Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    My a oni: překonáme heteronormativitu?

My a oni: překonáme heteronormativitu?

sobota2. 2.

FILMOVÝ FESTIVAL NA HLAVU
Jaké je to vyrůstat ve společnosti, která předpokládá, že jste někdo jiný, než kým ve skutečnosti jste? Heteronormativita je společenská norma, v jejímž rámci heterosexualitu u druhých automaticky předpokládáme, považujeme ji i navzdory jejímu ne-univerzálnímu výskytu za jedinou zcela normální variantu sexuality. Jaké je to ale v rámci dospívání objevovat erotickou a citovou náklonnost k osobám stejného pohlaví? Jaké pocity prožívají mladí, kteří nejsou heterosexuální? Kde a kdy se dozvídají o své sexualitě první informace a jak se vypořádávají s heteronormativitou? Mnozí dospívající nenalézají porozumění ani mezi členy svého nejbližšího okolí, které často bez vědomí, že jejich vlastní dítě je ne-heterosexuální o gayích, lesbách či bisexuálních lidech hovoří jako o lidech druhé kategorie a vytvářejí základ pro jejich společenskou stigmatizaci.
V rámci přednášky Michal Pitoňák představí teorii menšinového stresu a v diskusi s hostem Ester Janečkovou budou společně hledat možnou cestu z mnohdy obtížné životní situace mladých ne-heterosexuálních lidí.

Obrázek akce

Festival
  • Určené pro: dospělé.

Ester Janečková vystudovala herectví na Divadelní fakultě. Od roku 2005 moderuje v České televizi pořady Sama doma a Pošta pro tebe. Třetím rokem studuje psychoterapeutický výcvik v systemické terapii. 2. února 2014 spáchal sebevraždu její čtrnáctiletý synovec Filip. Ve svém dopise na rozloučenou napsal, že: “nechce žít ve společnosti, která je plná nenávisti vůči homosexuálům”. Rok po jeho smrti zahájila činnost poradna S barvou ven, kterou Ester spolu s Prague Pride založila. Poradna je určena pro dospívající ne-heterosexuály i trans osoby.

Michal Pitoňák získal doktorát na Univerzitě Karlově v oboru sociální geografie. V současnosti pracuje v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ), kde se zabývá interdisciplinárním výzkumem sexuality v kontextu geografií sexualit, sociální psychologie, adiktologie a sociální epidemiologie. Rozvíjí rovněž obor LGBTQ psychologie, v jehož rámci se zajímá především o výzkum působení stigmatu a stresu na (duševní) zdraví ne-heterosexuálních lidí. Michal Pitoňák je rovněž činný v oblasti prevence HIV/AIDS a v roce 2017 založil spolek Queer Geography, jehož cílem je mimo jiné popularizovat vědu.


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en