Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Rekviem za nekonečno

Rekviem za nekonečno

čtvrtek20. 12.

Komponovaný večer Pražského komorního baletu v choreografii českých talentovaných tvůrců Toma Rychetského a Lukáše Timuláka v předvánočním čase! Hudba: Antonín Dvořák (Rekviem za nekonečno), Iva Bittová, Henry Vega (Prolínání). Tančí: sólisté Pražského komorního baletu. Vstupné 250 Kč / studenti, důchodci 150 Kč.

Obrázek akce

Tanec
  • Určené pro: dospělé.

REKVIEM ZA NEKONEČNO

Námět: Pavel Šimák a Tom Rychetský
Choreografie: Tom Rychetský
Hudba: Antonín Dvořák, Rekviem B-moll, Op. 89 selection (výběr: Requiem Aeternam, Dies Irae, Confutatis Maledictus, Sanctus, Agnus Dei)

Česká premiéra: 22.10.2017 Divadlo na Vinohradech

Taneční příběh o hledání odpovědí na otázky, které leží na tenké hranici mezi koncem a začátkem života a možná i dál. V duchovním prostoru Dvořákova Requiem choreografie vypráví děj konkrétního lidského osudu, který se prodírá napříč časem… Requiem je sice z podstaty „mše za zemřelé“, nicméně v našem ztvárnění se snažíme o vyjádření víry, že životní energie nemůže jednoduše zmizet, jen se proměňuje a je předávána dál a stejně jako tanec má nekonečně mnoho podob.

Antonín Dvořák zkomponoval Rekviem na začátku vrcholného období své tvorby. Skladba se neváže ke konkrétní osobě či události, ale je jedinou velkou reflexí obecně znepokojivých otázek lidského bytí, žalu a útěchy ve smrti, smyslu žití a umírání, stejně jako naděje. Premiéra choreografie Rekviem za nekonečno byla věnována prof. Pavlu Šmokovi k nedožitým 90. narozeninám.

PROLÍNÁNÍ Choreografie: Lukáš Timulák
Choreografie: Lukáš Timulák
Hudba: Iva Bittová, Henry Vega

Světová premiéra: 29.04.2018, Divadlo na Vinohradech v Praze

Každým nádechem stvrzujeme svázanost s prostředím, které nás obklopuje. Proměňujeme jej, mísíme se s ním. Pohybem těla rozrážíme vzduch, odrážíme jej, ohříváme, vdechujeme a vydechujeme. Svým samotným bytím se podílíme na ustavičném pohybu a přetváření hmotného světa." Lukáš Timulák se ve své choreografii zabývá prvky, které vzájemně souvisí a stále se prolínají: životní prostor lidských bytostí a příroda. Jak prostředí formujeme a jak jsme jím formováni? Co z něho vstřebáváme a jak jsme jím vstřebáváni? Jádrem choreografie Lukáše Timuláka je člověk jako součást permanentního procesu změny, v neustálém pohybu a adaptaci.

Tom Rychetský tančil v dílech předních českých i zahraničních choreografů (J.Kodet, J.Kylián, P.Šmok, L.Vaculík, P.Zuska, Ch.Bruce, P.Delcroix, aj.). Od sezony 2003/2004 byl členem baletu Národního divadla v Praze, kde tančil v choreografiích J. Kyliána, C. Janssena, Itz. Galili, P. Zusky či M. Eka. V roce 2002 zakládá taneční skupinu TODAnce company – choreografické práce s D. Stránským (Nanopicture, Č4yři, Šťastná sedma, Positivní…?). Jako choreograf spolupracuje s baletem ND v Praze, s V. Konvalinkou a P. Hejným vedla založil nezávislého souboru Dekkadancers.. Následuje spolupráce s nezávislými tanečními soubory 420people, Pražský komorní balet či Bohemia Balet. Choreografie a režie díla „Airground“ pro Cirk La Putyka a choreografie dokudrama „3100 C mé krve“ pro Horácké divadlo v Jihlavě.

Lukáš Timulák studoval tanec v Bratislavě a v Monaku. Získal angažmá v Les Ballets de Monte Carlo a v Nederlands Dans Theatre, pracoval s choreografy jako jsou J. Kylián, W. Forsythe, M. Ek, P. Lightfoot/S. Leon, H. van Manen, C. Pite, J. Inger a W. McGregor. Tvoří choreografie pro soubory po celém světě (NDT, Gothenburg Ballet, Balet da Cidade de S. Paulo, National Theater Mannheim a Luzerner Theater). Po studiu na Newyorské filmové akademii pracoval s režisérem R. van Leerem (Symmetry na festivalu Cinedans v Amsterdamu). Od r. 2004 s designérem P. Biľakem zkoumá nové koncepty současného tance, v r. 2017 založili nadaci „Make Move Think“ pro interdisciplinární uměleckou spolupráci.


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en