Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Poslední jednorožec

Poslední jednorožec

čtvrtek19. 7.

Je příběh o posledním jednorožci, hledajícím své druhy, jednou z knih, kterou byste si vzali na pustý ostrov? Nebo vám název nic neříká? V každém případě máte důvod přijít na setkání s autorem této žánrové klasiky Peterem S. Beaglem.

Obrázek akce Peter S. Beagle, Wikimedia Commons

Peter S. Beagle, Wikimedia Commons

Literatura
  • Místo konání: Ústřední knihovna Prostor u časopisů
  • Akce probíhá od 18:00 do 19:00
  • Vstupné zdarma
  • Určené pro: dospělé, mládež.

Rozhovor s autorem

Autor knih Poslední jednorožec nebo loňské novinky V Kalábrii, Peter S. Beagle, míří do Čech. Cestou na Colours of Ostrava poctí svou návštěvou i Prahu a s ní i naší knihovnu. Pražští fanoušci jednorožců se dočkají již 19. července, ti ostravští mohou přijít 21. července na Meltingpot. Pro ty z vás, kteří se nemohou dočkat, jsme s autorem pořídili krátký rozhovor.

Představte si, že vkročíte do knihovny, ve které straší. Které by bylo vaše oblíbené místo a proč?

Nikdy jsem se neupsal žádnému formálnímu náboženství, ale vždycky jsem bezvýhradně věřil v duchy – jak nejméně dvě z mých knih naznačují. Zajisté by mě potěšilo setkat se s myriádami fascinujících přízraků, které takovou knihovnu mohou obývat. S nimi bych rád strávil nějaký čas.

Pokud bychom se někdy spřátelili s jednorožcem, jaký vánoční nebo narozeninový dárek byste nám pro něj doporučil?

Protože jednorožci žijí osamoceně a obecně nevyhledávají společnost jiných bytostí – tím spíše, že neuznávají lidské zvyky a svátky – řekl bych, že nejlepším dárkem pro jednorožce by byla možnost strávit den nebo alespoň večer s rodinou lišek (nebo vyder, slonů či jiných tvorů žijících rodinným životem). Dokonce i jednorožci se mohou z takového setkání něčemu přiučit a možná se z něj ještě dlouhou dobu radovat.

Na co se těšíte, že v České republice zažijete?

Má vlastní rodina původně pochází z východní Evropy, a tak jsem slýchal o legendární kráse Prahy celý svůj život. Nemůžu se dočkat, až se konečně projdu po jejích ulicích!

Jaká je vaše úplně nejoblíbenější kniha nebo autor?

Pokud můžu mluvit o jediné knize, díky které se ze mě stal spisovatel a vypravěč příběhů, byla by to Žabákova dobrodružství (orig. The Wind in the Willows, česky též jako Vítr ve vrbách) od Kennetha Grahama. A pokud jde o knihu, která mě ovlivnila při psaní Posledního jednorožce – nezdá se, že by to spojení odhalil ještě někdo jiný než autor her z Broadway Stephen Schwartz – byla by to jistě O bílé lani od Jamese Thurbera (česky vyšlo jako součást sbírky Třináctery hodiny a dvě další pohádky).

Ptala se Alena Tománková


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en