Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Do černého 2017

Do černého 2017

pondělí23. 1.

Když vystřelit, tak z největšího děla. A když zasáhnout, tak do černého! Knihovníky a informační pracovníky zveme na třetí ročník konference, která se zaměřuje na kreativitu v knihovnách. Zaměříme se opět na kreativitu v knihovnách – ať už na straně knihovníků, tak i na straně uživatelů. Program se bude skládat z dopoledního přednáškového pásma v Malém sále a z odpoledního bloku workshopů. Přihláška a účastnický poplatek: Závaznou přihlášku na konferenci Do černého 2017 naleznete na tomto odkazu:

http://l.mlp.cz/do­cernehoprihlas­ka2017

Prosíme o její vyplnění a zejména o přihlášení na jednotlivé workshopy, které mají omezenou kapacitu. Jejich anotace naleznete níže na této stránce.

Účastnický poplatek činí 200 korun: uhradit jej lze přímo na místě nebo od 1. 1. 2017 převodem na účet 2000280005/6000, variabilní symbol: 6490447, do zprávy pro příjemce uveďte prosím své jméno a zkratku vysílající instituce. Pokud budete mít zájem o daňový doklad, můžete o něj požádat na emailu marie.vlkova@mlp­.cz (nebo tel. 222 113 408). Potřebné údaje jsou: název organizace, adresa, IČ, DIČ, bankovní účet, ze kterého byla úhrada provedena. Doklad bude zaslán na email účastníků do sedmi pracovních dnů.

V případě dotazů se prosím obracejte na adresu metodici@mlp.cz.

Obrázek akce

Seminář

PROGRAM:

Dopolední přednáškový blok: (Změna programu vyhrazena, ještě na některých tématech pracujeme)

09.30 – 10.00: prezence
10.00 – 10.10: RNDr. Tomáš Řehák, Městská knihovna v Praze: Úvodní slovo
10.10 – 10.30: Jana Jurkasová: Dramatický kurz SENior
10.30 – 10.50: Tomáš Pipota, Městská knihovna Dobříš: Videa na sociálních sítích
10.50 – 11.10: Bára Votavová, Martinus.cz: Na internetu říkali, že čtení je cool.
11.10 – 11.30: Helena Orálková a Iveta Kratochvílová, Knihovna Jiřího Mahena v Brně: TEEňácká inspirace z Brna
11.30 – 11.40: Míla Linc, Městská knihovna v Praze: Jak uniknout z knihovny?
11.40 – 12.00: Vojtěch Hamerský: Youtube? Ne, Booktube!
12:00 – 13:00: přestávka na oběd

Odpolední workshopy:

13.00 – 14.00:
Martin Hak: Storytelling Příběhy plynou v obrazech a vypravěč umožňuje, aby každý viděl svět příběhu takový, jakému rozumí. Někdy je ovšem třeba vystavět obraz děje „stejný“ pro všechny přítomné. Jak na to? Vyzkoušíme si jednu základní vypravěčskou dovednost – obrazotvorbu. Bude to dřina a krása zároveň.

Klára Smolíková: Hledejme příběh knihy Inspirativní povídání o čtenářských workshopech, které můžeme ke knihám v knihovnách připravit. Spisovatelka a lektorka Klára Smolíková představí příklady dobré praxe, ale také prozradí, jak mohou knihovníky inspirovat postupy muzejní pedagogiky. Společně otevřeme téma, o čem by měl vyprávět spisovatel v knihovně a proč bychom si pro setkání s dětskou knihou měli definovat vzdělávací cíle.

Tomáš Skoupý: Nalaďte svou mysl na vlnu kreativit Improvizační cvičení, která vás naučí, jak rozvíjet kreativitu u sebe i u ostatních.

Petra Martincová: Představení 3D tisku v knihovně Co knihovně nabízí 3D tiskárna? Jak funguje? A co se s ní dá všechno dělat? Podělíme se s vámi o zkušenosti z několika let provozu a možná i něco navíc…

13.00 – 15.00
Úniková hra „vražda v knihovně“ (doba trvání 2 hodiny!) Do knihovny chodí různí lidé: spisovatel Fridolín Šlapetka zde trávil hodně času, aby měl k dispozici všechny materiály (a že jich v knihovně je). Jednoho dne ale došlo k tragické nehodě, Šlapetka se zhroutil v krvi před knihovnou po útoku neznámého útočníka. A mnozí se začali ptát – na čem Šlapetka, proslavený jako rozkrývač konspiračních teorií, pracoval? Vyřešit to budete muset vy…

14.00 – 15.00 Jiří Smlsal: Fotografický workshop Pár jednoduchých rad, jak lépe fotit; aby fotografie na plakáty, na sociální sítě nebo do reportáží z proběhlých akcích v knihovně dokázaly oslovit co nejvíc lidí.

Jiří Walker Procházka: V literárním doupěti píšou dospělí i děti Jiří W. Procházka píše beletrii přes třicet let. Své zkušenosti z tvorby pak předává na dílnách tvůrčího psaní. Po celé republice pořádá taková setkání pro žáky druhého stupně ZŠ a studenty středních škol. Na jeho workshopu účastníci načerpají spoustu praktických námětů, které mohou využít při organizování kurzů psaní v knihovnách – třeba jak vést začínající literáty během stavby příběhu či jaký si zvolit literární žánr. Vše bude doprovázeno příklady z praxe, ze škol či knihoven.

KIŠ: workshop improvizačního divadla Seznámíme se s různými cvičeními, která pomáhají odbourat trému, navnadit účastníka k aktivitě a probudit jeho kreativitu. Hodí se nejenom pro improvizační divadlo, ale i pro mnohé další kreativní i nekreativní aktivity.

Tomáš Pipota: videa na sociálních sítích Jedním z neotřelých a moderních způsobů komunikace se zájemci na sociálních sítích je tvorba krátkých videí. V éře chytrých mobilů to zvládne každý. Tomáš Pipota z Dobříšské knihovny ukáže prakticky, jak na to.

15.00 – 16.00
Martin Hak: Storytelling
Příběhy plynou v obrazech a vypravěč umožňuje, aby každý viděl svět příběhu takový, jakému rozumí. Někdy je ovšem třeba vystavět obraz děje „stejný“ pro všechny přítomné. Jak na to? Vyzkoušíme si jednu základní vypravěčskou dovednost – obrazotvorbu. Bude to dřina a krása zároveň.

Klára Smolíková: Komiks knihovně sluší
Komiks je médium stále více akceptované učiteli a stabilně milované dětskými čtenáři. Scenáristka a spisovatelky Klára Smolíková představí jednoduché postupy, jak s komiksem v knihovně pracovat. Účastníky čeká nejen množství pracovních listů a příkladů, ale také exkurze do temných zákrut teorie, při které se dozví, k čemu je čtenářům komiksová gramotnost vlastně dobrá

Tomáš Skoupý: Nalaďte svou mysl na vlnu kreativit
Improvizační cvičení, která vás naučí, jak rozvíjet kreativitu u sebe i u ostatních.

15.00 – 17.00
Úniková hra „vražda v knihovně“ (doba trvání 2 hodiny!)
Do knihovny chodí různí lidé: spisovatel Fridolín Šlapetka zde trávil hodně času, aby měl k dispozici všechny materiály (a že jich v knihovně je). Jednoho dne ale došlo k tragické nehodě, Šlapetka se zhroutil v krvi před knihovnou po útoku neznámého útočníka. A mnozí se začali ptát – na čem Šlapetka, proslavený jako rozkrývač konspiračních teorií, pracoval? Vyřešit to budete muset vy…

16.00 – 17.00
Jiří Smlsal: Fotografický workshop
Pár jednoduchých rad, jak lépe fotit; aby fotografie na plakáty, na sociální sítě nebo do reportáží z proběhlých akcí v knihovně dokázaly oslovit co nejvíc lidí.

Jiří Walker Procházka: V literárním doupěti píšou dospělí i děti
Jiří W. Procházka píše beletrii přes třicet let. Své zkušenosti z tvorby pak předává na dílnách tvůrčího psaní. Po celé republice pořádá taková setkání pro žáky druhého stupně ZŠ a studenty středních škol. Na jeho workshopu účastníci načerpají spoustu praktických námětů, které mohou využít při organizování kurzů psaní v knihovnách – třeba jak vést začínající literáty během stavby příběhu či jaký si zvolit literární žánr. Vše bude doprovázeno příklady z praxe, ze škol či knihoven.


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en