Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Život vs. Smrt

Život vs. Smrt

středa15. 5.

Literární salónek – Nób(e)l 2019 Na každém setkání si povídáme o jedné knize nositele Nobelovy ceny za literaturu a o jedné knize laureáta jiné literární ceny. Je jen na vás, jestli si přečtete obě knihy, nebo jen jednu. Četbu vybíráme tak, aby knihy byly tematicky příbuzné, ale přitom tvořily jistý protiklad a ukazovaly tak různé pohledy na společenské problémy současnosti. Připojit se k nám můžete kdykoliv a jako bonus pro vás vždy připravíme knihy k půjčení pro další setkání.

Obrázek akce

Literatura
  • Určené pro: seniory, dospělé.

Toni Morrisonová – Milovaná

Sugestivní a poněkud tajuplný tragický příběh afroamerické autorky je inspirovaný skutečnou událostí z 19. století, kdy černošská otrokyně volila raději pro své děti smrt, než by je nechala živořit jako otroky.

Hrdinka, černošská matka, která uprchla od svého pána, se pokusila při dopadení své děti zabít, aby zabránila jejich životu v porobě. Autorka se v baladickém vyprávění pokusila s hrdinkou zcela ztotožnit a velice působivě líčí především její život, pocity a výčitky svědomí po návratu z vězení, kdy se u ní v domě náhle objeví neznámá dívka, v níž nešťastná matka vidí zhmotnělou duši zavražděné dcerky.

Půjčte si v knihovně

William Styron – Sophiina volba

Rozsáhlý psychologický román zpracovává originálním způsobem etický aspekt 2. světové války a nacistických vyhlazovacích táborů z pohledu Američana.

Autor vypráví tragický příběh z podzimu 1947, kdy se v newyorském penziónu setkává začínající spisovatel s polskou emigrantkou, která přežila koncentrační tábor, a s charismatickým židovským vědcem. Osobní tragédie hrdinky je podbarvena zážitky, jimiž prošla a které jí znemožňují návrat k normálnímu životu. Věcné pasáže z Osvětimi se dostávají do souvislostí s americkým rasismem a vědomím, že konec války neukončil utrpení a traumata přeživších obětí.

Půjčte si v knihovně


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en