Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Petr Zelenka: Příběhy obyčejného šílenství

Petr Zelenka: Příběhy obyčejného šílenství

středa3. 10.

DEJVICKÉ DIVADLO SLAVÍ 25 LET
Městská knihovna v Praze připravila ve spolupráci s Dejvickým divadlem cyklus projekcí televizních záznamů tři z legendárních inscenací, které už dnes nejsou na repertoáru divadla, ale zásadním způsobem vytvářely jeho profil.
Po sérii tří inscenací, které jsme uvedli na podzim loňského roku (Revizor, Oblomov a Černá díra), pokračujeme ve spolupráci s Dejvickým divadlem vzpomínkou na další z legendárních inscenací, Příběhy obyčejného šílenství, podle které byl natočen v roce 2005 také stejnojmenný film. Po projekci následuje beseda s autorem scénáře a režisérem Petrem Zelenkou.
Příběhy obyčejného šílenství nejspíše splňují kritéria černé komedie. Je to příběh o vztazích mezi lidmi, hodně o lásce, ale také o šílenství, které nás obklopuje a jediné, co se s tím dá dělat, je brát ho jako inspiraci. Hlavním hrdinou je pětatřicátník Petr, který se podle slov své matky ocitá „na pořádném rozcestí“. Po rozchodu se svou dívkou Janou se pokouší všemi možnými způsoby ji získat zpět. O pomoc žádá kamaráda Mouchu, majícího se ženami, které ho opustily, bohaté zkušenosti, a proto se věnuje různým druhům svérázného sebeukájení. Moucha Petrovi samozřejmě nemůže poradit nic tradičně normálního. Buď se nechá k Janě odeslat jako balík, nebo zvolí jiný rituální způsob, v němž důležitou roli hrají Janiny ustřižené vlasy. Tím, že opilý Petr omylem ve spánku ostříhá nic netušící tetu Janina nového přítele, se zařadí mezi ostatní více či méně vyšinuté postavy celé hry. Každá si nese svou úchylku. Mouchovi obživne figurína z obchodního domu, Petrův šéf se mu svěří se svou zálibou v malých chlapcích, sousedi zase nutně potřebují, aby se na ně „při tom“ někdo díval, což Petr za úplatu činí. Otec, moderátor totalitních týdeníků se zamiluje do mladé sochařky, ale také si obléká šaty své ženy, aby se do ní vcítil. Matka, posedlá dárcovstvím krve a touhou informovat syna o dění ve světě tím, že ho zahrnuje haldami novinových výstřižků, je nakonec jediná, kdo regulérně zešílí a skončí v blázinci.
Divadelní premiéra 16. 11. 2001
Divadelní derniéra 13. 9. 2009

Obrázek akce

Film
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en