Literatura - Útěk ze země – útěk z domova
Literatura Pro dospělé
Útěk ze země – útěk z domova
Kdy 16. 10. 2022 | 18:00

Vstupné zdarma

Alexej Sevruk a Iryna Zahladko v poetickém dialogu o zemi, která přestala být domovem, o lidech, kteří přestali být doma. Literární večer věnovaný Ukrajině umocní vystoupení Zity Honzlové, interpretky hebrejských a jidiš písní z východní Evropy. 

Ilustrační obrázek: autor Jan Hromádko, Signal Festival.

Medailonky autorů

Iryna Zahladko (1986). básnířka původem z Ukrajiny. Překladatelka. Nezávislá kurátorka. Náhodná performerka. Spolukreatorka malonákladovéhočasopisu Sezóna. Absolvovala teoretickou fyziku. V Praze žije do roku 2019.

Alexej Sevruk (1983). Překladatel, redaktor a publicista. Vystudoval ukrajinistiku a všeobecnou srovnávací slavistiku na FFUK. Do Češtiny přeložil mimo jiné díla Jurije Andruchovyče a básníka Serhije Žadana, do ukrajinštiny pak román Patrika Ouředníka Europeana. Publikuje časopisecky, vlastní básnickou i prozaickou tvorbu a literární recenze.

Zita Skořepová Honzlová ( 1987). Zabývá se interpretací lidových i autorských písní v jidiš a hebrejštině, a to v komorním pojetí sólového zpěvu s vlastním klavírním doprovodem. Pořádá samostatné přednáškové koncerty a vystupuje v rámci doprovodných programů tematicky spřízněných kulturních akcí či při příležitosti oslav židovských svátků. Od dětství získává praktické hudební dovednosti a rozvíjí pěvecký styl na pomezí šansonu a klasické evropské školy, který je inspirovaný prvky synagogálního zpěvu chazanut. Působí jako výzkumný pracovník Oddělení etnomuzikologie a etnochoreologie Etnologického ústavu AV ČR v Praze. Hlavními oblastmi jejího výzkumného zájmu jsou hudební aktivity menšin (vídeňští Češi, cizinecké komunity v ČR), folklorní revivalismus, hudba a tanec jako prostředek vyjednávání identity místa a kolektivního vzpomínání.

https://www.zitahonzlova.com https://www.facebook.com/zita.honzlova/