Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Dezinformace jako zbraň

Dezinformace jako zbraň

úterý26. 11.

Mediální gramotnost

Změna lektora. Nemocného Ondřeje Kundru nahradí kolega Jaroslav Spurný.

Česko je pod silným vlivem dezinformační kampaně. Ovlivnila prezidentské i parlamentní volby, denně zasahuje do našich životů. Kdo ji organizuje a jaké jsou jeho cíle? Jak se proti lžím ve veřejném prostoru máme bránit?
Novinář Ondřej Kundra nás seznámí s nástrahami, které na nás mohou čekat na internetu, v tisku, ale i v e-mailu. Některá média pomocí manipulativních, polopravdivých a často i naprosto lživých zpráv s úspěchem ovlivňují myšlení a konání statisíců lidí. Ovlivňují jejich vidění reality, rozhodování ve volbách, ba dokonce i jejich vzpomínky – třeba ty na život v období komunismu. Může být manipulativní propaganda součástí záměru velmoci k ovládnutí jiných zemí bez použití zbraní? Je Česká republika vzhledem ke své poloze významným územím z hlediska šíření fake news? Co je to hybridní válka a jak probíhá?
Přednáší investigativní novinář a spisovatel Ondřej Kundra, který je dlouholetým členem redakce týdeníku Respekt. Ve svých textech se soustředí primárně na politická témata, dezinformace, hoaxy a propagandu. V roce 2011 získal za politické analýzy a investigativní texty novinářskou Křepelku a v roce 2017 i novinářskou cenou Magnesia Litera v kategorii „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“ za vítězný text o ruských vazbách Martina Nejedlého, poradce prezidenta republiky. Je autorem knih: Meda Mládková – Můj úžasný život; Putinovi agenti – jak ruští špioni kradou naše tajemství; Můj syn terorista; Vendulka.
Kniha Putinovi agenti byla Českým rozhlasem zpracována do podoby radioknihy a nominována na cenu Magnesia Litera. V únoru 2019 byla Ondřeji Kundrovi udělena prestižní cena Ferdinanda Peroutky za rok 2018. V březnu vydal své nejnovější dílo – knihu Vendulka, příběh židovské dívky, která přežila holocaust a stala se jeho symbolem. Zkušený reportér Ondřej Kundra ji po téměř osmdesáti letech vypátral v USA, kam po válce emigrovala.

Obrázek akce

Přednáška
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

Vánoce 2019

Téma měsíce
Vánoce 2019

| en