Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na leden

Únor 2019

Program na březen
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

pondělí4. 2.

Okénko
09:30

Moje jméno není diagnóza

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Duševní onemocnění z pohledu lidí, kteří je prožívají.
Chcete si poslechnout, jak je možné se vyrovnávat nejen s duševní nemocí, ale také s negativními reakcemi okolí? Jak se stigmatizace projevuje v běžném životě? A jak neztrácet naději, i když vás potkají trable? Přijďte na diskusi moderovanou Štěpánem Šustkem z Národního ústavu duševního zdraví a poslechněte si příběhy lidí, jejichž jméno není „diagnóza“.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Papež Julius II.

ŘÍM A JEHO UMĚLCI
Papež Julius II. byl významným mecenášem a podporovatelem umění, který se obklopil vynikajícími umělci. Během jeho působení byla přestavěna bazilika sv. Petra nebo vyzdobena Sixtinská kaple.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Biskup svatý Vojtěch

Spolek Malostranský hřbitov zve na přednášku Biskup svatý Vojtěch, jeho život a nejkrásnější legendy

V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by měla podobný význam v naší historii. Jméno Zelené Hoře dala sama svatovojtěšská legenda. V minulosti byla obývaná předními šlechtici z rodu Švamberků, Šternberků či Martiniců, hostila vzácné návštěvy, uchovávala českou Svatováclavskou korunu či je spojena s takovými událostmi, jako je Jednota zelenohorská, Rukopis zelenohorský nebo jednotky Pomocných technických praporů – Černí baroni, které proslavil zfilmovaný román Miloslava Švandrlíka. Budeme si vyprávět i o dalších místech na Nepomucku, spojených s legendami druhého pražského biskupa svatého Vojtěcha. Přednáší Pavel Motejzík, manažer sdružení obcí Mikroregion Nepomucko.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

úterý5. 2.

Okénko
18:00

Legenda jménem Tyrannosaurus rex

TO NEJLEPŠÍ Z PRAVĚKU
„Kdo by ho neznal. Gigantický predátor z dávných dob, pojídající rohaté dinosaury se stejnou vervou a rozhodností, jakou prohání v jistém tematickém parku džípy a vyděšené návštěvníky. Dominantní dravec doby pozdně křídové, nejhůře placený "herec“ v Jurském parku a nejpopulárnější dinosaurus všech dob, mocný Tyrannosaurus rex. Informace o tomto sedmitunovém monstru s půldruhametrovou hlavou plnou tesáků s pilovitým ostřím tříbí představivost dětí i dospělých již rovných 114 let. Za tuto dobu bylo z téměř 70 milionů let starých vrstev hornin na západě USA a Kanady vykopáno přes 50 jedinců, a to mláďat o hmotnosti většího psa až po plně dospělé jedince dlouhé jako tenisový kurt. Bylo shromážděno velké množství informací, které nám tyranosaura představují ve zcela jiném světle, než v jakém se jevil paleontologům počátku 20. století.
Přesto je toho ještě hodně, co o jednom z nejděsivějších zabijáků dějin dosud nevíme. Byla jeho mláďata opeřená? Skutečně je největším predátorem mezi dinosaury? Jak rychle dokázal běhat? Můžeme rozlišit pohlaví objevených tyranosauřích koster? Opravdu měl nejsilnější stisk čelistí a výborný čich, srovnatelný s dnešními loveckými psy? Kde hledat vývojové počátky tyranosaura? To vše a mnohé další vám odhalí přednáška…"
Přednáší Mgr. Vladimír Socha, který je autorem devíti knih o dinosaurech a jehož stránka dinosaurusblog.com byla nominována v roce 2017 na cenu Magnesia Litera v kategorii blog roku.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jak se nezbláznit z přehršle informací?

MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST
Velké množství informací, sociální sítě, informační bubliny, stírání rozdílu mezi tvůrci a konzumenty mediálního obsahu – to všechno jsou fenomény charakteristické pro začátek 21. století a nejspíš každý o nich slyšel. Jak se ale problému fake news, který právě z těchto fenoménů těží, bránit? Jak mu čelit? A proč jsme vlastně tak náchylní skákat na lep tzv. mediálním šmejdům? Přednáška představí úspěšné české projekty věnující se fake news, které to dotáhly až za hranice, a přiblíží základní prvky mediálních manipulací, na které je dobré dát si pozor, abychom se sami za sebe nemuseli stydět. Na místě bude dostupná i Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!
Přednáší Miloš Gregor působící na katedře politologie Masarykovy univerzity, kde se věnuje zejména politické komunikaci, volebním kampaním a analýze propagandy. Pod jeho vedením vznikl studentský spolek Zvol si info přednášející (nejen) na středních školách o mediální gramotnosti a kritickém myšlení, a Fakescape, které téma fake news středoškolákům přibližuje formou únikové hry. Zvol si info získalo celou řadu národních i mezinárodních ocenění. Spolu s nimi napsal nejúspěšnější českou knihu na toto téma Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Jen v loňském roce se zúčastnil více než 80 veřejných přednášek, debat a seminářů věnujících se právě fake news.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek7. 2.

Okénko
17:17

Island nalehko

Cestopisná přednáška Michaely Hrdé

Michaela Hrdá podnikla měsíční trip Islandem, kde spala jen pod plachtou, díky dumpsterdivingu (potraviny z kontejnerů) jedla zadarmo, objela celý ostrov 60 auty, ušla spoustu kilometrů přes hory i řeky, na trailu (dobrodružné cestě) nepotkala živáčka i několik dnů, ale zároveň navázala mnohá přátelství. A to vše za minimální útratu. Ráda se podělí o tipy a triky, jak se vyhnout množství turistů, těžkým zavazadlům a zbytečným výdajům. Dozvíte se i o Zero Waste (nulový odpad). Budete-li mít zájem, můžete si domů odnést třeba i ručně šitý sáček na ovoce, zeleninu či pečivo.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Láska v básních W. Shakespeara

SHAKESPEARE A JEHO DOBA
Přednáška se koná ve spolupráci s The British Council.
Právě básně stály u zrodu Shakespearovy hvězdné kariéry, ale přesto jsou méně známé než jeho divadelní hry. Ve všeobecném povědomí jsou jeho Sonety, ale málokdo zná básně Znásilnění Lukrécie nebo Venuše a Adonis. Proč? Byly na svou dobu snad až příliš erotické?
Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., který si tentokráte do pořadu přizval Vladimíra Polívku a Lenku Krobotovou

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Tajemství grafologie

Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem PSYCHOLOGIE DNES
Co o nás prozradí rukopis? Může rozbor písma odhalit podstatné osobnostní charakteristiky, stejně jako psychologické testy? Základy, metody i limity grafologie představíme i prostřednictvím rukopisů známých osobností.
Přednáší Mgr. Eva Kubová, DiS.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek8. 2.

Okénko
19:00

Kanada: dva měsíce v Rocky Mountains

KOLEM SVĚTA moderuje RNDr. Karel Wolf
Okamžiky, kdy ze spacáku pozorujete slunce šplhající nad hradbu ledovcem zdobených hor, společnost vám dělají svišti, syslové, lososi míhající v řece a jeleni wapiti pasoucí se na protějším břehu, a široko daleko není nic než kilometry pralesa, se musí zažít. To ale neznamená, že by k šestitýdennímu putování napříč Rocky Mountains nebylo co říci. Právě naopak. V tomto koutu Kanady jsou stovky míst, které si zaslouží navštívit alespoň prostřednictvím vyprávění a fotografií.
Přednáší Jakub Jaroš

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pondělí11. 2.

Okénko
17:00

Osobnosti první republiky

Potkejme se s méně známými osobnostmi první republiky! S geniálním architektem, odvážnou ženou, filmovým producentem, módní návrhářkou či s šikovným, bezskrupulózním politikem.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Michelangelo Buonarroti

POZOR! DNEŠNÍ PŘEDNÁŠKA PRO NEMOC LEKTORA ODPADÁ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

ŘÍM A JEHO UMĚLCI
Geniální sochař, který původně nechtěl být malířem, pocházel z Florencie. Poté, co byl pozván do Říma, vytvořil freskovou výzdobu Sixtinské kaple.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Já a partner

VZTAHY A NEVĚDOMÍ
Cítíme-li se ve vztahu nespokojeni a k lásce se přidává i averze, dospěl náš vztah do zlomového bodu, ve kterém se střetáváme s vlastním stínem. Nebo se naopak ocitneme v situaci, kdy partnera nemůžeme najít vůbec a osamocení těžko snášíme, případně podléháme stereotypním vztahovým vzorcům. Tyto situace mají společné příčiny v našem nevědomí, a je to právě setkání s protějškem, z něhož se o sobě můžeme mnohé dozvědět. Vztah má tak kromě naplnění biologických a sexuálních potřeb v sobě obsažen i instinkt k sebepoznání. Jak k němu přistupovat, kudy vede cesta ke svému já ve vztahu a jak zkrotit své vnitřní démony?
Přednáší Tomáš Zetek

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Kolonialismus

PODOBY (SUBSAHARSKÉ) AFRIKY
Ve druhé z cyklu přednášek o Africe se budeme zajímat o kolonizaci afrického kontinentu západními velmocemi. Přiblížíme jednotlivé koloniální politiky aplikované v různých částech Afriky (subsaharské i severní). Představíme jednotlivé taktiky kolonizátorů, územní rozdělení, aplikování zákonů, vědomá destrukce místních tradic a zvyků. Zaměříme se také na různé boje za dekolonizaci afrického kontinentu: jednotlivé ozbrojené vzpoury (Kamerunce Rubena Um Nyobeho, např.), ale také africké rodící se politické strany (Mouvement national congolais-Lumumba, Rassemblement démocratique africain a další) či koncepce jako panafrikanismus, ale i umělecká hnutí, např. americká harlemská renezance či frankofonní négritude. Vše bude ilustrováno dobovými fotografiemi či plakáty.
Vojtěch Šarše (* 1989) pochází z Mělníka. Je doktorandem oboru románské literatury na FF UK, kde také získal magisterský titul v oboru Francouzské filologie. Jeho specializací jsou frankofonní literatury, především subsaharské, maghrebské a belgické. V rámci svých studií se také věnuje postkoloniálním teoriím. Od roku 2013 spolupracuje aktivně se dvěma českými časopisy, Plavem, v pozici jednoho z redaktorů, a Analogonem, pro který překládá z francouzštiny.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý12. 2.

Okénko
16:00

Rezidence pražských primátorů

Zveme vás na přednášku s promítáním fotografií, během které vás historik a publicista PhDr. Jiří Bartoň virtuálně provede reprezentačními prostory rezidence primátora hlavního města Prahy.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
18:00

Dotyky s pražskou románskou architekturou

PRAŽSKÁ ARCHEOLOGIE
Období románské architektury představuje v Praze jeden z vrcholů jejího stavebního vývoje, ve kterém vznikají desítky zdejších sakrálních staveb a ještě větší počet kamenných obytných domů. Jejich poznání umožňovaly a umožňují především stavebně historické průzkumy a významnou měrou se na něm podílejí i archeologické výzkumy. Přednáška seznámí posluchače s výsledky těchto výzkumů v pražském historickém jádru (např. kostel sv. Valentina na Starém Městě, kostel sv. Jana Křtitele na Janském vršku, rotunda sv. Václava na Malé Straně, relikty konkrétních románských domů) i na území jeho historického zázemí (kostel sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech aj.)
Ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v.v.i. a Národním památkovým ústavem
Přednášejí PhDr. Zdeněk Dragoun a PhDr. Michal Tryml

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Šanghaj: výkladní skříň Číny

Cestovatelské úterky Miroslava Hrdličky
O Šanghaji se jen těžko uvažuje v měřítku běžného města. Její rozloha odpovídá zhruba dvěma libereckým krajům, žije v ní tolik lidí, jako v Česku, na Slovensku a v Rakousku dohromady. Šanghaj má několik „downtownů“, ale taky svá celá města, vesnice, zemědělské plochy a dokonce i českou čtvrť. Tvář starého města nenávratně mizí, zůstává čím dál víc omezena na několik turistických atrakcí. Ale pokud víte kde, pořád je ještě dokážete najít. Moderní podoba se přehlédnout nedá, ta je všude kolem. Během přednášky si ukážeme obě tváře Šanghaje – a ještě něco navíc.
Přednáší redaktor časopisu Země světa RNDr. Jaroslav Hofmann.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa13. 2.

Okénko
17:00

Jak předcházet nemocem

ALTERNATIVNÍ CESTY KE ZDRAVÍ ve spolupráci s časopisem Meduňka
Držitel Nobelovy ceny za medicínu Dr. Ignarro dokázal, že rozdíl mezi zdravím a nemocí závisí na tom, na jaké úrovní funguje v těle NO (oxid dusnatý), signální molekula, která řídí všechny fyziologické procesy v těle a může ovlivňovat i naše nemoci.
Přednáší RNDr. Vladimír Hricík, CSc., který ukončil PF UPJŠ v Košicích v roce 1977, titul RNDr. získal na Karlové Univerzitě v Praze, při svém působení v ČSAV pak obhájil CSc. Učil na vysokých školách v Praze, působil v oblasti matematicko-fyzikálních filosofických věd. V posledních letech se věnuje alternativní medicíně, výsledkem této práce je unikátní produkt L-Complex H-technology, který má velmi široký záběr při léčení nemocí.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Z rovníku na střechu Afriky

Z rovníku na střechu Afriky – Mt. Kenya a Kilimanjaro

Přechod divokého a nespoutaného pohoří Mt. Kenya, které vyrůstá přímo na rovníku Afriky,výstup na nejvyšší africký vrchol Uhuru v masívu Kilimanjaro, cesty za zvířaty v národníchparcích Lake Manyara, Ngorongoro a Tarangire, odskok na nedaleký ostrov Zanzibar vonící vzácným kořením, orientem a námořními cestami, to vše naleznete ve snímcích a povídání Jaromíra Nováka.

Malešice

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

čtvrtek14. 2.

Okénko
16:00

Hrad nad námi

Přednáška s promítáním fotografií nás znovu zavede na Pražský hrad. Zastavení nad nevšedními fotografiemi, svědectvím o dávné minulosti. Přednáší PhDr. Jiří Bartoň.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Osobnosti let 1968 - 1989

ČESKO VE SVĚTLE HVĚZD
Představitelé Pražského jara 1968 a jejich vztah k Brežněvovi. Konstelace specificky působící na horoskop Československa při invazi 21. 8. 1968. Prezidenti Ludvík Svoboda a Gustáv Husák, Charta 77 a někteří její organizátoři. Zmíníme také duchovní a kulturní společnosti, např. činnost Unitarie a Eduarda Tomáše.
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Slabé osobnosti

VEČERY S REGENERACÍ Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Lidé se spontánně považují za slabé nebo silné. Je to však mnohem složitější, protože na příklad agresivita je slabost a v něze je síla… Mnohdy jsou vlastní sebevědomí stejně jako úsudek okolí zavádějící. Autorka nabízí intenzivní sondu do této osobnostní charakteristiky, pomoc při autodiagnostice síly osobnosti a mnoho praktických inspirací pro otevření životní síly i moudrého využívání přirozené dominance a zdatnosti.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

pondělí18. 2.

Okénko
17:00

O české šlechtě

V pobočce na Lužinách pokračujeme – po zhruba dvouleté přestávce – v cyklu přednášek o české, moravské a slezské šlechtě. nabídneme množství příběhů – od romantiky, přes dobrodružství po nefalšovaný thriller.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Raffael Santi

ŘÍM A JEHO UMĚLCI
Renesanční malíř z italského Urbina našel uplatnění v rozmanitých uměleckých oborech. Největší slávu mu přinesly Madony, ale také nádherné fresky ve Vatikánu.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Dvorní kostel v Innsbrucku

Dvorní kostel v Innsbrucku – největší císařská hrobka Evropy

Hlavním tématem bude umělecky i ideologicky velice zajímavá hrobka císaře Maxmiliána I. ve Dvorním kostele v Innsbrucku. Významným uměleckým dílem je jednak císařův kenotaf, ale především jsou to bronzové plastiky členů Maxmiliánovy rodiny a jiných významných evropských panovníků, ať již bájných (král Artuš) či skutečných, na kterých spolupracovali i umělci z českých zemí. Pořádá Spolek Malostranský hřbitov.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

úterý19. 2.

Okénko
17:00

Druhý československý odboj

KAPITOLY Z DĚJIN ČESKOSLOVENSKA
Okamžitě po 15. březnu 1939 se začaly vytvářet ve všech vrstvách společnosti více či méně funkční odbojové struktury, politické, vojenské i občanské. Většina odbojářů bohužel nepočítala s faktem, že gestapo je velmi aktivním a schopným protivníkem.
Přednáší spisovatel, knihkupec a nakladatel Jiří Padevět (1966). Autor řady bestselerů, např. za knihu Průvodce protektorátní Prahou získal cenu Magnesia Litera, jehož podání moderních dějin lze charakterizovat jako paměť konkrétních míst, ulic, nároží a domů. Stream.cz točí podle jeho vyprávění pořad Krvavá léta.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Proč civilizace umírají?

PŘÍBĚH CIVILIZACÍ
„Pád civilizací je nejpozoruhodnějším a zároveň nejzáhadnějším fenoménem dějin“, napsal francouzský literát Arthur Gobineau v roce 1853. Od vydání Gibbonova epochálního díla Úpadek a pád Římské říše se množství autorů nejrůznějšího intelektuálního zaměření zabývá již dvě stě padesát let příčinami impozantního vzestupu a pádu velkých říší i lokálních kultur. Arthur Gobineau se dokonce domníval, že právě skutečnost, že jsme si vědomi smrtelnosti naší vlastní společnosti, z nás činí moderní lidi. V přednášce budou představeny nejrůznější výklady příčin úpadku a rozkladu civilizací v dějinách z mezioborového úhlu pohledu a nastíněny perspektivy zmíněného historického studia zejména s přihlédnutím k dílu evolučního biologa a kulturního historika Petera Turchina.
Přednáší antropolog prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa20. 2.

Okénko
17:00

Monumentální nápisy

Monumentální nápisy na starověkém Předním východě

ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

Monumentální nápisy byly na Předním východě v předhelénistické době tesány, malovány či ryty na místech zjevných i skrytých, známých i tajných, sakrálních i profánních, v jednom i více písmech a jazycích. Byly opravovány, ničeny, odnímány, hledány, luštěny, překládány. Často jsou vlastně vysvětlivkami k připojenému zobrazení, obvykle reliéfu. Proč a kým byly zadávány a komu byly určeny? Jak je poznával a vnímal západní svět? Pokus o zobecnění nalezených odpovědí a jejich klasifikaci vyjde v prvé řadě z analýzy Bísutunského nápisu Dareia I.

Přednáší Mgr. Pavel Čech, Ph.D., Ústav srovnávací jazykovědy FFUK

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Komunikace v partnerských vztazích

Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem PSYCHOLOGIE DNES.
Návod na ideální vztah neexistuje, každý jsme jedinečný a každý pár je unikátní. Existují ale ověřené postupy a tipy, které vám mohou pomoci v komunikaci s druhými, v krizových či konfliktních situacích.
Přednáší Mgr. Charlotte Benátská

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek21. 2.

Okénko
17:00

Symboly templářů

SYMBOLY A ZNAKY V UMĚNÍ A ARCHITEKTUŘE
I když byl rytířský řád templářů na naléhání francouzského krále Filipa IV. Sličného papežem počátkem 14. století násilně zrušen, jeho členové se i nadále skrytě podíleli na evropském dění a mnozí z nich našli nové působiště u dvora císaře Karla IV. Templářská symbolika je proto ukryta i v malířské výzdobě Karlštejna.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Život bez zánětu

VEČERY S REGENERACÍ Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Zánět je reakcí imunitního systému, která nás chrání proti toxinům, infekcím a poranění. Chronický zánět, který v těle přetrvává dlouhou dobu, ovšem způsobuje závažné poškození a poruchy vedoucí k chronickým onemocněním. Dozvíte se, jak se ochránit před nemocemi spojenými s chronickým zánětem, jak zpomalit stárnutí a dožít se vysokého věku ve zdraví. Získáte návod, jak do svého života zařadit a provádět ozdravný protizánětlivý program. Pomohou vám superpotraviny, byliny a koření proti zánětu.
Přednáší MUDr. David Frej

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

pátek22. 2.

Okénko
19:00

Nejkrásnější treky Bolívie

KOLEM SVĚTA moderuje RNDr. Karel Wolf

Jižní Amerika je cestovatelským rájem. Peru je její nejpřístupnější zemí, Bolívie naopak tou méně dostupnou. V obou se ale dají najít nádherné a skryté treky, z nichž některé patří mezi deset nejkrásnějších na světě. Budeme mít jedinečnou možnost navštívit největší solnou poušť, zjistit, proč se na lamách těžko poznají emoce a jak vylézt na šestitisícovku když se člověku zrovna nechce. Aneb: Jednou si nahoře, většinou dole!

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Tanec obrů

TAJEMSTVÍ ARCHEOLOGIE
Všechno začalo tím, že kouzelník Merlin řekl králi dávných Britů Ambrosiovi: „Pošli pro Tanec obrů, který je v Killaru, v jednom pohoří v Irsku. Neboť tam je stavba z kamene, jakou by nikdo v našich časech nedovedl zbudovat, pokud by jeho důvtip nebyl dosti silný, aby podpořil jeho zručnost. V těch kamenech je tajemství a uzdravující síla. Obři pradávných dob je přinesli z nejvzdálenějších končin Afriky. Není mezi nimi jediného kamene, který by v sobě neměl kouzelnou moc.“ (ze staré anglické legendy)
Vydejme se s archeologem a historikem PhDr. Karlem Sklenářem na pouť za kamennými stavbami dávné minulosti od pobřeží Středozemního moře přes Bretaň na Britské ostrovy a přes Skandinávii zpět do Střední Evropy. Proč lidé vztyčovali menhiry, stavěli dolmeny, budovali cromlechy? Jaký význam měly kamenné řady, kamenné labyrinty a soudní kruhy? Kdo byl pohřbíván do kamenných rakví a kde se vzaly bludné kameny? O čem svědčí dochované obrazce na stěnách chodbových hrobů? Jak poznáte, které skupiny kamenů v české krajině jsou pozůstatky díla lidských rukou a které následkem působení přírodních sil?
Tajemnou atmosféru večera dotvoří Václav Veselý (akordeon) a Jan Veselý (housle) ze skupiny Irish Dew.
Připravil a uvádí Hynek Žirovnický

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

pondělí25. 2.

Okénko
17:00

Jak se učit slovíčka?

JAK SE UČIT JAZYKY
Zajímá vás, jak se učí slovíčka polygloti? Jaké aplikace používají? Představíme praktické ukázky slovníčků a zápisu slovíček, stejně jako vhodné alternativní techniky pro rychlé osvojení slovní zásoby.
Přednáší Mgr. Lucie Gramelová, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Ze života virů

POD ČAROU
Přednáška se koná ve spolupráci s The British Council
Viry představují jedno z největších tajemství přírody. Balancují na hranici mezi živým a neživým. Bez svých hostitelů se nejsou schopni množit, bez nich jsou odsouzeni k zániku. Jak ale něco tak malého a jednoduchého může ohrozit něco tak složitého jako je lidské tělo? Mohou nám být viry prospěšné?
Přednáší Bc. Lukáš Pekárek

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý26. 2.

Okénko
18:00

Jak jsem se uzdravila

PŘÍBĚHY TĚCH, KDO VĚDÍ…
Ve věku 19 let jí byla diagnostikována rakovina štítné žlázy. První vážný atak nemoci zvládla s pomocí lékařů a Boží podpory. Začala rozvíjet své dary k pomoci sobě i ostatním. Návrat nemoci již zvládla bez klasické medicíny. Odešla z prestižního zaměstnání, rozšířila si vzdělání na Pražské vysoké škole psychosociálních studií a začala předávat své znalosti dalším lidem.
Beseda s Hanou Dvorskou, terapeutkou na Zdravotnické poliklinice v Plzni

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Toulky národními parky amerického Západu

Cestovatelské úterky Miroslava Hrdličky
Opravdu může vulkán ukrytý pod Yellowstonským národním parkem v případě výbuchu zásadně ovlivnit klima na celé planetě? Kde je Serengeti amerického západu? Jaké to je vypravit se džípem až na samotné dno nejhlubšího kaňonu světa? A kolik spotřebujete vody při pěším výletu na dno tohoto kaňonu? Dá se vylézt na nejvyšší horu coloradských Rocky Mountains? Zavítáme i do střediska Mormonů v Salt Lake City a hráčského doupěte v Las Vegas.
Parky vám přiblíží cestovatelé Ing. Roman Siegl a RNDr. Miroslav Hrdlička

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa27. 2.

Okénko
15:00

České malířství – Jiří Trnka

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Ženy, muži a dějiny 2019

Ženy a muži v českých dějinách

Cyklus pokračuje představením 3 různorodých osobností, které formovaly české dějiny v 1. polovině 15. století.

Cyklus historických přednášek má za cíl představit vybrané osobnosti našich dějin. Budeme se snažit popřát spravedlivě pozornost jak mužům, tak také ženám a věnovat se i těm z našich předků, kteří nejsou právě notoricky známí z vyprávění či školních učebnic. To však nemusí znamenat, že jejich život nebyl pestrý a zajímavý! České dějiny však nejsou – jak dobře známo – zalidněny toliko kladnými hrdiny, posluchače seznámíme i s lidmi, jejichž chování nebylo právě příkladné a hodné následování. Nicméně i tací a také zde žili a ovlivňovali osudy dalších. Srdečně zveme tedy všechny ty, kteří mají chuť objevovat českou historii a setkávat se se zajímavými lidmi naší minulosti.

Ostrovského

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Brazílie

Zveme vás na cestopisnou přednášku s promítáním RNDr.Bohuslavy Trnkové. Tentokrát se zatouláme do daleké Brazílie.

Prosek

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:17

Energetické body v józe a ajurvédě

Využití energetických tlakových bodů nazývaných marmy má v indickém léčitelství tisíciletou tradici a představuje hranici mezi jógou a ajurvédou. Tyto významné energetické body se používají nejen pro tera-peutické účely a k vytváření rovnováhy mezi tělesnou a duševní složkou, ale cílená manipulace s jejich energiemi je i důležitou součástí indických bojových tradic.

  • Marmy: Energetické body v józe a ajurvédě
  • Systém ajurvédy a marmová terapie
  • Marmy a jóga
  • Metody marmové terapie
  • Přehled marmových bodů na lidském těle
  • Marmy a bojová umění
  • Vitální body v sebeobraně

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Masopust a Purim: svátky masek

Masopust je posledním den bujarého veselí před 40 dny půstu, který předchází Velikonocům. Tradiční tučná jídla, alkohol, zábava, legrace a především masky. Purim je v židovských komunitách také dnem veselí.
Je připomínkou královny Ester, která zachránila židy v Perské říši. Na Purim je povolené a dokonce doporučované se opít a také k tomuto svátu patří masky. Proč jsou maškarní svátky tak oblíbené? Potřebujeme se v zimě trochu pobavit?
Přednáší filmařka a šéfredaktorka časopisu židovské reformní komunity Maskil Kateřina Mikulcová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek28. 2.

Okénko
17:00

Narození a křest v panovnických rodinách

KRÁLOVSKÉ RITUÁLY
Exkluzivita evropských panovnických dvorů a výjimečnost jejích členů je v podstatné míře závislá na pravidlech spojených s životním cyklem, dějinami a po staletí utvářenými tradicemi. Narození královského potomka určovalo zejména v případě prvorozených budoucnost rodiny a země, proto bylo také vždy bedlivě sledováno. Královské těhotenství, porod a křest provázela od pradávna řada speciálních ustanovení, jejichž význam zůstával běžným smrtelníkům povětšinou skrytý. Tušíte, jakými pravidly se panovníci řídili pří výběru jmen svých ratolestí nebo do jakých kolébek je ukládali?
Po přednášce proběhne autogramiáda knih Ženy s korunou a Život s korunou.
Přednáší Mgr. Kamil Rodan, Ph.D., vědecký pracovník Slezského zemského muzea v Opavě.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Osobnosti od roku 1989 až po současnost

ČESKO VE SVĚTLE HVĚZD
Konstelace specificky působící na horoskop Československa při Sametové revoluci, významné osobnosti kulturního a politického života včetně prvních tří novodobých prezidentů. Astrologický pohled na významné osobnosti duchovní scény, založení Astrologické společnosti ČR a znovuzaložení Universalie.
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Černá Hora autem i pěšky

Černá Hora autem i pěšky – malá země s velkou přírodní krásou

Zveme na cestopisnou přednášku s projekcí. Jakub Šolc promluví o svých cestách do Černé Hory, které absolvoval jak osobním i terénním autem, tak pěšky. Na své si přijdou zejména milovníci hor a horského trekkingu. Vstup volný.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Nikdy není pozdě

VEČERY S REGENERACÍ Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
V životě se snadno vzdáváme, propadáme smutku či pocitům bezvýchodnosti v situacích, kdy utrpíme porážku nebo nenalezneme dostatek odvahy pro nějaký krok. Autorka provede posluchače večerem povzbuzujících příběhů, v nichž se jakoby zázrakem vyřešilo neřešitelné nebo došlo k překvapujícím pozitivním obratům. Přinese ujištění, že není nutné propadat beznaději, jen je třeba se naučit číst poselství přítomného okamžiku. Není takový moment v životě, z nějž nevede alespoň tenounký paprsek naděje do budoucnosti.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Program na leden

Únor 2019

Program na březen
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en