Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce    ZELENÉ PEŘÍ

ZELENÉ PEŘÍ

čtvrtek14. 4.

Legendární rozhlasový pořad mladé poezie se vrací! Zelené peří, pořad vynalezený kdysi Mirkem Kováříkem a propagující mladou českou poezii, existuje už pětatřicet let, od roku 1993 do roku 2010 i v rozhlasové verzi. Nyní se vrací ve své původní podobě, živě a s publikem. Buďte jeho součástí. Vstup volný.

Obrázek akce Mirek Kovářík

Mirek Kovářík

Setkání
  • Určené pro: dospělé.

Legendární Zelené peří naživo v Domě čtení

Zelené peří, legendární pořad Miroslava Kováříka představující mladou českou poezii, existuje již 35 let. Původně byl klubový a mezi lety 1993 a 2010 jste ho mohli slýchat na vlnách ČRo 2 Prahy. Nyní se vrací ve své původní podobě – živě a s publikem. Jeho novým domovem se stal Dům čtení(Ruská), pobočka Městské knihovny v Praze.

Kteří autoři se představí tentokrát?

Jiří Staněk je jeden z těch, kteří se hlásí ke klubové tradici Zeleného peří v malostranském klubu Rubín v 70. a 80. letech minulého století. Je autorem desítky básnických sbírek, v loňském roce mu péčí brněnského nakladatele a básníka Martina Rainera vyšel výbor z díla pod názvem Pornofilie.

Martin Gregora přijede do Domu čtení za posluchači ze Strakonic. Civilním povoláním je lékař – neonatolog, nyní poslanec Parlamentu ČR. Jako básník osobnost, pro níž jsou básnické, ale i výtvarné artefakty nedílnou součástí osobité projekce současného světa. K poezii poskytne zajímavý doprovod hudebně-výtvarná kompozice fotografií sochařské galerie instalované v šumavské krajině.

Básnickou premiéru bude mít v Domě čtení Martin Jančík, pedagog z Prostějova, kde mu čerstvě vychází sbírka Město na znak padlé. Básnický hold městu, s nímž je poezie pevně spojena nejenom wolkerovskou tradicí.

Čtvrtou, nejmladší, podílnicí autorské kolekce je posluchačka Literární akademie Josefa Škvoreckého Vladana Ptáčková, jejíž poezie, kterou uvedeme pod názvem Rokupění, je pozoruhodně tematicky i jazykově košatá.

Básnický večer hudebně doprovodí písničkář Mike Perry, jehož jméno je v těchto týdnech spojeno i s románovým debutem Klec pro majáky, autentické osobní zpovědi o proměně z ženy v muže.


Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en