Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    Varšava: Rozdělené město

Varšava: Rozdělené město

středa29. 1.

V letošním roce uplyne 75 let od konce 2. světové války a 27. ledna si celý svět připomene výročí osvobození KL Auschwitz – Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Při této příležitosti uvedeme ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Židovským muzeem v Praze dokument věnovaný válečnému osudu Varšavy, který obsahuje jedinečné amatérské záběry z varšavského ghetta. Kromě propagandistických nacistických filmů je to jediný dochovaný materiál zachycující život židovských obyvatel před jejich deportací do vyhlazovacích táborů.

Kanadský režisér a historik s polskými kořeny Eric Bednarski využilobjevený archivní film z roku 1941, jehož autorem je mladý Polák, který při natáčení riskoval svůj život. V dokumentu vystupují židovští a polští pamětníci, ale také architekti a aktivisté zkoumající německé plány s přestavbou Varšavy a likvidaci ghetta, poválečnou obnovu města a snahu vtělit do jeho ulic formou pomníků a muzeí paměť o zmizelé polsko-židovské metropoli.

Diskuse po filmu se zúčastní také historička Jana Šplíchalová, která se odborně zaměřuje na protižidovskou politiku a vznik koncentračních táborů na území říše a protektorátu.

Warszawa: Miasto podzielone (70 min., 2019, režie a scénář Eric Bednarski)
Vstup volný / polsky a anglicky s překladem do češtiny

Obrázek akce

Film
  • Určené pro: dospělé.

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en