Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Kresleno z paměti

Kresleno z paměti

pondělí1. 10.

MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ

Lístek do nového světa

O výtvarníkovi a animátorovi Paulovi Fierlingerovi. Vyprávění a pásmo animovaných filmů.
Uvede Mgr. Petr Bilík, Ph.D, pedagog z katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Večer je věnován životním osudům a tvůrčím vrcholům jednoho z nejvýznamnějších představitelů tzv. animovaného dokumentu, Paula Fierlingera. Fierlingerůvo dětství i mládí (dítě diplomatů, synovec ministerského předsedy) byly silně poznamenány globálními politickými zvraty, stejně jako nepřívětivým rodinným prostředím, které utvářelo jeho specifickou osobnost i vidění světa. Narozen v Japonsku, vychováván v USA, přemístěn do komunistického Československa, poté jeho útěk po Západní Evropy až po výjimečnou kariérou nezávislého animátora v USA – to je nevšední story plná zvratů a nových začátků. Na Fierlingerově případu je stejně zajímavá jeho lidská proměna (z bohéma eruptivní povahy a umělce závislého na alkoholu ve vyrovnaného muže s vysokou mírou sebereflexe), jakož i jeho tvůrčí cesta vedoucí od karikatur, reklam a politických agitek až k oscarovým nominacím za nezávislou kinematografickou tvorbu vznikající ve vlastní produkční společnosti. Vzpomínku doplní ukázky z animované tvorby pro Sesame Street a z filmů a Drawn from Memory (Kresleno z paměti, Paul Fierlinger, 1995) a My Dog Tulip (Můj pes Tulip, Paul a Sandra Fierlingerovi, 2009).
Přednáška je součástí projektu Lístek do Nového světa, kterým si připomeneme mimořádné představitele československého kulturního života, jenž byli nuceni na počátku druhé světové války opustit republiku a odejít do USA. Tady pak během doby významně ovlivnili kulturní scénu. Organizátorem projektu je Czech National Trust (www.czechnationaltrust.org). Projekt ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze je podpořen velvyslanectvím USA, Ministerstvem kultury ČR a MČ Praha 1

Obrázek akce

Přednáška
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en