Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na říjen

Listopad 2019

Program na prosinec
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes14. 11.

Okénko
15:30

Beseda s Petrem Švecem

Jak třídit informace a ověřovat pravdivost zpráv ve světě, v němž sílí tlak dezinformací, propagandy a hoaxů prozradí editor zpravodajství ČT 24 a jeho hosté: Adéla Paclíková, redaktorka pořadu Reportéři ČT, Daniela Písařovicová, moderátorka Událostí a Událostí, komentářů ČT a Pavel Švec, vedoucí domácí redakce MF Dnes.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
16:00

Katedrála na Hradě

První virtuální procházka s PhDr. Jiřím Bartoněm nejpamátnější stavbou na Pražském hradě a nahlédnutí do jejích tajemství.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Basquiat

Umělec a člověk

Americký malíř Jean-Michel Basquiat se narodil v newyorském Brooklynu a nejdřív se proslavil svými graffiti. Začal malovat pestře barevná neoexpresionistická plátna, navazující na africké umění. Matčinou zásluhou se vzdělával, četl francouzsky, španělsky a anglicky díla symbolistů, studoval dějiny a mytologii. Spřátelil se s Andy Warholem, s nímž vytvořil řadu společných maleb. Zemřel velmi mladý, a přesto zanechal silnou stopu ve světovém malířství.

Přednáší prof. PhDr. Ladislav Daniel, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Václav Havel ve světle hvězd

ARISTOKRATÉ DUCHA
Václav Havel jako myslitel, disident a kritik komunistického režimu, ale i prezident. Osobnost, vztahy, myšlenky a dílo podrobíme astrologickému rozboru.
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Migréna, panické ataky a jiné poruchy

VEČERY S PSYCHOLOGIÍ DNES Ve spolupráci s časopisem Psychologie dnes.

Jak se projevují poruchy z přehnané aktivace organismu? Do této poměrně nesourodé skupiny poruch patří především migrény, panické ataky, stres, epileptické záchvaty, ale i řada psychosomatických onemocnění, dost možná i autoimunitních. Udržet svůj organismus v optimálních „otáčkách“, které jsou přiměřené aktuální situaci, bývá složité, zejména, pokud se člověk cítí vážně ohrožený, např. při rozchodech nebo rozvodech.
Přednáší PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D., psycholog

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Nebezpečí pro vývoj vztahů

VEČERY S REGENERACÍ Ve spolupráci s časopisem Regenerace.
Poruchy osobnosti jako civilizační jev – přehled jejich typů s jasným vykreslením vlivu na okolí a vztahy. Příležitost k autodiagnostice a získání inspirace pro zjemnění a kultivaci osobních vad. Popis prožívání a problémů těch, kteří žijí s porouchanou osobností. Vývoj civilizace za vlády psychopatů.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

zítra15. 11.

Okénko
19:00

Írán není arabská země!

KOLEM SVĚTA moderuje RNDr. Karel Wolf
Islámská republika Írán bývá neprávem považována za zemi, kde snad zuří válka či projít se po ulici je nanejvýš nebezpečné. Přijďte se podívat na přednášku Vladimíra Váchala a společně tak poznat, jaký Írán ve skutečnosti je. Kdysi stará Persie je dnes nádhernou zemí s nezměrným kulturním bohatstvím. Stavby, které sahají do naší historie přes více, jak dvě tisíciletí, nejsou ničím ojedinělým, mešity z dob slavných dynastií se tyčí nejen v architektonickém klenotu, kterým je město Esfahán, ale i v mnoha dalších částech této slávou opředené země. V neposlední řadě je pak třeba připomenout, že Írán není arabská země! Žijí zde převážně Peršané a vězte, že například pravý perský bazar je nejen poklidný a plný rozličného zboží, ale nabízí také jedinečný a pravý náhled do orientu, jak ho známe jen z vyprávění cestovatelů!
Přednáší Vladimír Váchal

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí18. 11.

Okénko
15:30

Královská cesta - Malá Strana a Hradčany

Seniorské pondělky

Vydejte se s námi opět na virtuální procházku s Evou Steinovou. Tentokrát se podíváme do míst, kudy přijížděli nastávající čeští králové ke korunovaci. Druhou přednášku o Královské cestě věnujeme malé Straně a Hradčanům.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Ženy a muži v českých dějinách

Cyklus o zajímavých postavách našich dějin pokračuje osobnostmi působícími v polovině 15. století. Dostane se na bojovníky, státníky i běžné obyvatele Českého království, budeme svědky bitev, státnických jednání, nahlédneme blíže i do každodenního života v pozdním středověku. Přednáší Jakub Rychtar.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Olbram Zoubek a Eva Kmentová

Tvorba a existence umělce v době totality
Osobitý sochař současnosti, který od r.1952 tvořil v souznění se svou manželkou,význačnou českou sochařkou Evou Kmentovou.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Alchymie, astrologie a magie na dvoře císaře Rudolfa II.

Mecenáš Rudolf II.
Císař Rudolf II. učinil Prahu hlavním městem alchymie. Na jeho dvoře působili vedle kontroverzních alchymistů, astrologů a mágů i průkopníci moderní vědy. Přiblížíme si magické prostředí, ve kterém pobýval mág Giordano Bruno i slovutní znalci jako Tycho Brahe, Johannes Kepler či rabi Löw.
Přednáška s představením nové knihy „RUDOLF II. – Mecenáš – Mág – Král – Císař“ a autogramiádou.
Přednáší Bohumil Vurm.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Relaxací k vyrovnanosti

Pokud se na podzim cítíte unavení, přetížení a chybí vám radost, pak přijďte nabrat síly na praktický workshop pod vedením psycholožky Kristýny Maulenové, MSc. Díky dechovým a uvolňovacím technikám zažijete lepší pocity v těle a pozitivní naladění mysli.

Více na www.amelie-zs.cz nebo na telefonu: +420 283 880 316
www.facebook.com/amelie.zs
Centrum Amelie Praha, Šaldova 15, Praha 8

Žižkov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Moc obrazů

Laboratoř mysli NÚDZ
Jak obrazy působí na mysl a mozek?
Moc obrazů hluboce zasáhnout mysl svých diváků je tradičně předmětem zájmu historiků umění, estetiků, ale také psychologů. Současné experimentální přístupy, především zobrazování mozku funkční magnetickou rezonancí (fMRI) otevírají nové perspektivy poznání toho, jak nejen umělecká díla, ale kupř. také mediální obrazy, působí na mozek a lidskou mysl a tím ovlivňují nejen naše duševní stavy, ale též konání. Přednáška představí nejdůležitější aktuální otázky výzkumů mechanismů působení obrazů na lidskou mysl. Přiblíží, proč je takové zkoumání přínosné v kontextu psychiatrického výzkumu a představí probíhající experimenty skupiny Obraz, mysl, mozek v Národním ústavu duševního zdraví.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

úterý19. 11.

Okénko
19:00

Souboj ideálů a zájmů

Blízký východ na rozcestí
O tom jaké je v oblasti Blízkého východu aktuální mocenské rozložení a jaký tip stability mu to přináší, pohovoří Břetislav Tureček, který o regionu coby novinář napsal čtyři knihy (mj. Labyrintem Íránu), nyní vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha a znát jej můžete také coby pravidelného hosta pořadu Jak to vidí… na ČRo Dvojce.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa20. 11.

Okénko
17:00

Listopadová revoluce

Listopadová revoluce v ulicích i jednacích sálech

Přednáška dr. Adély Gjuričové z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR se bude věnovat nejen euforii, která před třiceti lety vládla v ulicích, ale přiblíží i dění v tehdejším parlamentu a zákulisí listopadové revoluce.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Austrálie

Cestopisná přednáška s promítáním.

RNDr. Bohuslava Trnková nás tentokrát zavede až na druhý konec světa. Vydejte se s námi na daleké cesty bez pasu i pojištění. Po našem výletu vás určitě bolet nohy nebudou.

Prosek

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

30 let české architektury: 1989 - 2019

Ve spolupráci s ARS VIVA spol. s r.o. www.arsviva.cz

Rokem 1989 skončil státní monopol na architekturu, otevřely se hranice k získávání vlastních zkušeností, rozšířily se možnosti nových stavebních výrobků a materiálů. Architektura se rozlétla jako skutečně svobodná tvůrčí činnost. Po 30 letech je však patrné, že to nebyl proces tak jednoznačně prospěšný. Vedle skvělých výsledků s časem narůstá množství „spotřební“ architektury, průměru, který prokazuje silné vlivy mimoarchitektonické. Architektura jasně vyjadřuje svou dobu – co tedy architektura uplynulých 30 let vypovídá o české společnosti?

Přednáší: Doc. ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., Stavební fakulta ČVUT, Národní galerie v Praze

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Energie krajiny a Země

Kamenné koule, sklaní brány a okna

Tvořivost přírody a její fenomény od pradávna přitahovaly pozornost člověka, nejen zasvěceného geomantii. Podíváme se na Matku Zemi jako na neobyčejnou a tvůrčí architektku, stavitelku i umělkyni. Navštívíme unikátní místa, specifická nejen jejich tvarem, polohou či historií. Za Putující přednáší Petr Brzobohatý a Ing. Jiří Škaloud.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

čtvrtek21. 11.

Okénko
17:00

Král Jan Lucemburský

KULTURNÍ DĚJINY STŘEDOVĚKU
Zakladatel lucemburské dynastie v Českém království byl v historiografii hodnocen rozporuplně, a to již svými současníky. Zatímco ho francouzská literatura velebila jako ideálního panovníka a hrdinu, zbraslavský opat Petr Žitavský viděl spíše stinné stránky jeho osobnosti a způsobu vlády v Čechách. Cílem přednášky je zamyšlení nad některými vžitými stereotypy, nad zdánlivým rozporem mezi Janovou českou a zahraniční politikou, nad jeho osobními vlastnostmi a vztahem k synu Karlovi, jemuž otevřel cestu k evropským dvorům.
Přednáší prof. PhDr. Lenka Bobková, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Vinohrady mezi lety 1918-1938

Přednáška PhDr. Jindřicha Nolla o historii a architektuře meziválečných Vinohrad.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Ten druhý není hloupý - je jiný

VEČERY S PSYCHOLOGIÍ DNES Ve spolupráci s časopisem Psychologie dnes.
Součástí životního moudra je respekt k lidské jinakosti. Pokud si neuvědomujeme, že každý člověk je originál se svými jedinečnými pocity, názory a vlastnostmi, většinou v životě musíme čelit spoustě problémů. Přednáška je zaměřená na osobnostní typologii – na začátku budou shrnuty zákonitosti všech osobnostně-typologických kategorií. Později budou vysvětleny dopady lidské jinakosti na vztahy s cílem zvýšit pochopení sebe sama, v další fázi bude program zaměřen na porozumění ostatním lidem v našem životě (soukromém i profesním) tak, aby nám vztahy s okolím dělaly spíše radost a ne starost.
Přednáší Ing. Bc. Zuzana Hekelová

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

pondělí25. 11.

Okénko
16:00

Relaxací k vyrovnanosti

Pokud se na podzim cítíte unavení, přetížení a chybí vám radost, pak přijďte nabrat síly na praktický workshop pod vedením Mgr. Kateřiny Hercikové, lektorky relaxačních technik. Díky dechovým a uvolňovacím technikám zažijete lepší pocity v těle a pozitivní naladění mysli.

Více na www.amelie-zs.cz nebo na telefonu: +420 283 880 316
www.facebook.com/amelie.zs
Centrum Amelie Praha, Šaldova 15, Praha 8

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Osobnosti První republiky

Cyklus má za cíl představit i jiné osobnosti 1. republiky, než jen ty obecně známé: Masaryka, Beneše či Čapka. Za prvorepublikový étos se brali mnozí, nám zbyde prostor představit dvě významné persony: biologa a filosofa Emanuela Rádla a také Alici Masarykovou, jež nebyla jen a pouze prezidentovou dcerou, působila v mnoha spolcích a vedle svého otce působila od jisté doby jakožto neoficiální první dáma. Přednáší Jakub Rychtar.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

úterý26. 11.

Okénko
17:00

Korespondence z exilu

Společnost bratří Čapků uvádí Korespondence z exilu Vočadlo – Bradbrooková

Dr. Bohuslava Bradbrooková, česká exilová pedagožka a propagátorka české literatury ve Velké Británii po návratu do vlasti vypráví o svém útěku, peripetiích exulantky a úspěšném nalezení svého místa v prostředí pracovním i soukromém. Jejím osudem se stal i Karel Čapek, o němž vydala monografii, prezentující spisovatelovo dílo anglickému čtenáři v celé jeho žánrové šíři.

Scénář a režie:Hasan Zahirović. Účinkují: studenti oboru Kulturní dramaturgie Slezské univerzity v Opavě.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Cestování třetího věku: Cesta zpět

Pokračování přednášky z října. Začneme opět v Ohňové zemi, ale tentokrát se vydáme na cestu zpět. Cestování zakončíme návštěvou národního parku Aconcagua.
Přednáší Mgr. Vladimír Petříček

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Dezinformace jako zbraň

Mediální gramotnost
Česko je pod silným vlivem dezinformační kampaně. Ovlivnila prezidentské i parlamentní volby, denně zasahuje do našich životů. Kdo ji organizuje a jaké jsou jeho cíle? Jak se proti lžím ve veřejném prostoru máme bránit?
Novinář Ondřej Kundra nás seznámí s nástrahami, které na nás mohou čekat na internetu, v tisku, ale i v e-mailu. Některá média pomocí manipulativních, polopravdivých a často i naprosto lživých zpráv s úspěchem ovlivňují myšlení a konání statisíců lidí. Ovlivňují jejich vidění reality, rozhodování ve volbách, ba dokonce i jejich vzpomínky – třeba ty na život v období komunismu. Může být manipulativní propaganda součástí záměru velmoci k ovládnutí jiných zemí bez použití zbraní? Je Česká republika vzhledem ke své poloze významným územím z hlediska šíření fake news? Co je to hybridní válka a jak probíhá?
Přednáší investigativní novinář a spisovatel Ondřej Kundra, který je dlouholetým členem redakce týdeníku Respekt. Ve svých textech se soustředí primárně na politická témata, dezinformace, hoaxy a propagandu. V roce 2011 získal za politické analýzy a investigativní texty novinářskou Křepelku a v roce 2017 i novinářskou cenou Magnesia Litera v kategorii „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“ za vítězný text o ruských vazbách Martina Nejedlého, poradce prezidenta republiky. Je autorem knih: Meda Mládková – Můj úžasný život; Putinovi agenti – jak ruští špioni kradou naše tajemství; Můj syn terorista; Vendulka.
Kniha Putinovi agenti byla Českým rozhlasem zpracována do podoby radioknihy a nominována na cenu Magnesia Litera. V únoru 2019 byla Ondřeji Kundrovi udělena prestižní cena Ferdinanda Peroutky za rok 2018. V březnu vydal své nejnovější dílo – knihu Vendulka, příběh židovské dívky, která přežila holocaust a stala se jeho symbolem. Zkušený reportér Ondřej Kundra ji po téměř osmdesáti letech vypátral v USA, kam po válce emigrovala.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa27. 11.

Okénko
15:00

České malířství – Václav Boštík

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáška se koná v učebně pobočky Opatov.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Pěšky přes Pyreneje

Cestovatelská přednáška s projekcí

Srdečně zveme na cestovatelskou přednášku milovníka horského trekingu Jakuba Šolce. Uslyšíte, co obnáší projít pěšky a sám 840 km Pyrenejemi. O náročném terénu, o přírodě, o vymanění se z městského života.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Síla zranitelnosti

VEČERY S PSYCHOLOGIÍ DNES Ve spolupráci s časopisem Psychologie dnes.
V přednášce postavené na výstupech z výzkumu Dr. Brené Brown o lidské zranitelnosti, odvaze a propojení si vysvětlíme, proč se často vyhýbáme zásadním rozhovorům v našich životech. Naše vnitřní nejistota, že nedokážeme ustát reakci a strach vstoupit na emoční tenký led jsou fenomény, které nás od těchto rozhovorů odrazují. Jak je tedy uchopit a jak se dobrat odvahy jednat s lidmi napřímo, laskavě a zároveň jednoznačně, aniž bychom je zraňovali nebo ponižovali? Jakkoli zranitelnost vnímáme jako slabost, jde o nejpřesnější měřítko naší odvahy.
Přednáší Iveta Clarke, profesionální koučka a certifikovaná facilitátorka programu „Dare To Lead“, který zpracovává závěry sociologického výzkumu Dr. Brené Brown o lidské odvaze. Jejím záměrem je ve společnosti vyvolat diskusi o zranitelnosti, empatii a laskavosti.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Rodina a komunikace

Přednáška na téma rodiny a komunikace (pořádá Církev bratrská)

O Komunikaci jako živné půdě pro dobrý růst vztahů přednáší Mgr. Hana Imlaufová.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

čtvrtek28. 11.

Okénko
17:00

Mediální obezřetnost

Přednáška Nadačního fondu Lepší senior

Dozvíte se, jak vyhodnotit a rozpoznat zkreslené informace a dezinformace a jak se vyhnout možným rizikům Uvedeme příklady typických dezinformací Zlepšete svou orientaci v tištěných i vysílaných médiích.

Prosek

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Karel Kryl ve světle hvězd

ARISTOKRATÉ DUCHA
Legendární československý písničkář a básník a hlavní představitel československého protikomunistického protestsongu. Jeho osobnost, vztahy, myšlenky a dílo z pohledu astrologie.
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Východní Turecko - Klidný Kurdistán

Východní Turecko, které místní obyvatelé označují za Kurdistán, je spojeno s řadou důležitých biblických míst. Jedním z nich je hora Ararat, na které podle Starého zákona ztroskotala Noemova archa.

Pod Ararat se vracím pravidelně každý rok již přes 10 let a při těch příležitostech jsem důkladně poznal svéráznou kurdskou společnost. V přednášce se podíváme i na sever od Araratu, do města Kars a přilehlého historického Ani, a na jih, do mezopotámské Šanliurfy a Mardinu, kde se nacházejí svatá místa pro všechna náboženství.

http://paveldobrovsky.cz/

Vozovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Mnoho povyku pro nic

SHAKESPEARE A JEHO DOBA
Ve spolupráci s British Council.
Komedie Mnoho povyku pro nic (Much Ado About Nothing), kterou Shakespeare napsal přibližně v roce 1600, navazuje na jeho rané komedie (Zkrocení zlé ženy, Marná lásky snaha) a zároveň předjímá jeho následující komedie hořké (Něco za něco, Dobrý konec všechno spraví). Trable s láskou tu zažívají dvě ústřední dvojice: Claudio a Héró a Benedick a Beatrice. Příběh první dvojice je o zradě a křivém nařčení. Příběh druhý se dá nazvat veselou válkou v namlouvání. Hra je vystavěna na opakujících se scénách tajného odposlouchávání a i když končí dobře, pach povyku pro nic zůstává ve vzduchu.
Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Ideální partner(ka)

VEČERY S REGENERACÍ Ve spolupráci s časopisem Regenerace.
Po kom touží ženy, po kom muži? Kdo je nejblíže kategorii ideální partner? Rozpory mezi ideálem a realitou, neochota přijmout skutečnou bytost. Co mohu do vztahu nabídnout já? Co mi dává partner(ka)? Opravdu dobře vím, kdo jsem? Opravdu dobře chápu a dokonale znám svůj protějšek? Praktické inspirace pro překonávání úskalí rozdílných povah i představ.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Program na říjen

Listopad 2019

Program na prosinec
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en