Festival - Book the Film 2020
Festival Pro dospělé, studenty
Book the Film 2020
Kdy 12.12.2020 | 16:00

Vstupné 60 Kč

Městská knihovna v Praze vás srdečně zve na již 4. ročník filmového festivalu krátkého hraného filmu Book the Film. Těšit se můžete na amatérské, studentské i nezávislé filmy. Kromě porotců budou mít také diváci možnost zvolit svůj nejoblíbenější film. Proto neváhejte dorazit a prožít hezký večer s filmovými nadšenci v Ústřední knihovně v centru Prahy.

12.12.2020 – Malý sál v Ústřední knihovně

16.00 – Úvodní slovo 16.10 – Artovky 17.20 – Mladá tvorba 18.30 – Oddychovky 19.45 – Napínáky 21.45 – vyhlášení vítězů

1. Blok: Artovky

Artovky jsou hrané filmy obohacené uměleckou atmosférou, obsahující uměleckou tematiku či jsou audiovizuálně pestré.

Ještě jednou
(18 min., režie: Hana Cibulková, hrají: Ondřej Dlohoš, David Matásek, Jiří Roskot) Doposud žil Oliver pod taktovkou svého otce, který ovšem nevidí nic jiného, než své cíle. Oliver se tedy vydá hledat místo, kde by okolí vnímalo i jeho. To ovšem není tak jednoduché, jak si zprvu myslel.

Den 43
(2 min., režie: Jana Hunterová, hrají: Jana Hunterová)
Čtyřicátý třetí den v izolaci.

Home video
(16:54, režie Tomáš Richtr, hrají: Veronika Špačková, David Bosh, Irena Vacková)
Všední večer Marka a Kristýny se dramaticky změní, když Kristýna v bytě najde skrytou kameru. Než stihne zjistit, proč tam kamera je, přichází Markova matka a všechno se ještě více komplikuje. Studentský film natočený sekvenčně, výhradně na staré domácí analogové kamery.

Odcházení
(23 min., režie: Lukáš Mach, hrají: Vanda Kavková, Anna Manová, Štěpánka Trčková, Veronika Prachařová)
Na první pohled cesta bez konce, zahalená do mlhy, metafory a symbolismu. Postupně přechází do bodu, kdy je třeba klást si existenciální otázky, kam lidská společnost směřuje. Má cesta vůbec nějaký konec? A může lidskost umřít? Obrazově i zvukově minimalistická meditace o lidské společnosti.

2. Blok: Mladá tvorba

Blok Mladá tvorba nabízí náhled do dětského světa studentskýma očima mladých tvůrců, kteří se věnují filmové tvorbě již od raného mládí.

Artur
(17:48 min., režie: Kristína Trníková, Ondrej Zelenec, hrají: Štěpánka Halfarová, Jakub Král, Filip Kadlec)
Příběh o Klárce a jejím imaginárním kamarádovi Arturovi, do kterého je zamilovaná, se odehrává na dětském táboře v létě. V krátkém příběhu je zachycena poslední fáze dětství, ve které dítě opouští svůj bezpečný svět a pouští se do nových dobrodružství, které ho čekají během dospívání. Jedním z takových dobrodružství je i láska. Klárka se musí smířit s faktem, že si Artura vymyslela, když se její rodiče rozváděli, aby ji pomohl překonat těžké období.

Muž dvou tváří
(10 min., režie: Matyáš Herber, hrají: Jáchym Tuháček)
Začaly se stávat vraždy. Detektiv Tony, který dostal tyto případy na starost, vidí stejné vraždy ve svých snech. Na konci jeho pátrání ho čeká nepříjemné překvapení…

Nuda u babičky
(15 min., režie: Filip Svoboda, hrají: Maxmilián Koslowski a Jan Pils)
David jede na prázdniny k babičce, kde se nudí, pozná mladšího Tomáše- kluka od sousedů. Postupně zjišťuje, že Tomáš nemá úplně běžný život.

Modrá chryzantéma
(17:12 min., režie: Jiří Stejskal, hrají: David Petrželka)
Moderní pojetí Čapkovy Modré chryzantémy s prvky amerických detektivek z drsné školy.

3. Blok: Oddychovky

Pojďte si s námi odpočinout, zrelaxovat se a pořádně se zasmát.

O úplňku
(14:57 min., režie Jan Špaňko, hrají: Michaela Mrázová, Marek Kůta, Jan Mazura, Štěpán Sejbal, Hanka Baroňová, Jana Marie Preiss)
Krátký film podle námětu Jana Matouše Mazury. Film vypráví o tom co vše se může odehrát za jedné letní noci. Film vznikl v rámci filmového kurzu Jak stvořit film. www.freecinema.cz

Ve víně je pravda
(5 min., režie: Martin Doležal, hrají: Lukáš Horáček, Jiří Karmasin, Jindřich Šabacký, Zbyněk Lola)
Alois pozval na hody kamarády do sklípku. Fanouš, Toncek a Jožka se o něco zdrželi. Lehce komediální kraťas z moravského sklípku.

Patriotka
(14 min., režie: Jan Krátký, hrají: Andrea Ulagová, Radek Bělina, Markéta Klainerová)
Píše se rok 2373 a galaxií zní válečné bubny. Hrdí válečníci Klingonského impéria dobývají jeden kus Cardassijské unie za druhým. Ze zdevastovaných světů utíkají tisíce cardassijských uprchlíků vstříc bezpečné náruči Spojené Federace planet. Vzhledem k pohnuté společné historii s tímto druhem otevírá Federace své hranice jen zdráhavě. Mnozí se obávají narušení suverenity a z dobrého důvodu. Ne všichni běženci přicházejí s čistými úmysly. Napětí stoupá a konflikt se stává nevyhnutelným … Patriotka: A Star Trek Fan Production je českým krátkým filmem stvořeným fanoušky tohoto fenoménu. Projekt plně reflektuje pravidla majitelů značky Star Trek pro amatérskou tvorbu.

V rodině
(11:48 min., režie DBD, hrají: Marie Marais, Suzanne Hêtrefaute, Pierre Noiret)
Jacques Prévert napsal půvabnou surreálně-černohumornou divadelní hříčku V rodině, podle které film vznikl. Vypráví o soudržnosti rodiny, přese všechny překážky a lásce až za hrob, která žaludkem prochází.

ZlatoLáska
(7:41 min., režie: Pavel Holub, hrají: Petr Brukner)
Starý německý stařík se ožení s mladou českou zlatokopkou. Blondýnka se snaží připravit staříka o život, ale vinou své hlouposti se jí plán vymstí a umírá sama.

Nšoči v práčovni
(1 min., režie: Ladislav Biznár, hrají: Slavo, Vlado a Laco)
Nemilé stretnutie náčelníka Apačov Winnetua s otcom a sestrou v práčovni.

Filmový medailon pedagoga a soudobého hudebního skladatele R. Haase
(3:40 min., režie: Tomáš B. Vojtíšek, hrají: Roman Haas, Roman Elner, Tomáš Vojtíšek)
Milovník hudby, pedagog i dosud žijící mladý hudební skladatel soudobé a podotkněme melodicky poslouchatelné vážné hudby R. Haas: renesanční osobnost, gurmán, člověk prostoupený vírou, vášněmi duše a životní zálibou v absurdním humoru ad absurdum až k bažinám trapnosti ve filmovém medailonku spoluvytvořeném i mistrovými přáteli a žáky. K potěše i údivu těch, kteří ho znají – nebo právě poznávají.

Konkurz
(7 min., režie: Martin Bohadlo, hrají: Ondřej Lechnýř, Lumíra Přichystalová, Petr Šmíd, Aleš Pospíšil, Alfonzie Alfonz)
Scénář je důležitý. Na konkurz je třeba umět text scénáře. Může scénář na konkurz ovlivnit životní scénáře lidí? Scénář je důležitý!

4. Blok: Napínáky

Svými napínáčky připneme váš zrak k plátnu. Těšíte se?

Já, Kinsky
(14 min., režie: Petr Hradský, Jakub Švarc, hrají: Jakub Švarc, Jan Kruba, František Janeček
Štěpán Vilém Kinský příjme pozvání na dvůr francouzského Markýze Arthura de Chateauloup. Co se za touto pozvánkou skrývá? A může se český diplomat cítit ve společnosti Markýze bezpečně?

Hovor (17:59 min, režie: Ondřej Burda, hrají: Lukáš Melník, Simona Lewandowská, Tomáš Bambušek, Marie Turková, Martin Zahálka)
Je chladný jarní večer a Tomáš je právě ve městě daleko od svého domova. Telefonuje si s Annou, která mu náhle oznamuje, že před jejich domem stojí podezřelý muž a snaží se dostat dovnitř.

Mask
(3 min., režie: Filip Svoboda, hrají: Martin Koubek a Tomáš Turnovec)
Mladý muž si zapomene roušku a tím se dostane do zapeklité situace.

Poslední rána
(9 min., režie: Martin Doležal, hrají: Zbyněk Lola, Lukáš Horáček)
Strach neodpouští. Na dohled od bojiště raněný voják čelí následkům svých činů. Krátký výpravný film z produkce Taranis Film.

Zvěř
(22 min., režie: David Payne, hrají: Jenovéfa Boková, Petr Vršek, Pavel Šimčík, Tomáš Dastlík)
Mysteriózní komedie o dívce, třech myslivcích a jednom divokém praseti. Janu (Jenovéfu Bokovou) čeká krásný víkend na horách s přítelem. Nebo si to aspoň myslí, dokud se jí místo přítele neobjeví před chalupou tři nezvaní hosté, kteří se tu začnou chovat jako doma. Stmívá se, začíná soutěž a Jana se nevědomky stává první cenou… a na celém světě je jen jediný člověk, jenž by jí mohl pomoci.

Dusno
(26 min., režie: Michal Starý, hrají: Lukáš Král, Tomáš Dianiška)
Max Varga vlastní soukromou společnost, jejíž činnost spočívá v poškozování osob na objednávku zadavatelů. Během jedné akce však jeho zadaný subjekt zmizí. Začíná zoufalý boj s časem, ve kterém nesmí zklamat svoji zadavatelku Lolu Liebermanovou a zároveň se dostává do sporu se svým kolegou Tomem Karloffem. Snímek Dusno se zabývá morálním propadem člověka, který kolem sebe dlouhodobě budoval zlo do doby, než jej samotného začalo sžírat. Tematicky i stylově se film odkazuje ke konvencím filmu noir, avšak tvůrčím záměrem bylo známé vizuální prvky (jako low-key svícení či vychýlené obrazové kompozice) obohatit o pro klasický noir netradiční prvky, jako jsou například ruční kamera či elektronická hudba.