Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Bo Hai & Kolem Mileny Jesenské

Bo Hai & Kolem Mileny Jesenské

středa7. 11.

SOUČASNÝ ČESKÝ FILM
Program:
Bo Hai (ČR 2017, 26 min., mládeži přístupný)
Myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale vypadají jako Vietnamci. Film Bo Hai je o vztahu starší generace Vietnamců s jejich dětmi. Jejich rodiče se přestěhovali do České republiky a začali zde podnikat a rozhodli se obětovat celý svůj život, aby mohli finančně zajistit rodinu. Vietnamci, kteří se tady narodili nebo se sem přestěhovali ve velmi útlém věku, se zcela integrovali – vychovaly je české chůvy, vystudovali české školy, používají česká jména, ale zato přišli o své kulturní kořeny. Rodiče hovoří špatně česky, jejich děti zas špatně vietnamsky a často neumí ani psát nebo číst v řeči svých rodičů. Jak chcete předat kulturu, když nemáte společný jazyk? Autorský film Dužana Duonga získal Cenu za režii a Diváckou cenu na Famufestu 2017.
Besedu s režisérem po projekci moderuje Vladimír Hendrich

Kolem Mileny Jesenské (ČR 2018, 52 min., mládeži přístupný)
Píše se rok 1960. Jaroslava Vondráčková (Vanda Hybnerová) v samotě svého bytu sepisuje knihu o Mileně Jesenské a seznamuje nás s životem a dílem této dlouho opomíjené české novinářky. Vypráví její životní příběh z pohledu vrstevnice, spolupracovnice, ale také ženy do Jesenské zamilované. Pokouší se být objektivní, ale mnohdy se jí to nedaří. Minulost je ještě bolestivá a ne zcela zpracovaná… Režisérka Natálie Císařovská pomocí archivních dokumentů (fotografií, korespondence, článků, dobových ilustrací i filmových záběrů) a hraných rekonstrukcí představuje Milenu Jesenskou nikoli jako mramorovou ikonu, ale jako ženu z masa a kostí. Vyzdvihuje její občanskou odvahu a texty zejména z doby politické krize ve 30. letech 20. století, kdy se snažila čelit nástupu nacionalismu a nenávisti. Jedna z prvních překladatelek díla Franze Kafky byla mostem mezi židovstvím a křesťanstvím, mezi češstvím a němectvím: „Jsem samozřejmě Češka, ale především se snažím být slušným člověkem.“ Mnohé její myšlenky jsou velmi moderní a aktuální dodnes. Během války se Milena zapojuje s veškerou svou energií do protinacistického odboje – je zatčena, vězněna a nakonec umírá v 47 letech v koncentračním táboře Ravensbrück. V dubnu 1995 jeruzalémský památník holocaustu Jad Vašem udělil Jesenské cenu Spravedlivá mezi národy a v říjnu 1996 jí Václav Havel in memoriam propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy… Milena Jesenská byla dlouho známá hlavně jako adresátka Kafkových dopisů (Dopisy Mileně), přítelkyně a múza slavného spisovatele – to je ale jen zlomek jejího příběhu.
Hraný dokumentární portrét Natálie Císařovské je prvním pokusem zobrazit rozmanité aspekty charakteru této svébytné a nesmírně statečné ženy.
Besedu s režisérkou Natálií Císařovskou moderuje Vladimír Hendrich

Obrázek akce

Film
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en