Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Černobílé soužití

Černobílé soužití

středa13. 3.

Literární salónek – Nób(e)l 2019

Na každém setkání si povídáme o jedné knize nositele Nobelovy ceny za literaturu a o jedné knize laureáta jiné literární ceny. Je jen na vás, jestli si přečtete obě knihy, nebo jen jednu. Četbu vybíráme tak, aby knihy byly tematicky příbuzné, ale přitom tvořily jistý protiklad a ukazovaly tak různé pohledy na společenské problémy současnosti. Připojit se k nám můžete kdykoliv a jako bonus pro vás vždy připravíme knihy k půjčení pro další setkání.

Obrázek akce

Literatura
  • Určené pro: seniory, dospělé.

Doris Lessingová – Tráva zpívá

Psychologický román se společensko-kritickým podtextem je inspirovaný rozvrstvením společnosti v jihoafrické Rhodesii v první polovině 20. století.

Hrdinka příběhu je průměrná, ničím nevynikající žena pocházející z chudých poměrů, která však má tu výsadu, že je běloška a Britka. Když se po sňatku odstěhuje na farmu svého manžela, přichází tam denně do styku s černochy, které do té doby skoro nevnímala jako lidské bytosti. Cítí k nim téměř živočišný odpor a dává jim to nevybíravě najevo. Zhýčkaná městem si těžce zvyká na život v tvrdých podmínkách a neskrývané opovržení starousedlíků, zvláště když manžel v podnikání nemá úspěch a oba žijí velmi osaměle. Žena nedokáže najít cestu k bělochům, natožpak k domorodým zaměstnancům, ale osamělost, nespokojenost a nuda je příčinou, že je fyzicky přitahována k černému sluhovi a tento vztah má pro oba tragické následky.

Půjčte si v knihovně

Kathryn Stockett – Černobílý svět

Román vypovídá o rasové segregaci v Jacksonu, metropoli státu Mississippi, na počátku 60. let 20. století.

V roce 1962 se třiadvacetiletá Eugenia Phelanová, přezdívaná Skeeter, dcera majitele bavlníkových plantáží, vrací po promoci na univerzitě, kde studovala angličtinu a žurnalistiku, do rodného Jacksonu k rodičům. Nekonvenční dívka na rozdíl od svých vdaných přítelkyň netouží po manželství, ale sní o kariéře spisovatelky. Na radu šéfredaktorky jednoho newyorského nakladatelství začne psát pro místní noviny týdenní sloupek rad pro péči o domácnost. Zároveň se rozhodne sbírat materiál ke knize, ve které by prostřednictvím rozhovorů zachytila zážitky, myšlenky a pocity černošských hospodyň v jižanských rodinách bílých zaměstnavatelů.

Půjčte si v knihovně


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en