Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Jitka Válová - knižní ilustrace

Jitka Válová - knižní ilustrace

úterý1. 10.

Výstava připravená pro výstavní vestibul opatovské Artotéky se soustřeďuje na výběr knižních ilustrací Jitky Válové. Jednou z ilustrovaných knih je například titul Kočovníci severu od Jamese Olivera Curwooda, kde s hrdiny dobrodružného příběhu, psem a medvědem, prožívá čtenář četné napínavé příhody a proniká s nimi do nádherné severoamerické přírody. Výstavu si prohlédnete od 9. září do 5. října 2019 ve foyer pobočky Opatov.

Obrázek akce

Výstava
  • Určené pro: dospělé.

Jitka Válová

Jitka Válová (stejně jako její sestra Květa) obdivovala zvířata. Vždy měly doma psa, německého ovčáka, kterému říkaly Goya nebo posléze Cherry. Motivy zvířat se objevily i na několika jejich malbách. Málokdo si však dokáže představit, kolik skic a studií k obrazům nebo ke knižním ilustracím předcházelo. Klasické školení na pražské UMPRUM u malíře Emila Filly obě malířky naučilo, že je potřeba pochopit povahu, pohyby a skryté provázanosti zobrazovaného, ať je to člověk nebo zvíře. Do světa tohoto soustavného a někdy až bolestně nekonečného hledání se aktuální výstava pokusila nahlédnout.

Jitka Válová a její sestra Květa patří mezi nejvýraznější osobnosti českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Jejich život a tvorba jsou úzce spjaty s rodným městem Kladnem. Obě studovaly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v roce 1954 se staly členkami skupiny Trasa, se kterou společně vystavovaly. Spolu s Adrienou Šimotovou, Alenou Kučerovou, Olbramem Zoubkem a dalšími umělci se řadí k nejvýznamnějším představitelkám směru zvaného Nová figurace. Sestry Válovy se zúčastnily desítek výstav u nás i v zahraničí, převzaly několik významných ocenění – například ve Vídni Cenu J. G. Herdera, v posledku v roce 2019 In memoriam ocenění Mene Tekel v kategorii Dámy české kultury. Obě malířky zůstaly svobodné a až do roku 1998, kdy Květa zemřela, žily a tvořily společně v rodném Kladně. Sestřina smrt Jitku hluboce zasáhla, v malování pokračovala až po dvouletém smutku. Zemřela v březnu 2011.

Přikládáme také informaci, že v současné době možné navštívit dům sester Válových a to po předchozí dohodě na emailové adrese dumvalovek@email.cz. Je zde zachovaný ateliér Jitky Válové, koupelna s autorskou skleněnou mozaikou obou sester s vyobrazením orchidejí. K nahlédnutí jsou skicáky Jitky a Květy z doby, kdy byly totálně nasazené v kladenské Poldovce a i z doby, kdy do SONP Poldi Kladno chodily skicovat a zkoumat pohyb a prostředí pro své pozdější obrazy.

Webové stránky se připravují, ale o sestrách Válových je možné se více dozvědět například na: https://www.agosto-foundation.org/cs/project/dum-valovek


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en