Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na srpen

Září 2017

Program na říjen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes19. 9.

Okénko
17:00

Jak se učit (a naučit) cizí jazyky II.

V přednášce představíme jednoduché, ale velmi účinné techniky, které pomáhají studovat cizí jazyky. Vycházejí z metod, jakými se učí jazyky polygloti – tedy lidé, kteří ovládají šest a více jazyků. Dále se zaměříme na vhodné nastavení cílů a co nejefektivnější práci s časem. Závěrem si ukážeme nejpoužívanější aplikace ve výuce cizích jazyků (brain training apps, flashcards a další).
- vhodné nastavení cílů
- time management (kdy, jak a kolik se učit)
- univerzální techniky
- užitečné aplikace
Přednáší Mgr. Lucie Gramelová, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

zítra20. 9.

Okénko
17:00

Jak uspět na trhu práce

Zajímá vás, jak vypadá současný trh práce? Jak hledat práci a jakých chyb se při hledání práce vyvarovat? Nevíte, jak se připravit na první pohovor? Chcete, aby váš životopis někdo přečetl? Anebo přemýšlíte, jak si během pohovoru říci o vyšší plat? Na všechny tyto – i jakékoliv další – otázky odpoví lektoři z pracovního portálu Profesia.cz.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Maurské umění v Andalusii

Maurské umění v Andalusii, přednáška ve spolupráci s ARS VIVA spol. s r.o. (www.arsviva.cz)

Přednáška zavede posluchače na Iberský poloostrov, jehož větší či menší část byla v průběhu 8. – 15. století ovládána muslimy. Zanechali po sobě bohaté výtvarné dědictví, které později nedokázala překrýt ani silná katolizace Španělského království a španělské výtvarné umění se jím inspirovalo. Podíváme se do maurských mešit (Toledo, Córdoba), paláců (Sevilla) a palácových pevností (Málaga, Alhambra v Granadě), věží (Giralda v Seville), zahrad (Generalife v Granadě) i muzejních sbírek.

Přednáší RNDr. Aleš Krejčí, CSc., World Trend, VŠ lektor

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Čínský venkov

Zveme milovníky cestování, kulturních památek a přírodních krás na setkání s RNDr. Bohuslavou Trnkovou. Cestopisná přednáška s videoprojekcí nás tentokrát provede po čínském venkově.

Školská

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Posvátné výšiny

V novém přednáškovém cyklu se známý spisovatel a výtvarník zamyslí nad fenoménem posvátných výšin. Na šesti příkladech se pokusí ukázat konstanty (motiv počátku, středu a posvátna) mythopoetického vztahu člověka k přirozeným dominantám krajiny:

- Podle Tóry začal nový svět na hoře Ararat. Podobně v představách Egypťanů vznikl život na prvotním pahorku Benben, který se nejprve vynořil z kosmického praoceánu.
- Starozákonní hora Sinaj je místem, kde se setkal člověk (Mojžíš) s Bohem.
- Podle starých Řeků žili bohové na posvátném Olympu.
- Tibetská Kailás připomínající plastickou mandalu představuje pro tři náboženství posvátný střed světa.
- Tajemný Avalon byl posvátným středem artušovského světa.
- Mezi posvátné hory patří i Říp, hora počátku českého mýtu.
Přednáší Václav Vokolek.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek21. 9.

Okénko
17:00

Bílý jednorožec a Černá madona

SYMBOLY, OBRAZY A MÝTY JAKO ARCHETYPY POZNÁNÍ
Cyklus přednášek je určen pro zájemce o výtvarné umění, filosofii i pro ty, kteří se zajímají o význam archetypů a mýtů v hlubinné psychologii a mytologii.
Bílý jednorožec a Černá madona
Symbol bílého jednorožce úzce souvisí se starověkou mysterijní praxí a v křesťanství byl nově spojen s osudem Ježíše. Zobrazení pronásledovaného jednorožce, kterého může zachránit pouze „Panna v zahradě uzavřené“, bylo ve středověku skrytou narážkou na jarní mystéria plodnosti. Také Černé madony bývaly vyjádřením plodné síly Země a jejich sošky bývaly zpočátku uchovávány v podzemních kryptách anebo v zemi.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová, přednáška je doplněna středověkými písněmi s doprovodem psaltéria a gotické harfy.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Umění překonat sám sebe

CESTA K RADOSTI A ŠTĚSTÍ
Městská knihovna v Praze pro vás ve spolupráci s časopisem REGENERACE připravila následující setkání.
Umění překonat sám sebe
Přehled psychologických a duchovních metod, které posilují vůli, představí známá psychoterapeutkaPhDr. Patricie Anzari, CSc. Přednese úvahy o cestách k sebeovládání, o vítězství nad závislostmi, žárlivostí, urážlivostí a pýchou. Vysvětlí, proč je dobré se polepšit.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek22. 9.

Okénko
19:00

Nejkrásnější místa naší planety

KOLEM SVĚTA – cyklus cestovatelských přednášek
Uvádí Karel Wolf
www.kolemsveta.cz
Cestovatel a fotograf Karel Wolf představí v novém formátu své diashow nejzajímavější místa, která navštívil za posledních patnáct let na všech kontinentech. Ukážeme si sopky, solná pole, amazonskou džungli a další místa, která stojí za vidění. Těšit se můžete na neznámé kouty Afriky, Asie, Jižní Ameriky, Nového Zélandu a ostrova Reunion. Nechte se inspirovat, kam vyrazit během příštích měsíců.
Přednáší RNDr. Karel Wolf.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

pondělí25. 9.

Okénko
17:00

Galleria degli Uffizi ve Florencii

MISTŘI UMĚNÍ VE SBÍRKÁCH EVROPSKÝCH GALERIÍ
Jedna z nejznámějších galerií světa představuje průřez dějinami umění od antiky po baroko s důrazem na italskou renesanční tvorbu. Vystavena jsou zde mistrovská díla Giotta, Botticelliho, Raffaela a da Vinciho, ale i obrazy Dürera, Cranacha, Rubense, Rembrandta nebo Caravaggia.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Ženy a muži v českých dějinách 2017

Cyklus historických přednášek má za cíl představit vybrané osobnosti našich dějin. Budeme se snažit popřát spravedlivě pozornost jak mužům, tak také ženám a věnovat se i těm z našich předků, kteří nejsou právě notoricky známí z vyprávění či školních učebnic. To však nemusí znamenat, že jejich život nebyl pestrý a zajímavý! České dějiny však nejsou – jak dobře známo – zalidněny toliko kladnými hrdiny, posluchače seznámíme i s lidmi, jejichž chování nebylo právě příkladné a hodné následování. Nicméně i tací a také zde žili a ovlivňovali osudy dalších. Srdečně zveme tedy všechny ty, kteří mají chuť objevovat českou historii a setkávat se se zajímavými lidmi naší minulosti

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Feng shui - prostor pro životní rovnováhu

FENG SHUI PRO KAŽDÝ DEN

25. 9. Feng shui – prostor pro životní rovnováhu

Váš domov je místo, kde trávíte nejvíce času, většina lidí dokonce více jak polovinu svého života. Proto je kvalita domova tak důležitá pro kvalitu života a životní rovnováhu. Naučíme vás základní zásady vytvoření kvalitního domova jako předpokladu životní rovnováhy a tím i šťastného života.

Přednáší Ing. Jiří Černák.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý26. 9.

Okénko
18:00

Hranice

CYKLUS PŘEDNÁŠEK ZA HRANICE PROCESOVÉ PRÁCE
BACHA AŤ NESKONČÍŠ NA HRANICI!

Stručný úvod do TEORIE A PRAXE ZMĚNY z pohledu procesově-orientované psychologie. Jaké místo mají změny ve vašem životě? Zdá se vám, že vám něco brání v tom, abyste se posunuli? Kolik cest znáte k tomu, jak uskutečnit vysněnou změnu? Přijďte prozkoumat, co vám ve změně brání a nechte se inspirovat, jak s tím tvořivě naložit. Spolu s Danielou a Hynkem si účastnící budou moci projít proces konkrétní změny a hledat vlastní cesty a zdroje potřebné k jejímu uskutečnění … a možná se seznámíte i s vlastním pohraničníkem. Přijďte, těšíme se na Vás! Přednáška se koná v úterý 26. 9. 2017 od 18:00 – 20:30 v pobočce Korunní. Vstupné 100 Kč. Počet míst je omezený, doporučujeme zájemcům rezervovat si místo na info@processwork.cz.

Korunní

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Tajemství archeologie na Pražském hradě

Hostem zářijového vydání pořadu Tajemství bude archeolog Jan Frolík z oddělení záchranných výzkumů Archeologického ústavu AV ČR, který se specializuje na výzkum hradišť, měst a církevních staveb. Povídat si budeme hlavně o archeologických nálezech, dokládajících nejranější historii Pražského hradu. Kam až sahá? Bývalo zde skutečně české sněmovní pole? O čem vypovídají objevená pohřebiště v areálu Hradu a v jeho bezprostředním okolí? Které z nejstarších sakrálních staveb na Pražském hradě byly už lokalizovány a které na své objevení teprve čekají?
Beseda bude doplněna velkoplošnou projekcí unikátních záběrů a písněmi legendárního písničkáře Petra Lutky, člena sdružení Šafrán.
Připravil a uvádí Hynek Žirovnický.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

středa27. 9.

Okénko
15:00

České malířství – Emil Filla

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus „České malířství“. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Tato část cyklu (podzim 2017) přiblíží mistry českého malířství první poloviny 20. století. Vstup volný.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
18:00

Sociální chudoba a sociální vyloučenost

Diskuzní klub: Sociální chudoba a sociální vyloučenost

Srdečně zveme na další diskuzní klub o letošním tématu. Přijďte pohovořit o problémech, které vás trápí, o kterých chcete mluvit či sdílet své zkušenosti, názory, pohledy.

Dům čtení (Ruská)

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Zero Waste - jak a proč žít bez odpadu

Co je bezodpadový životní styl zvaný „Zero Waste“? Kde, kdy a proč vznikl a jak může i do Vašeho života přinést nejen ekologickou šetrnost, ale také úsporu peněz, času a zdraví? Tyto a jiné s tématem související otázky Vám ve své přednášce zodpoví zástupce neziskové organizace Bezobalu, která již třetím rokem v ČR úspěšně šíří principy předcházení vzniku odpadu nejen osvětou, ale i prakticky – prostřednictvím šíření konceptu bezobalových obchodů. Druhý obchod, který nedávno vznikl, je zároveň prostorem pro workshopy a sdílení zkušeností z první testovací prodejny. Zájemcům z celé ČR, kteří by si podobný obchod chtěli otevřít ve svém regionu, nabízí své know-how.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Program na srpen

Září 2017

Program na říjen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en