Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Strach z nečekaného zazvonění

Strach z nečekaného zazvonění

pondělí12. 11.

Strach z nečekaného zazvonění mě nikdy neopustil

Hana Hnátová se narodila jako Lustigová v červnu 1924 v židovské rodině v Praze-Libni. Po nacistické okupaci ji kvůli antisemitským předpisům úřady vyloučily ze studia, krátce pak musela pracovat ve Španělské synagoze, kde třídila nakradený majetek deportovaných Židů. Roku 1942 se spolu s rodiči, bratrem Arnoštem a sestřenicí Irenou dostala do ghetta Terezín, kde mimo jiné zažila ostudnou návštěvu představitelů Mezinárodního výboru Červeného kříže. Na podzim 1944 zavlekli nacisté rodinu Lustigovu do vyhlazovacích a pracovních táborů na východě. Hanin otec byl zavražděn. Hana Hnátová přežila pobyt v Osvětimi, dřinu v pracovním lágru Freiberg a deportaci transportem smrti do koncentračního tábora Mauthausen, kde se dočkala osvobození.

Filmový sestřih dlouhého rozhovoru s Hanou Hnátovou bude presentovat a komentovat Adam Drda (1971) – novinář a dokumentarista, spolupracovník Paměti národa a Revolver Revue, redaktor rozhlasového pořadu Příběhy 20. století.

Pořad je realizován za podpory MČ Praha 1 – jako součást projektu Pamětníci Prahy 1 promlouvají. Vzniká ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Sbírka Paměť národa, v níž jsou rozhovory uloženy, dnes čítá tisíce pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti.

Obrázek akce

Setkání
  • Určené pro: dospělé, studenty.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en