Přednáška - Večer se spisovatelem a novinářem Karlem Hvížďalou
Přednáška Pro dospělé
Večer se spisovatelem a novinářem Karlem Hvížďalou
Kdy 5. 12. 2022 | 19:00

Vstupné 50 Kč

Beseda s Karlem Hvížďalou nad jeho novou knihou Chvění je naděje. Hostem večera bude herec Jiří Lábus, prof. Miroslav Petříček a publicista Petr Fischer. Hudební doprovod Jiří Stivín. Uvádí Zdenko Pavelka.

Novinář a esejista Karel Hvížďala je proslulý rozhovory s významnými osobnostmi především českého politického a kulturního světa. Novou knihou Chvění je naděje (Záznamy od března 2021 do začátku války v únoru 2022) autor navazuje zcela osobním vyprávěním na rozhovory s Jiřím Přibáněm Hledání dějin a Hledání odpovědnosti a na sérii vzpomínkových knih shrnutých do souboru Věta jako povolání.

Ve svých „deníkových“ záznamech necelého roku zachycuje své niterné, soukromé úvahy, vzpomínky, komentáře i obavy na pozadí domácích i světových událostí, eskalujících k fatálnímu napadení Ukrajiny, Ruskem, k válce. V mozaice aktuálních zpráv z tisku o domácí předvolební i povolební situaci se střídají informace o probíhající pandemii a stupňujícím se napětí na mezinárodní scéně s drobnými, zdánlivě pitoreskními příhodami.

Text oživují úryvky z korespondence s blízkými lidmi, jako jsou Jiří Suchý nebo Jacques Rupnik. Kniha je tak živým obrazem stavu (nejen) „soukromé“ autorovy planety.