Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    FRAME Prague Comics Art Festival

FRAME Prague Comics Art Festival

neděle3. 11.

První listopadový víkend bude již potřetí patřit mezinárodní přehlídce současného komiksu, ilustrace a samovydavatelské tvorby, FRAME Prague Comics Art Festival.

Prostory Ústřední knihovny zaplní téměř třicítka nakladatelů z celého světa. Součástí festivalu je řada vzdělávacích přednášek a panelových diskuzí s domácími a zahraničními hosty. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy, workshopy, křty nových publikací a vyhlášení mezinárodní soutěže o nejlepší krátký komiks do 10 stran na téma The Art of Hate.

Festival vznikl ve spolupráci londýnského nakladatelství Centrala a komiksového obchodu No Ordinary Heroes. Partnerem festivalu je Ústřední knihovna Městské knihovny v Praze.

Obrázek akce

Literatura
  • Určené pro: rodiče a děti, dospělé, mládež.

PROGRAM

SOBOTA – WORKSHOPY

10:30–11:30 (dětské oddělení – levé křídlo) Drak, princezna, princ a já aneb Pohádkové stripy – Lucie Lomová Děti se pod vedením autorky Lucie Lomové promění v komiksové tvůrce a vyzkouší si, jak z několika obrázků vytvořit příběh. Dozvědí se něco o kreslení a psaní komiksů, zažijí krátké improvizované kreslení.

13:00–15:00 Make it look beautiful – Kamil Macejko (PL) Jak připravit nejen komiks k tisku. Chcete, aby všechny barvy byly podle vašich představ, černá byla černá a detaily ostré? Workshop pro autory, ilustrátory a grafické designéry. /Workshop je v anglickém jazyce/

SOBOTA – PŘEDNÁŠKY/PREZENTACE

13:00–14:00 České komiksy a jejich tvůrci – Pavel Mandys Česká komiksová scéna je v posledních deseti letech neobyčejně živá a pestrá. Vedle tradičních komiksů pro děti se zajímavě rozvíjejí především solitérní komiksové romány. Náměty čerpají z české historie i současnosti, využívají rozličné kresebné techniky a tematicky sahají od realistického vyprávění na pomezí životopisu či reportáže až k fantaskním žánrům. /Přednáška je v anglickém jazyce/

14:15–15:15 Zahraniční hosté se představují – debata Hosté: Guillaume Rater / SelfMadeHero (GB), Ricky Miller / Avery Hill Publishing (GB), Tony Bennett / Knockabout (GB) Moderátor: Paul Gravett (GB) /Debata je v anglickém jazyce/

15:30–16:00 Lakes International Comic Art Festival (GB) – Carole Tait, Richard Foster /Přednáška je v anglickém jazyce/

16:00–17:30 (Klubovna) Speed dating nakladatelů

16:15–16:45 Křest komiksu Super Spellsword Sága – Nikkarin (ČR) a LABYRINT Uvedení konverzační komiksové komedie z fantasy prostředí za účasti autora. Kouzelnický řád je konfrontován s nebezpečnou Magickou koblihou nekonečna. Dva vybraní čarodějové, Klerenc a Eliot, jsou vysláni najít takzvaného časomága, který jako jediný může koblihu sníst, aniž by způsobila konec světa.

17:00–18:00 Evgeniy Yordanov (Bulharsko) Evgeniy Yordanov je jeden z kreslířů kultovního komiksového časopisu Duha (Дъга), který vycházel v Bulharsku v letech 1979 – 1992. Spolu se svými tehdejšími kolegy téměř o 20 let později – v roce 2011, založil sdružení Projekt DUHA (Проектът Дъга), jehož úkolem je podpora a popularizace autorského komiksu v Bulharsku. Na FRAME festivalu Evgeniy Yordanov představí svou autorskou tvorbu v kontextu aktivit Projektu DUHA. Evgeniy Yordanov je nositel bulharské komiksové ceny Alexandra Denkova za rok 2018. České centrum Sofie je partnerem udílení bulharské komiksové ceny Alexandra Denkova.

18:15–18:45 ROK NA CESTĚ S JARMILEM – A CO DÁL? Marek Rubec se s vámi podělí o zkušenosti ze setkaní se čtenáři a fanoušky Jarmila během návštěv komiksových festivalů v Německu, Francii, Polsku, na Ukrajině a ve Velké Británii. Hlavně ale bude vyprávět o cestě, která vede od nápadu na komiks přes sebeorganizaci jako umělce a freelancera k novému dílu Jarmila.

19:00–19:30 THE ART OF HATE – Soutěž o nejlepší krátký komiks do 10 stran na téma THE ART OF HATE Vyhlášení vítěze mezinárodní soutěže The Art of Hate a křest antologie z vybraných soutěžních komiksů.

NEDĚLE 3.11.

13:00–14:00 Debata s autory komiksové trilogie Návrat Krále Šumavy, LABYRINT Scenáristé Ondřej Kavalír a Vojtěch Mašek spolu s kreslířem Karlem Osohou představí první dva díly komiksové trilogie. Je pár let po válce a Šumava připomíná Divoký západ, zemi nikoho, eldorádo dobrodruhů, tajných agentů, pašeráků a převaděčů. Jako magnet přitahuje dramatické osudy. Jeden z nich se ale vymyká. Příběh amerického agenta a někdejšího pohraničníka Josefa Hasila.

14:15–15:15 Prezentace knihy Historie Čechů v USA (Bohemian History) – Renata Fučíková Seznamte se prostřednictvím monumentálních ilustrací a stručných textů s příběhy českoamerických objevitelů, poutníků, uprchlíků a osadníků. Poznejte osudy významných umělců, vědců a sportovců českého původu. Jejich souhrn skládá dohromady mozaiku dějin Spojených států, a tak je českému čtenáři pomůže lépe pochopit. Americký čtenář se naopak seznámí s pohnutkami svých předků, když podstoupili odvážnou cestu do neznáma, a s jejich touhou po demokratickém a svobodném uspořádání světa.

15:30–16:30 Debata s autorem komiksu Singl – Jiří Franta (ČR) a LABYRINT Polovina výtvarného dua Böhm-Franta osobně uvede svůj nejnovější autorský počin. Singl si svobodu nevybral, ale má ji. A díky ní zažívá příběhy, které by jinak nezažil. Ty se mu objevují v hlavě jako vzpomínky při očistné plavbě arktickým mořem. Singl je zkrátka jako ledovec, který čeká, až do něj narazí osudový Titanic.

16:45–17:45 Gender a český komiks – Štěpánka Jislová / Laydeez do Comics Praha (ČR) Jak si stojí hrdinky v příbězích od českých komiksových autorů? Jak vypadá jejich agenda a motivace, náleží jim stejný počet textových bublin jako jejich mužským protějškům? Genderové otázky v komiksu se často točí kolem kostýmů a toho, jak moc odhalují. Jde ale o mnohem víc. Uskupení Laydeez do Comics Praha víc zajímá to, co je pod povrchem. Dozvíte se o Bechdel testu, dichotomii madony a děvky a samozřejmě dojde i na to, jak se tvoří komiksovým autorkám v Česku.


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

Vánoce 2019

Téma měsíce
Vánoce 2019

| en