Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na duben

Květen 2018

Program na červen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes23. 5.

Okénko
17:00

Pražská defenestrace roku 1618

„Dveře všech běd.“ Pražská defenestrace roku 1618, její příčiny a následky.

Druhá (někdy také označována jako třetí) pražská defenestrace, která se odehrála 23. května 1618, měla závažné příčiny, dramatický průběh a dalekosáhlé důsledky. Všem těmto tématům bude věnována přednáška, která s použitím obrazových i písemných pramenů seznámí s provedením této akce a zasadí ji do dobových souvislostí. Budou zde konfrontovány různé historické pohledy, přednáška přiblíží i postoje a názory přímých účastníků defenestrace. Tedy radikálů, kteří ji provedli a použité násilí pokládali za legitimní řešení neudržitelné politické situace, dále přihlížejících stavovských politiků nalézajících se nečekaně v situaci, kterou si rozhodně nepřáli, a konečně i obětí, tedy tří mužů, kteří šťastně vyvázli z nejnebezpečnější situace svého života.

Přednášející: Prof. PhDr. Jiří Mikulec, CSc., Historický ústav Akademie věd ČR

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Skalní chrámy Maharáštry I.

ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

V žádné jiné oblasti indického subkontinentu neexistuje tak bohaté dědictví skalních chrámů v uměle vytesaných jeskyních jako ve svazovém státě Maharáštra. První část přednášky nás zavede do buddhistických jeskynních chrámů a klášterů v Bhadža a v Kanheri, a potom i do proslulého hinduistického chrámu Elefanta v oblasti Bombaje. Druhá část přednášky provede posluchače známým jeskynním buddhistickým komplexem v Adžantě, jeho architekturou i sochařskou a malířskou výzdobou.

Přednáší RNDr. Aleš Krejčí, CSc., World Trend, VŠ lektor

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Indigové děti

Přednáška Vladimíra Masopusta na téma Indigové děti. Indigové děti nám chtějí předat poselství o tom, jak je možné zbavit náš svět destruktivních tendencí a současně rozšířit naše vědomí na kvalitativně vyšší stupeň poznávání zákonů objektivní reality. Na tomto základě mohou příznivě ovlivnit budoucí duchovní vývoj celého lidstva.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Zmizelá Praha

Pobočka Barrandov zve na další přednášku o zmizelé Praze. Přednáší PhDr. Jindřich Noll.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Mezi kovboji v Kolumbijských horách

Milion 21 – cestopis kulturních souvislostí
Matěj Ptaszek je první Evropan, který strávil coby spisovatel, fotograf a bluesový hudebník více než dvacet měsíců v divokém kolumbijském departamentu Anioquia. Zatím co o víkendech hrával blues po Medellínských hospodách, tak v normálních dnech žil na poslední tradiční kovbojské vesnici celého hispánského světa v Concepcion, kde intenzivně pracoval na svých dvou cestopisných knihách. Jaké to je ocitnout se uprostřed nefalšovaného divokého západu a být akceptován drsnými horskými kovboji, kteří mezi sebe jen tak někoho nepřijmou? Jaké to je, když jste obklíčeni vojáky po útoku povstalců uprostřed partyzánské oblasti? Jaké pocity vás svírají, když se nacházíte na území neblaze proslulé gerily FARC mimo kontrolu vlády? Co se vám honí hlavou, když vám velitel super elitní policejní jednotky GOE zabavuje fotografie z návštěvy nejkontroverznějšího vrcholného politika země, nebo když v horách narazíte na nefalšovaného zlatokopa, který rýžuje zlato v řece jako z románu Jacka Londona?
Na to vše se můžete zeptat dobrodruha Matěje Ptaszka.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

zítra24. 5.

Okénko
17:00

Vlk je za dveřmi

Přednáška Heleny Jahelkové, během které se dozvíte jak žijí vlci, jak velký prostor kolem sebe potřebují, koho přijmou vlci do smečky či co všechno jedí? Prozradíme také, jak spolu vlci rozmlouvají a co mají společného vlk, kojot a pes.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Vzděláváním k zotavení

Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

Břevnov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Opakovat zas a znovu

JAK SE UČIT CIZÍ JAZYKY?
Paměť ovlivňuje mnoho faktorů a proměňuje se samozřejmě nejen s věkem, ale i se způsobem jejího trénování – čím ji lze podpořit a co jí škodí? Jaké paměťové kanály lze využívat při učení slovíček nebo gramatiky? Představíme si osvědčené techniky jazykových profesionálů a polyglotů.
Přednáší Mgr. Lucie Gramelová, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Léčivé koření

VÝLETY DO VNĚJŠÍCH I VNITŘNÍCH KRAJŮ
Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Díky správné znalosti vlastností potravin a koření dosáhnete léčivých účinků působících na tělo. Autorka přednášky, která vystudovala obor čínské tradiční medicíny u Československé SinoBiologické Společnosti, vás seznámí s důležitými zásadami, jež vám prodlouží život a zachovají dobré zdraví.
Přednáší Mgr. Jana Arcimovičová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek25. 5.

Okénko
19:00

Sama napříč Asií

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz
Jedna žena, jeden kontinent, jeden rok. A taky 66 000 kilometrů stopem a vlakem, 12 asijských zemí a jeden ovčácký pes. Zuzana dala výpověď, prodala většinu svých věcí, lodičky vyměnila za pohorky a autobusem z Florence vyrazila na pozemní cestu kolem Asie. Transsibiřskou magistrálou na Bajkal a lodí do Japonska, Číny, Jihovýchodní Asie a přes Střední Asii a Kavkaz a vlakem z Ukrajiny po více než roce a s novým psem zpět na „Hlavák“. Cestou překročila dvanáctery hranice i ty třinácté, své – při lodním stopu na Severní polární kruh, sólo horských přechodech a dobrovolničení v kambodžském slumu. Byla to cesta poznání zemí, lidí i svých limitů, velké svobody i překonávání strachu, radosti i únavy.
Přednáší Zuzana Pilzová

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí28. 5.

Okénko
19:00

Švýcarsko - velká cesta srdcem Alp

To nejlepší ze země hor, kde jezdí vlaky na minutu přesně. Její krajina sestává z alpských štítů, ledovců a rozkvetlých luk s dřevěnými salašemi. Přičemž místní vynikají tvorbou báječných sýrů, neodolatelné čokolády a lahodného vína. Mohutné hrady pak svědčí o mohutné historii.
Přednáší Martin Loew
www.promitani.cz/svycarsko/

Ústřední knihovna

Cena 140,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Symbol růže a rod Pánů z Růže

SYMBOLY, OBRAZY A MÝTY JAKO ARCHETYPY POZNÁNÍ
Růže představovala ve starověku symbol ženského božského principu a v křesťanství byla nově spojena s Pannou Marií. Některé šlechtické a královské rody středověké Evropy přijaly tento symbol za svůj heraldický znak a k nejslavnějším patří jihočeský rod Pánů z Růže, s nímž je spojen i vznik významného historického města Český Krumlov
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý29. 5.

Okénko
17:00

Modernistické sídliště jako výkladní skříň

V roce 1968 byla zahájena výstavba jednoho z nejzdařilejších českých sídlišť – panelového souboru Ďáblice. Velkorysé založení zelených ploch a pavilonové objekty občanské vybavenosti mají předobraz ve finské Tapiole. Unikátní ztvárnění parterů bytových domů a jejich umělecká výzdoba nemají u nás obdobu. Ing. arch. Hana Řepková z Národního památkového ústavu představí koncepci sídliště, zaměří se na urbanistické, architektonické a výtvarné hodnoty, přiblíží současný stav a seznámí vás s plány na zásadní narušení jeho hmotové a urbanistické skladby a se snahami o jejich odvrácení.
Přednáší Ing. arch. Hana Řepková

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Islám na prahu Sahary

STŘET CIVILIZACÍ vyprávění o průběhu expanze Západní civilizace
Cesta do muslimských oblastí západní Afriky může podlomit mnohé představy o islámu. Hroby světců, amulety gri-gri, posvátné stromy a odhalené ženy – to vše je tvář afrického islámu. Monoteistická náboženství zde dostala typickou africkou příchuť a jsou na hony vzdálené evropské podobě křesťanství či blízkovýchodní podobě islámu. Arabistka a íránistka Mgr. Lenka Hrabalová nabídne vhled do západoafrického náboženství, které je směsicí mnoha vlivů a idejí. (www.lenkahrabalova.cz)

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa30. 5.

Okénko
15:00

České malířství – Teige, Tikal, Wachsman

K. Teige, V. Tikal, A. Wachsman

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:17

Netopýři ve městě

Jak pracuje záchranná netopýří stanice? Jak žijí netopýři ve městech a na sídlištích? Dovíte se na přednášce a uvidíte ve filmu Netopýři ve tmě. Možná si živého netopýra i pohladíte.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, dospělé.

Okénko
19:00

Zrcadlo a dvojník

VEČER ANALOGONU
Při příležitosti představení 84. čísla revue ANALOGON: Zrcadlo a dvojník vystoupí psychoanalytik Roman Telerovský a šéfredaktor revue František Dryje.
Program:
1. Doppelgänger, Já a „tísnivá důvěrnost“
Fenomén „dvojníka“ z hlediska psychoanalýzy – konfrontace aspektů snové, filmové a literární reality. Přednáška doplněna ukázkami z filmů: Twin Peaks 2017, Kachní polévka (bří Marxové), CH. Chaplin aj.
Přednáší Roman Telerovský
2. Pražský student
Komentované ukázky z románu H. H. Ewerse Pražský student (1930)
Přednáška doplněna ukázkami z filmů: Der Student von Prag (Pražský student, rež. Stellan Rye a Paul Wegener), který je považován za jeden z prvních počinů německého filmového expresionismu – bývá též označován jako „první filmový horror“, a stejnojmenného remaku filmu (1926, rež. Henrik Galeen).
Přednáší František Dryje

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek31. 5.

Okénko
18:00

Dlouhodobé štěstí ve vztahu

Cyklus přednášek Za hranice procesové práce

Představte si, že by někdo na základě krátkého pozorování Vašeho rozhovoru s partnerem předpověděl, zda za 4 roky ještě budete spolu nebo se Váš vztah rozpadne – a to s s 91% přesností! Americký psycholog a párový terapeut John Gottman to dokáže. Jak dokazují jeho mnohaleté výzkumy, stabilita a spokojenost ve vztahu vůbec nezáleží na tom, zda jste si s partnerem podobní, zda máte společné zájmy, a dokonce ani na tom, zda a jak často se spolu hádáte.

Na čem tedy? A proč se tolik partnerských a manželských vztahů rozpadá? Chcete-li se dozvědět, co je klíčem k dlouhodobému štěstí ve vztahu, přijďte. Těšíme se na Vás. Přednáška se koná ve čtvrtek 31. 5. 2017 v pobočce Korunní od 18:00 do 20:30 hodin. Vstupné 100 Kč.

Korunní

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Imunologie odpuštění

Náhradní termín za přednášku 28. 3. 2018.

Jak můžeme prostřednictvím odpuštění a vlastní mysli posílit imunitu? Jak na odpuštění reaguje naše tělo? Molekulární princip obranyschopnosti organismu bude vysvětlen z pohledu psycho-neuro-endokrino-imunologie.
MUDr. Jan Šula si tentokrát k rozhovoru přizve Mgr. Moniku Hasalovou.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Program na duben

Květen 2018

Program na červen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en