Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Cesta do hlubin vietnamské duše v Čechách

Cesta do hlubin vietnamské duše v Čechách

čtvrtek16. 10.

16. 10. FILMOVÉ VEČERY – CESTA DO HLUBIN VIETNAMSKÉ DUŠE V ČECHÁCH

Lepší život (ČR 2012, 26 min.)

Film Jana Látala vypráví příběhy čtyř migrantů a migrantek z Ukrajiny, Vietnamu, Kyrgyzstánu a Moldávie, kteří si vybrali Českou republiku jako místo, kde chtějí žít a pracovat. Přivádí je k nám sen o lepším životě. Jak vnímají naši zemi i naši mentalitu? Jaké problémy musí řešit při cestě sem a životě u nás? Zažívají tu migranti opravdu svůj lepší život?

V.I.P. / Vietnamese Important People (ČR 2013, 26 min.)

Je jim dvacet, jsou původem z Vietnamu, a Praha je pro ně jen přestupní stanice do velkého světa. Jsou ambiciózní a talentovaní. Trojportrét „českých“ Asiatů, vyrovnávajících se se svou identitou, s rasovými předsudky a společenským postavením. Jsou už Češi, nebo ještě Vietnamci? Není pro ně naše země příliš malá a nudná? Autorský dokument Lukáše Kokeše zachycuje den ze života nové generace Vietnamců, kteří chtějí být lepší než my.
Dokumentární úvaha nad konstantním pocitem vykořenění i relativitou životních motivací odhaluje v druhém plánu přirozenou, ale přehlíženou heterogennost vietnamské komunity samotné.

„Mat goc“ (ČR 2014, 19 min.)

Mat goc znamená v překladu „ztratil kořeny“. Duong Viet Duc, který je také jedním z protagonistů Kokešova snímku V.I.P. / Vietnamese Important People, natočil v žánru „docu-fiction“ jednoduchý autobiograficky laděný příběh o chlapci Ducovi, vychovávaném u nás, takže se cítí být více Čechem než Vietnamcem. Jeho největší překážkou je jazyk: neumí vietnamsky, a to je také jeden z důvodů, proč v rodině vzniká mezigenerační konflikt. Duc a jeho bratr tančí, je to jejich vášeň. Otec si ale přeje, aby děti pomáhaly v obchodě. Jednoho dne se bratři proti otci vzbouří a odejdou na taneční trénink. Pro otce je to poslední kapka a pošle syny do Vietnamu, kde se ale dva evropští Vietnamci potýkají s problémy, které pramení z kulturních rozdílů.

Po projekci následuje beseda s režiséry Janem Látalem, Lukášem Kokešem a Duongem Vietem Ducem. Moderuje Vladimír Hendrich.

Obrázek akce

Film
  • Určené pro: dospělé, studenty.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en