Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    TGM osvoboditel

TGM osvoboditel

středa10. 10.

TGM osvoboditel(ČSR 1990, Věra Chytilová, 60 min., přístupný)
Život a osudy filosofa, politika a prvního prezidenta demokratické Československé republiky ve střihovém dokumentárním filmu režisérky Věry Chytilové. Staré archivní materiály, fotografické i filmové, doplnila Chytilová dotáčkami z míst, kde T. G. Masaryk jako student, profesor a později prezident pobýval. Komentář: Miroslav Macháček. Slavnostní premiéra tohoto filmu se konala 7. března 1990 – v den 140. výročí narození T. G. Masaryka.
Lektorský úvod a analytický doslovVladimíra Hendricha
Třetí lidská pochodeň (ČR 2017, Martin Řezníček, 26 min., přístupný)
Jen málokdo ví, že tragické gesto Jana Palacha a Jana Zajíce sebeupálením následoval začátkem dubna 1969 také jihlavský občan Evžen Plocek. Ten se zapálil 4. dubna 1969 na náměstí v Jihlavě a skonal 9. dubna 1969 v jihlavské nemocnici. Stal se tak třetí lidskou pochodní. Upálil se stejně jako jeho dva předchůdci na protest proti nástupu normalizace. Plocek však nebyl mladý student. Bylo mu téměř čtyřicet let, byl otcem rodiny a měl za sebou slibnou kariéru coby náměstek ředitele jihlavského Motorpalu. Byl také odborovým pracovníkem a funkcionářem KSČ. O Evženu Plockovi a jeho činu se nicméně veřejnost už nedozvěděla. Čin, který měl burcovat, zcela zapadl, a tak tomu zůstalo dodnes.
Film režiséra Martina Řezníčka a kameramana Jana Šípka se vrací do Jihlavy a spolu s pamětníky a členy Plockovy rodiny zkoumá okolnosti tohoto činu i mechanismy, jimiž představitelé režimu zajistili, aby Plockovo sebeupálení nevedlo veřejnost k nepokojům. Zabývá se otázkami hrdinství, protestu a pátrá po smyslu a významu tohoto činu jak v tehdejší době, tak také v současnosti.
Snímek Třetí lidská pochodeň o osudu Evžena Plocka zobrazuje souvislosti, které mění stereotypní vnímání pražského jara 1968 a podněcuje k nové reflexi událostí s ním spojených, získal letos zvláštní uznání Ceny Andreje „Nikolaje“ Stankoviče.
Besedu s autory filmu moderuje Vladimír Hendrich

Obrázek akce

Film
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en