Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    XVIII. Islandský den: dopoledne

XVIII. Islandský den: dopoledne

sobota30. 3.

Island v „50“ odstínech šedi

Slideshow pouze za doprovodu hudby sestavená z černobílých fotografií, které autor zařadil do své poslední fotografické knihy, nás přenese na magicky přitažlivý ostrov a naladí na celodenní program věnovaný Islandu. Přednáší Jan Sucharda (9:30 – 10:00)

Současná islandská literatura v českých překladech

Redaktorky internetového časopisu iLiteratura proberou díla současných islandských autorů, která vyšla v českém překladu v posledních několika letech. Připomenou známé spisovatele a jejich knihy, kterým se věnovaly v recenzích. Diskutují Barbora Grečnerová a Marie Voslářová (10:00 – 11:00)
Islandská jména v češtině
Jaká dilemata řeší každý poctivý překladatel z islandštiny, aneb malý výlet do živoucí říše jazyků. Nezesměšňujeme upjatým znásilňováním cizích jmen svoji mateřštinu? A pomůže nám Ústav pro jazyk český? Přednáší Pavel Vondřička (11:10 – 11:40)
Island – krajina sopek a ledovců
Výprava do čarovné krajiny jezer a duhově zbarvených horských štítů, tisíců vodopádů, spících sopek, ledovců a gejzírů. Čekají nás Duhové hory, termální koupele, bublající sirná jezírka i bizarní skalní útvary. Kam se vydat za velrybami a tuleni? Přednáší Saša Ryvolová (11:50 – 12:50)
Vzpomínka na Helenu Kadečkovou
V loňském roce zemřela významná česká nordistka, docentka severských literatur a překladatelka z norštiny, islandštiny, staroislandštiny a dánštiny Helena Kadečková. Její překlady zprostředkovávaly severskou literaturu českým čtenářům už od šedesátých let. Vzpomínají Helena Březinová a Jan Burian (13:00 – 14:00)
Více informací na www.islandklub.com

Obrázek akce

Festival
  • Určené pro: dospělé, studenty.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en