Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Lichtenštejnské sbírky umění

Lichtenštejnské sbírky umění

úterý17. 3.

LICHTENŠTEJNSKÉ SBÍRKY UMĚNÍ

Historie, válečná evakuace a současnost jedné ze dvou nejvýznamnějších soukromých sbírek umění na světě – Liechtenstein Princely Collections.

17. 3.

Počátky sbírek umění knížecího rodu Liechtensteinů sahají až do doby rudolfínské Prahy, kdy nejvyšší hofmistr císaře kníže Karel I. z Liechtensteinu začal systematicky sbírat obrazy a sochy a některá díla postoupil císaři. Všichni jeho potomci, až do současné doby, věnovali velkou pozornost a prostředky nákupu obrazů, soch, tapiserií a rytin od nejlepších umělců. Řada uměleckých děl vznikla na jejich zakázku.

Vybraný vkus Liechtensteinů dokazují nejen špičková díla v jejich galeriích a depozitářích, ale také architektura a krajinotvorba. Tři barokní paláce ve Vídni se staly vzorem pro další stavebníky a knížecí rezidence na Moravě a v Čechách (Lednice, Valtice, Šternberk, Kostelec nad černými lesy, Koloděje ad.) jsou dodnes trvalou ukázkou špičkové práce architektů, sochařů, štukatérů a dalších umělců.

Již od roku 1807 byla nejvýznamnější díla z knížecích sbírek zpřístupněna veřejnosti v Liechtenste­inských palácích ve Vídni. Po anšlusu Rakouska v březnu 1938 byly sbírky uzavřeny a po roce 1943 začala jejich válečná anabáze, kdy byla nejcennější díla ukryta před nálety mimo Vídeň, a to i na Moravě.

Po letech jednání s nacistickými úřady bylo až na přelomu let 1944–1945 umožněno část knížecích sbírek evakuována do neutrálního Lichtenštejnska. Dramatické přesuny většiny cenných děl (nad rámec povolení) s nasazením lsti, ale i vlastního života, prováděl ředitel sbírek Dr. Gustav Wilhelm se svými spolupracovníky. Korunní archiv uložený na zámku Neue-Liechtenstein, se zachránit nepodařilo a ukořistila ho Rudá armáda (vrácen byl až v roce 1996). Oba vídeňské paláce byly na konci 2. světové války poškozeny.

Od roku 2004 jsou nejcennější díla vystavena v zahradním paláci Liechtensteinů a od roku 2013 i v Městském tzv. majorátním paláci Liechtensteinů ve Vídni. Kníže Hans-Adam II. za dobu své vlády nakoupil okolo 600 uměleckých děl, včetně nejdražšího kusu nábytku na světě (tzv. Badminton Cabinet). Řadu děl jsme mohli vidět v Praze na výstavě Klasicismus a biedermeier a na dalších výstavách.

Přednáší Ing. Pavel Juřík.

Přednáška se koná od 17 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1
Vstupné 40 Kč

Obrázek akce

Přednáška
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en