Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na prosinec

Leden 2020

Program na únor
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes20. 1.

Okénko
17:00

O české šlechtě

Šest rodů usedlých v českých zemí vypráví historii naší země. Bereme si na paškál rodiny s různými kořeny, jejichž původ nutno hledat ve všech koutech tehdejší habsburské říše. Dozvíme se, jak žili potomci rakouské arcivévodkyně z nerovného vztahu, kdo byli stavitelé paláce, v němž dnes sídlí kavárna Slavia a mnoho dalších zajímavých perliček.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Secesní malířství v Čechách

Malířství na přelomu století
Přednáška o generaci svébytných umělců, kteří vycházeli ze starých mistrů, ale zároveň uvažovali moderně a ve svém uměleckém projevu postupně našli nové cesty a směry – např. Schikaneder, Mucha, Preisler, Uprka, Radimský, Švabinský, Zrzavý nebo Kupka.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Norsko: oslava přírody

Městská knihovna ve spolupráci s CK Periscope Skandinávie
Norské království je mimořádně přitažlivou zemí na Skandinávském poloostrově. Země je pětkrát větší než Česko a nabízí každému velké množství nevšedních zážitků, pocitů a dojmů. Projedeme ji celou od jižního Kristiansandu, přes Stavanger, inspirativní Oslo, kouzelný Bergen, fotogenický Alesund, Bodo, Tromso, až na Nordkapp. Součástí výletu jsou i pohádkové Lofoty a syrové Špicberky.
Přednáší cestovatel Jiří Kolbaba (*1957), který je také známým fotografem a autorem cestopisů „Příběhy z cest“.

Ústřední knihovna

Cena 160,-

Určené pro: dospělé.

zítra21. 1.

Okénko
17:00

Spokojené partnerství: Intimita a sexualita

PODOBY ODVAHY
V oblasti vztahů, zejména při navazování hlubokého intimního prožívání, panuje stále mnoho otázek. Co je vlastně intimita a jak se vyznat ve své sexualitě? Jak zlepšit komunikaci a docílit spokojenosti v dlouhodobých vztazích?
Přednáší Mgr. Lukáš Dastlík

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Provence: jméno, které voní

Cestovatelské úterky Miroslava Hrdličky
Kouzelný kout jihovýchodní Francie patří k těm šťastným místům na naší planetě, která se dokážou nesmazatelně zapsat do srdcí všech svých návštěvníků. V průběhu večera na nás čeká provoněné Grasse, starobylá městečka s kamennými domy, kostelní zvony v tepaných klecích, Velký kaňon Verdonu, tajemný Luberon, papežský Avignon a most, na němž se prý tančilo, Daudetův mlýn, Arles od antiky po současnost, svaté Marie z moře a plameňáci v Camarrgue, ruiny Les Baux-de-Provence, Marseille i pestré provensálské trhy.
Přednáší RNDr. Jaroslav Hofmann

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa22. 1.

Okénko
17:00

Vesnické kostely ve Staré Marce (Altmark)

ve spolupráci s ARS VIVA spol. s r.o www.arsviva.cz

Oblasti bývalého východního Německa jsou často podceňované, překvapivě zde však zachovalo množství památek středověké architektury. Altmark (Stará Marka) je rovinatá oblast severně od Magdeburku, kde se zachovalo především mnoho románských vesnických kostelíků. Často jsou stavěné z místního polního kamene a působí velmi archaicky. Menší část zdejších románských kostelů je z cihel, zejména v okolí klášterů Jerichow a Havelberg. Cihelné bývají vrcholně a pozdně gotické městské chrámy, na které by přednáška také chtěla upozornit (Stendal, Tangermünde, Salzwedel aj.). Uvnitř najdeme řadu gotických uměleckých děl.

Přednáší Ing. arch. Karel Kibic Ph.D., Národní památkový ústav

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek23. 1.

Okénko
17:00

Pohnout se z místa

PODOBY ODVAHY “Úspěšný člověk ráno vstane a večer jde spát, přičemž mezi tím dělá to, co ho baví.” Larry Page (zakladatel Googlu)

Najít to, co vlastně chcete, je jen začátek – jaký je klíč k úspěchu? Nejprve je třeba vytvořit efektivní plán a začít pracovat na své vizi, naučit se používat vhodné vizualizační techniky a odhalit slabá místa, která sabotují změnu. Jak si vytvoříte návyky, které vám pomohou vytrvat v rozhodnutí? Jak vykročit z komfortní zóny s lehkostí, za pomoci NLP techniky?

Přednáší Veronika Nováková

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Božena Němcová

OSOBNOSTI VE SVĚTLE HVĚZD
Pohled na tuto výraznou a emancipovanou ženu z pohledu astrologického. Zamyšlení se nad její osobností, nad původem a nad komplikovanými vztahy s muži. Kdo byl její matkou, kdo otcem a kdo osudovou láskou? Srovnání její osobnosti s první českou feministkou Eliškou Přemyslovnou a s potenciální matkou vévodkyní Kateřinou Zaháňskou (tři Vodnářské grácie).
Přednáška se koná k dvoustému výročí narození Boženy Němcové.
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pondělí27. 1.

Okénko
17:00

Kateřina Šedá: Architektka mezilidských vztahů

Nekonvenční výtvarnice a autorka řady veřejných realizací u nás i v zahraničí se svojí tvorbou snaží mnohdy velmi překvapivými způsoby bourat bariéry mezi lidmi. Přijďte si poslechnout, jak i její nové projekty přesáhly rámec klasického umění.
Přednáší Kateřina Šedá

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

úterý28. 1.

Okénko
15:00

Vycházka po okolí pobočky Smíchov

Cyklus Pražské úterní vycházky

Cyklus, v němž poznáváme okolí našich poboček, pokračuje i v novém roce. Hned v lednu nás Ing. Jan Stěnička zavede na Smíchov, kde leží jedna z největších poboček MKP. Vycházka povede k vile Portheimce, ke kostelu sv. Václava i k dalším památkám v okolí. Nevyhne se ani moderním stavbám, které zde vznikly v nedávných letech. Sraz v 15.00 před pobočkou Smíchov.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

H2O!SPODÁŘ

(NE)ZNÁMÉ SOUVISLOSTI
Přednáška se koná ve spolupráci s British Council
Kde se čerpá voda, jakými procesy se mění na vodu pitnou a jak se dopravuje do domácností? Neustále se mluví o lepším využití dešťové vody, ale jaké jsou reálné možnosti jejího uchování ve městech? Mladí vědci – finalisté soutěže FameLab – vám u interaktivních stanovišť popíší koloběh pitné vody a vysvětlí její zpracování, mnohé si následně budete moci sami vyzkoušet.
Přednáší Ing. Ondřej Rychecký a kolegové

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Objektivní a (ne)závislá média?

Mediální gramotnost
Deníky zaparkované ve svěřeneckém fondu. Televize s jedním moderátorem a majitelem. Spor o koncesionářské poplatky v době bez koncesí. Nástup internetu a nových médií, na kterých už moc nového není. Kdo je fake a kdo je dez-? Mohou být média objektivní a jak se to měří?
Nakolik jde o nahodilé momenty a nakolik o příznaky dlouhodobějších trendů ve světě médií a politiky se ve své veřejné přednášce pokusí zodpovědět Jan Křeček.
Jan Křeček působí na katedře mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde se věnuje zejména politické komunikaci a analýzám mediálních obsahů. Působí jako analytik v tamním Centru pro mediální studia, publikuje odborné i popularizační texty, vydal knihu Politická komunikace od res publica po public relations (Grada, 2013).

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa29. 1.

Okénko
15:00

České malířství – Jiří John

Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáška se koná vždy ve středu v 15:00 hodin v učebně pobočky Opatov. Vstup zdarma.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Ženy a muži v českých dějinách

V cyklu přijdou na řadu osobnosti poděbradské epochy českých dějin: královny Kunhuta a Johana, rádce krále, jeho pravá ruka arcibiskup Jan Rokycana, znalý právník a politik Ctibor Tovačovský z Cimburka, příslušníci Jednoty bratrské, sok Jiříkův Zdeněk ze Šternberka a zástupci odvážné skupiny tehdejších cestovatelů, kteří při pouti za nevšedními zážitky museli zkousnout ledasjaká protivenství na souši i na moři.

Ostrovského

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

čtvrtek30. 1.

Okénko
17:00

Sakrální stavby a principy posvátné geometrie

STAROVĚKÉ CHRÁMY, LABYRINTY A STŘEDOVĚKÉ KATEDRÁLY
Znalosti z posvátné geometrie umožnily našim předkům budovat funkční sakrální stavby labyrintů, starověkých chrámů i středověkých katedrál, jejichž umístění v krajině podléhalo i dalším zákonitostem. Na přednášce budou představeny hlavní principy posvátné geometrie a význam zlatého řezu při projektování sakrálních staveb, což bylo i jedním z oborů studia na Artistické fakultě středověkých univerzit.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Smysl půstu

VEČERY S REGENERACÍ Ve spolupráci s časopisem Regenerace
Rozdíl mezi půstem a hladovkou. Přístupy k půstu a jeho funkce v historii i současnosti. Příčiny neschopnosti držet sebekratší půst. Půst jako sport, závody mezi ambiciózními půstaři. Půst a pýcha. Spirituální potenciál půstu. Stav vědomí, mysli a psychiky ve skutečném půstu.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

pátek31. 1.

Okénko
19:00

Kalifornie: zlatý stát USA

Cestovatelská diashow Martina Loewa
Národní parky i velkoměsta amerického západu. Z Hollywoodu do pouští Joshua Tree s roztodivnými kaktusy i do hor Sierra Nevady k obrovitým sekvojím. Ze San Franciska do Yosemitského parku, k mohutným vodopádům a impozantním žulovým masivům.
"Kalifornie je země plná krás. Na nevelkém území najdete moderní a elegantní americká velkoměsta, stejně jako jedny z nejhezčích přírodních scenérií naší planety. V tomto diashow jsem se věnoval právě i městům, protože koho by nezajímala například ona pověstná továrna na sny zvaná Hollywood? Navštívil jsem zde nejen filmová studia, ale i místa, kde se tradičně předávají filmoví Oscaři či nedalekou luxusní čtvrť Beverly Hills. A další město – San Francisco – je doslova ikonou celé Kalifornie. Vždyť obrázek visutého mostu Golden Gate viděl už někdy snad každý a o vězení Alcatraz také leckdo již asi slyšel.
Ale i přes lákavé pozlátko kalifornských měst zůstává těžiště mého diashow v obdivování přírodních krás. V tom je Kalifornie jedinečná. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči.", zve diváky cestovatel Martin Loew.
https://www.promitani.cz/kalifornie/

Ústřední knihovna

Cena 150,-

Určené pro: dospělé.

Program na prosinec

Leden 2020

Program na únor
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en