Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Do černého 2016

Do černého 2016

pondělí25. 1.

Když vystřelit, tak z největšího děla. A když zasáhnout, tak do černého! Knihovníky a informační pracovníky zveme na druhý ročník konference, která se zaměřuje na kreativitu v knihovnách.

Do černého 2016 – konference pro knihovníky

Konference se uskuteční v pondělí 25. ledna od 10:00 do 16:00 hodin v Malém sále Ústřední knihovny.

Program se skládá z dopoledního přednáškového pásma v Malém sále a z odpoledního bloku workshopů, na které se zapisujete v přihlášce. Některé z workshopu se opakují, aby si je mohlo vyzkoušet více zájemců. Pro případné zájemce domluvíme exkurzi po knihovně.

Účastnický poplatek činí 200 korun, prosíme zaplatit od 1. 1.2016 převodem na účet 2000280005/6000, variabilní symbol: 6490447, do zprávy pro příjemce uveďte prosím své jméno a zkratku vysílající instituce. Pokud budete mít zájem o daňový doklad, můžete o něj požádat na emailu marie.vlkova@mlp­.cz (nebo tel. 222 113 408). Potřebné údaje jsou: název organizace, adresa, IČ, DIČ, bankovní účet, ze kterého byla úhrada provedena. Doklad bude zaslán na email účastníků do sedmi pracovních dnů.

Přihlášení je nutné předem na adrese: http://goo.gl/…s/3srjS­1E4Sn

Bližší informace na emailu metodici@mlp.cz.

Obrázek akce

Setkání
 • Určené pro: dospělé, studenty.

Dopolední přednáškové pásmo

9.15 – 10.00
Prezence účastníků

10.00 – 10.20
Vojtěch Vojtíšek, Městská knihovna v Praze
Vnitřní granty

Systém podpory iniciativy a kreativity v rámci instituce – co je potřeba udělat pro to, aby to fungovalo?

10.20 – 10.40
Mgr. Klára Smolíková
Kdo naučí čtenáře číst, když se to rodině a škole nepovede?

Knihovníci mohou jen stěží suplovat rodičovskou výchovu. Knihovny mají vzhledem ke školám jen podpůrnou vzdělávací funkci. Přesto je oblast neformálního vzdělávání plná výzev. Pokročilá práce s textem a informacemi je klíčem k pracovním příležitostem v mnoha oblastech, čtení je nejen relaxací, ale i způsobem, jak porozumět druhým i sobě samému. Jaká je role knihovny na cestě ke čtenářství a informační gramotnosti? A jak musí být knihovník, který chce uspět tam, kde jiní selhali, kreativní?

10.40 – 11.00
MgA. Viktor Špaček, Městská knihovna v Praze
Knihovna jinak aneb vejde se socha mezi regály?

Krátkou prezentaci výstav výtvarného umění nejen v obslužných halách Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze přednese MgA. Viktor Špaček.

11.10 – 11.20
Eva Vojtíšková, Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Čtenářské lavičky Mahenka a Jiřinka

Představení nejen čtenářských knihovniček otevřených v říjnu, ale i dalších kreativních novinek.

11.20 – 10.30
Kristýna Obrdlíková
Dračí doupě jako cesta ke storytellingu

Stolní RPG jako prostředek pro rozvoj všelikých dovedností u dětí. Představení aktivity KK v Pardubicích, která už druhým rokem provozuje oblíbený kroužek a vychovává deset malých vypravěčů.

11.30 – 12.00
Martin Hak, na volné noze
V knihovně je VYPRAVĚČ!

Umění vypravěčské je staré řemeslo. Co může vypravěč dělat v knihovně? A co tím může způsobit? A odkud vítr fouká, slyšíme-li slovo Storytelling? Čeká nás několik odpovědí a jeden docela malý příběh z roku 1900.

12.00 – 13.00
Přestávka na oběd

Odpolední pásmo workshopů

13.00 – 16.00
- Larp Ook!
Kniha se stává herním předmětem, knihovna herním světem. Seznamte se s jednoduchou hrou, v níž můžete ztvárnit své oblíbené literární hrdiny. Podrobnější informace na http://larpova­databaze.cz/lar­p/ook/562, přihlášení hráči dostanou přesné instrukce na emailové adresy.

13.00 – 14.00

 • Workshop improvizačního divadla

  Seznámíme se s různými cvičeními, která pomáhají odbourat trému, navnadit účastníka k aktivitě a probudit jeho kreativitu. Hodí se nejenom pro improvizační divadlo, ale i pro mnohé další kreativní i nekreativní aktivity.

 • Hrajeme si s dějinami písma

  S čím se potýkali písaři ve starověkém Egyptě či v předkolumbovské Americe, jak se otiskuje klínové písmo a jak se zdobí středověký kodex? Hravé aktivity nás provedou dějinami knihoven a písemnictví a poslouží jako základ workshopů ve vaší knihovně. Mgr. Klára Smolíková, spisovatelka, lektorka a metodička, která deset let vyučovala táborské studenty knihovnictví, představuje vyzkoušený projekt, ve kterém vás čeká cesta časem do dob, kdy kniha vzbuzovala úžas a kdy knihovníci byli strážci paměti.

 • Literární dílna s Terezou Matouškovou

Výchova nových spisovatelů do knihovny patří. Jaké aktivity lze s nimi dělat a jak je motivovat k dalšímu (a lepšímu) psaní. Své zkušenosti vám předá spisovatelka Tereza Matoušková.

 • Žurnalistický workshop

Školní časopisy, knihovní blogy, knižní weby, knižní databáze… míst, kam mohou budoucí žurnalisté psát, je mnoho. Proč by nemohli psát o knihovně? A proč by nemohli psát dobře? Tipy, jak připravit žurnalistické workshopy a co se s účastníky dá všechno dělat, představí novinář Leoš Kyša.

14.00 – 15.00

 • Ledolamky s Tomášem Skoupým

  Jak účastníky čehokoliv rozhýbat? Jak je vzájemně seznámit? Jak odbourat počáteční nervozitu, nedůvěru a stres? Ideální jsou k tomu ledolamky.

 • Vypravěčská dílna

  Příběhy plynou v obrazech a vypravěč umožňuje, aby každý viděl svět příběhu takový, jakému rozumí. Někdy je ovšem třeba vystavět obraz děje „stejný“ pro všechny přítomné. Jak na to? Vyzkoušíme si jednu základní vypravěčskou dovednost – obrazotvorbu. Bude to dřina a krása zároveň.

 • Literární dílna s Mílou Lincem

Metody tvůrčího psaní pro lektory ne-spisovatele. Cílem není naučit perfektně psát, ale vytvořit komunitu autorů, kteří budou mít knihovnu rádi.

 • Jak udělat e-knihu

V knihovně nestačí literaturu jenom skladovat, může zde také vznikat. Knihovna nemusí publikovat jenom výroční zprávy – co všechno potřebujete vědět, než se pustíte do oživení vydavatelské činnosti a k čemu je to dobré?

15.00 – 16.00

 • Workshop improvizačního divadla

Seznámíme se s různými cvičeními, která pomáhají odbourat trému, navnadit účastníka k aktivitě a probudit jeho kreativitu. Hodí se nejenom pro improvizační divadlo, ale i pro mnohé další kreativní i nekreativní aktivity

 • Rychlokurz mediální výchovy pro knihovníky

Co je médium a jak se měnily v čase prostředky lidské komunikace? Kdy je třeba rozumět písmu a kdy obrazu? Navštívíme redakci novin i reklamní agenturu, nahlédneme, jak se mezi sebou dorozumívají zvířata či jak se tváří televizní moderátoři. Mgr. Klára Smolíková, spisovatelka, estetička a teoretička kultury a médií, představuj osvědčené pracovní postupy a materiály, které vytvořila pro zvyšování mediální gramotnosti a které se uplatní i v knihovnických lekcích.

 • Literární dílna s Terezou Matouškovou

Výchova nových spisovatelů do knihovny patří. Jaké aktivity lze s nimi dělat a jak je motivovat k dalšímu (a lepšímu) psaní. Své zkušenosti vám předá spisovatelka Tereza Matoušková.

 • Žurnalistický workshop

Školní časopisy, knihovní blogy, knižní weby, knižní databáze… míst, kam mohou budoucí žurnalisté psát, je mnoho. Proč by nemohli psát o knihovně? A proč by nemohli psát dobře? Tipy, jak připravit žurnalistické workshopy a co se účastníky dá všechno dělat, představí novinář Leoš Kyša.

Partneři


Najít v knihovně
 • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
 • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
 • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
 • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en