Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    17. Islandský den: 1. část

17. Islandský den: 1. část

sobota14. 4.

Festival islandské kultury se koná ve spolupráci s Klubem islandských fanatiků – www.islandklub.com
Program sedmnáctého ročníku Islandského dne bude stejně pestrý jako barvy islandské krajiny. Návštěvníci budou mít možnost procestovat ostrov v sedle handbike, na legendární Babettě nebo zažít pěší túru v mystickém Hornstrandiru. Zavítají také na devět ostrůvků, které obklopují Island. Dozvědí se mnoho zajímavého o ptačích druzích, které je tam možné zahlédnout, o tom, jak se vyrábí nechvalně proslulá islandská specialita hákarl, i odkud se vzalo dřevo na stavbu kostela v Rey?arfjör?uru.Jako bonus je připraven výlet do Grónska – alespoň prostřednictvím fotografií a vyprávění.Dostatek prostoru bude i na individuální cestovatelské rady a konzultace s odborníky.
Program 1. části festivalu:
09:30 – 10:30 František Tymr – Ptačí druhy Islandu
Ptáci zřejmě nebývají hlavním důvodem návštěvy Islandu, ale jistě si vaši pozornost zaslouží. Pravidelně se vyskytujících druhů je zde jen kolem 80, ale více než 300 druhů dalších se zde objevuje jako hosté a z Evropy a také ze Severní Ameriky. Pokud se vaše znalosti o ptačí fauně Islandu zatím omezují jen na papuchalky, přijďte se seznámit např. s ptákem, který sem přináší jaro, který je mezi Islanďany nejpopulárnější nebo nejvyhledávanější štědrovečerní pochoutkou.
10:40 – 11:40 Jiří Čeloud – S handbiky po Islandu
Životní cesta vozíčkáře a dvou choďáků, kteří pouze za pomoci síly vlastních paží ujeli 1 600 km kolem ostrova. 44 dní v sedlech handbiků, 25 dní bez sprchy, desítky vybraných kontejnerů, 1 velké islandské přátelství a nespočet zážitků.
11:50 – 12:50Peter Kováčik – Drevený kostolík na Islande
17. júna 2017 bol v Reyoarfjörour posvätený kostol svätého Thorlaka. Tento vzácny dar ľudí spod Poľany začal slúžiť po dvoch rokoch stavebných prác. Je unikátnou stavbou na Islande, môžete si ho zaradiť k takým klenotom ako Auounarstofa na Hólare, či Skríouklaustur
13:00 – 14:00 Jan Sucharda – Islandské ostrovy
Ostrov Island je obklopen spoustou menších či větších ostrovů, z nichž trvale osídlené jsou jenom čtyři – Grímsey, Hrísey, Heimaey a Flatey. V přednášce navštívíme nejenom tyto čtyři, ale i několik dalších – Drangey, Grímsey na WF, Papey a ostrov-neostrov Ingolshöfdi. Na rozdíl od vlastního Islandu na tyto ostrovy nedorazila „tsunami turistického běsnění“ a tak zde návštěvníci nacházejí nejenom vynikající příležitost pro pozorování či fotografování ptactva, ale také dotek s dávnou historii Islandu a nádherný klid a pokoj.
Celodenní vstupenka za Kč 100,– k prodeji pouze v pokladně

Obrázek akce

Festival
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en