Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Jitka a Květa Válová

Jitka a Květa Válová

úterý23. 4.

Dílo dvojčat Jitky a Květy Válových je nedílnou součástí moderního evropského umění. Dvojčata, kterým na Kladně nikdo neřekl jinak než „Válovky“, nejprve bydlela v budově kladenské spořitelny, kde jejich tatínek, absolvent obchodní akademie, pracoval a poté se v roce 1938 s maminkou přestěhovaly do domu č.p. 6 v Bendlově ulici. Přednáší Dagmar Šubrtová, umělkyně a kurátorka, a Marie Vydrová, opatrovnice odkazu sester Válových.

Obrázek akce

Přednáška
  • Místo konání: Opatov
  • Akce probíhá od 17:30 do 18:00
  • Vstupné zdarma
  • Určené pro: dospělé.

O autorkách

Jitka (1922 – 2011) s Květou (1922–1998) spolu v tomto nevelkém domě prožily celý život, měly tu své ateliéry a malou zahradu. Byly členkami výtvarného spolku Trasa a Jitka později také členkou Umělecké besedy. Ve své tvorbě používaly především klasické techniky olejomalby a účastnily se řady domácích a zahraničních výstav.

Po vernisážích v kladenské Galerii 55 pořádaly v obývacím pokoji i v ateliérech, takzvaná Setkání s přáteli a umělci. Sestry Válovy jim přátelsky a velmi jadrně při vzájemných debatách sdělovaly své názory. Vzpomínaly na dobu totálního nasazení na kladenské Poldovce, na studia na UMPRUM u Emila Filly a komentovaly současné společenské situace. V roce 2010 vznikla k výstavě Jitka Válí – Jitka Válová a lité kresby na pražské UMPRUM kniha s názvem Velký svět v drobných linkách. Společně s kurátorkou výstavy Dagmar Šubrtovou Jitka Válová vybírala kresby, které se často staly podkladem pro jejich velkoformátové obrazy.

Od loňského roku připomíná jejich tvorbu a svébytný život i pamětní deska na domě v Bendlově ulici, kde prožily většinu svého života. Zájemci mají díky dědicům pozůstalosti sester Válových možnost po předchozí emailové domluvě na emailu dumvalovek@email.cz navštívit jejich ateliér, který si zachoval svoji původní podobu. Návštěvníci mohou například nahlédnout do autenticky zachovalého ateliéru, kde Jitka pracovala téměř do posledních dnů svého života. Je možné v koupelně obdivovat zachovanou skleněnou mozaiku s motivem orchidejí. Obývací pokoj, i po drobných úpravách, stále vytváří atmosféru vybízející k debatám nad uměním, tak jak tomu bylo za života sester Válových a je možné při návštěvě zavzpomínat s Marií Vydrovou, jenž v domě dnes žije.


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en