Hudba - Alexander Zemlinsky a Vídeň
Hudba Pro dospělé
Alexander Zemlinsky a Vídeň
Kdy 14.9.2022 | 19:30

Vstupné 290 Kč

Zemlinského kvarteto uvádí pátý koncert v rámci koncertní série 4plus 2022 (5. ročník) – večery komorní hudby – věnováné 80. výročí úmrtí Alexandera Zemlinského – kompletní smyčcové kvartety A. Zemlinského

Program koncertu:
Anton Webern: Šest bagatel op. 9
Anton Rejcha: Flétnový kvintet A dur op. 105
Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet č. 2 op. 15

Účinkují: Zemlinského kvarteto a host Kaspar Zehnder (Švýcarsko) – flétna

Pokladny v předsálí

Pokladny v předsálí Ústřední knihovny budou od 4. 7. do 31. 8. 2022 zcela uzavřeny. Vstupenky na naše podzimní akce lze v tomto termínu kupovat POUZE ONLINE. Prodej v pokladně a možnost rezervací opět od 1. 9. 2022.

Zemlinského kvarteto a host Kaspar Zehnder (Švýcarsko) – flétna

Na třetím koncertě série 4plus, kterou pořádá Zemlinského kvarteto v Městské knihovně, vystoupí vzácný host – švýcarský flétnista a dirigent Kaspar Zehnder. Ten je u nás v Čechách velmi známý – v roce 2005 převzal na tři roky po Jiřím Bělohlávkovi Pražskou komorní filharmonii a v současné době je mimo jiné šéfdirigentem Filharmonie Hradec Králové. Se Zemlinského kvartetem přednese obtížný, avšak nádherný flétnový kvintet Antonína Rejchy. Tento koncert též nabídne nejrozsáhlejší a nejvýznamnější kvartet Alexandera Zemlinského, jehož 80. výročí úmrtí letošní série připomíná – smyčcový kvartet č. 2 z roku 1915, tedy z období, které Zemlinsky trávil v Praze jakožto ředitel Německého divadla. Tento jednovětý, téměř čtyřicet minut trvající kvartet se řadí na přelom romantického a postromantického skladatelova období a patři k vrcholům Zemlinského komorní tvorby. Celá koncert bude uveden Šesti bagatelami op. 9 představitele druhé vídeňské školy Antona Weberna. Vzhledem k úspěchu malého pohoštění na předchozím koncertě se Zemlinského kvarteto rozhodlo tuto milou pokoncertní akci zopakovat a i po tomto koncertě Vás pozvat na skleničku vína.

V roce 2018 založilo Zemlinského kvarteto koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby, na kterých se kromě Zemlinského kvarteta představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí. Za vznikem série stály dvě silné motivační ideje. První z nich byla touha členů kvarteta uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které by se soubor mohl častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou by si mohl sám dramaturgicky naplánovat a na které by též mohl představit zajímavé hosty, se kterými se setkal během mnoha let celosvětové koncertní činnosti. A druhá z nich došla svého naplnění v roce 2021 – Zemlinského kvarteto v ní uvádí kompletní dílo pro smyčcové kvarteto nejznámějšího českého autora Antonína Dvořáka. Jedná se teprve o čtvrtý soubor v historii, který se pustil do tak velikého a závažného projektu. V dalších letech bude ovšem Zemlinského kvarteto v pořádání série pokračovat, jelikož považuje tuto myšlenku za úspěšnou a přínosnou, a to jak pro samotné kvarteto, tak pro pražské posluchače, kteří díky ní mohli slyšet mnohé vynikající české i zahraniční umělce spolupracující se Zemlinského kvartetem v tradičních i neobvyklých skladbách.

Motivací pro tvorbu programu série 2022 bylo 80. výročí úmrtí skladatele, jehož jméno nosí soubor ve svém názvu – Alexandera Zemlinského. Tento rakouský skladatel narozený ve Vídni výrazným způsobem ovlivnil pražský kulturní život. Během svého pražského pobytu (1911–1927) působil jako ředitel a dirigent Německého divadla v Praze, díky němu se v hudebním světě zklidnila všeobecně napjatá situace mezi Čechy a Němci a díky němu se též do Prahy dostala mnohá nově vznikající světová díla (Mahler, Wagner, Schönberg aj.). V koncertní sérii 4plus 2022 uvede Zemlinského kvarteto především kompletní smyčcové kvartety A. Zemlinského. Těchto pět komorních děl bude obsaženo po jednom v každém z pěti koncertů této série. Program pak bude doplněn tvorbou vídeňských skladatelů, a to z období první i druhé vídeňské školy (Haydn, Mozart, Webern), ale i dalších autorů spjatých s Vídní (Rejcha, Schubert, Brahms).