Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Architekt J. J. Polívka

Architekt J. J. Polívka

středa10. 10.

Lístek do nového světa
Stavební inženýr, podnikatel a architekt Jaroslav Josef Polívka (1886–1960) patří k výrazným osobnostem meziválečného Československa. V roce 1939 realizoval s Kamilem Roškotem československý pavilon na Světové výstavě v New Yorku. Polívkovou doménou byly železobetonové mosty a také klenby velkých sálů, hal i pasáží. Mezi jeho neznámější dílo patří konstruktivistický palác Chicago na pražské Národní třídě, na němž spolupracoval s Josefem Havlíčkem. Samostatně realizoval několik vil v pražské Bubenči.
Po okupaci Československa fašistickým Německem se usadil ve Spojených státech v Kalifornii a záhy začal přednášet na univerzitě v Berkeley. Kromě práce v laboratoři materiálového inženýrství se věnoval projektům pro armádu a námořnictvo. Dvě desetiletí se spolupodílel na ikonických projektech nejslavnějšího amerického architekta 20. století, Frank Lloyd Wrighta, jako jsou rozšiřující se spirála Guggenheimova muzea, tzv. Butterfly Bridge přes sanfranciský záliv či nerealizovaný tzv. Mílový mrakodrap v Chicagu.
Přednáší Mgr. Ladislav Zikmund-Lender, historik architektury, kurátor a pedagog na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Obrázek akce

Přednáška
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en