Literatura - Ota Pavel: Povídky
Literatura Pro seniory, dospělé
Ota Pavel: Povídky
Kde Online
Kdy 27.7.2021 | 19:00

Vstupné zdarma

Představení audioknihy povídek Oty Pavla

V červenci loňského roku jsme si připomněli nedožité devadesátiny spisovatele a novináře Oty Pavla, původním jménem Oty Poppera. Ačkoliv už téměř padesát let není tento autor mezi živými (zemřel v roce 1973 v nedožitých 43 letech), jeho tvorba ještě dnes okouzluje čtenáře a posluchače svou neopakovatelnou atmosférou, lidskostí a vzpomínkami na příhody z časů minulých. Teprve po smrti Oty Pavla začalo vydavatelství Supraphon postupně načítat jeho dílo, a to v podání mistrů mluveného slova Jiřího Sováka, Miroslava Horníčka nebo Vlastimila Brodského. Od té doby se plejáda hereckých interpretů autobiografických povídek, vzpomínek a sportovních reportáží Oty Pavla významně rozrostla. Některá jeho díla byla zfilmována (Zlatí úhoři, Smrt krásných srnců), a tak se uchovala v povědomí široké veřejnosti dodnes.

V online poslechovém pásmu se zaměříme na komplet zvukových záznamů tvorby Oty Pavla (včetně jeho doplnění o některé Povídky z šuplíku v novém načtení mladých herců) a podíváme se do míst spisovatelova dětství a mládí – do kraje Berounky a Luhu pod Branovem, spjatých v autorově díle s převozníkem Proškem, nebo do městečka Buštěhrad, kde má dnes Ota Pavel muzeum, které pečuje o jeho odkaz.

Hosté:
Ivona Kasalická, Muzeum Oty Pavla Buštěhrad
Josef Czwartynski, fotograf a obdivovatel díla Oty Pavla
Petr Prajzler, archivní sběratel (videozáznam)

Moderuje:
Naďa Dvorská, producentka a redaktorka Supraphonu
Úvodní a závěrečné slovo:
Jan Richter

Použité fotografie laskavě zapůjčili paní Ivona Kasalická, pan Josef Czwartynski a vydavatelství Supraphon, a.s. Za pomoc při realizaci pořadu děkujeme také paní Jarmile Hamšíkové a panu Jakubu Kamberskému.

Pořad vznikl ve spolupráci Městské knihovny v Praze a vydavatelství Supraphon, a.s.