Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Literární salónek

Literární salónek

čtvrtek13. 12.

Nób(e)l

Na každém setkání si povídáme o jedné knize nositele Nobelovy ceny za literaturu a o jedné knize laureáta jiné literární ceny. Je jen na vás, jestli si přečtete obě knihy, nebo jen jednu. Četbu vybíráme tak, aby knihy byly tematicky příbuzné, ale přitom tvořily jistý protiklad a ukazovaly tak různé pohledy na společenské problémy současnosti. V literárním salónku Nób(e)l se scházíme jednou za měsíc a v příjemném prostředí si povídáme o přečtených knihách, o světoznámých spisovatelích, zkrátka o literatuře.

Připojit se k nám můžete kdykoliv a jako bonus pro vás vždy připravíme knihy k půjčení pro další setkání.

Obrázek akce Herta Müller, Wikimedia Commons

Herta Müller, Wikimedia Commons

Literatura
  • Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Život v totalitě – 13. prosince 2018

Herta Müller – Srdce bestie

Obrazná próza rumunsko-německé nobelistky vypravuje příběh čtyř studentů, pronásledovaných Ceausescovým režimem.

I v tomto románu autorka učinila jádrem vlastní zkušenost života v ceausescovském Rumunsku a vystěhování z něj. Zde kolem tohoto jádra vystavěla příběh čtyř studentů, jejich touhy po svobodném myšlení a seberealizaci i víceméně nuceného vystěhování, které až na jednoho přijmou s falešnou nadějí, že tím pronásledování totalitní mocí skončí. Z pozice chladné a pronikavé pozorovatelky a svým typickým, temně imaginativním stylem autorka vytváří působivou studii strachu, tísně a beznaděje, sestavuje smutnou přehlídku narušených a zmařených životů. V podobě metaforické básně v próze tak opět podává silné a průkazné svědectví o vnitřní povaze totalitního systému.

Nihad Sirees – Ticho a vřava
Román syrského autora, žijícího nyní ve francouzském exilu, je orwellovským příběhem disidentského spisovatele, který se pokouší zachovat si důstojnost a čest v totalitním režimu.

Dvacetileté výročí uchopení moci Vůdcem v zemi, která nemá v románu žádný název, je příležitostí k mohutným oslavám, vyjadřujícím vládci bezmeznou oddanost. Každý týden dochází k masovým průvodům, v nichž okázale organizované nadšení a uměle vytvořená davová hysterie vyvolávají představu, jak je Vůdce vážen a milován. Uprostřed řevu pouličních tlampačů, jásotu, servilních transparentů, hesel a výkřiků se pohybuje spisovatel Fathi, jenž má vzhledem k odmítavému postoji k právě panujícímu režimu zákaz publikování. Jeho jedinou obranou proti těmto propagandistickým slavnostem, které jsou pak s patřičnou pompou reprodukovány ve všech médiích, je únik do vnitřního, uzavřeného světa, v němž nachází klid, ticho a především lásku ženy, jež má na dění ve státě stejné názory jako on. Fathi ovšem netuší, že nejvyšší místa ho nutně potřebují získat ke spolupráci, aby jako uznávaný umělec dodal jejich despocii alepoň náznak demokracie, což by mohlo zlepšit pověst země na světové politické scéně. Proto na Fathiho připravují past, kde má jednu z hlavních rolí sehrát jeho matka. Tato okolnost je pak hlavní příčinou, že děj se v některých pasážích dostane až do fáze hořké černé grotesky s prvky absurdního dramatu.


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en