Hudba - Zemlinského kvarteto, Karel Dohnal - klarinet
Hudba Pro dospělé
Zemlinského kvarteto, Karel Dohnal - klarinet
Kdy 2.12.2020 | 19:30

Vstupné 290 Kč

Zemlinského kvarteto uvádí4plus 2020 – Večery komorní hudby – 3. Ročníkwww.zemlinskyquartet.cz

Zemlinského kvarteto
Karel Dohnal – klarinet

Program:
J. Suk: Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ op. 35a
L. van Beethoven: Smyčcový kvartet f moll op. 95 Serioso
O. Golijov: Klarinetový kvintet

Jako každý rok i tentokrát bude mít série tři nosná témata. Prvním z nich je významné jubileum jednoho z nejvýznamnějších skladatelů smyčcových kvartetů – 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Jeho kvartety patří k nejzásadnějším dílům tohoto oboru a je takřka povinností každého profesionálního souboru mít je na repertoáru.

V roce 2020 budou po celém světě probíhat mnohé oslavné koncerty na počest tohoto génia, a stejně tak i my uctíme toto výročí zařazením jednoho smyčcového kvartetu na každý koncert série. Vybrali jsme jeden raný kvartet op. 18/3, jeden ze tří Razumovských kvartetů, pak další dvě díla ze středního období op. 74 a 95, a výběr pak uzavírá jeden z pozdních kvartetů – klenotů komorní hudby vůbec – smyčcový kvartet Es dur op. 127.

I v tomto ročníku pozveme na každý koncert jednoho nebo více významných hostů. Tentokrát jsme se rozhodli pro téma Dechy a smyčce. Hned na prvním koncertě budete mít možnost poznat jednoho z nejobdivuhodnějších hráčů na lesní roh – Felixe Kliesera z Německa. Ani fyzický handicap mu nezabránil v tom, aby se prosadil ve světě klasické hudby jako jeden z nejlepších hornistů své generace; do Prahy přijede zahrát Idylu A. Glazunova a slavný Mozartův hornový kvintet s ne zcela obvyklým obsazením kvarteta – jedny housle, dvě violy a violoncello. Dalším zahraničním hostem bude švýcarský flétnista a dirigent Kaspar Zehnder, který je ovšem u nás dobře znám, po Jiřím Bělohlávkovi vedl po několik sezón Pražskou komorní filharmonii a v současné době je šéfdirigentem Filharmonie Hradec Králové. Se Zemlinského kvartetem přednese Rejchův flétnový kvintet, což je více než symbolické, protože Rejcha nejen že se narodil v témže roce jako Beethoven (a tak rovněž slaví 250. výročí narození), ale s Beethovenem byli velmi dobří přátelé… Pozvání do naší série ovšem přijali i dva čeští umělci, pánové z nejpovolanějších – fagotista Václav Vonášek, který kromě mnoha jiných úspěchů v nedávné době dosáhl na fantastickou metu – stal se stálým členem Berlínské filharmonie, a klarinetista Karel Dohnal, vynikající sólista a pedagog, který se proslavil zejména svým ojedinělým provedením Stockhausenova Harlekýna pro sólový klarinet.

Třetím tématem budou méně hrané skladby českých autorů. Na každém koncertě zazní česká skladba, která není na koncertních pódiích prováděna zase tak často. Řekne-li se Bedřich Smetana a komorní hudba, na mysli posluchačům vytane především jeho první kvartet Z mého života; druhý smyčcový kvartet je spíše v jeho stínu, ale patří téže ke klenotům české komorní hudby. Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý Václave je drobné dílo vzniklé za pouhý jeden den, které je u nás poměrně známé, ale za hranicemi se jedná o dílo prakticky nehrané. Provádí se buď v kvartetní verzi, nebo ve verzi pro smyčcový orchestr. Třetí smyčcový kvartet B. Martinů, nejkratší z jeho kvartetů, je odrazem skladatelova pařížského pobytu, je výrazně ovlivněný impresionismem, nicméně stále zůstává typický díky autorově rytmice a harmonií. Nejméně známým dílem, které v sérii zazní, bude zřejmě 4. smyčcový kvartet E. F. Buriana, který je více znám jako herec a dramatik, ale v jeho komplexní osobnosti se skrývají mnohé další profese jako například divadelní a filmový režisér, zpěvák, básník, spisovatel, ale také celkem významný hudební skladatel, který skládal opery, balety, komorní hudbu, a také hudbu k mnoha filmům.

Základní vstupné: 290 Kč
Snížené vstupné: 150 Kč (studenti a senioři)