka sledovat, jak dva různé týmy redaktorů, reportérů a editorů vytvářejí svou „mimořádnou zprávu“ o jedné totožné události.
A když dva dělají totéž, není to úplně totéž…

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Touch Me Not

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Touch Me Not
Rumunsko / Německo / Česko / Bulharsko / Francie 2018, 125 min., přístupný od 18 let
Laura již léta pracuje v továrně na výrobu figurín. Kvůli nemožnosti vlastního prožívání nahlíží do intimního života druhých a za navození iluze intimity platí mladým mužům. Tudorovi, herci, jenž si vydělává jako masér, se líbí žena, která odmítá jeho snahy o kontakt. Začne ji tedy pronásledovat a nachází jiné způsoby, jak se jí dotýkat, prostřednictvím věcí a míst, kterých se dotýkala ona. Jednoho dne se Laura ocitá mezi diváky interaktivní show Paula a Tudora a pociťuje jistou fascinaci. Postupně se stává tichým svědkem jejich životů i osamělé touhy, rezonující s její vlastní zkušeností. Zdi, které kolem sebe Laura tak pracně vystavěla, se v průběhu tohoto zrcadlení začínají hroutit pod návalem potlačených citů.
„Proč ses mě nikdy nezeptal, o čem tenhle film je? A proč jsem ti to vlastně nikdy sama neřekla?“ táže se, spíše řečnicky, rumunská autorka v úvodu svého pozoruhodného průzkumu lidské intimity, aby jeden z možných důvodů nalezla o něco později: „Asi proto, že odpověď neleží ve sféře slov.“ Na průsečíku autenticky působící fikce a imaginativního dokumentu nalézáme empatický film-dotyk mezi debutující režisérkou a trojicí odvážných protagonistů. Dílo pokoušející se zachytit tělesnou blízkost k sobě i druhým, po níž neustále toužíme, o to více se jí však bojíme.
Na tvorbě experimentálně laděného autorského opusu Adiny Pintilie (nar. 1980) se podíleli i čeští filmaři. Cena za nejlepší debut a Zlatý medvěd za nejlepší film na Berlinale 2018.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

úterý4. 12.

Okénko
16:00

Eric Clapton

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Eric Clapton / Eric Clapton: Life in 12 Bars
Velká Británie 2017, Lili Fini Zanuck, anglicky s čes. tit., 135 min, od 12 let
Dokumentární film Eric Clapton přináší divákům nevšedně intimní pohled na umělcův osobní život, kariéru, vzestupy a pády. Celý dokument je věrohodný i díky tomu, že je doplněn o vyprávění samotného kytaristy a jeho blízkých sestavené z historických i nově zaznamenaných rozhovorů. Divákům se naskytne možnost nahlédnout do Ericova osobního archivu, ve kterém jsou videozáznamy z jeho nejlepších koncertů a ze zákulisí, domácí videa, soukromé fotografie, dopisy a osobní zápisky z Ericova deníků. Claptonův talent je zde znázorněn upřímně a pravdivě, bez pozlátka. Za jeho úspěchy totiž stojí zejména ambice, tvrdá práce a bohužel i životní tragédie.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu, včetně nové legitimace na r. 2019. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019), k prodeji v pokladně Ústřední knihovny.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Oni a Silvio

FILMOVÝ KLUB MKP
Oni a Silvio / Loro
Itálie – Francie 2018, Paolo Sorrentino, italsky s čes. tit., 150 min., od 15 let
Jaká je největší lidská touha? Láska? Peníze? Sex? Neomezená moc? A je možné toho všeho dosáhnout a cestou neztratit vlastní tvář? Nejúspěšnější italský režisér současnosti Paolo Sorrentino (Velká nádhera, Mládí) se vrací do českých kin s velkolepým provokativním komediálním dramatem. Sorrentinův dvorní herec Toni Servillo tentokrát v hlavní roli ztvárňuje Silvia Berlusconiho – notoricky známého miliardáře, skandalistu, mediálního magnáta a dlouholetého předsedu italské vlády, jenž se proslavil zejména svým excentrickým způsobem života a zhýralými večírky, které svět zná pod označením „bunga bunga“. Film dává nahlédnout do soukromí této kontroverzní ústřední postavy a nabízí pohled na mrazivé a mnohdy groteskní situace, ať už se týkají podplácení soudců, nákupu nejlepších fotbalistů nebo svádění mladičkých modelek. Zabývá se také tím, jací lidé Berlusconiho a jemu podobné obklopují a jak funguje cynický mechanismus moci, založený na absolutní ztrátě hodnot, ponižování, egoismu a prospěchářství.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu, včetně nové legitimace na r. 2019 Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa5. 12.

Okénko
16:00

Zpívání v dešti

Filmový klub – Bio Senior
Zpívání v děšti / Singin' in the Rain
USA 1952, Stanley Donen, Gene Kelly, anglicky s čes. tit., 103 min.
Jeden z nejlepších muzikálů, které kdy spatřily stříbro plátna, je zároveň výtečnou romantickou komedií, hravou satirou na Hollywood 20. let i mimoděčnou historickou lekcí o jedné z klíčových etap vývoje kinematografie. Hvězdy němé éry se ocitají v osidlech lásky a zvukového filmu a s obojím se vyrovnávají vtipně, vynalézavě a s grácií. A navíc jaksi mimochodem vynaleznou i dabing.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu, včetně nové legitimace na r. 2019. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

V Mosulu

SOUČASNÝ ČESKÝ DOKUMENT
V Mosulu ČR 2018, 72 min., přístupný od 15 let
Renomovaná blízkovýchodní reportérka a dokumentaristka Jana Andert se na podzim roku 2017 vydala do Mosulu, okupovaného bojovníky Islámského státu. Na vlastní pěst, bez podpory zahraničních médií, pro které obvykle pracuje. S elitní jednotkou irácké armády Golden Division riskovala po osm měsíců život v prvních liniích bitvy. Za tu dobu uvykla střelbě a výbuchům raket, zažila exploze sebevražedných atentátníků i aut napěchovaných výbušninami a byla po boku rodinám truchlícím za své zemřelé, ať už šlo o muže, ženy či děti.
Šoková terapie reportáží z válečné fronty. Nebojácné a silné svědectví o městu v ruinách, které jedna z největších katastrof dnešní doby obrala o duši. Režie, scénář a kamera: Jana Andert, střih: Tonička Janková.
Besedu s režisérkou po projekci moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek6. 12.

Okénko
19:00

Markéta chce taštičku

VEČERY S REGENERACÍ Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Markéta chce taštičku
ČR 2018, Miroslav Janek, 35 min.
Režisér Míra Janek v novém dokumentu zachycuje šestnáctiletou Markétu, která má mentalitu dvouletého dítěte, protože trpí Rettovým syndromem. Dívka je jednou z protagonistek Normálního autistického filmu oceněného Českým lvem za dokument r. 2016. Míra Janek se jí tentokráte rozhodl věnovat vlastní film.
Po projekci následuje beseda s režisérem a speciálním pedagogem.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

pátek7. 12.

Okénko
19:00

Human Flow

FILM A SPIRITUALITA Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí. Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
Human Flow
USA – Německo 2017, Aj Wej-wej, české titulky, 140 min., od 12 let
Miliony lidí na naší planetě mají extrémně silný důvod opustit svůj domov a vydat se na cestu. Sucho, hlad, vybombardovaný dům, zmasakrovaní sousedé, umučený manžel, každodenní střelba, intenzívní strach o svůj život, bolestný strach o život svých dětí. Miliony lidí nemají žádnou jinou možnost, než zemřít anebo se zapojit do toho, čemu v klidech našich bezpečných domovů říkáme migrační krize. Kromě smrti nemají jinou možnost, než se vzdát celého svého života, veškeré úspory dát na to, aby nastoupili do gumového člunu na moři a přes vlny, bouřku a utrpení se dostali jinam. Prostě jinam. Celosvětově ceněný a uznávaný umělec Aj Wej-wej byl sám v minulosti uprchlíkem. Jeho epický dokument Human Flow se proto na tragické osudy uprchlíků v dnešní uprchlické krizi dívá jinak, než řada z nás. S porozuměním. Dokument bere diváky na cestu s uprchlíky a během hrůzyplné odysey nabízí nečekanou lidskou důstojnost, naději a také humor. Mimo to připomíná i fakt, že uprchlické a migrační lidské vlny jsou nedílnou součástí historie 20. století i celé historie.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

sobota8. 12.

Okénko
15:00

Grinch

BIO JUNIOR
Grinch
USA 2018, Yarrow Cheney, Scott Mosier, český dabing, 86 min.
Na světě se překvapivě najde spousta lidí, kteří Vánoce nemají rádi. Mezi nimi všemi vyniká Grinch, věčně rozmrzelý zelený chlupatec, jemuž naprosto vyhovuje samotaření v jeskyni, kde se nechává obskakovat svým psem Maxem. Do civilizace vychází jen v těch nejnutnějších případech, například když jeho lednice a spíž začnou zívat prázdnotou. Háček je v tom, že ve vesničce Kdosice, kam za nákupy vyráží, žijí samí nechutně pozitivní obyvatelé, které jsou tím nadšenější a dychtivější, čím víc se blíží Štědrý den. Domy jsou obsypané světly, koledy zní na každém kroku, děti si připravují seznamy dárků, ve vzduchu voní cukroví a to všechno působí na Grinche jako červený hadr na býka. A když se pak ještě dozví, že letošní vánoční svátky by měly být ve vesničce třikrát opulentnější než v jiných letech, rozhodne se to celé zarazit a vánoční atmosféru lidem z Kdosic ukrást doslova pod nosem.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Smrtelné stroje

3D PROJEKCE
Smrtelné stroje / Mortal Engines
USA – Nový Zéland 2018, Christian Rivers, český dabing, od 12 let
Tisíciletí poté, co většina země byla zničena, se civilizace přizpůsobila novému životu. Gigantická pojízdná města se toulají světem a kvůli zdrojům pronásledují menší městečka. Tom Natsworthy, obyvatel putujícího Londýna, narazí na uprchlici Hester Shaw a nakonec musí bojovat i o svůj život. Protikladné strany se musí spojit dohromady a vytvořit velmi nepravděpodobné spojenectví, které může změnit budoucnost.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 140,-

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
18:00

Doktor Martin: Záhada v Beskydech

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Doktor Martin: Záhada v Beskydech
ČR 2018, Petr Zahrádka, 90 min.
Příběhy populárního doktora Martina s tváří Miroslava Donutila vyvrcholí úplně novým a tím největším případem jeho kariéry v celovečerním filmu v kinech. Svérázný doktor Martin bude řešit dosud nepoznané záhady osobního života i jednu detektivní otázku. Musí totiž zvládnout postarat se jeden den o malé dítě a současně s tím musí přijít na kloub záhadě, jejíž stopy vedou hluboko do historie až do doby první republiky. O dávném tajemství beskydských lesů dnes už ví jen málokdo a na povrch se dostane teprve nálezem podivuhodně malé kostry. To samo o sobě vnese do městečka v horách rozruch, ještě větší pozdvižení ale vyvolá představa, že do řešení se vrhnul strážmistr Topinka a doktor Martin, který si připravil nejedno překvapení.
Po projekci následuje debata s filmovým publicistou Martinem Svobodou a s Vítem Zapletalem o kvalitách snímku.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí10. 12.

Okénko
19:00

Kniha obrazů

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.

Kniha obrazů / Le livre d´image, režie Jean-Luc Godard
FRANCIE 2018, 90 min., přístupný od 15 let

Sadismus obrazů-znaků vkrádajících se do naší paměti. Ilustrované lži a falešná morálka, zrozené ze zločinů politiky. Audiovizuální intelektuální deník, kronika myšlení a dekonstrukce obrazů konfrontuje různé projevy ohrožení ducha, kultury, civilizace. Ejzenštejn, Hollywood, youtubeři džihádu. Válka začala.
Nejnovější autorský snímek režiséra, scenáristy, střihače a také vypravěče Jeana-Luca Godarda, který obdržel poprvé v historii MFF v Cannes Zvláštní Velkou cenu poroty, představuje záměrně disharmonicky laděnou esej, prodchnutou až téměř hororovou atmosférou. Nalézáme v ní většinu charakteristických rysů Godardovy pozdní tvorby: tvořivě rozbíjené náčrty souvislostí, odkazy na sebereflexivitu filmového média i nekompromisní modifikaci obrazu a zvuku. Opus, ve kterém se mísí zpravodajské titulky, malby, digitálně často zkreslované úryvky z klasických hollywoodských filmů a brutální youtubová propaganda ISIS, poukazuje především na odcizení a makroagresivitu novodobého světa.

POZOR!
Před projekcí Godardova filmu promítneme klip písně „pornofolkaře“ Milana „Záviše“ Smrčky „Červený most“, a to za osobní přítomnosti autora klipu Víta Pancíře (režiséra snímku Sestra či videoklipů písní Filipa Topola a Psích vojáků). Song “Červený most”, který si zamiloval mimo jiné i básník a rocker Ivan Martin Jirous, uvádíme dnes v premiéře.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý11. 12.

Okénko
16:00

3 dny v Quiberonu

Filmový klub – Bio senior
3 dny v Quiberonu / 3 Tage in Quiberon
Německo – Rakousko – Francie 2018, Emily Atef, německy s čes. Tit., 115 min., od 15 let
Pro generace diváků je Romy Schneider naplněním romantického snu – noblesní císařovnou Sissi. Do francouzského letoviska Quiberon přijíždí ale jako zlomená žena, herečka na soumraku kariéry, matka, která se marně snaží navázat vztah k vlastnímu dítěti, osobnost výrazně rozkolísaná sklony k alkoholismu a depresím. V melancholických kulisách přímořského střediska má podstoupit pomyslné vzkříšení, jehož součástí je vedle ozdravných procedur i rozsáhlé interview, které přijíždí udělat novinář německého deníku Stern Michael Jürgs a zdokumentovat fotograf Robert Lebeck, Romyina dávná známost. Film Emily Atef je hluboce působivým a dojemným portrétem výrazné osobnosti.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu, včetně nové legitimace na r. 2019. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Zrodila se hvězda

FILMOVÝ KLUB MKP
Zrodila se hvězda / A Star Is Born
USA 2018, Bradley Cooper, anglicky s čes. tit., 136 min., od 12 let
Hvězda country Jacksona Mainea (Bradley Cooper) objeví neznámou talentovanou zpěvačku Ally (Lady Gaga). Když se oba vrhnou do vášnivého milostného vztahu, Jack přiměje Ally k vystupování v záři reflektorů a katapultuje ji tak ke slávě. Ale když Allyin raketový start zastíní jeho vlastní kariéru, Jack stále obtížněji nese svůj ústup z velkých pódií a o to více se potýká se svými vnitřními démony.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu, včetně nové legitimace na r. 2019 Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa12. 12.

Okénko
19:00

Lucky

FILM A SPIRITUALITA SPECIÁL v rámci Svatováclavských slavností. Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí. Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
Lucky
USA 2017, John Carroll Lynch, anglicky s čes. titulky, 88 min., od 12 let
V ospalém městečku uprostřed pouště žije Lucky v rytmu své každodenní rutiny. Vyprávění ho ale zastihuje ve dnech, kdy je tato rutina narušena. Tváří v tvář vlastní smrtelnosti Lucky cítí, že fakt nevyhnutelné smrti a následné nicoty je něčím, co by měli vnímat všichni jeho bodří spoluobčané, aniž by to mělo být vědomí bolestné. Poslední role legendárního herce Harryho Deana Stantona.
Snížené vstupné 70,– Kč, pro děti, studenty a seniory
Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

pondělí17. 12.

Okénko
19:00

Já, Maria Callas

SOUČASNÝ EVROPSKÝ DOKUMENT
Já, Maria Callas / Maria by Callas
FRANCIE 2017, 113 min., mládeži přístupný
Poprvé, čtyřicet let po své smrti, vypráví nejslavnější operní pěvkyně všech dob Maria Callas (1923 – 1977) svůj příběh – a to vlastními slovy. Výjimečný dokument o řecko-americké operní ikoně je důmyslně sestavený z dosud neznámých archivních záběrů, nezveřejněných fotografií a nahrávek, osobní korespondence i unikátních zákulisních scén. Jejich prostřednictvím odhaluje snímek Toma Volfa podstatné rysy charakteru výjimečné ženy, která se ze skromných začátků v New Yorku stala zbožňovanou mezinárodní superstar. Nechybí ani intimní vhled do jejích obav, strachů a depresí: Callasovou tu uslyšíme vyprávět o umění a rodině, ale také o milostné zradě. Maria Callas: vášnivá i tragická diva, bytost pevná i křehká – ale vždy fascinující. Vypravěčkou je slavná francouzská herečka Fanny Ardant, z jedinečných archivních záběrů promlouvají Maria Callas, Aristoteles Onassis, Vittorio De Sica, Pier Paolo Pasolini, Omar Sharif, Marilyn Monroe, Alain Delon, Yves Saint-Laurent, John F. Kennedy, Luchino Visconti, Winston Churchill, Grace Kelly a Liz Taylor.
„Ryzí hold Marii Callas jakožto geniální umělkyni, která se cele oddala svému publiku.“ / Variety
„Pro milovníky opery naprostá nutnost.“ / NOW Toronto
Lektorský úvod Vladimíra Hendricha

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Program na listopad

Prosinec 2018

Program na leden
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en