Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na leden

Únor 2018

Program na březen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes19. 2.

Okénko
17:00

Ženy a muži v českých dějinách 2018

Cyklus historických přednášek má za cíl představit vybrané osobnosti našich dějin. Budeme se snažit popřát spravedlivě pozornost jak mužům, tak také ženám a věnovat se i těm z našich předků, kteří nejsou právě notoricky známí z vyprávění či školních učebnic. To však nemusí znamenat, že jejich život nebyl pestrý a zajímavý! České dějiny však nejsou – jak dobře známo – zalidněny toliko kladnými hrdiny, posluchače seznámíme i s lidmi, jejichž chování nebylo právě příkladné a hodné následování. Nicméně i tací a také zde žili a ovlivňovali osudy dalších. Srdečně zveme tedy všechny ty, kteří mají chuť objevovat českou historii a setkávat se se zajímavými lidmi naší minulosti.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Pierre Bonnard a Henri Matisse

OSUDOVÁ SETKÁNÍ IMPRESIONISTŮ
Vzájemný obdiv a inspirace, vztah k francouzské krajině a osobitý pohled na umění v dílech obou mistrů inspirovaly nejen dobové souputníky, ale i jejich následovníky.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Historické hřbitovy v Salcburku a Mozartova rodina

Přednáška z cyklu historické hřbitovy

Předmětem přednášky bude hřbitov sv. Šebestiána v salcburském Starém Městě, kde byl pochován Mozartův otec Leopold (1719 – 1787), jeho babička Anna Maria Walburga roz. Pertlová a neteř Jeannette von Berchtold zu Sonnenberg (1789 – 1805), dcera jeho setry „Nannerl“.

Dakším je hřbitov sv. Petra pod pevností Hohensalzburg – nejstarší dosud používaný hřbitov v Salcburku.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Madeira: Kolumbova inspirace

Milion 21 – cestopis kulturních souvislostí

Souostroví je turistickým rájem s oslnivou historií. Právě zde se Portugalští dobyvatelé tužili před hledáním jižní cesty do Indie. Inspiraci k cestě západním směrem tu však čerpal i Kryštof Kolumbus (1451 – 1506). Měl k dispozici kartografický archiv svého tchána, objevitele Madeiry Bartoloměje Perestrelo a navíc také údajně na pláži objevil záhadné vyplavené plody „mořská srdce.“ Plody, které přitom skutečně patří karibské liáně a na Porto Santo je donesly mořské proudy.
Ve stopách Admirála dále navštívíme jeho domnělá rodiště na Korsice a řeckém ostrově Chíos. Za připomenutí stojí i slavná kolumbovská místa ve španělské provincii Huelva, tedy klášter La Rábida, kde se na výpravu připravoval, a samotné místo odplutí Kolumbových tří lodí Palos de la Frontera.
Přednášejí Markéta a Michael Foktovi (www.natureinpicture.com)

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

zítra20. 2.

Okénko
17:00

Dáma s jednorožcem

SYMBOLY, OBRAZY A MÝTY JAKO ARCHETYPY POZNÁNÍ

Cyklus přednášek je určen pro zájemce o výtvarné umění, filozofii i pro ty, kteří se zajímají o význam archetypů a mýtů v hlubinné psychologii a mytologii.
Středověký obraz „Dámy s bílým jednorožcem“ má skrytou souvislost s jarními mystérii starověku. Z této doby se dochovala egyptská, řecká a syrská milostná poezie, oslavující krásu a plodnost Bohyně, a do Bible byla z tohoto okruhu textů vložena „Píseň Písní“, která je připisovaná králi Šalomounovi. Jednorožec se v křesťanství stal symbolem Krista pronásledovaného lovci.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Amsterdam: město z vody zrozené

Cestovatelské úterky
Moderuje průvodce po toulkách blízkých i vzdálených RNDr. Miroslav Hrdlička

Nizozemské hlavní město je v povědomí mnoha lidí zapsáno jako metropole frivolní až neřestná. Skutečnost je však daleko pestřejší a košatější. Amsterdam, to jsou především grachty, věnec kanálů dodnes připomínající „zlatý věk“, v němž bylo toto město nejblahobytnější na světě. Všudypřítomná voda, z níž město vyrostlo, ale také muzea světového významu, utajené zahrady, noblesní měšťanská sídla, radnice pompézní tak, že se z ní snadno stal královský palác, hausbóty, moderní architektura i malebné hospůdky.

Přednáší redaktor časopisu Země světa RNDr. Jaroslav Hofmann

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa21. 2.

Okénko
17:00

Vybrané památky Kykladských ostrovů

VYBRANÉ PAMÁTKY KYKLADSKÝCH OSTROVŮ
ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

Starověké památky ostrovů Amorgos (sídliště Markiani z rané doby bronzové, archaické-helénistické město Minoa, středověký klášter Panagia Hozoviotissa), Paros (antické vykopávky a středověký klášter Panagia Ekatontapiliani v Paroikii, mykénské sídliště Koukounaries) a Délos (antické město s přístavem). Přednáší PhDr. Tomáš Alušík, PhD., Ústav dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Blízký východ očima cestovatele Jana Macháčka

Země plná přátelských lidí, voňavého koření, úžasné chuti falafelu s hummusem, nerozbitných Toyot, starých mešit a kostelů, nádherných západů slunce, pouští, důležitých zdí, bazarů plných bot a divných figurín…

Více o Janu Macháčkovi a jeho cestách se dočtete zde >>>

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Flirt jako (z)rádce

CYKLUS PŘEDNÁŠEK ZA HRANICE PROCESOVÉ PRÁCE

Koncem roku 2017 zaplavila média kampaň #MeToo upozorňující na násilí páchané na ženách v prostředí filmového průmyslu. Zejména v USA rozpoutala obrovské množství reakcí žen, které byly sexuálně obtěžovány či napadány ze strany svých kolegů a to nejen v oblasti produkce filmů. Kampaň vzbudila příznivé i odmítavé reakce. Pochopitelně zejména ze strany mužů. V České republice byly reakce opožděné a ze strany mužů často znevažující.

Dílna nás formou individuálních a párových cvičení a společné diskuze provede zkoumáním mužsko — ženské polarity, předsudků, které panují v této oblasti ve společnosti a aspektů napětí, které zdá se zkouší naše vztahy. Budeme zkoumat změny, které se v naší době odehrávají a to, jak se projevují v životě jednotlivce, rodiny i společnosti. Téma budeme prozkoumávat pomocí slov, obrazů i moudrosti našeho těla.

Přijďte, těšíme se na Vás. Přednáška se koná ve středu 21. 2. 2018 od 18:00 do 20:30 hodin v pobočce Korunní. Vstupné 100 Kč. Počet míst je omezený, doporučujeme zájemcům rezervovat si místo na info@processwork.cz.

Korunní

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek22. 2.

Okénko
17:00

Jezero Bajkal - cesta za perlou Sibiře

Zveme vás na cestopisnou přednášku s projekcí. Jakub Šolc promluví o výpravě čtyř cestovatelů do Ruska, do země, kde se neplánuje, ale vše nějak dopadne, do země, která je v Česku prezentována zcela odlišně, než jaká ve skutečnosti je. Přednáška o 16 denním putování sibiřskou tajgou kolem nejhlubšího a nejstaršího jezera na Zemi, o bourání stereotypů a předsudků, o cestě Transsibiřskou magistrálou a o nocích u ohně uprostřed divočiny se snahou vyhnout medvědům. POZOR! Z důvodu konání akce je omezen provoz v dětském oddělení! Děkujeme za pochopení!

Prosek

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Slyš a poslouchej

JAK SE UČIT CIZÍ JAZYKY?
Porozumění poslechu, zvláště pak poslechu anglickému, patří k nejnáročnějším dovednostem. Na přednášce získáte tipy na zjednodušené poslechy nebo na autentické texty vhodné k častému procvičování. Povíme si, jak pomohou sluchátka nebo proč se opravdu vyplatí pilovat výslovnost.
Přednáší Mgr. Lucie Gramelová, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Naučme se jíst zdravě

Jaký vliv má strava na naše zdraví? Co máme vlastně jíst a jak pomocí stravy můžeme zlepšit své zdraví. Které potraviny nám prospívají a které škodí, jak zlepšit trávení, zbavit se škodlivin, vyčistit se a zdravě zhubnout.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Shakespeare a lidé na okraji

SHAKESPEARE A JEHO DOBA – Městská knihovna v Praze uvádí přednášku ve spolupráci s British Council
Tentokrát nás čeká prohlídka Londýnem konce 16. století a nahlédnutí do životů lidí neprivilegovaných. Jak se životní osudy prostitutek, zlodějíčků a dalších lidí na okraji společnosti odrazily v dramatickém díle Williama Shakespeara?
Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Škola intuice II: zábrany v intuitivním poznání

PRAMENY ÚSPĚCHU A (NE)ÚSPĚCHU. Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Přednáška je věnována příčinám zablokovaného intuitivního poznání a jejich souvislostem s rodovým scénářem (ne)úspěchu v osobním, materiálním, citovém, tělesném a spirituálním životě.
Přednáší PhDr. Helena Šalátová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek23. 2.

Okénko
19:00

Nejlepší treky v Peru

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek
www.kolemsveta.cz
Kombinace ostrých štítů s lagunami neuvěřitelných barev řadí Huayhuash trek mezi deset nejkrásnějších na světě. Dobrodružné povídání o trekování neznámým Peru, nemůže nezmínit řadu kontrastů. Např. Machu Picchu je sice nejznámější památkou Jižní Ameriky a je snem mnohých cestovatelů, přesto může spoustu návštěvníků zklamat…
Přednáší Martin Ubl

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

pondělí26. 2.

Okénko
15:30

Daleká Barma

Seniorské pondělky

Zveme milovníky cestování, kulturních památek a přírodních krás na setkání s RNDr. Bohuslavou Trnkovou. Cestopisná přednáška nás tentokrát zavede až do daleké Barmy.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Vincent van Gogh a Paul Gauguin

OSUDOVÁ SETKÁNÍ IMPRESIONISTŮ
Nizozemce, jednu z nejvýznamnějších postav moderní malby, a Francouze, známého díky osobitým obrazům ze života na exotickém Tahiti, spojilo osudové setkání v okolí Arles.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Písmo mluví

Zajímá vás, co se můžete dozvědět z rukopisu o svém temperamentu? Na setkání s praktickými ukázkami písma vás zve lektorka kurzů grafologie Blanka Pevná. Rezervace na tel. čísle 222 113 387, případně osobně v Dílně.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Příroda a kultura

Příroda a kultura ve studiu lidské rozmanitosti

STŘET CIVILIZACÍ – vyprávění o průběhu expanze Západní civilizace
Ve vývoji antropologického myšlení a studiu lidské odlišnosti a rozmanitosti byla nastolena otázka, zda klíčovým faktorem, který zásadně ovlivňuje lidské jednání a myšlení, je dědičnost, nebo působení výchovy a kultury. Tato problematika nabyla velké důležitosti zejména po roce 1859, kdy Charles Darwin doložil v knize O původu druhů, že člověk tvoří nedílnou součást organického světa. Teorie přírodního výběru ovlivnila zrod sociálního darwinismu a eugenického hnutí, vzestup kulturního determinismu a opětovná rehabilitace a rozmach biologického determinismu v podobě sociobiologie, evoluční psychologie a memetiky v posledních desetiletích.
Přednáší antropolog prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý27. 2.

Okénko
17:00

Paul Gauguin: zkazky barbarů

Dokumentární pořad o životě, výtvarném i literárním díle francouzského malíře, grafika a sochaře Paul Gauguina

Válečný námořník, úspěšný burzovní makléř a sběratel obrazů, milující manžel a otec, který celý svůj život včetně rodinného štěstí obětoval umělecké vášni. Malíř francouzské Bretaně a snových scenérií z tropického souostroví Tahiti, znešený divoch, kritik evropské civilizace a zároveň vyznavač práva odvážit se všeho, který nenalezl klid ani ve vlastnoručně postaveném „domě rozkoší“ v „libovonné zemi“ Noa noa. Číst, vyprávět a promítat bude DANIEL RAZÍM – literární autor a dokumentarista.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Megality a významná místa západní Evropy

Cestovatelské úterky
Moderuje průvodce po toulkách blízkých i vzdálených RNDr. Miroslav Hrdlička
Proč naši předkové potřebovali ke svému životu kameny, notabene stojící? K čemu sloužila zvláštní místa v terénu a svatyně na špatně přístupných skalách? Odpovědi se nacházejí v lokalitách s největším výskytem těchto artefaktů, které se rozkládají od ostrovů v Atlantiku po pobřeží Skandinávie. Pradávný účel oněch míst nezmizel, a může oslovit i současného člověka.
Přednáší spisovatel Ing. Pavel Kozák

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa28. 2.

Okénko
15:00

České malířství - Jan Bauch

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáška se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Dvousetletí: Karel Drahotín Villani

Zveme vás na historickou přednášku z cyklu Dvousetletí aneb 200 let od narození velikánů. Tentokrát na téma Karel Drahotín Villani, příběh českého vlastence, politika a básníka s modrou krví.

Ostrovského

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Portugalci v Asii: ve znamení kříže

Milion 21 – cestopis kulturních souvislostí – l.mlp.cz/milion21
Portugalské námořní plavby a objevitelské úspěchy umožnily koloniální expanzi v jižní a jihovýchodní Asii Asii i na Dálném Východě. Zlatý věk obchodu, především s kořením, však trval jen jedno století před rokem 1580. Koncem 16. století jim totiž v Asii vyrostli zdatní konkurenti – Holanďané a Angličané – a jejich panství se postupně zmenšovalo až do svého zániku ve 20. století. Kromě historických souvislostí a zajímavostí se pořad zaměří i na památky portugalského panství v Indii (Goa, Diu) a Číně (Macao).
Přednáší cestovatel RNDr. Aleš Krejčí, CSc. (www.world-trend.cz)

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

O středověké medicíně s Františkem Kalendou

Jak fungovala středověká medicína na Pražském hradě i v podhradí? A nakolik je možné kvalitně skloubit historii s fikcí? Na tyto a další otázky odpoví spisovatel, antropolog a cestovatel František Kalenda, který představí druhý díl detektivní trilogie z doby Karla IV. – novinku Zlomený král.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Střípky ze tří cest za přírodou Bornea

Cestopisná přednáška s projekcí. Spolu s Jiřím a Martinou Urbanovými se podíváme do několika rozličných koutů úchvatného tropického ostrova Borneo. Budeme se pohybovat v rozmezí 3° jižní šířky až 6° severní šířky, dvakrát překročíme rovník, slovem i obrazem se vydáme do národních parků Kutai, Tanjung Puting a Gunung Palung ve Východním, Centrálním a Západním Kalimantanu v indonéské části ostrova, nahlédneme ale i do malajsijské části do národního parku Bako v Sarawaku a přírodní rezervace v povodí řeky Kinabatangan v Sabahu. Kromě endemitních druhů a přírodních krás se také pozastavíme nad ekologickými problémy třetího největšího ostrova planety.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Imunologie odpuštění

Přednáška se koná v rámci oslav 25. výročí časopisu Regenerace.
Jak můžeme prostřednictvím odpuštění a vlastní mysli posílit imunitu? Jak na odpuštění reaguje naše tělo? Molekulární princip obranyschopnosti organismu bude vysvětlen z pohledu psycho-neuro-endokrino-imunologie.
Přednáší MUDr. Jan Šula

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Muslimové v Evropě

Muslimové v Evropě: původ, současnost a trendy

STŘET CIVILIZACÍ – vyprávění o průběhu expanze Západní civilizace – l.mlp.cz/stretcivilizaci
Kdo jsou evropští muslimové? Jak se přistěhovalci z muslimských zemí integrují do evropských společností? Jaké jsou vztahy mezi muslimskými organizacemi a evropskými státy? Existuje něco jako evropský islám?
O původua sociální a náboženské skladbě evropských muslimů, způsobech, jakými se měnilo jejich vnímání ze strany evropských společností, a nejdůležitějších trendech a také otázkách, týkajících se postavení islámu v sekulárních evropských státech přednáší politoložka Zora Hesová, M.A., Ph.D. z FF UK.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Program na leden

Únor 2018

Program na březen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en