Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Literární salónek

Literární salónek

čtvrtek22. 11.

Nób(e)l

Na každém setkání si povídáme o jedné knize nositele Nobelovy ceny za literaturu a o jedné knize laureáta jiné literární ceny. Je jen na vás, jestli si přečtete obě knihy, nebo jen jednu. Četbu vybíráme tak, aby knihy byly tematicky příbuzné, ale přitom tvořily jistý protiklad a ukazovaly tak různé pohledy na společenské problémy současnosti.
V literárním salónku Nób(e)l se scházíme jednou za měsíc a v příjemném prostředí si povídáme o přečtených knihách, o světoznámých spisovatelích, zkrátka o literatuře.

Připojit se k nám můžete kdykoliv a jako bonus pro vás vždy připravíme knihy k půjčení pro další setkání.
Literární salonek se koná v Ústřední knihovně v prostoru u časopisů od 18:00 hodin. Vstup volný.

TIP! PROGRAM LITERÁRNÍHO SALÓNKU!

Obrázek akce Kader Abdolan, Wikimedia Commons

Kader Abdolan, Wikimedia Commons

Literatura
  • Určené pro: dospělé.

Náboženský fanatismus ze dvou úhlů pohledu – 22. listopadu 2018

Orhan Pamuk – Sníh

Mnohovrstevnatý román současného tureckého spisovatele, držitele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2007 vypráví příběh navrátilce Ka, který přijíždí do provinčního městečka Kars, kde se chce především setkat se svou láskou z mládí.

Pod záminkou napsání reportáže pro zahraniční tisk o sebevraždách tzv. šátkových dívek – nábožensky vyhraněných studentek, které nemají být pouštěny do škol pro své tradiční oblečení, vč. popsání současné politické situace, přijíždí Ka nejprve do Istanbulu posléze ale putuje ještě dál, na východ země, kde doufá v setkání s krásnou Ipek, na kterou ani po letech nepřestal myslet. Během krátkého setkání s několika známými i s rodinou Ipek je však Ka vtažen do mnoha nepříjemných situací, stane se svědkem zastřelení ředitele místní školy jedním z islamistů, zaplete se do půtek zdejších kurdských separatistů, místní politické kliky i sekularistů. Text je tak opředen množstvím diskusí na náboženská i politická témata. Svou roli v knize sehraje též počasí, konkrétně sníh, jenž odřízne Kars od okolního světa a postaví tak hlavní hrdiny do naprosté izolace.

Půjčte si v knihovně

Kader Abdolan – Dům u mešity

Působivý román s prvky magického realismu vypráví osudy vlivné muslimské rodiny, podává svědectví o životě v Íránu 70. a 80. let i o každodenní islámské kultuře.

Městečko Senedžan žije poklidným životem v duchu islámských tradic a kromě imámů jej přirozenou autoritou po léta řídí klan obchodníků s koberci. Jejich hlavou je Aga Džan, který se svou rodinou obývá dům u mešity. Íránu v té době vládne šáh Pahlaví, jehož režim vnucuje zemi západní kulturu a neváhá používat krvavých represí. Střety propukají i zde, ale moudrý Aga Džan jim dokáže ulamovat hroty a udržet klid pro řadu drobných, půvabných příběhů, jimiž městečko žije. Pak ale vypukne povstání ajatolláha Chomejního a občané, kteří změnu režimu zpočátku vítali, brzy zjišťují, že jejich poetická a útěšná víra dostává hrůznou podobu. Aga Džan a s ním svět starých jistot ztrácejí svůj vliv, staletá přátelství překryje strach a vypočítavost a místo barvitých příběhů je čas na krutost, msty a vraždy. Nový režim zosobňuje především fanatický imám Chalchal, který se z charismatického duchovního změní v bezcitného „soudce Alláhova“. Íránský autor, žijící v Nizozemí, vytvořil originální román, hlásící se k orientální tradici i magickému realismu, a zároveň procítěný obraz situace obyčejných muslimů, kteří se ocitli mezi mlýnskými kameny vnucované světské kultury a stejně nevítaného náboženského fanatismu.

Půjčte si v knihovně


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en