Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na září

Říjen 2019

Program na listopad
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes22. 10.

Okénko
17:00

Jsou kryptoměny pro každého?

K čemu se reálně dají použít kryptoměny?
Jak se dají koupit?
Jak je bezpečně uchovat před hackery?
Jak se jimi platí?
Směnárna, burza, tržiště – jak se zaregistrovat a obchodovat?

To a spousta dalšího…prostě vše, co potřebujete vědět, než vstoupíte do světa kryptoměn.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Putování svatou zemí

Izrael a Palestina

Jaké je to žít s košer sousedy a s košer policií? A proč byla většina palestinských mužů alespoň jednou ve vězení? A jak jde být v klidu, když nic není pod kontrolou? To vše se dozvíte od zvědavé pozorovatelky a cestovatelky Blanky Havlíčkové.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Íránské výzvy

Blízký východ na rozcestí
V posledních letech situace kolem Íránu nepřestává plnit stránky světových médií. Země, která je označovaná za součást „Osy zla“ je zároveň úhlavním nepřítelem Spojených států, lákadlem asijských i evropských investorů i vytouženou destinací tisícovek turistů. Jak se Írán dostal do této složité pozice? Jak to za jeho hranicemi vypadá? Co si myslí sami Íránci?
Přednáší íránistka Lenka Hrabalová (www.lenkahrabalova.cz)

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

zítra23. 10.

Okénko
17:00

Ohlédnutí za výstavou Dokonalý diplomat

ve spolupráci s ARS VIVA spol. s r.o. www.arsviva.cz

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích připravil v loňském roce výstavu Dokonalý diplomat, jejíž název byl vypůjčen ze stejnojmenné italské příručky z roku 1649, dedikované Humprechtu Janu Černínovi. Výstava přinesla objev řady zajímavých exponátů ze zámeckých depozitářů, z nichž velká část souvisí s rodem Černínů, posledních pánů na Jindřichově Hradci. Podařilo se takto soustředit výběr obrazů, grafik, knih a archiválií dokumentujících zejména diplomacii raného novověku, kdy se uplatnila v císařských službách i řada českých aristokratů. Přednáška bude tak pozvánkou do Jindřichova Hradce, kde černínské jádro výstavy zůstává přístupné v nově zpřístupněných prostorách Adamova křídla jindřichohradeckého zámku.

Přednáší doc. PhDr. Zdeněk HOJDA, CSc., FF UK

POZOR! Od pátku 28. června do pondělí 2. září 2019 je zcela uzavřena pokladna sálů Ústřední knihovny. TIP! Během léta nakupujte vstupenky on-line. Možnost rezervací a přímého nákupu na pokladně znovu nabízíme od úterý 3. září 2019.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Zanzibar a tanzánské safari

Cestopisná přednáška Pavla Chluma a Petra Kvardy

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás v první části provedou po pevninské Tanzanii. Samotná cesta začíná v přístavním městě Dar Es Salaam, která pokračuje až do nitra Afriky, kde zažijí safari na vlastní kůži v oblasti národního parku Mikumi.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:30

Outloni v ohrožení

O záchraně váhavých primátů na Sumatře

Proti ilegálnímu obchodu s outloni se rozhodli bojovat čeští ochránci přírody a založili na Sumatře záchranný program pro outloně – The Kukang Rescue Program. Přijďte se o outloních, kteří jsou jedněmi z nejroztomilejších a nejohroženějších zvířat jihovýchodní Asie, dozvědět více a seznámit se s programem na jejich záchranu

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

čtvrtek24. 10.

Okénko
17:00

Anežka Česká a Vilemína Česká

SLAVNÉ PŘEMYSLOVNY: VĚSTKYNĚ, SVĚTICE A ABATYŠE
Mnohé přemyslovské princezny byly ve středověké Evropě známé jako významné duchovní učitelky i věštkyně, obdobně jako slavná Hildegarda z Bingen. Ve stejné době působila také Anežka Česká, dcera krále Přemysla Otakara I., zakladatelka českého rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou. V Itálii se proslavila Vilemína Česká, zřejmě Anežčina levobočná příbuzná, zakladatelka duchovního hnutí vilemínitů. O evropský věhlas Přemysloven se zasloužily i další, jejichž duchovnímu odkazu je tento cyklus věnován.
Anežka, dcera krále Přemysla Otakara I., založila v Praze ve 13. století spolu se svým bratrem Václavem I. hned dva kláštery: Anežský klášter a konvent nově ustanoveného ryze českého rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou. V Evropě se brzy po ní proslavila také její levobočná příbuzná Vilemína Česká, zakladatelka duchovního hnutí vilemínitů, považovaná v Itálii za světici a vtělení Ducha svatého. Její ostatky byly krátce uchovávány v cisterciáckém klášteře v Chiaravalle u Milána.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Od Karibiku k mayským pyramidám

Cestovatelé Petr Kvarda a Pavel Chlum vás při hodinu a půl trvající přednášce provedou napříč středoamerickým prostorem Yucatán – od moderních měst plných luxusu přes močály a pralesy až k tisíce let starým mayským památkám.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Od Šumavy k Tatrám

Od Šumavy k Tatrám, aneb jak se z Horních Uher stalo Slovensko

Příběh vzniku a budování československého státu jsme si zvykli vnímat pohledem Čechů – ovšem ten samý příběh při pohledu z druhého břehu řeky Moravy nabývá docela jiných obrysů. Vždyť dlouho nebylo jasné, jestli Slovensko vůbec bude součástí nového státu a dokonce ještě v době, kdy v Čechách už odezněly oslavy samostatnosti, se o zemipod Tatrami stále bojovalo. Přednáška si tak klade za cíl ukázat, že cesta ke společnému státu Čechů a Slováků nebyla zdaleka tak jednoduchá,jak se nám dnes může jevit.

Malešice

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Cesta k moudrosti

VEČERY S REGENERACÍ Ve spolupráci s časopisem Regenerace.
Pojetí rozšířených stavů vědomí a zamyšlení nad jejich funkcí ve vývoji lidstva a formování osobnosti. Hloubka ponoru a síla poznání v souvislosti s poctivou a dlouhodobou přípravou na cestu. Rozdíl mezi půstem a hladovkou, meditací a tichým sezením, odolností a změkčilostí. Cestování za zážitky, hra na šamany – módní trendy budování pýchy nebo naděje na transformaci?
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

úterý29. 10.

Okénko
17:00

Cestování třetího věku

Kdo z nás v dětství po přečtení Dětí Kapitána Granta od Julese Verna nezatoužil po dalekých světech?
Někdy možnost splnit si dětský sen nastane až v důchodovém věku. Nechte se fascinovat tajuplnými slovy Patagonie, Ohňová země.
Přednáší Mgr. Vladimír Petříček

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Konspirační teorie a český internet

Mediální gramotnost
Konspirační teorie a česká internet. Seznamte se světem, v němž o moc soupeří iluminátí a skupina Magnum 12. S mozkem vám manipulují 5G sítě, reptaliáni patří k těm přijatelnějším hypotézám a to celé přináší někomu peníze a někomu jen podivný klid v duši. Přednáška představí, jak se daří českým konspiracím a odkud berou svou sílu a jestli s tím lze něco udělat.
Přednáší uznávaný mediální odborník, vysokoškolský pedagog a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Mgr. Josef Šlerka, Ph.D. (*1974).

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa30. 10.

Okénko
15:00

České malířství – Mikuláš Medek

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáška se koná v učebně pobočky Opatov.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

840 km sám pěšky přes Pyreneje

Srdečně vás zveme na cestovatelskou přednášku geografa a milovníka horského trekingu Jakuba Šolce. Dozvíte se, co obnáší projít pěšky a sám 840 km Pyrenejemi od Atlantiku ke Středozemnímu moři. Pokud máte rádi horský treking nebo chcete jen zjistit jaké to je, když se člověk vymaní z uspěchaného městného života a jeho každodenní náplň se omezí jen na potřebu pít, jíst, chodit a spát, pak je tato přednáška přesně pro vás.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Intimní život v partnerství

VEČERY S PSYCHOLOGIÍ DNES Ve spolupráci s časopisem Psychologie dnes.
Pohled na mužskou a ženskou sexualitu, jak v partnerství pracovat s mužskou a ženskou polaritou? Jak se vypořádat s emočními bloky, které brání přirozenému sbližování se s partnerem? V přednášce otevřeme témata, která pomohou partnerům v otevřenější komunikaci vedoucí ke zlepšení jejich sexuálního života.
Přednáší Ing. Adéla Karlovská, lektorka a koučka v osobním rozvoji a Mgr. Charlotte Benátská, konzultantka v oblasti partnerských a rodinných vztahů.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Světelné rezonanční obrazy

Přednáška Jiřího Císaře s projekcí

Světelné (rezonanční) obrazy vznikají na podobném principu jako tvary krystalů vody Masaru Emota. S tím rozdílem, že místo písmen a čísel používám barvy podle systému, který jsem vytvořil.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Jak lovit pytláky

Z jedné nevinné vědecké expedice do Indonésie, která měla za cíl najít poslední populaci největšího špačka na světě se stala divoká honička za pytláky, kteří vykrádají hnízda mořských želv. Tým zoologů ze Zoo Liberec se rozhodl, že nebude jen dál přihlížet devastaci přírody, ale zkusí s tím něco udělat. Ukážeme vám, jak se dá vyzrát nejen na pytláky želvích vajec, ale také na výrobce suvenýrů ze želvoviny, kteří likvidují a masakrují populaci kriticky ohrožených Karet pravých na Borneu. O celé akci vznikl dvoudílný dokument, který můžete vidět na MALL.TV.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

čtvrtek31. 10.

Okénko
15:30

Strašidla na Královské cestě

Přednáška s promítáním

Ve svém zábavném povídání nás lektorka PhDr. J. Kobzová provede po Královské cestě. Virtuální vycházka začne u Prašné brány a povede přes Staré Město až na Pražský hrad. Dozvíme se zajímavosti nejen o památkách na cestě, ale hlavně o strašidlech, která jsou s nimi podle pověsti spojena.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, seniory.

Okénko
17:00

Mediální obezřetnost

Přednáška Nadačního fondu Lepší senior

Dozvíte se, jak vyhodnotit a rozpoznat zkreslené informace a dezinformace a jak se vyhnout možným rizikům Uvedeme příklady typických dezinformací Zlepšete svou orientaci v tištěných i vysílaných médiích.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

O skrytém potenciálu s Janem Mühlfeitem

Ve spolupráci s Nadací Krása pomoci.
Jan Mühlfeit téměř dvaadvacet let působil ve firmě Microsoft, z toho posledních patnáct let v nejužším vedení. Aktuálně se zaměřuje na rozvoj potenciálu u dětí i dospělých, práci s motivací a se silnými stránkami lidí. Přednáška bude úžeji zaměřená na cílovou skupinu lidí starších 50 let.
Přednáší Jan Mühlfeit, český manažer, globální stratég, kouč a mentor

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
18:00

Královské Vinohrady

Virtuální procházka PhDr. Jindřicha Nolla po Královských Vinohradech od Koňské brány ke Koňské bráně

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Léčba bolesti zad

VEČERY S REGENERACÍ Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE
Zkušená fyzioterapeutka vás seznámí s problémy při bolestech krční, hrudní a bederní páteře a kloubů ruky při práci s počítačem. Přednášku doplní praktické ukázky účinné pomoci.
Přednáší PhDr. Šárka Menclová, vedoucí Centra zdraví ALAID v Čelákovicích.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Něco za něco - hra o zneužití moci

SHAKESPEARE A JEHO DOBA Ve spolupráci s British Council

W. Shakespeare napsal hořkou komedii Něco za něco (Measure for Measure) v roce 1603 a dotýká se v ní zásadních témat lidské existence, morálky, moci a korupce. Hlavní postavou hry je kníže Vincentio, vládce Vídně, ve které už čtrnáct let i přes přísné zákony bují všemožné neřesti. Jak situaci řeší? Předstírá odjezd a tajně pozoruje, jak si jeho zástupce ve své funkci vede. Podaří se mu nastolit pořádek? Dokáže odolat pokušení stavět sám sebe nad zákon? Jak se zachovají další postavy? Tato hra mobilizuje smysl pro spravedlnost a nastoluje palčivé otázky, které jsou stále aktuální.
Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Program na září

Říjen 2019

Program na listopad
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en