Výstava - Od fotografie k obrazu
Výstava Pro dospělé
Od fotografie k obrazu
Kde Břevnov
Kdy 25.5.2022 | 12:00

Vstupné zdarma

Společná výstava fotografky, básnířky a ilustrátorky Vlasty Bičákové a šperkařky Jany Pézlové představuje práce obou autorek. Výstavu si můžete prohlédnout ve výstavní síni pobočky Břevnov od 2. května do 27. května 2022.

Vlasta Bičáková – fotografka, básnířka, ilustrátorka

Představuje soubor fotografik, černobílých fotografií, barevně zpracovaných na PC pomocí filtrů a grafických úprav, vytištěných na tenký ruční papír. Podkladem pro tyto obrazy jsou z velké části zdi Starého Města pražského, před kterými fotografkastrávila mnoho krásných a zajímavých okamžiků při hledání a nalézání příběhů, které na ni z těchto oprýskaných zdí promlouvaly. Některé z nich již byly prezentovány jako ilustrace k různým textům, ale takto souhrnně je možné je vidět vůbec poprvé.

Vystavené práce doprovází poezie, která se sice k samotným fotografikám nevztahuje, ale je aktuální literární tvorbou autorky. K tomuto způsobu vyjádření pomocí „trhané poezie“, jak ji sama nazývá, ji přivedla její nová profese knihovnice. Z již vyřazených knih, které jsou určené ke skartaci, tvoří nové. Dává slovům nový život. Nejdříve věty projdou opatrným natrháním na jednotlivá slova která jsou rozložena na desku stolu a poté, celkem nahodile, vybírána a skládána do veršů.

„Jsou jen tím, co mnou prochází a má nutkavou potřebu se projevit. Každý by v tomto poli rozsypaných slov našel svůj vlastní příběh a došel k poznání, že autorem není onsám, ale že je veden něčím, co nás přesahuje.“

Jana Pézlová – výtvarnice, aranžérka, šperkařka

Autorka skleněných obrazů technikou Tiffani, vitráží a minivitráží v podobě šperků, závěsů do oken, na zeď nebo do volného prostoru. Této tvorbě se věnuje téměř deset let a její hravé a esteticky zvolené kombinace značí velký cit pro barevnou skladbu. Její vitráže v oknech vytváří nezapomenutelné světelné hry s pozitivní atmosférou, která se přenáší do celého prostoru. Kromě dalších činností se věnuje také tvorbě šperků z polymeru, při níž ji fascinují nevyčerpatelné možnosti, které materiál nabízí. Každý kousek této hmoty, který projde autorčinýma rukama se stává originálním šperkem s nezaměnitelným rukopisem. Svými pracemi spoluvytváří výslednou podobu celkového obrazu prezentované výstavy Od fotografie k obrazu a je její nedílnou součástí.