Omlouváme se, náš rezervační systém je dočasně mimo provoz. V tuto chvíli vám nemusí fungovat přihlášování a rezervace knih. Pracujeme na nápravě.

Přihlaste se

Ještě nemáte účet? Registrujte se
Menu

Úvod    Akce    Neřešená chudoba

Přednáška - Neřešená chudoba
Přednáška Pro dospělé
Neřešená chudoba
Kdy 31.3.2020 | 19:00

Vstupné 50 Kč

Sociolog Daniel Prokop představí jednu část své knihy Slepé skvrny, která se zabývá chudobou a exekucemi. Přednáška bude mít tři části. V první popíše některé aspekty vzniku exekučního problému – tedy nejen institucionální nastavení zejména do roku 2016, nejčastější důvody vzniku exekucí dle výzkumů ale také determinanty na straně respondentů (sociální kapitál apod.). V druhé se zaměří na sociální a postojové souvislosti a možné dopady exekucí – jak souvisí zkušenosti s exekucemi s důvěrou v právní stát, v demokracii apod. a jak souvisí regionální rozšíření problémů jako jsou exekuce a bytová nouze se vzdělávací neúspěšností dětí. Ve třetí části se pak zaměří na potřebné reformy pro vyřešení vysoké exekvovanosti v ČR – jak by se mělo změnit přístup k odlužení, nastavení nezabavitelných částech a motivace pracovat, případně regulace práce exekutorů.

Daniel Prokop (* 1984) je sociolog zaměřující se na politický a sociální výzkum. Je odborníkem na kvantitativní metody a zavedl řadu inovací v českých volebních výzkumech. Působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a vede vlastní výzkumnou společnost PAQ Research. Za seriál analytických článků o české společnosti „Úvod do praktické sociologie“, zveřejňovaných v Salonu Práva, získal v roce 2016 Novinářskou cenu.

Mohlo by vás zajímat

více