Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Akce


Hlavní stránka    Akce

Akce

Program na září

Říjen 2018

Program na listopad
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

pondělí1. 10.

Okénko
13:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:00

Krása pomoci

ODPOLEDNÍ RENDEZ-VOUS (NEJEN) PRO SENIORY
Přednášky se konají ve spolupráci s Nadací Taťány Kuchařové.
Zlatá práce
Projekt Zlatá práce je služba aktivně zprostředkovávající práci lidem ve věku 50+. Po úspěšné alokaci na pracovní pozici se zajímáme o spokojenost našeho člověka a zajišťujeme vzdělávání s pomocí partnerské společnosti.
Přednáší Filip Burda
Doma bez obav
Projekt Doma bez obav pomáhá seniorům zůstat co nejdéle v domácím prostředí. Na přednášce vám pomůžeme zorientovat se v síti sociálních služeb i příspěvků a nastíníme zásady péče o blízkého v domácím prostředí.
Přednáší Blanka Roušalová
Dobrovolnické programy
V rámci dobrovolnického programu propojujeme dobrovolníky s klienty. Naším cílem není jen propojování dobrovolníků z řad studentů, ale propojování mladších seniorů se staršími.
Přednáší Jaroslava Kostohryzová
*

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:30

MKP na druhou aneb Malá kvízová posezení

Seniorské pondělky

Přijďte si ověřit vaše znalosti do Ústřední knihovny. Během hry budete soutěžit v týmu a odpovídat na otázky, které budou tematicky uspořádané, např. kultura, historie, umění, příroda, sport a samozřejmě nebudou chybět otázky týkající se literatury. Těšit se můžete i na zajímavé ceny pro vítěze.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Den architektury na Korunní

Pobočka Korunní se do oslav Dne architektury zapojí výstavkou historických fotografií a přednáškou architekta Tomáše Hořavy o revitalizaci budovy do dnešní podoby, jejímž je autorem. Přednáška se bude konat v pondělí 1. 10. 2018 od 17:00 hodin. Vstup zdarma.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Limonádový Joe aneb Koňská opera

MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ
ČSSR 1964, Oldřich Lipský, 95 min. Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých filmových komedií, kde správní muži pijí pouze kolalokovu lihuprostou limonádu a zákon má podobu pistolníka, vybaveného přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem.

Vstupné zdarma (vstupenky je nutné vyzvednout v pokladně).

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Vstupné zdarma (vstupenky je nutné vyzvednout v pokladně).

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
18:00

Katedrály kultur 3D

FILM A ARCHITEKTURA Sekce: Inspirace Adama Gebriana
Katedrály kultur 3D / Cathedrals of Culture. Německo 2014, K. Ainouz, M. Glawogger, M. Madsen, M. Olin, R. Redford, W. Wenders, POUZE anglické titulky, 165 min.
Šest důležitých kulturních staveb očima šesti důležitých filmových režisérů. Pro všechny fanoušky architektury u nás bude jistě skvělé vidět budovu berlínské filharmonie očima Wima Wenderse. Tato stavba je navíc snadno navštívitelná pro každého z nás, což skutečně doporučuju. Osobně se nejvíc těším na Salkův Institut v Kalifornii, jehož režie se ujal Robert Redford. Je to jedna ze staveb, v níž jsem zažíval pocit, že celý areál je nejspíše dílem nějaké mimozemské civilizace a my ho pouze užíváme. V době natáčení měl areál za sebou už půl století existence. Stojí myslím za to všimnout si, v jak perfektním je stavu. (Adam Gebrian)
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Kresleno z paměti

MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ

Lístek do nového světa

O výtvarníkovi a animátorovi Paulovi Fierlingerovi. Vyprávění a pásmo animovaných filmů.
Uvede Mgr. Petr Bilík, Ph.D, pedagog z katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Večer je věnován životním osudům a tvůrčím vrcholům jednoho z nejvýznamnějších představitelů tzv. animovaného dokumentu, Paula Fierlingera. Fierlingerůvo dětství i mládí (dítě diplomatů, synovec ministerského předsedy) byly silně poznamenány globálními politickými zvraty, stejně jako nepřívětivým rodinným prostředím, které utvářelo jeho specifickou osobnost i vidění světa. Narozen v Japonsku, vychováván v USA, přemístěn do komunistického Československa, poté jeho útěk po Západní Evropy až po výjimečnou kariérou nezávislého animátora v USA – to je nevšední story plná zvratů a nových začátků. Na Fierlingerově případu je stejně zajímavá jeho lidská proměna (z bohéma eruptivní povahy a umělce závislého na alkoholu ve vyrovnaného muže s vysokou mírou sebereflexe), jakož i jeho tvůrčí cesta vedoucí od karikatur, reklam a politických agitek až k oscarovým nominacím za nezávislou kinematografickou tvorbu vznikající ve vlastní produkční společnosti. Vzpomínku doplní ukázky z animované tvorby pro Sesame Street a z filmů a Drawn from Memory (Kresleno z paměti, Paul Fierlinger, 1995) a My Dog Tulip (Můj pes Tulip, Paul a Sandra Fierlingerovi, 2009).
Přednáška je součástí projektu Lístek do Nového světa, kterým si připomeneme mimořádné představitele československého kulturního života, jenž byli nuceni na počátku druhé světové války opustit republiku a odejít do USA. Tady pak během doby významně ovlivnili kulturní scénu. Organizátorem projektu je Czech National Trust (www.czechnationaltrust.org). Projekt ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze je podpořen velvyslanectvím USA, Ministerstvem kultury ČR a MČ Praha 1

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý2. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
13:30

Čtenářský klub

Pravidelná středeční setkání nad knihami pro kluky a holky od 9 let. Čteme a dělíme se s ostatními dětmi o své dojmy a názory. Pro děti připravujeme výběr z nových knížek a doporučujeme zajímavé tituly.

Modřany

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Úsměvy smutných mužů

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Úsměvy smutných mužů. Česko 2018, Dan Svátek, 92 min., od 15 let
Příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak naopak těžká je cesta ze závislosti ven. Ze závislosti už ale cesta ven nevede, jediná šance je nahradit alkohol něčím jiným. Co takhle uběhnout maraton?
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Kapitoly z dějin Československa II.

VE SPOLUPRÁCI S HISTORICKÝM ÚSTAVEM AV ČR
Československo a Polsko 1918: rozdílné cesty k samostatnosti
Boj Čechů a Slováků za svůj stát – Československo – během první světové války měl od počátku v podstatě jasně vymezené spojence a nepřátele. Poláci byli naproti tomu v mnohem složitější, ba schizofrenní situaci. Území jejich státu už více jak sto let zůstávalo rozděleno mezi tři mocnosti, které v roce 1914 stály proti sobě: Rakousko-Uhersko s Německem proti Rusku. Která ze záborových mocností je největší překážkou obnovení Polska? Odpověď na tuto otázku nebyla pro Poláky vůbec jednoduchá.
Přednáší doc. PhDr. Jiří Friedl, Ph.D., DSc.
T. G. Masaryk a Slovensko
Vztah T. G. Masaryka ke Slovensku byl výrazně odlišný od dobových představ, jež Slovensko představovaly jako exotickou a neznámou krajinu. V osobní rovině, tak v rovině jeho státněpolitických ambicí chápal Slovensko a Slováky jako národ v nedělitelné vzájemnosti s Čechy. Otázka česká se mu stávala i otázkou slovenskou. Masarykův postoj k Slovensku však za 74 let existence československého státu prošel vývojem, jenž se často a záměrně vymykal skutečnosti.
Přednáší doc. PhDr. Zlatica Zudová, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Mozek, prostor a čas

LABORATOŘ MYSLI – série přednášek odborníků z Národního ústavu duševního zdraví
V bdělém stavu si neustále uvědomujeme svoji pozici v prostoru i směr a vzdálenosti k důležitým místům v prostředí. Stejně jako neustále vnímáme prostorové uspořádání, jsme si ustavičně vědomi i plynutí času a uvědomujeme si časové vztahy k různým událostem v našem životě. Čas a prostor jsou základními dimenzemi, které formují naše vnímání reality i sebe sama.
Jaké jsou však mozkové struktury a mechanismy podílející se na reprezentaci prostoru a času v mozku? A jsou tyto mechanismy propojeny? Odpovědi na tyto otázky mohou být užitečné jak v samotném studiu mozkových funkcí, tak například i pro diagnostiku některých neuropsychiatrických onemocnění. Přijďte se dozvědět víc.
Přednáší PhDr. RNDr. Tereza Nekovářová, Ph.D., jež vystudovala biologii na Přírodovědecké fakultě a psychologii na Filozofické fakultě UK. Doktorské studium ukončila na 2. Lékařské fakultě UK v oboru neurovědy. V současné době se věnuje výzkumu v oblasti kognitivních neurověd v Národním ústavu duševního zdraví. Zaměřuje se především na percepci času, epizodickou paměť a teorii mysli, jejich neuronální mechanismy, ale i na jejich vývoj v ontogenezi a fylogenezi.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

BlacKkKlansman

FILMOVÝ KLUB MKP
BlacKkKlansman. USA 2018, Spike Lee, anglicky s čes. tit., 134 min., od 12 let
Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu, kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa3. 10.

Okénko
09:00

Den pro výměnu knih

Máte doma knížky, které už nebudete číst? Přijďte si je vyměnit na tradiční výměnu knih. Pokud doma žádné nemáte, nesmutněte, můžete přijít i tak a třeba si nějaké odnesete. POZOR! Knihy musí být v dobrém stavu.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - říjen 2018

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na říjen 2018 [pdf, 192 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
14:00

Pc kluby na Smíchově - září a říjen 2018

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 222 315 600, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na září a říjen 2018 [pdf, 209 kB].

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
14:30

Senioři píší Wikipedii - začátečníci 2018

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Projekt Senioři píší Wikipedii, ke kterému se připojila naše knihovna, pokračuje úspěšně i v dalším školním roce. Každý se může zapojit a podle svých zájmů začít upravovat, doplňovat i tvořit nová encyklopedická hesla. Na editačním kurzu, který má šest na sebe navazujících lekcí, vás postupně naučíme, jak na to. Vede ho lektor Wikimedia ČR Vojtěch Veselý. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Scrabble

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Od září Wikiklub poběží pravidelně každou středu od 17:00 do 19:30.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

O popleteném vlkovi

Pobočka Břevnov zve na divadelní představení a dílnu pro nejmenší diváky.

Břevnov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Antikoncepce v širších souvislostech

Cyklus Zdraví a životní styl

ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové

Antikoncepce v širších souvislostech …. aneb skrytý vliv antikoncepce na rozhodování ženy stát se matkou. Volbu, zda se chceme nebo nechceme stát matkou, činíme každý den v okamžiku, kdy si vkládáme antikoncepční pilulku do úst… Jaký má vlastně antikoncepce dopad na sexuální chování ženy a výběr partnera? Jaký má vliv na reprodukční strategii ženy? Nevede nově nabytá svoboda k odkládání mateřství? A nemůže se stát, že se původní provizorní syntetická neplodnost stane definitivní neplodností?

Přednášet bude MUDr. Helena Máslová

Lékařka s praxí v gynekologicko-porodnickém oboru, v léčebně pro dlouhodobě nemocné a dalších oborech. Získané zkušenosti ji přivedly k psychosomatické a primární medicíně a posléze k založení Centra psychosomatické péče. Nyní se věnuje zejména psychogynekologii, ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Nebojte se epilepsie

Co je epilepsie a jak k správně poskytnout první pomoc při epileptickém záchvatu? Tyto otázky a vaše dotazy zodpoví zdravotník Společnosti E. Besedy se zúčastní i lidé s epilepsií, kteří se podělí o svůj autentický příběh, jak se naučili s touto nemocí žít. Akce se koná ve středu 3. října 2018 od 17:00 do 19:00 v pobočce Korunní. Vstup volný.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Vernisáž výstavy Křídla

Zveme vás na výstavu fotografií Vladimíra Kuděly a malovaných oděvů Evy Ovečkové. V rámci vernisáže proběhne přehlídka paličkované krajky spolku Česká krajka, originálních oděvů Evy Ovečkové a Dany Maškové a šperků Ireny Rendlové. Výstavu si můžete prohlédnout od 4. do 25. října 2018 v provozní době pobočky.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Fakta nebo dojmy: Mýty kolem očkování

Téma očkování vyvolává v posledních letech řadu rozporuplných reakcí. Jsou nežádoucí účinky opravdu tak časté a hrozivé, jak tvrdí příznivci tzv. svobody očkování? A jak jsou vakcíny úspěšné v prevenci chorob, obešli bychom se bez nich? O tom i o dalších souvisejících otázkách si budeme povídat s trojicí odborníků – s lékařkou Alenou Slámovou, farmaceutem a novinářem Tomášem Cikrtem a imunologem Michalem Křupkou.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Vzpomínkomat

Vzpomínkomat – autorský večer prozaičky Renáty Šťastné a kytaristy Jana Paulíka

Renáta Šťastná vydala knihu Vzpomínkomat, které se prodalo již více jak 15 000 výtisků a v rámci večeru přečte ze své úspěšné knihy a zavzpomíná za doprovodu kytaristy Jana Paulíka, který je znám svou spoluprací s různými literáty, ale též například s recitátorem Václavem Fikrlem.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Autorské čtení Jiřího Hájíčka

Autorské čtení spisovatele bytostně spjatého s jižními Čechami. Dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera za romány Selský baroko (2006) a Rybí krev (2013) zkoumá ve svých dílech především příběhy lidí a krajiny jihočeského venkova. Román o nelegálních hledačích vltavínů Zloději zelených koní se nedávno dočkal filmové podoby a nejnovější román Dešťová hůl zvítězil v roce 2016 v anketě Kniha roku Lidových novin.

Břevnov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Petr Zelenka: Příběhy obyčejného šílenství

DEJVICKÉ DIVADLO SLAVÍ 25 LET
Městská knihovna v Praze připravila ve spolupráci s Dejvickým divadlem cyklus projekcí televizních záznamů tři z legendárních inscenací, které už dnes nejsou na repertoáru divadla, ale zásadním způsobem vytvářely jeho profil.
Po sérii tří inscenací, které jsme uvedli na podzim loňského roku (Revizor, Oblomov a Černá díra), pokračujeme ve spolupráci s Dejvickým divadlem vzpomínkou na další z legendárních inscenací, Příběhy obyčejného šílenství, podle které byl natočen v roce 2005 také stejnojmenný film. Po projekci následuje beseda s autorem scénáře a režisérem Petrem Zelenkou.
Příběhy obyčejného šílenství nejspíše splňují kritéria černé komedie. Je to příběh o vztazích mezi lidmi, hodně o lásce, ale také o šílenství, které nás obklopuje a jediné, co se s tím dá dělat, je brát ho jako inspiraci. Hlavním hrdinou je pětatřicátník Petr, který se podle slov své matky ocitá „na pořádném rozcestí“. Po rozchodu se svou dívkou Janou se pokouší všemi možnými způsoby ji získat zpět. O pomoc žádá kamaráda Mouchu, majícího se ženami, které ho opustily, bohaté zkušenosti, a proto se věnuje různým druhům svérázného sebeukájení. Moucha Petrovi samozřejmě nemůže poradit nic tradičně normálního. Buď se nechá k Janě odeslat jako balík, nebo zvolí jiný rituální způsob, v němž důležitou roli hrají Janiny ustřižené vlasy. Tím, že opilý Petr omylem ve spánku ostříhá nic netušící tetu Janina nového přítele, se zařadí mezi ostatní více či méně vyšinuté postavy celé hry. Každá si nese svou úchylku. Mouchovi obživne figurína z obchodního domu, Petrův šéf se mu svěří se svou zálibou v malých chlapcích, sousedi zase nutně potřebují, aby se na ně „při tom“ někdo díval, což Petr za úplatu činí. Otec, moderátor totalitních týdeníků se zamiluje do mladé sochařky, ale také si obléká šaty své ženy, aby se do ní vcítil. Matka, posedlá dárcovstvím krve a touhou informovat syna o dění ve světě tím, že ho zahrnuje haldami novinových výstřižků, je nakonec jediná, kdo regulérně zešílí a skončí v blázinci.
Divadelní premiéra 16. 11. 2001
Divadelní derniéra 13. 9. 2009

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Geula

FILM A SPIRITUALITA SPECIÁL v rámci Svatováclavských slavností
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí. Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
Geula. Izrael 2018, Y. Madmoni, B. Y. Yaacov, české a anglické tit., 100 min.
Péče o těžce nemocnou dceru je alfou a omegou života milujícího otce. Léčbu, která má dát dítěti novou naději na život, si však vdovec s malým příjmem může jen stěží dovolit. Nápad znovu začít koncertovat s rockovou kapelou z mládí muže oddaného víře náhle konfrontuje nejen s okolím, ale především s ním samým. Film soutěžil na 53. MFF Karlovy Vary, odkud si odvezl cenu za nejlepší mužský herecký výkon a také cenu ekumenické poroty.
Hosté: Tomáš Kraus – tajemník Federace židovských obcí v ČR, Michael Otřísal – kazatel ČCE, kameraman, člen ekumenické poroty na 53. MFF KV
Studenti Kč 70,–Lístek je nutno rezervovat online a slevu následně uplatnit na pokladně kina.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek4. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:00

Herní odpoledne

Přijďte si zahrát různé deskové hry s kamarády. Co vás čeká? Citadela, Ledová škola, Milostný dopis, šachy, scrabble, Žížaly, Patchwork, pexeso a další. Můžete i přinést nějakou svoji oblíbenou hru a seznámit s ní ostatní. Těšíme se na hravé zápolení. Vstup zdarma.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: děti, mládež.

Okénko
15:00

Koncert u příležitosti 100. výročí

ÚSTŘEDNÍ HUDBA AČR uvádí cyklus odpoledních koncertů:

KONCERT U PŘÍLEŽITOSTI 100. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKA

Orchestr Armády ČR, těleso s úctyhodnou tradicí i vysokou současnou úrovní, uvádí světově proslulá klasická díla. Při své koncertní činnosti spolupracuje Ústřední hudba AČR s významnými osobnostmi hudebního života, s předními sólisty Národního divadla, Státní opery Praha a České filharmonie.

Vstup zdarma do naplnění kapacity sálu, místenky k vyzvednutí 1 hodinu před začátkem koncertu v předsálí Městské knihovny v Praze.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
16:00

Pohádky z oslíkovy přihrádky 2018

Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Klub deskových her

Na pobočce Smíchov se každý čtvrtek funguje Klub deskových her s manželi Slaninovými. Slaninovi mají velké plány, které chtějí realizovat v tématicky laděných Klubech pořádaných každý čtvrtek.

Velkou devizou pro Klub Slaninových na Smíchově je jejich znalost deskových her a nadšení, které do Klubu vkládají. Hráči se nemusí bát, že hru neznají. Právě proto jsou pořádány tématické Kluby, aby se každý mohl hru naučit a třeba i na příštím hraní si hru zahrát.

Pokud máte čas a chuť si ve čtvrtek odpoledne zahrát nějakou dobrou deskovku, přijďte do knihovny Smíchov a zahrajte si pod vedením lidí, pro které jsou deskové hry radostí.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
16:30

Origami dílna na Opatově

Máte šikovné ruce? Jste kreativní? Chcete si vyrobit netradiční výzdobu? Přijďte si ve vybrané čtvrtky od 16:30 do 18:30 hodin do pobočky Opatov vyzkoušet skládání originálních origami.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, dospělé.

Okénko
17:00

Čtvrtek s pohádkou 2018

Každý první čtvrtek v měsíci od 17:00 hodin čeká na předškoláky i ostatní děti krátká čtená pohádka a výtvarná dílnička. Vstup volný. Těšíme se na vás!

Ládví

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
18:00

Velký Kavkaz očima Jakuba Šolce

Zveme na cestopisnou přednášku s projekcí.

Jakub Šolc promluví o bláznivém nápadu šesti přátel utužit vzájemné vztahy na 250 kilometrů dlouhém treku daleko v opuštěných horách Velkého Kavkazu. Přednáška nejen o divokých historkách, fyzicky i psychicky náročných chvílích, ale především o nezapomenutelných přírodních krásách ve vysokohorské krajině regionů Tusheti, Khevsureti, Kazbegi a Svaneti.

Chcete zjistit, jaké to je žít tři týdny s batohem na zádech a čtyřmi ženami po boku v podmínkách, které zdaleka nepředstavují sny většiny instagramových dam?
Nebo jak dopadají rozhovory s místními, když jedinou jazykovou výbavou rusky nejlépe mluvícího člena je věta ,,Chyběl jsi mi, Ivane‘‘?
Pak je tato přednáška přesně pro vás!

Vozovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Agresivita v lidském životě

VEČERY S REGENERACÍ
Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Agresivita působí destruktivně na mysl, city, vztahy a podílí se i na vytváření životních postojů. Agresivita utváří osobnostní charakteristiku a může si osvojit způsob myšlení a chování v jakémkoli věku. Jak lze konstruktivně využit agresivního chování v komunikaci s agresorem? Jaké jsou možnosti kultivace, transformace a bezpečného uvolnění agresivity?
Přednáší psychoterapeutka PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Toman

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Toman. Česko – Slovensko 2018, Ondřej Trojan, 145 min., od 12 let
Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho. Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví.
Po projekci následuje debata s filmovým publicistouMartinem Svobodou a s Vítem Zapletalem o kvalitách snímku.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pátek5. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:00

Lá vem a história!

A teď přijde pohádka!

Pobočka Korunní vás zve na storytelling v portugalštině. Program vznikl pro rodiny s portugalskými kořeny, které si chtějí četbou udržet portugalský jazyk jako součást své identity. Setkání plná pohádek, písniček a říkanek v portugalštině vede dobrovolnice Michele Pechlof z Brazílie. Přiveďte svou rodinu a pojďte si číst pohádky!

Lá vem a história!

Venha para a biblioteca no ramo Korunni e divirta-se com a hora da história. O Lá vem a história! foi criado para todas as famílias que vivem em Praga (e comunidades vizinhas) e gostariam de preservar a língua portuguesa como parte da sua identidade, a partir da leitura. Coordenado pela voluntária Michele Pechlof, os encontros são gratuitos e recheados de histórias, cantigas, poemas e parlendas em português! Língua é cultura. Traga a sua família e vamos contar histórias!

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
19:00

Návod na chytré cestování

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz
Hana Machalová 7× obletěla zeměkouli. Po celé republice dodává optimismus a kuráž lidem, kterým běžný život klade překážky ve splnění jejich cestovatelských snů. Přijďte si pro nové povzbuzení k vlastnímu objevování světa. Nyní si pro nás připravila návod, jak chytře cestovat po celý rok s tipy na cesty, které ušetří spoustu času a peněz. Uvidíte celou škálu možností a budete se dobře bavit. Její cesty sledujte na www.facebook.com/snadnodosveta.
Přednáší Hana Machalová

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Podzemí rudolfinské Prahy

TAJEMSTVÍ ARCHEOLOGIE
Letos v létě to bylo právě čtyři a čtvrt století, co byla po deseti letech kopání proražena slavná Rudolfova štola (17. 7. 1593) – největší dosud známá historická podzemní stavba na území Prahy. V jejím stínu zůstává další významný stavitelský počin Rudolfovy vlády, užitkový hradní vodovod, vedený z Liboce až do Jeleního příkopu Pražského hradu, který slouží dodnes. S prezidentem společnosti pro výzkum historického podzemí Ladislavem Lahodou si kromě obou zmíněných staveb prohlédneme také štoly v okolí letohrádku Zlatá Hvězda, a podzemí Břevnovského kláštera, jehož Břevnovský vodovod byl předchůdcem hradního vodovodu.
Hudebním hostem bude kytaristka a vydavatelka hudebnin Milada Karez.
Uvádí Hynek Žirovnický

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

sobota6. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

Golem

Zveme děti i rodiče na loutkové představení. Studio Damúza zahraje pohádku na motivy starých židovských pověstí, obzvláště pak legendy o Golemovi. Představení je vhodné pro děti od šesti let. Divadlo v knihovně je realizováno za finanční podpory MČ Praha 7.

Sedmička

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
12:00

Codeweek: Úvod do programování ve Scratchi

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku a digizónu, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: mládež.

pondělí8. 10.

Okénko
13:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:30

Pražské židovské město

POZOR! AKCE JE PRO NEMOC ZRUŠENA. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

Seniorské pondělky

Nová virtuální procházka s Evou Steinovou po tajuplné historické části hlavního města.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Scrabble v Korunní 2018

Pobočka Korunní ve spolupráci se členy České asociace Scrabble zve všechny zájemce o deskovou hru Scrabble na pravidelná pondělní hrací odpoledne. Aktivní členové České asociace Scrabble Vás zasvětí do tajů a strategie deskové hry Scrabble, vysvětlí pravidla a pomocí společné hry zvýší Vaše šance na získání co nejvyššího počtu bodů. Těšíme se na vás v klubovně pobočky Korunní v 1. patře.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Ženy a muži v českých dějinách 2018

Cyklus historických přednášek má za cíl představit vybrané osobnosti našich dějin. Budeme se snažit popřát spravedlivě pozornost jak mužům, tak také ženám a věnovat se i těm z našich předků, kteří nejsou právě notoricky známí z vyprávění či školních učebnic. To však nemusí znamenat, že jejich život nebyl pestrý a zajímavý! České dějiny však nejsou – jak dobře známo – zalidněny toliko kladnými hrdiny, posluchače seznámíme i s lidmi, jejichž chování nebylo právě příkladné a hodné následování. Nicméně i tací a také zde žili a ovlivňovali osudy dalších. Srdečně zveme tedy všechny ty, kteří mají chuť objevovat českou historii a setkávat se se zajímavými lidmi naší minulosti.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:30

Codeweek: Začínáme s 3D tiskem

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku a digizónu, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: mládež.

Okénko
19:00

Byl jsem obviněn: Příběh Jiřího Voskovce

Lístek do nového světa
Byl jsem obviněn: Příběh Jiřího Voskovce / I Wass Accused: The George Voskovec Story (USA 1955, r. W. Corrigan, 52 min.)
Ačkoliv jako filmový a divadelní herec procestoval Jiří Voskovec Ameriku křížem krážem, Sochu svobody nikdy nenavštívil. Připomínala mu jedno z nejtíživějších životních období, bezmála roční internaci na Ellis Islandu během tzv. maccarthismu 50. let, který se vyznačoval hysterickým antikomunismem. Svůj traumatický pobyt na nechvalně známém ostrově zachytil ve snímku I Was Accused (Byl jsem obviněn), jež vznikl jen čtyři roky po jeho propuštění na svobodu, a v němž ztvárnil sám sebe. Spolu s ním se ve filmu objevila také jeho druhá manželka, americká divadelnice Anne Gerlette. Dále hrají: June Dayton, Hurd Hatfield, Alexander Scourby či Cameron Prud'Homme. Režie se ujal William Corrigan.
V rámci Voskovcovy filmografie jde o nejosobnější dílo, v němž Voskovec vylíčil svůj úporný několikaměsíční boj s nedůvěřivým imigračním aparátem v Americe 50. let. Během výslechů musel vyšetřovatelům detailně popisovat svoje názory i dosavadní život. Současně si vybavuje lidi i jednotlivé události, které ho mohly přivést do současné situace. Vzpomíná na kamaráda Rudolfa Homolu, jež mu před lety pomohl uprchnout a s nímž se později znovu setkal v Americe. Někdejší přítel se však po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 stal horlivým komunistou. Další nečekanou ránu mu způsobil svědek Bohatý, jež před Zvláštní vyšetřovací komisí prohlásil, že Voskovec je komunista. Televizní pořad z populární dramatické antologie Armstrong Circle Theatre odvysílala stanice NBC 13. prosince 1955. Díl s příběhem Jiřího Voskovce získal cenu Christopher Award.
Úvod k filmu – příběh uvěznění J. Voskovce na Ellis Islandu: Eva Heyd, kurátor projektu
Filmová projekce je součástí projektu Lístek do Nového světa, kterým si připomeneme mimořádné představitele československého kulturního života, jenž byli nuceni na počátku druhé světové války opustit republiku a odejít do USA. Tady pak během doby významně ovlivnili kulturní scénu. Organizátorem projektu je Czech National Trust (www.czechnationaltrust.org). Projekt ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze je podpořen velvyslanectvím USA, Ministerstvem kultury ČR a MČ Praha 1.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

úterý9. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
13:30

Čtenářský klub

Pravidelná středeční setkání nad knihami pro kluky a holky od 9 let. Čteme a dělíme se s ostatními dětmi o své dojmy a názory. Pro děti připravujeme výběr z nových knížek a doporučujeme zajímavé tituly.

Modřany

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Miss Hanoi

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Miss Hanoi. ČR – Slovensko 2018, Zdeněk Viktora, 90 min.
Do Varnsdorfu přijíždí kapitán Kříž (David Novotný) vyšetřit vraždu a brzy se ukazuje, že stopy směřují do místní vietnamské komunity. Kdosi se totiž pokoušel zamaskovat skutečný motiv. Otevřenými dveřmi do světa, v němž vládnou pravidla obchodu, rodinných klanů a hierarchií a který přehrazuje i jazyková bariéra, se mu stává mladá policistka (Ha Thanh Špetlíková). Nesourodá dvojice – emancipovaná žena, která se rozhodla žít podle vlastního rozhodnutí a stárnoucí sarkastický vyšetřovatel, pro nějž práce zůstala jediným opěrným bodem v životě – rozkrývá nejen tajemství zločinu, kde jedna vražda odkazuje k druhé, ale také vzájemně hledá cestu k poznání a respektování toho druhého. A oba čeká osudové rozhodování, zda se přiklonit na stranu pevných rodinných tradic nebo spravedlnosti.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Několik poznámek k únoru 1948

Několik poznámek k únoru 1948 a době poúnorové

Přednáška bude zaměřena na nové poznatky k průběhu komunistického převratu v únoru 1948 a způsoby potírání rodící se protikomunistické rezistence ze strany bezpečnostního aparátu v prvních měsících nového režimu. Přednáší PhDr. Petr Svoboda, Ph.D.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

První republika a doba skautů

První republika a raná doba skautingu a trampingu

V době kolem první světové války ožily české lesy mnoha novými hlasy. Nejprve k nám roku 1912 přišel skauting, brzy na to zaplály v údolích divokých řek první trampské ohně. Skauting i tramping se během 20. a 30. staly nepřehlédnutelnou součástí života 1. republiky. Vzájemně ze sebe vycházely a inspirovaly se, ale také spolu soupeřily – ať už v rovině osobní nebo politické. O vzniku obou hnutí, jejich proměnách i občasném konkurenčním boji budou vyprávět Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea a Roman Šantora – Bobo ze Skautského institutu. Dojde i na dosud málo známé kuriozity a zajímavosti z prvorepublikových skautských táborů i trampských osad i campů.
https://www.skautskyinstitut.cz/
http://www.nm.cz/…ke-oddeleni/

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Codeweek: Modelování razítka pro 3D tisk

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku a digizónu, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: mládež.

Okénko
19:00

Beseda s Petrou Procházkovou

MILION 21: cestopis kulturních souvislostí
Svědectví novinářky Petry Procházkové z terénu komplikuje zjednodušený pohled na soužití různých náboženských a etnických skupin, zejména v postsovětském prostoru a ve východní Evropě. Přijďte si poslechnout konkrétní zkušenosti z prolínání běžného soužití a identitárního soupeření v těchto oblastech. Hostem večera bude politoložka Zora Hesová.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Léto

FILMOVÝ KLUB MKP
Léto. Rusko – Francie 2018, Kirill Serebrennikov, rusky s čes. tit., 126 min., od 12 let
Leningrad, začátek osmdesátých let. Neoficiální hudební scénou hýbají místní následovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho nebo Talking Heads. Patří k nim i mladý Viktor. Když se setká se svým idolem Mikem a jeho krásnou ženou Natašou, začíná léto plné hudby, přátelství a zakázané lásky. Film o začátcích skutečných kultovních kapel Kino a Zoopark měl premiéru v hlavní soutěži festivalu v Cannes, zatímco režisér Kirill Serebrennikov trávil čas v domácím vězení v Moskvě.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa10. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - říjen 2018

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na říjen 2018 [pdf, 192 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
14:00

Pc kluby na Smíchově - září a říjen 2018

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 222 315 600, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na září a říjen 2018 [pdf, 209 kB].

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
14:30

Senioři píší Wikipedii - začátečníci 2018

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Projekt Senioři píší Wikipedii, ke kterému se připojila naše knihovna, pokračuje úspěšně i v dalším školním roce. Každý se může zapojit a podle svých zájmů začít upravovat, doplňovat i tvořit nová encyklopedická hesla. Na editačním kurzu, který má šest na sebe navazujících lekcí, vás postupně naučíme, jak na to. Vede ho lektor Wikimedia ČR Vojtěch Veselý. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
16:30

Malujeme s knížkou

Ve vybranou středu v měsíci od 16:30 hodin čeká na předškoláky i ostatní děti krátký čtený příběh a výtvarná dílnička. Přijďte si k nám poslechnout a malovat. Dílnu vede akademická malířka Jana Bergerová. Vstup volný. Těšíme se na vás!

Vezmi žlutou tužku,
namaluj mi hrušku
a pod hrušku talíř.
Sláva, ty jsi malíř.

(Malíř, František Hrubín)

Bohnice

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Scrabble

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Od září Wikiklub poběží pravidelně každou středu od 17:00 do 19:30.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Bomby, uhlí, syfilis – aneb politika první republiky

Období první republiky je často prezentováno jako noblesní doba, kdy jako by korupce, zpronevěra či hulvátství byly pro politiky prakticky neznámými slovy, zvláště srovnáme-li tehdejší situaci s dneškem. Prvorepubliková realita však měla do takovéhoto ideálu skutečně daleko a tehdejší politici často nešli pro úplatek, ostré slovo či dokonce ránu pěstí daleko. A o některých z těchto afér, které tehdy doslova hýbaly celým Československem, bude přednášet PhDr. Tomáš Bandžuch, Ph.D..

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Architekt J. J. Polívka

Lístek do nového světa
Stavební inženýr, podnikatel a architekt Jaroslav Josef Polívka (1886–1960) patří k výrazným osobnostem meziválečného Československa. V roce 1939 realizoval s Kamilem Roškotem československý pavilon na Světové výstavě v New Yorku. Polívkovou doménou byly železobetonové mosty a také klenby velkých sálů, hal i pasáží. Mezi jeho neznámější dílo patří konstruktivistický palác Chicago na pražské Národní třídě, na němž spolupracoval s Josefem Havlíčkem. Samostatně realizoval několik vil v pražské Bubenči.
Po okupaci Československa fašistickým Německem se usadil ve Spojených státech v Kalifornii a záhy začal přednášet na univerzitě v Berkeley. Kromě práce v laboratoři materiálového inženýrství se věnoval projektům pro armádu a námořnictvo. Dvě desetiletí se spolupodílel na ikonických projektech nejslavnějšího amerického architekta 20. století, Frank Lloyd Wrighta, jako jsou rozšiřující se spirála Guggenheimova muzea, tzv. Butterfly Bridge přes sanfranciský záliv či nerealizovaný tzv. Mílový mrakodrap v Chicagu.
Přednáší Mgr. Ladislav Zikmund-Lender, historik architektury, kurátor a pedagog na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Vilík: rychle a vesele

BIO JUNIOR speciál
Vilík: Rychle a vesele / Wheely. Malajsie 2018, Yusry Abdul Halim, český dabing, 90 min.
Malé autíčko Vilík má velký sen – chce se stát králem silnic ve svém rodném městě Gasket City. Navíc je „až po duši“ zamilovaný do modelky Belly. Jenže v cestě mu stojí její přítel Ben a také zlý náklaďák Kaiser, který Bellu unese. Vilík brzy zjistí, že zůstat věrný sám sobě je těžší úkol než získat osobní slávu a také srdce své lásky.
Vstup volný pro členy FK a čtenáře MKP (vstupenky na pokladně), ostatní 80 Kč.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Cesta po Makedonii

Cesta po Makedonii s Ing. Richardem Grégrem

Jaká je Makedonie? Kláštery v horách, divoká romantická příroda. Mimo turisticky známých pozůstatků antických měst jako je Stobi, Heraclea, najdeme třeba Isar Marvinci, Bargalu volně v kopcích. Sem ještě turisté nechodí. Jsou tady i staré křesťanské chrámy, archeologické naleziště a megalitická observatoř Kokino, Ohridské, Prespanské jezero s ostrovy plnými vykopávek i pelikánů. Nahlédneme i do řecké provincie, kde se narodil Alexandr Veliký.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Cesta na Sever - Finsko

Jak viděli Finsko jeho čeští návštěvníci na počátku 20. století? Nahlédněte s námi do prvorepubli-kových průvodců a přidejte se k fascinující výpravě ve stopách Dr. Jiřího Gutha, Ing. Ferdinanda Klindery a dalších cestovatelů. Čtení ze starých cestopisů po Finsku doplní promítání fotografií z dob dávno minulých i ze současnosti. Čtou Martin Severýn z Divadla NaHraně a Michal Švec ze Skandinávského domu.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

František Roith (1876-1942)

František Roith – nejen architekt budovy Ústřední knihovny

Patří k nejvýznamnějším představitelům moderny a meziválečného moderního klasicismu v českých zemích. Studoval u Josefa Zítka na pražské technice a pak v mistrovském ateliéru Otta Wagnera na vídeňské umělecké akademii, tehdy nejvýznamnějším středoevropském učilišti. Po návratu do Prahy projektoval před první světovou válkou ve wagnerovském stylu několik budov, např. vlastní dům v Dřevné ulici v Praze, víkendové rodinné domy v Černošicích nebo jez u Mělníka. Vynikající byly i jeho nerealizované soutěžní návrhy z té doby, např. na lázeňský dům v Luhačovicích. V meziválečném období byl pak především autorem monumentálních budov ve stylu moderního klasicismu, které najdeme v Praze, Plzni, Brně nebo Jilemnici. K jeho pražským realizacím patří např. budova Šekového úřadu na Václavském náměstí (dnes Komerční banka), budovy ministerstva financí a zemědělství nebo býv. Živnostenská banka na náměstí Republiky (dnes Česká národní banka). Asi nejznámější z těchto prací je budova knihovny s reprezentačním bytem primátora na Mariánském náměstí (dnes Ústřední knihovna) s krásným interiérem ve stylu art deco Roith projektoval i továrnu, činžovní a rodinné domy nebo funkcionalistickou sokolovnu na Vyšehradě. Byl také autorem řady vodních děl: mostů, zdymadel a přehrad.
Přednáší Ing. arch. Zdeněk Lukeš

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

TGM osvoboditel

TGM osvoboditel(ČSR 1990, Věra Chytilová, 60 min., přístupný)
Život a osudy filosofa, politika a prvního prezidenta demokratické Československé republiky ve střihovém dokumentárním filmu režisérky Věry Chytilové. Staré archivní materiály, fotografické i filmové, doplnila Chytilová dotáčkami z míst, kde T. G. Masaryk jako student, profesor a později prezident pobýval. Komentář: Miroslav Macháček. Slavnostní premiéra tohoto filmu se konala 7. března 1990 – v den 140. výročí narození T. G. Masaryka.
Lektorský úvod a analytický doslovVladimíra Hendricha
Třetí lidská pochodeň (ČR 2017, Martin Řezníček, 26 min., přístupný)
Jen málokdo ví, že tragické gesto Jana Palacha a Jana Zajíce sebeupálením následoval začátkem dubna 1969 také jihlavský občan Evžen Plocek. Ten se zapálil 4. dubna 1969 na náměstí v Jihlavě a skonal 9. dubna 1969 v jihlavské nemocnici. Stal se tak třetí lidskou pochodní. Upálil se stejně jako jeho dva předchůdci na protest proti nástupu normalizace. Plocek však nebyl mladý student. Bylo mu téměř čtyřicet let, byl otcem rodiny a měl za sebou slibnou kariéru coby náměstek ředitele jihlavského Motorpalu. Byl také odborovým pracovníkem a funkcionářem KSČ. O Evženu Plockovi a jeho činu se nicméně veřejnost už nedozvěděla. Čin, který měl burcovat, zcela zapadl, a tak tomu zůstalo dodnes.
Film režiséra Martina Řezníčka a kameramana Jana Šípka se vrací do Jihlavy a spolu s pamětníky a členy Plockovy rodiny zkoumá okolnosti tohoto činu i mechanismy, jimiž představitelé režimu zajistili, aby Plockovo sebeupálení nevedlo veřejnost k nepokojům. Zabývá se otázkami hrdinství, protestu a pátrá po smyslu a významu tohoto činu jak v tehdejší době, tak také v současnosti.
Snímek Třetí lidská pochodeň o osudu Evžena Plocka zobrazuje souvislosti, které mění stereotypní vnímání pražského jara 1968 a podněcuje k nové reflexi událostí s ním spojených, získal letos zvláštní uznání Ceny Andreje „Nikolaje“ Stankoviče.
Besedu s autory filmu moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek11. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:00

Rezidence pražských primátorů

Zveme vás na přednášku s promítáním fotografií, během které nás historik a publicista PhDr. Jiří Bartoň virtuálně provede Rezidencí primátora. Přednáška se koná v rámci cyklu Za předními místy české historie vsedě (vždy druhý čtvrtek v měsíci od 15.00 hod.).

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:00

Pohádky z oslíkovy přihrádky 2018

Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Klub deskových her

Na pobočce Smíchov se každý čtvrtek funguje Klub deskových her s manželi Slaninovými. Slaninovi mají velké plány, které chtějí realizovat v tématicky laděných Klubech pořádaných každý čtvrtek.

Velkou devizou pro Klub Slaninových na Smíchově je jejich znalost deskových her a nadšení, které do Klubu vkládají. Hráči se nemusí bát, že hru neznají. Právě proto jsou pořádány tématické Kluby, aby se každý mohl hru naučit a třeba i na příštím hraní si hru zahrát.

Pokud máte čas a chuť si ve čtvrtek odpoledne zahrát nějakou dobrou deskovku, přijďte do knihovny Smíchov a zahrajte si pod vedením lidí, pro které jsou deskové hry radostí.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
16:30

Codeweek: Seznamte se s micro:bity

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku a digizónu, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: mládež.

Okénko
17:00

Vzpomínka na rok 1968

Přijďte zavzpomínat na pohnuté okamžiky našich dějin spolu s paní Kateřinou Boušovou. Pokud máte dobové fotografie či různé předměty připomínající rok 1968 vezměte je s sebou do naší knihovny!

Prosek

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Symbolika ryby

SYMBOLY A ZNAKY V UMĚNÍ A ARCHITEKTUŘE
Ryba patří k nejstarším symbolům, původně souvisejícím s plodností Bohyně matky. Proto se stala též atributem bohyní Hathor, Eset, Afrodité, Venuše aj. V Egyptě bývala spojována i s plodností boha Usíra, v Číně s hojností a obnovou, u Keltů představovala zdroj božského vědění. Pro Řeky, Římany a Židy byla také pohřebním symbolem, souvisejícím s posmrtným životem. S rybou je úzce propojena také křesťanská symbolika, neboť Ježíš byl zpočátku označován jako ICHTYS (řecky ryba) a apoštolové jako „rybáři lidí“.
Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Odkud a kam?

ČR VE SVĚTLE HVĚZD
Perspektivy našeho státu na další desetiletí. Jaké lekce jsou před námi, co můžeme očekávat v přírodě a ve společnosti? Bude pokračovat vysušování krajiny nebo se vše srovná? Jaké jsou předpoklady pro úspěchy české ekonomiky, mezinárodních vztahů nebo sportovních utkání?
Přednáší Ing. Richard Stříbrný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Triumvirát v knihovně

Od září do prosince jsme připravili pravidelná setkání ve spolupráci s organizací Triumvirát, který se zabývá lektorováním tvůrčího psaní. Jednou za čtrnáct dní se tak můžete těšit na setkání, přednášky, workshopy, hry nebo čistě jen povídání o psaní. Vstup volný, přístup bezbariérový.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
18:00

Harfa Jany Šouflové

Zveme na koncert Jany Šouflové. Na koncertě zazní tradiční keltské, středověké a renesanční skladby.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Tajemství Tarotu

VEČERY S REGENERACÍ
Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Lze pomocí Tarotu předvídat budoucnost? Odpověď na tuto otázku je podložena pětadvacetiletou zkušeností lektorky s výkladem Tarotových karet. Představíme vám historii Tarotu, velkou i malou arkánu a nejznámější světové Tarotové sady.
Přednáší Věra Várady.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

První člověk

FILM A SPIRITUALITA
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí. Uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
První člověk / First Man. USA 2018, Damien Chazelle, anglicky s čes. tit., 135 min.
Oscarový režisér Damien Chazelle (Whiplash a La La Land) natočil příběh astronauta Neila Armstronga (Ryan Gosling), který 21. července 1969 jako první člověk stanul na povrchu Měsíce.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

pátek12. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

Říkánky a hýbánky 2018

Zveme rodiče s dětmi ve věku 2–3 roky na zážitkový program, ve kterém děti aktivně vstoupí do světa jednoduchých říkadel, písniček a známých pohádek. Vstup volný. Upozorňujeme na omezenou kapacitu programu – rezervaci míst je možné provést osobně v dětském oddělení pobočky Korunní nebo na tel. 770 130 218.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
10:00

Literární hrátky 2018

Pobočka Lužiny srdečně zve na interaktivní pořad pro děti a rodiče. Nabízíme hrané pohádky, kreativní aktivity, hravé cvičení a mnohé další. Pořad je určen dětem ve věku od dvou do pěti let v doprovodu dospělých.

POZOR! Pro účast se doporučujeme zaregistrovat prostřednictvím e-mailu: martina.jancekova­@mlp.cz, telefonicky: 770 130 281 nebo osobně v pobočce Lužiny.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
14:00

Říkánky a hýbánky 2018

Zveme rodiče s dětmi ve věku 2–3 roky na zážitkový program, ve kterém děti aktivně vstoupí do světa jednoduchých říkadel, písniček a známých pohádek. Vstup volný. Upozorňujeme na omezenou kapacitu programu – rezervaci míst je možné provést osobně v dětském oddělení pobočky Korunní nebo na tel. 770 130 218.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
14:00

Méďa Tulák

S méďou poznáme příběh o panu Zeleném, který ztratil svou oblíbenou zelenou barvu a hledá pomoc u svých sousedů.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

15:00

Codeweek: Minecraft pro učitele

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku a digizónu, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:00

Codeweek: Začínáme s Ozoboty

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: děti, mládež.

15:30

Codeweek: Robotí invaze

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku a digizónu, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: .

Okénko
17:00

Turné

PREMIÉRA BALKANFILM
Turné / Turneja. Srbsko – Bosna a Hercegovina 2008, Goran Marković, české titulky, 103 min., od 12 let
Děj filmu se odehrává v první polovině 90. let v době občanské války v Jugoslávii. Herci bělehradského divadla dostanou nabídku absolvovat turné po Republice Srbské v Bosně a Hercegovině. S vidinou slušného výdělku vyrážejí na cestu. Po příjezdu na místo přichází rychlé vystřízlivění. Město, do kterého je přivezla vojenská dodávka, je pod nepřátelskou palbou. Navíc dostávají nesnadný úkol – kulturně povznést srbské vojáky těsně za frontovou linií. Ti jsou ale velmi nevděčným publikem a divadelní představení končí fiaskem. Zhýčkaní herci se bezprostředně poté rozhodnou pro útěk domů. Cesta, po válkou zmítané Bosně, při které se potkávají postupně s bojovníky všech válčících stran, se pro ně stává bojem o přežití. Zachránit je mohou pouze jejich herecké schopnosti…

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Codeweek: Začínáme se Scratchem

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: děti, mládež.

Okénko
19:30

Falsifikátor

PREMIÉRA BALKANFILM
Falsifikátor. Srbsko – Bosna a Hercegovina 2013, Goran Marković, české titulky, 87 min.
Píše se rok 1968. Anđelko je ředitelem školy v městečku Dubica. Je věrným stoupencem Josipa Broze Tita a pevně věří v zářnou budoucnost Jugoslávie. Uvědomuje si sice, že všechno kolem něj nefunguje úplně ideálně, přesto nepochybuje o tom, že se Jugoslávie stene nejlepším místem k životu na světě. Sám se snaží napravit svérázným způsobem některé drobné dílčí chyby systému. Myslí si, že lidé jsou dobří a mají dostat šanci. Proto pro ně falšuje nejrůznější diplomy, potvrzení, maturitní vysvědčení a podobně. Důvěra v dobrotu lidí se mu jednoho dne stane osudnou, když jeho žárlivý soused udá policii, že zfalšoval diplom druhému sousedovi, se kterým mu byla jeho žena nevěrná. Musí opustit město, ale ani to není konec jeho trápení. Protože i ve vyhnanství pokračuje ve své lidumilné falsifikátorské činnosti, zatkne jej brzy policie a skončí ve vězení.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

sobota13. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

O malé Mette

Kateřina Boušová a Papírová Pimprlata vám zahrají dánskou pohádku o malé dívence Mette, která neměla nic než své ovečky, princi, který si hledal nevěstu, a kouzelném prahu. Akce se koná v sobotu 13. října 2018 od 10:00 hodin v pobočce Korunní. Vstup volný.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

12:00

Codeweek: Robotí invaze

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku a digizónu, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: .

Okénko
15:00

Úžasňákovi II.

BIO JUNIOR
Úžasňákovi 2 / Incredibles 2. USA 2018, Brad Bird, český dabing, 118 min.
Ve filmu Úžasňákovi 2 se vrací oblíbená rodina superhrdinů. Avšak tentokrát je hlavní hvězdou Helen, zatímco Bob zůstal v domácnosti a pomáhá Violet a Dashovi zvládat každodenní nástrahy „normálního“ života. Pro všechny je to těžká změna, a těžší je o to víc, že si nikdo z rodiny neuvědomuje superschopnosti malého Jack-Jacka. Když se objeví nový padouch, který se chystá uskutečnit ďábelsky geniální plán, tak rodina a Mražoun musí najít způsob, jak se dát zase dohromady a spojit síly – což se lehko řekne a těžko udělá, i když jsou všichni doslova úžasní.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti.

neděle14. 10.

Okénko
19:30

Prague Cello Quartet - koncert

Mladí, neformální, dynamičtí a inovativní – tak se dá charakterizovat čtveřice violoncellistů Prague Cello Quartet, kteří letos přišli s novým CD HAPPY a vlastním klipem Fantom opery, který dosahuje mnohamilionových zhlédnutí po celém světě.

Přijďte se do Městské knihovny podívat na skvělou show s vtipnými momenty i originálním zhudebněním jazzových a popových skladeb, filmových melodií, nebo nejznámějších děl klasických mistrů.

Po koncertě bude pro fanoušky možnost autogramiády CD.

Více informací najdete na www.pcq.cz. https://www.youtube.com/watch?v=qpbX7SbXOtU

Ústřední knihovna

Cena 380,-

Určené pro: dospělé.

pondělí15. 10.

Okénko
13:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:30

Dámský klub: Korálkování

Seniorské pondělky

Dámský klub: Korálkování s Naďou Fukovou. Vážka usedne, zatřpytí se a vzápětí je zase pryč. Vy si ale vyrobíte vážku z drátu a korálků jako zápich do květináče a z její křehké krásy se budete moci radovat stále.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Pohádky na Barrandově 2018

Kateřina Boušová a Papírová pimprlata hrají pohádky a různá představení v pobočce na Barrandově. V prosinci hrajeme hru o narození Ježíška Půjdem spolu do Betléma. Vstup volný.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Máme se bát ruské propagandy?

MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST
Česko je pod silným vlivem dezinformační kampaně. Ovlivnila prezidentské volby, denně zasahuje do našich životů. Kdo ji organizuje a co jsou jeho cíle? Jak se proti lžím ve veřejném prostoru bránit?
Přednáší novinář Ondřej Kundra, investigativní novinář, dlouholetý člen redakce týdeníku Respekt a spisovatel. Ve svých textech se soustředí primárně na politická témata, dezinformace, hoaxy a propagandu. V roce 2011 získal za politické analýzy a investigativní texty novinářskou Křepelku a v roce 2017 i novinářskou cenou Magnesia Litera v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za vítězný text o ruských vazbách Martina Nejedlého, poradce prezidenta republiky.
Autor knih: Meda Mládková – Můj úžasný život; Putinovi agenti – jak ruští špioni kradou naše tajemství; Můj syn terorista. Kniha Putinovi agenti byla Českým rozhlasem zpracována do podoby radioknihy a nominována na cenu Magnesia Litera.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Architektura meziválečné ČSR

Architektura meziválečné ČSR s přihlédnutím ke Královským Vinohradům

Přednáška bude věnována „oficiální“ architektuře I. republiky, jak se objevuje na veřejných stavbách (respektive stavbách pořizovaných z veřejných prostředků) a architektuře „neoficiální“, stavěné pro soukromé stavebníky a jejich vlastní využití. Konkrétně budou představeny dobové dopravní, technické a účelové stavby, včetně průmyslových a komerčních celků (plynárna, spalovna, letiště, nákladové nádraží). Opomenuty nebudou ani meziválečné stavby na Královských Vinohradech. Přednáší PhDr. Jindřich Noll.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
18:00

Origami s podzimní tematikou

Složte si origami s podzimní tematikou

Líbí se vám různé skládanky z papíru a chtěli byste se naučit, jak na ně? Navštivte workshop origami skládání v příjemném prostředí Dílny. Tentokrát budeme skládat origami s podzimní tematikou barevných listů a ovoce. Akce se koná ve spolupráci s Českou origami společností.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
18:00

Malý princ

Předčítání z knihy v podání Jana Maghreba- 1. Část

Jsou příběhy, ze kterých čerpáme celý život. Lze v nich najít porozumění, procitnutí, naději či něhu. A není pohádka jako pohádka a princ jako princ. A také, sopky se musí vymetat, jeden nikdy neví. Poslechněte si malého prince od člověka, který je s ním spjatý. Přijít mohou všichni. Děti, rodiče i babičky. Tentokrát se bude číst první polovina této kouzelné knihy, a o každé kapitole si můžeme něco říct. Třeba o setkání s pilotem, o beránkovi nebo o růži. A každý dostane malý dárek.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
19:00

Postel hospoda kostel

Talk show Zbigniewa Czendlika
Vyprávění příběhů ze života oblíbeného římskokatolického kněze, podané s humorem jemu vlastním. S diváky Městské knihovny v Praze se Zbigniew Czendlik setká už podruhé a rozhodně bude opět o čem vyprávět – podělí se nejen o příběhy z osobního života, ale i o své postřehy ze současného dění ve světě.
Během večera představíme také knihu Zbigniewa Czendlika a Markéty Zahradníkové Postel hospoda kostel, která vyšla v říjnu 2016 a získala hned cenu čtenářů v rámci soutěže Magnesia litera 2017. V dubnu 2018 byla kniha vydána také v Polsku, pod názvem Bóg nie jest automatem do kawy. Součástí pořadu bude autogramiáda této knihy.
Zbigniew Jan Czendlik (1964), řečený Zibi, je římskokatolický kněz polské národnosti, působící od roku 1992 v České republice, a děkan lanškrounský. Je mediálně známý zejména díky přátelským vztahům s řadou osobností z oblasti kultury, šoubyznysu a sportu. Působí rovněž jako moderátor, např. v pořadu České televize Uchem jehly (2011) nebo Českého rozhlasu Dvojky v pořadu Jak to vidí (2015). Rád sportuje, dříve hrával fotbal, nyní se věnuje golfu, občas si zahraje tenis nebo lyžuje. Aktivně se podílí na charitativních a sociálních projektech různého typu, za účelem podpory seniorů či dětí s hendikepem. Je patronem psího útulku.

Ústřední knihovna

Cena 150,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Chata na prodej

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Chata na prodej (ČR 2018, Tomáš Pavlíček, 77 min., přístupný)
Rodiče prodávají starou chatu, pro kterou už nemají využití. Před předáním chaty novému majiteli se však matka (Ivana Chýlková) rozhodne uspořádat poslední pořádnou rodinnou slezinu… V nové komedii Tomáše Pavlíčka dále hrají David Vávra, Jan Kačer, Tereza Voříšková, Jan Strejcovský aj. Po projekci beseda s režisérem.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý16. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
13:00

Trénování paměti pro seniory

Vaše paměť vám může stále dobře sloužit, jen potřebuje trochu procvičit. Na kurzu trénování paměti pro seniory, který probíhá od 16. října do 4. Prosince 2018 vždy v úterý od 13:00 do 14:30 hodin v klubovně Ústřední knihovny, se v osmi navazujících lekcích seznámíte s různými paměťovými technikami a vyzkoušíte si je na konkrétních příkladech a úkolech. Kurz vede lektorka Iva Brožíková. Zápis do kurzu od 1. září osobně v Dílně nebo na tel. 222 113 387. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
13:30

Čtenářský klub

Pravidelná středeční setkání nad knihami pro kluky a holky od 9 let. Čteme a dělíme se s ostatními dětmi o své dojmy a názory. Pro děti připravujeme výběr z nových knížek a doporučujeme zajímavé tituly.

Modřany

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
15:00

Pohádky na Barrandově 2018

Kateřina Boušová a Papírová pimprlata hrají pohádky a různá představení v pobočce na Barrandově. V prosinci hrajeme hru o narození Ježíška Půjdem spolu do Betléma. Vstup volný.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Vlasy

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Vlasy / Hair. USA – SRN 1979, Miloš Forman, anglicky s čes. tit., 121 min., od 12 let
Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století, zaujal bezpochyby Miloše Formana nejen nabízející se možností natočit výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice muzikálového žánru. V době svého vzniku byly Vlasy dílem politickým a vyhroceně sociálněkritickým, odsuzujícím válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost vůči této tragédii. A také dílem romantickým vzýval hippies a všechny formy jejich rebelie proti zbytnělému konzervatismu. Formanovi nečinilo žádné potíže najít si vztah k těmto ryze americkým tématům, vždyť jádrem tam byly problémy, na něž se soustřeďoval ve všech svých českých filmech: generační konflikt, naivní a čistá touha mládí po lásce a svobodě a rovněž protest proti konvencím a předsudkům, které tyto iluze bezcitně ničí. Ondříček měl tentokrát před kamerou daleko různorodější a temperamentnější reprezentanty mládí, než na jaké byl zvyklý doma, a také toho náležitě využil. Snímá je téměř nepřetržitě v akci a dynamickém pohybu, nevšímá si jen řeči tváře, ale celého těla, mladí muži a ženy v jeho podání jsou živelní a draví, strhující svou spontaneitou. Jistě i jeho zásluhou je tento film především nakažlivou oslavou vitality a radosti ze života.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Storytelling na Korunní 2018

Pobočka Korunní a Class Acts, o. s. srdečně zvou na pravidelné předčítání anglických obrázkových knížek pro děti, které se učí anglicky. Čtení se koná v rámci projektu Storybridge a je vhodné i pro úplné začátečníky.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Češi a jejich duševní zdraví

LABORATOŘ MYSLI – série přednášek odborníků z Národního ústavu duševního zdraví
Jak jsou na tom Češi se svým duševním zdravím? Jaké mají postoje? Roste počet duševních onemocnění v populaci a jakou představují duševní onemocnění zátěž pro společnost? Kolik lidí s duševním onemocněním se vůbec neléčí? Ukážeme si výsledky aktuálních studií provedených v Česku a v zahraničí a řekneme si, jaký vliv na výsledky má stigmatizace a neochota mluvit o problémech spojených s nemocemi duše. Jaké jsou cesty ke zlepšení a jak může pomoci současná reforma psychiatrické péče?
Přednáší sociolog Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie. Věnuje se výzkumné činnosti související s reformou psychiatrické péče, psychiatrické epidemiologii, sociální psychiatrii a ekonomii duševního zdraví. Dále se zabývá výzkumem efektivity zdravotních a sociálních služeb, výzkumem v oblasti sebevražd, stigmatizace a diskriminace.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Jak napsat Bestseller

Dopsali jste v potu tváře svou první knihu? Gratulujeme, zařaďte se mezi stovky podobných, kteří si splnili svůj sen. Jenže co teď s tím? Pár nakladatelů jste už obeslali a oni vás poslali do háje? Je to konec? Anebo jinak. Už jste vydali třetí knihu, ale prodeje jsou mizerné nebo průměrné a vy chcete skončit?

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

S Břetislavem Turečkem o Íránu

MILION 21: cestopis kulturních souvislostí
Zatímco se arabský svět otřásá v základech, sousední Írán se jeví jako jeden z nejstabilnějších států Blízkého východu. Země spojovaná s řadou kontroverzí však vyvolává ve světě nemalé vášně a přibývá hlasů, že by bylo vhodné svrhnout i tamní režim…
O Íránu bude hovořit Břetislav Tureček (1970), který o regionu coby novinář napsal čtyři knihy (mj. Labyrintem Íránu), nyní vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha a znát jej můžete také coby pravidelného hosta pořadu Jak to vidí… na ČRo Dvojce.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jan Palach

FILMOVÝ KLUB MKP
Jan Palach. ČR 2018, Robert Sedláček, 124 min., přístupný od 12 let
Nejnovější snímek Roberta Sedláčka, natočený podle scénáře Evy Kantůrkové, se odehrává v průběhu posledních měsíců Palachova života. Zobrazuje jeho vztah s přítelkyní Helenkou, bouřlivý kolejní život na sklonku šedesátých let, soužití s maminkou ve Všetatech, studentské brigády v Kazachstánu a Francii. Jan Palach chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco i s Jenem.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa17. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - říjen 2018

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na říjen 2018 [pdf, 192 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
13:00

Trénování paměti pro seniory

Vaše paměť vám může stále dobře sloužit, jen potřebuje trochu procvičit. Na kurzu trénování paměti pro seniory, který probíhá od 17. října do 5. prosince 2018 vždy ve středu od 13:00 do 15:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny, se v osmi navazujících lekcích seznámíte s různými paměťovými technikami a vyzkoušíte si je na konkrétních příkladech a úkolech. Kurz vede lektorka RNDr. Bohuslava Trnková. Zápis do kurzu od 1. září osobně v Dílně nebo na tel. 222 113 387. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
14:00

Trénování paměti

Máte pocit, že si nepamatujete, co bylo včera, ale vzpomenete si, co bylo před 50 lety? Nejste si jisti, zda jste zamkli, vypnuli žehličku nebo zavřeli okno? Tak jste tu správně. Přijďte si procvičit svou paměť, získat nové tipy, jak se i v pozdějším věku učit nové věci a nenechat mozek zestárnout. Zkušená lektorka Lída Charvátová vás provede osvědčenými mnemotechnikami, díky kterým si zapamatujete víc, zvýšíte si sebevědomí, potkáte nové přátele a zjistíte, že na tom ještě nejste tak špatně. Workshop je veden zábavnou formou, je určen pro seniory a je zdarma. Zapisovat se můžete na tel. 770 130 205 nebo přímo v pobočce.

Sedmička

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
14:00

Pc kluby na Smíchově - září a říjen 2018

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 222 315 600, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na září a říjen 2018 [pdf, 209 kB].

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
14:30

Senioři píší Wikipedii - začátečníci 2018

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Projekt Senioři píší Wikipedii, ke kterému se připojila naše knihovna, pokračuje úspěšně i v dalším školním roce. Každý se může zapojit a podle svých zájmů začít upravovat, doplňovat i tvořit nová encyklopedická hesla. Na editačním kurzu, který má šest na sebe navazujících lekcí, vás postupně naučíme, jak na to. Vede ho lektor Wikimedia ČR Vojtěch Veselý. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Borneo

Cestovatelská přednáška Saši Ryvolové. Borneo krásné i drsné Vypravíme do malajské části třetího největšího ostrova světa – Bornea. Podnikneme treky pěšky i lodí do tropické džungle států Sarawak a Sabah, abychom spatřili divoké orangutany a zvláštní nosaté opice kahau, vousatá prasata i pestré zoborožce. Budeme spát v domorodých vesnicích s příslušníky obávaného kmene Dajaků v jejich „dlouhých domech“ a zúčastníme se velké folklorní slavnosti Gawai. Vydáme se na výpravu za největší kvetoucí rostlinou světa – raflésií. Domorodé stezky nás provedou pralesem, plným divokých orchidejí, masožravých láčkovek a ohromující pestrostí zvířecí i ptačí říše. Nevynecháme ani obrovské jeskyně NP Niah a Mulu, kde hnízdí tisíce netopýrů a salang, z jejichž hnízd se vaří proslulá polévka! Ponoříme se i do hlubin moře na proslulém atolu národního parku Tunku Abdul Rahman a necháme se okouzlit životem na jeho korálových útesech. A možná, kdo ví, se i setkáme se Sandokanem? Na závěr si krátce prohléd- neme i Singapur na jihu malajského poloostrova a hlavní město Malajsie Kuala Lumpur.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Scrabble

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Od září Wikiklub poběží pravidelně každou středu od 17:00 do 19:30.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Pohádky na Barrandově 2018

Kateřina Boušová a Papírová pimprlata hrají pohádky a různá představení v pobočce na Barrandově. V prosinci hrajeme hru o narození Ježíška Půjdem spolu do Betléma. Vstup volný.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Autismus očima autisty

CYKLUS ALTERNATIVNÍ CESTY KE ZDRAVÍ ve spolupráci s časopisem Meduňka
Osobní zpověď ženy, EFT terapeutky, které byl Aspergerův syndrom diagnostikován až v 48 letech, vám dá nahlédnout do vnitřního světa autistů, jejich vnímání i do každodenního života. Ale také do problémů dobré a špatné diagnostiky, která může obrátit život vzhůru nohama.
Přednáší Zdena (Sindy) Katayama

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Vliv zvuku na člověka

Úvod do muzikoterapie

Muzikoterapie patří k oborům, jež využívají harmonizačního účinku hudby na člověka. Zpěv a hra na vybrané hudební nástroje s určitým laděním mají příznivý vliv na energetickou strukturu člověka, čehož lze využít pro terapeutickou praxi. V rámci přednášky zazní i hudební ukázky z praktické muzikoterapie. Přednáší Dr. Hana Blochová.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Podzimní koncert

Nechte si zpříjemnit podzimní dny mandolínou Petra Pazderského a kytarou Petra Feikla.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Barvy jazzu

Anna Würtherlová, absolventka Konzervatoře Jaroslava Ježka a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, zahraje a zazpívá vlastní kompozice i populární a jazzové melodie od George Gershwina, Louise Armstronga, Frankieho Sinatry, Leonarda Cohena a dalších hudebníků.

Bohnice, Bohnice - Hudební oddělení

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:30

Hudební okénko s Ondřejem Syrovým

Zveme vás na besedu o šansonu! Povídat si budeme o historii, vývoji a nejznámějších interpretech tohoto hudebního žánru v České republice. Připomeneme si Ljubu Hermanovou, Hanu Hegerovou a další zpěvačky. Nebudou chybět ani hudební ukázky a kvíz na závěr.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Malý princ

Předčítání z knihy v podání Jana Maghreba – 2. Část

Tentokrát se bude číst druhá polovina této kouzelné knihy, a o každé kapitole si můžeme něco říct. Třeba o poušti, o studánce i o lišce. A každý dostane malý dárek.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
19:00

Zelená Sahara

STŘET CIVILIZACÍ: AFRIKA
Výzkumy ukazují, že poměrně nedávno, ještě před pěti tisíciletími, byl prostor dnešní Sahary téměř rájem na Zemi. Krajinou s mnoha jezery, řekami a stády divokých zvířat. V tomto prostoru se dokonce zrodila jedna z nejstarších vyspělých civilizací starověku. Jak je to možné? Bude řeč o „saharské pumpě“, o souvislostech s ledovými dobami a o tom, jak vypadá výzkum, který převratné poznatky o saharské minulosti přináší.
Přednáší paleoekolog doc. Petr Pokorný, Ph.D. z Centra pro teoretická studia UK

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Autorské čtení básníka Amira Ora

Středa 17. října 2018 od 19 hodin

Malá vila Památníku národního písemnictví
Pelléova 20/70, Praha 6 – Bubeneč

Amir Or, izraelský spisovatel, překladatel a učitel, je autorem jedenácti básnických knih, dvou románů a jedenácti překladů do hebrejštiny. Nyní pracuje v Praze na své nové sbírce básní. Přijďte si poslechnout jeho básně a užít si večer ve společnosti literatury. Držitel mnoha ocenění jako Bernstein Award, Fulbrightova cena pro spisovatele, Mezinárodní cena Stefana Mitrova Ljubiši nebo World Through Poetry Award z Montrealu.

Jeho práce byly přeloženy do 46 jazyků a publikovány v Evropě, Americe a Asii.

Večerem provází redaktor Rádia Praha David Vaughan. Básně v překladu Tomáše Míky recituje Kajetán Písařovic.

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

SPIRITUÁL KVINTET - koncert

Spirituál kvintet je jedna z prvních českých folkových skupin, která byla založena už v roce 1960. Stála na pódiích spolu s Pete Seegerem, prezidenty Václavem Havlem a G. H. W. Bushem, hrála pro prezidenta Billa Clintona a první dámy mnoha států. Hraje již přes 55 let pro posluchače všech věkových kategorií doma i v zahraničí. Její folková tvorba je inspirována také hudbou renesance, českými a moravskými lidovými písněmi a odkazuje na české obrození.

Ústřední knihovna

Cena 360,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek18. 10.

Okénko
09:00

Jak se dělá tanečník

Tanečně-vzdělávací pořad

v podání Baby Baletu Praha ve spolupráci s Pražským komorním baletem

Taneční vystoupení pro studenty mateřských a základních škol

Jak se dělá tanečník je komponované představení o tanečním divadle – vzdělávací program pro mateřské a základní školy (75 minut bez přestávky), optimálně pro děti od 4 do 10 let, který motivuje nejmladší generaci k aktivnímu přístupu k tanci, divadlu a kultuře, prezentuje kvalitní tělesnou kulturu, umělecky stylizovanou nonverbální komunikaci a zdravý životní styl – dnes tolik zanedbávané oblasti u naší mládeže.

Kontakt/rezervace: Mgr. Ladislava Jandová, email: jandova@balet-praha.cz, tel. 602 715 782.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

Trénování paměti pro seniory

Vaše paměť vám může stále dobře sloužit, jen potřebuje trochu procvičit. Na kurzu trénování paměti pro seniory, který probíhá od 18. října do 6. prosince vždy ve čtvrtek od 10:00 do 12:00 hodin v prostorách pobočky Břevnov, se v osmi navazujících lekcích seznámíte s různými paměťovými technikami a vyzkoušíte si je na konkrétních příkladech a úkolech. Kurz vede lektorka Iva Brožíková. Zápis do kurzu od 1. září na tel. 770 130 235. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Břevnov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
10:00

Dopoledne pro mrňousky 2019

Zveme nejmenší čtenáře a jejich rodiče na společná setkávání s knížkou. Hravá dopoledne spojená s čtením, povídáním a drobným vyráběním jsou připravena pro děti od 2 let. Těšíme se na vás každý třetí čtvrtek v měsíci v dětském koutku.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
11:00

Jak se dělá tanečník

Tanečně-vzdělávací pořad

v podání Baby Baletu Praha ve spolupráci s Pražským komorním baletem

Taneční vystoupení pro studenty mateřských a základních škol

Jak se dělá tanečník je komponované představení o tanečním divadle – vzdělávací program pro mateřské a základní školy (75 minut bez přestávky), optimálně pro děti od 4 do 10 let, který motivuje nejmladší generaci k aktivnímu přístupu k tanci, divadlu a kultuře, prezentuje kvalitní tělesnou kulturu, umělecky stylizovanou nonverbální komunikaci a zdravý životní styl – dnes tolik zanedbávané oblasti u naší mládeže.

Kontakt/rezervace: Mgr. Ladislava Jandová, email: jandova@balet-praha.cz, tel. 602 715 782.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
14:00

Trénování paměti

Máte pocit, že si nepamatujete, co bylo včera, ale vzpomenete si, co bylo před 50 lety? Nejste si jisti, zda jste zamkli, vypnuli žehličku nebo zavřeli okno? Tak jste tu správně. Přijďte si procvičit svou paměť, získat nové tipy, jak se i v pozdějším věku učit nové věci a nenechat mozek zestárnout. Zkušená lektorka Lída Charvátová vás provede osvědčenými mnemotechnikami, díky kterým si zapamatujete víc, zvýšíte si sebevědomí, potkáte nové přátele a zjistíte, že na tom ještě nejste tak špatně. Workshop je veden zábavnou formou, je určen pro seniory a je zdarma. Zapisovat se můžete na tel. 770 130 205 nebo přímo v pobočce.

Sedmička

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
14:00

Podzim v knihovně

Výtvarná dílna pro děti na téma „Podzim v knihovně“. Dílna proběhne ve spolupráci s Český svazem ochránců přírody ZahraBarr. Vstupné zdarma.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
15:00

Herní odpoledne

Přijďte si zahrát různé deskové hry s kamarády. Co vás čeká? Citadela, Ledová škola, Milostný dopis, šachy, scrabble, Žížaly, Patchwork, pexeso a další. Můžete i přinést nějakou svoji oblíbenou hru a seznámit s ní ostatní. Těšíme se na hravé zápolení. Vstup zdarma.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: děti, mládež.

Okénko
16:00

Pohádky z oslíkovy přihrádky 2018

Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Klub deskových her

Na pobočce Smíchov se každý čtvrtek funguje Klub deskových her s manželi Slaninovými. Slaninovi mají velké plány, které chtějí realizovat v tématicky laděných Klubech pořádaných každý čtvrtek.

Velkou devizou pro Klub Slaninových na Smíchově je jejich znalost deskových her a nadšení, které do Klubu vkládají. Hráči se nemusí bát, že hru neznají. Právě proto jsou pořádány tématické Kluby, aby se každý mohl hru naučit a třeba i na příštím hraní si hru zahrát.

Pokud máte čas a chuť si ve čtvrtek odpoledne zahrát nějakou dobrou deskovku, přijďte do knihovny Smíchov a zahrajte si pod vedením lidí, pro které jsou deskové hry radostí.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

O Budulínkovi

Zveme vás na pohádku divadla Koník pro nejmenší diváky, kteří se aktivně mohou zapojit do hry. Uslyšíte pěkné písničky a dozvíte se, jak je důležité plnit sliby a to, že se přeci jen vyplatí poslouchat. Hraje a zpívá Radana Matějčková.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Podzimní dílna

Pobočka Břevnov vás zve na podzimní dílnu, kde si vyrobíme věnec z přírodnin.

Břevnov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Pohádky na Barrandově 2018

Kateřina Boušová a Papírová pimprlata hrají pohádky a různá představení v pobočce na Barrandově. V prosinci hrajeme hru o narození Ježíška Půjdem spolu do Betléma. Vstup volný.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Trénování paměti pro seniory

Vaše paměť vám může stále dobře sloužit, jen potřebuje trochu procvičit. Na kurzu trénování paměti pro seniory, který probíhá od 18. října do 6. prosince vždy ve čtvrtek od 17:00 do 19:00 hodin v prostorách pobočky Bohnice, se v osmi navazujících lekcích seznámíte s různými paměťovými technikami a vyzkoušíte si je na konkrétních příkladech a úkolech. Kurz vede lektorka Eva Odehnalová. Zápis do kurzu od 1. září osobně na pobočce nebo na tel. 770 130 252.

Bohnice

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Kateřina Šedá: UNES-CO

UNES-CO: normální život v městských centrech?
Nejnovější projekt Kateřiny Šedé, architektky roku 2017, zaměřuje tentokrát svou pozornost na vztahy mezi domácími obyvateli a turisty. Vznikl na podnět ředitelky Egon Schiele Art Centra Mgr. Hany Jirmusové Lazarowitz, a jako vítězný návrh reprezentoval Českou republiku na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách. Fiktivní společnost UNES-CO upozorňuje na problematiku normálního života v turisticky přetížených centrech. O účast v projektu, který probíhal od června v ulicích Českého Krumlova, projevily zájem rodiny z celé republiky. V rámci pracovní náplně měly provozovat každodenní rituály a sledovat překážky při jejich uskutečňování. Je reálné vrátit do památkových zón zapsaných na seznamu UNESCO běžný život? Jak daleko je od turistických center k sociálně vyloučeným lokalitám?
Vystoupí Kateřina Šedá, autorka projektu

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Velký Kavkaz očima Jakuba Šolce

Zveme na cestopisnou přednášku s projekcí.

Jakub Šolc promluví o bláznivém nápadu šesti přátel utužit vzájemné vztahy na 250 kilometrů dlouhém treku daleko v opuštěných horách Velkého Kavkazu. Přednáška nejen o divokých historkách, fyzicky i psychicky náročných chvílích, ale především o nezapomenutelných přírodních krásách ve vysokohorské krajině regionů Tusheti, Khevsureti, Kazbegi a Svaneti.

Chcete zjistit, jaké to je žít tři týdny s batohem na zádech a čtyřmi ženami po boku v podmínkách, které zdaleka nepředstavují sny většiny instagramových dam?
Nebo jak dopadají rozhovory s místními, když jedinou jazykovou výbavou rusky nejlépe mluvícího člena je věta ,,Chyběl jsi mi, Ivane‘‘?
Pak je tato přednáška přesně pro vás!

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Osobní finance aneb Od rezerv po exekuci

Budeme si povídat o tom, jak hospodařit s penězi, aby člověk předešel dluhové situaci, i o tom, jak v případných problémech jednat. Přijďte si rozšířit své obzory o nakládání s penězi, zeptat se na to, co vás zajímá, i si jen tak popovídat na dané téma. Besedou provede Ing. Zuzana Kortusová. Vstup zdarma.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:30

Nosíte šály a šátky?

Zveme vás na workshop vázání šátků a šál se Šárkou Pavličovou. Čeká vás spousta inspirace i praktické ukázky. Naučte se vázat šátky a šály i kravaty jinak než jedním osvědčeným způsobem. Své oblíbené šátky a šály si můžete přinést s sebou. Rezervace na tel. čísle 222 113 387, případně osobně v Dílně.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Literární salónek

Nób(e)l

Na každém setkání si povídáme o jedné knize nositele Nobelovy ceny za literaturu a o jedné knize laureáta jiné literární ceny. Je jen na vás, jestli si přečtete obě knihy, nebo jen jednu. Četbu vybíráme tak, aby knihy byly tematicky příbuzné, ale přitom tvořily jistý protiklad a ukazovaly tak různé pohledy na společenské problémy současnosti.
V literárním salónku Nób(e)l se scházíme jednou za měsíc a v příjemném prostředí si povídáme o přečtených knihách, o světoznámých spisovatelích, zkrátka o literatuře.

Připojit se k nám můžete kdykoliv a jako bonus pro vás vždy připravíme knihy k půjčení pro další setkání.
Literární salonek se koná v Ústřední knihovně v prostoru u časopisů od 18:00 hodin. Vstup volný.

TIP! PROGRAM LITERÁRNÍHO SALÓNKU!

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Jak se žije handicapovaným lidem v Praze 10?

18. října 18:00 Jak se žije handicapovaným lidem v Praze 10?

Diskuzní čtvrtek Společně pro Desítku – Jak se žije handicapovaným lidem v Praze 10?

Spolu s odborníky z centra Paraple budeme hledat odpovědi na otázku: jaké jsou podmínky pro mobilitu handicapovaných občanů v MČ P10. Co je potřeba udělat, aby se nevidomým, vozíčkářům a dalším zdravotně znevýhodněným osobám u nás žilo lépe?

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Desatero spotřebitele

Přednáška o nakupování a kvalitě výrobků

Jak najít a rozeznat kvalitní potraviny? Jak rozumět etiketám na obalech? Jak prohlédnout nekalé obchodní praktiky? Jak souvisí životnost výrobků s trvale udržitelným rozvojem a hospodářstvím odpadu? Zveme vás se Sdružením českých spotřebitelů na přednášku s diskusí.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Jazzový koncert

JAZZOVÝ KONCERT projektu East-West European Jazz Orchestra TWINS 2018/2019 – Německo-Česká Republika a Big Bandu VOŠ KJJ za podpory Česko-německého fondu budoucnosti

Společný jazzový koncert projektu East-West European Jazz Orchestra TWINS 2018/2019 – Německo-Česká Republika (dirigent Uwe Plath, zpěv Dian Pratiwi, sax Ondřej Štveráček a další hosté, studenti a profesoři Glen Buschmann Jazz Akademie Dortmund a Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze) a Big Bandu VOŠ KJJ (dirigent Milan Svoboda). Koncert se uskuteční za podpory Česko-německého fondu budoucnosti

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
19:00

Trpělivost: přirozená meditace všedního dne

VEČERY S REGENERACÍ
Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Trpělivost není znakem pomalosti, lhostejnosti a lenosti. Je to důležitá vlastnost osobnosti, kterou lze pěstovat a rozvíjet meditativními technikami. Je drahokamem, který vkládáme do vztahů, i pomocníkem při výchově. Trpělivost vede k moudrosti a zralosti, přesto má netrpělivost mládí kromě negativních dopadů i jisté přednosti.
Přednáší psychoterapeutka PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

pátek19. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

Jak se čerti ženili

Muzikálová pohádka pro děti i dospělé.

Za devatero horami… devatero řekami, v jednom malém království žije ten nejlínější princ jakého si dokážete jen představit, princ Vendelín. A protože je tak líný, vládne za něj jeho teta Kordula Hamižná, která celé království pomalu rozkrádala až se z něj stalo to nejchudší království na celém světě. Pomoci mu může už jen princezna Adélka, která se rozhodla vdát se za prince svých snů, a proto se ho vydává hledat do světa.

Akce je pořádána ve spolupráci s MČ Praha 11 a hrazena z finanční dotace MČ Praha 11 (projekt pobočka Opatov – knihovna pro všechny, knihovna bez bariér).

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti.

Okénko
19:00

Nejlepší treky Jižní Ameriky

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz
Argentinským průsmykem nedaleko legendární hory Fitz Roy se žene vítr o rychlosti 100 km za hodinu a snaží se tě shodit z převisu. Stejně jdeš dál, protože nejbližší civilizace je od tebe vzdálená dva dny ať už pokračuješ dopředu, anebo se otočíš a jdeš zpět. Čekat nemá smysl, protože zítra může foukat ještě víc. V chilském Torres del Paine tě v půlce cesty (po 4 dnech) čeká neuvěřitelný výhled na ledovec, ale přes noc napadne v nejvyšším bodě treku metr čerstvého sněhu a teď ti stojí v cestě… Stezka inků v Peru tě cestou na Machu Picchu zavede do výšky 4600 m. Není ti dobře, blbě se ti dýchá, ale ostatním je hůř. Hodíš na záda náklad za tři, snažíš se držet morálku a dovést všechny v bezpečí do dalšího tábora… Jak se na to připravit, co si nikdy nezapomenout a jaký má vlastně smysl se do toho pouštět?
Přednáší David Šrámek

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

S Pavlem Kosatíkem o našich osmičkách

Přijměte pozvánku na besedu o našich osudových osmičkách s Pavlem Kosatíkem (*1962), publicistou a popularizátorem moderních českých dějin. Jeho tvorbu charakterizuje psychologický zájem o motivace osobností, které stály za klíčovými rozhodnutími o budoucnosti českého národa. Osudové volby zasazuje do kontextu příběhů, které k nim vedly, a uvažuje, nakolik skutečně realisticky vycházely z postojů a vůle aktérů.
Besedu se známým spisovatelem k osmičkovým výročím uvádí literární historik Petr Andreas (*1985), autor knihy Vybírat a posuzovat o literární kritice v období normalizace (2016).

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

sobota20. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

Hop sem hop tam

Sobotní pohádka pro děti – Hop sem hop tam

Pásmo krátkých veselých příhod z pohádkového světa maňásků. Děti se v krátkých příbězích naučí, jak se starat o zahrádku, že cvičení a zpívání je zdravé, jak to vypadá ve škole s kouzelnou tabulí, překvapí je červivé jablko a popletená pohádka, okouzlí španělské tanečnice, mírumilovné býčí zápasy a veselý cirkus. Vhodné pro děti již od 2 let. Hrají členové Divadla Baribal.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
10:00

Mosty k Rumunsku

Mosty k Rumunsku – Bedýnky příběhů

Vyprávění a tvořivé zpracování pohádky z Rumunska

V první části dílny si děti poslechnou pohádku v českém a rumunském jazyce v podání lektorky Andry Nistor a dozví se plno zajímavostí o této zemi. Po menším občerstvení následuje výtvarná dílna inspirovaná tradiční rumunskou technikou malování na keramiku. Akce je určena pro děti od 5 let.

Počet účastníků je omezen, je proto nutné se předem přihlásit na níže uvedeném kontaktu:

Magdalena Koubová, e-mail: koubova@inbaze.cz, 608 303 485

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
14:00

Codeweek: Hravé programování ve Scratchi

Od soboty 6. října do soboty 20. října pro vás chystáme lekce programování a 3D tisku a digizónu, kde si můžete prohlédnout nové technologie dostupné v knihovně. Na všechny akce Codeweeku v knihovně je vstup zdarma.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: mládež.

Okénko
15:00

Kryštůfek Robin

BIO JUNIOR
Kryštůfek Robin / Christopher Robin. USA 2018, Marc Forster, český dabing, 104 min.
Dospělý Kryštůfek Robin dře v zaměstnání, kde je přepracovaný, mizerně zaplacený a kde nemá jistou budoucnost. Má sice rodinu, ale práce ho vytěžuje natolik, že mu na ženu a dcerku zbývá jen málo času. Kryštůfek docela zapomněl na své idylické dětství strávené s prostomyslným a mlsným plyšovým medvídkem a jeho kamarády. Když se však s nyní potrhaným a ošuntělým Medvídkem Púem opět setká, jejich přátelství opět vzplane a připomene Kryštůfkovi nekonečné dny dětských radovánek a hrátek, které jako malý chlapec zažíval. Po nešťastné příhodě s Kryštůfkovým kufříkem se Pú se zbytkem party včetně Prasátka, Ijáčka a Tygra vydají ze Stokorcového lesa do Londýna, aby pomohli Kryštůfkovi jeho věci najít… protože nejlepší přátelé si vždycky pomáhají.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti.

Okénko
19:00

...a dělo bylo ještě žhavé

PREMIÉRA BALKANFILM
…a dělo bylo ještě žhavé / Top je bio vreo. Srbsko – Bosna a Hercegovina 2014, Slobodan Skerlić, české titulky, 100 min., od 12 let
Sarajevo 1994. Z okolních kopců dopadají na město denně desítky dělostřeleckých granátů vypálených silami bosenských Srbů. Jeden z nich zasáhne panelový dům a zabije rodiče malého srbského chlapce. Hoch utrpí šok a přestane mluvit. Ve zdemolovaném bytě jej najde bosenská sousedka. Vezme jej k sobě a stará se o něj jako o vlastního. Chlapec ale neustále utíká do svého zdevastovaného bytu. Když jej odtud vyžene skupina rabujících „obránců“ města, toulá se ulicemi ostřelovaného Sarajeva. Potká svého bývalého spolužáka, který jej učí, jak v obléhaném městě přežít. Dostává se předčasně do světa dospělých plného násilí, strachu, alkoholu a kriminality.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

pondělí22. 10.

Okénko
13:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Scrabble v Korunní 2018

Pobočka Korunní ve spolupráci se členy České asociace Scrabble zve všechny zájemce o deskovou hru Scrabble na pravidelná pondělní hrací odpoledne. Aktivní členové České asociace Scrabble Vás zasvětí do tajů a strategie deskové hry Scrabble, vysvětlí pravidla a pomocí společné hry zvýší Vaše šance na získání co nejvyššího počtu bodů. Těšíme se na vás v klubovně pobočky Korunní v 1. patře.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, mládež.

Okénko
19:00

Stavitel chrámu: Petr Parléř

KE STÉMU VÝROČÍ PROJEKCE S ŽIVOU HUDBOU

Stavitel chrámu (Československo 1918, Karel Degl, Antonín Novotný, 39 min.)
Snímek Stavitel chrámu je adaptací pověsti o architektu Petru Parléřovi, kterému dal Karel IV. za úkol dostavět v Praze chrám sv. Víta. Vůbec poprvé se ve filmu po boku svého otce objevil sedmiletý Rudolf Deyl mladší. Petr přijede na hrad Karlštejn předložit králi plány na stavbu a po jejich schválení se pouští do odvážného díla. Čím více se blíží den, kdy má být sňato podpůrné trámoví, tím více se zvětšuje žárlivost jiných stavitelů a jejich snaha překazit Petrovo dílo. Rozšíří mezi dělníky zprávu, že chrám je dílo ďáblovo a že se zřítí. Dělnící ze strachu odmítnou odstranit ze stavby dřevěné lešení. I Petr je vyděšen, má pochybnosti, zda se klenba nezhroutí a spojí se proto s ďáblem, který mu slíbí pomoc a donutí vystrašeného Petra spálit lešení. Petr před možnými následky prchá z města. Stavba však vydržela a lid hledá svého architekta, aby mu zvěstoval dobrou zprávu. Petr prchající před davem lidí se zastaví na skále. Ďábel srazí Petra dolů a získává jeho duši jako svou odměnu.
Projekci doprovodí jazzový quartet ve složení na kontrabas a klarinet Marian Fridl, čerstvý laureát ceny Anděl za album Beránci a vlci, společně s perkusistou Matějem Drabinou, kytaristou Radimem Přidalem a sopranistkou Barborou Jiráskovou.
Lektorský úvod Marie Barešové z Národního filmového archivu.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Zloději

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Zloději / Manbiki kazoku (Japonsko 2018, Hirokazu Koreeda, 121 min., od 15 let)
Osamu je gastarbajtr, který si přivydělává krádežemi v obchodech. Do řemesla zasvěcuje také syna. Oba žijí v provizorním domě na periferii a s dalšími členy domácnosti tvoří podivnou rodinu. Do rutiny krádeží zasáhne holčička, která si osaměle hraje v mrazu na balkóně. Osamu se rozhodne, že vzít si dítě, které rodiče zanedbávají, není zločin. To vede k odhalení rodinného tajemství a ke zpochybnění tradičního pojmu „rodina“. Nový autorský film renomovaného Hirokazu Koreedy je citlivým, vrstevnatým a rafinovaným dramatem o bezpodmínečné lásce a důstojnosti chudých. Zlatá palma na MFF v Cannes 2018.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

úterý23. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
13:30

Čtenářský klub

Pravidelná středeční setkání nad knihami pro kluky a holky od 9 let. Čteme a dělíme se s ostatními dětmi o své dojmy a názory. Pro děti připravujeme výběr z nových knížek a doporučujeme zajímavé tituly.

Modřany

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Muž, který zabil Dona Quijota

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Muž, který zabil Dona Quijota / El hombre que mató a Don Quijote. Španělsko – Belgie – VB 2018, Terry Gilliam, anglicky s čes. tit., 132 min., od 12 let
Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch. Ale to bylo kdysi. Z Tobyho se stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily k nepoznání. A tak zatímco se ve Španělsku snaží dokončit natáčení nové reklamy, užívá si s manželkou svého šéfa. Poté, co se Tobymu dostane do rukou stará kopie jeho studentského filmu, vydává se na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin měl na obyvatele ospalé vesnice strašlivý vliv. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší. V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky. Může Toby získat zpět svou lidskost? Může Don Quijot přežít své šílenství?
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

T. G. M. a hudba v jeho životě

Jakou roli hrála hudba v životě T. G. Masaryka? Jakou hudbu měl rád a nerad? Jak ovlivňoval hudební scénu jako prezident? Jaký byl naopak její vztah k němu? Existuje něco jako Masarykův kult v hudbě?
Popularizační přednáška muzikologa Viktora Velka doplněná živými hudebními vstupy souboru Ostravská bandaska (klavír, zpěv, housle) se vztahem k T. G. Masarykovi a k událostem kolem roku 1918.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Vznik skupiny surrealistů v ČSR

V československé skupině surrealistů působili Vítězslav Nezval, Karel Teige, Toyen, Jindřich Štyrský a další slavní i méně známí představitelé meziválečné avantgardy. Způsob, jakým se umělecký svaz Devětsil přetavil roku 1934 do skupiny surrealistů, odráží ve svých peripetiích celou řadu jevů, spojených s kulturní, ale i politickou situací meziválečné éry.
Na základě deníkových záznamů zakladatele skupiny Vítězslava Nezvala a dalších dobových záznamů rekonstruuje okolnosti jejího vzniku badatel Bruno Solařík, který je sám účastníkem surrealistických aktivit, o českém surrealismu přednášel v rámci mezinárodního projektu ECES při FF UK a publikoval řadu statí o různých fázích surrealistické činnosti u nás.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Nebezpečná laskavost

FILMOVÝ KLUB SPECIÁL
Nebezpečná laskavost / A Simple Favor. USA 2018, Paul Feig, anglicky s čes. titulky, 117 min., od 15 let
Stephanie (Anna Kendrick), matka a blogerka, se snaží odhalit pravdu o náhlém zmizení své nejlepší přítelkyně Emily (Blake Lively) z jejich městečka. Do napínavé hry plné nečekaných zvratů, tajemství, odhalení, černého humoru, vztahů, lásky, zrady, oddanosti, vraždy a odplaty se zaplete i Emilyin manžel Sean.
Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny, ostatní 80 Kč.

Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny (do vyčerpání kapacity), ostatní 80 Kč. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Vstup volný pro členy Filmového klubu a čtenáře knihovny (do vyčerpání kapacity), ostatní 80 Kč. Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Určené pro: dospělé.

středa24. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

MaTaDe

Interaktivní pořad pro děti. Hravé, kreativní, pohybové, říkankové setkání pro děti od dvou do pěti let v doprovodu dospělých (rodiče, prarodiče,…). Pro účast je doporučeno se zapsat prostřednictvím e-mailu: dagmar.krizova@mlp.cz, telefonicky: 770 130 229 nebo osobně v pobočce Smíchov.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
14:00

Pc kluby na Smíchově - září a říjen 2018

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 222 315 600, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na září a říjen 2018 [pdf, 209 kB].

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Origami dílna

Máte šikovné ruce? Jste kreativní? Chcete si vyrobit netradiční výzdobu? Přijďte si ve vybrané středy od 17:00 do 19:00 hodin do klubovny pobočky Korunní vyzkoušet skládání originálních origami.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Scrabble

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Architektura pro umění

Architektura pro umění – hledání galerijní budovy v Praze

ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

Praha nemá jeden ústřední objekt pro Národní galerii. Přitom od dvacátých let o něj usilovala a Josef Gočár se projektu Státní galerie věnoval téměř 20 let. Dnes jsou sbírky NG rozloženy v historických budovách, a tak klasické výtvarné umění je doplňováno aktivním prožitkem ze setkávání s mimořádnými stavbami. Jsou to významné historické objekty, které byly většinou rekonstruovány významnými architekty.

Přednáší doc. ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., kurátorka sbírky architektury Národní galerie v Praze

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Podzimní tvořivá dílna

Šití veselých zvířátek z plsti

Přijďte si z barevné plsti ušít veselé zvířátko – lišku, mývala, sovu nebo veverku. S sebou si přineste nůžky, vyšívací bavlnky a jehlu. Ostatní materiál bude v knihovně k dispozici. Dílnu vede lektorka Dagmar Volencová. Prosíme, hlaste se předem na tel. 770 130 203 nebo na e-mail: dagmar.volencova@mlp.cz.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, seniory, dospělé.

Okénko
18:00

Dluhy - příčiny

24. října od 18:00 do 19:00 Zveme na přednášku na téma Dluhy – příčiny, co s nimi a jak se jim vyhnout? Přednáší právnička Mgr.Marie Veselá. Pořádáme ve spolupráci se Sborem Církve bratrské.

Barrandov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
18:00

Na přídi Evropy

Cestopisné vyprávění, čtení a promítání o Bretaňském poloostrově, spojené s koncertem námořnické kapely TRI MARTOLOD. Bretaň je jedinečná oblast Francie s velice silným vztahem k moři, lidovým tradicím a architektuře. Mnozí Češi se stali celoživotními milovníky Bretaňského poloostrova, který považovali za svůj druhý domov. Místní kultura, podnebí, příroda i divoká krása mořských pobřeží jsou české mentalitě skrze společné keltské kořeny velice blízké, stejně jako rozverná, drsná i melancholicky něžná hudba bretaňských námořníků a rybářů. Večerem provází Daniel Razím.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Koncert písní Karla Kryla v podání kapely Missa

Koncert písní Karla Kryla „Pamatuj“ nejen k výročí 50 let okupace Československa. Karel Kryl opustil naši vlast před komunistickou zvůlí. Poselstvím jeho písní, výkřikem „Pamatuj“, chceme dát impuls všem, kdo nepropadli lhostejnosti a nechtějí dopustit návrat převlečeného zla. Svou účast přislíbila řada osobností: Lída Rakušanová, Ivana Chmel Denčevová, Michal Stehlík a Mirek Kovářík vystoupí s osobní vzpomínkou na básníka a několik jeho písní v norštině zazpívá Øyvind Melien s doprovodem vynikajícího klavíristy Helge Iberga. V publiku se objeví k naší veliké radosti také první Krylova žena Eva Sedlářová. Společně si připomeneme nesmrtelné verše statečného člověka, jehož texty a názory jsou stále aktuálnější.

Nebojme se „křičet na lidi Pamatuj“.

Kapela Missa se od svého vzniku před téměř 20 lety (květen 1999) věnuje autorské interpretaci písní básníka nesvobody. Prostřednictvím barvitého hudebního aranžmá ve zdařilé kompozici s projekcí, osobitými verši a odlehčujícími glosami skupina vytváří dramaturgicky ucelený tvar, jehož přínosem je mimo jiné připomenout zábavnou formou publiku, že kdo se nepoučil z dějin, musí je znovu prožít. Svou hloubkou, nadčasovostí a morálním apelem se v rukou hudebníků poetické útvary umně skloubené s humornými vložkami stávají nenásilně předávaným vzdělávacím materiálem, který oslovuje mladou generaci, střední věk inspiruje a motivuje a pamětníky povzbuzuje. Kapela vydala 2 CD (2002 a 2009).

hosté:

Lída Rakušanová
Ivana Chmel Denčevová
Michal Stehlík
Miroslav Kovářík
Øyvind Melien (Norsko)

Ústřední knihovna

Cena 150,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek25. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

Trénování paměti pro seniory

Vaše paměť vám může stále dobře sloužit, jen potřebuje trochu procvičit. Na kurzu trénování paměti pro seniory, který probíhá od 18. října do 6. prosince vždy ve čtvrtek od 10:00 do 12:00 hodin v prostorách pobočky Břevnov, se v osmi navazujících lekcích seznámíte s různými paměťovými technikami a vyzkoušíte si je na konkrétních příkladech a úkolech. Kurz vede lektorka Iva Brožíková. Zápis do kurzu od 1. září na tel. 770 130 235. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Břevnov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
14:00

Trénování paměti

Máte pocit, že si nepamatujete, co bylo včera, ale vzpomenete si, co bylo před 50 lety? Nejste si jisti, zda jste zamkli, vypnuli žehličku nebo zavřeli okno? Tak jste tu správně. Přijďte si procvičit svou paměť, získat nové tipy, jak se i v pozdějším věku učit nové věci a nenechat mozek zestárnout. Zkušená lektorka Lída Charvátová vás provede osvědčenými mnemotechnikami, díky kterým si zapamatujete víc, zvýšíte si sebevědomí, potkáte nové přátele a zjistíte, že na tom ještě nejste tak špatně. Workshop je veden zábavnou formou, je určen pro seniory a je zdarma. Zapisovat se můžete na tel. 770 130 205 nebo přímo v pobočce.

Sedmička

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
16:00

Pohádky z oslíkovy přihrádky 2018

Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Literární dílny s Terezou Matouškovou

Píšete do šuplíku? Toužíte jednoho dne vydat knihu? Chcete se dozvědět něco víc o tvůrčím psaní? Přijďte si zkusit pár kreativních úkolů mezi lidi, kteří mají stejný sen jako vy. Literární dílny pro mládež pod vedením Terezy Matouškové přicházejí po čtyřech letech úspěšného fungování v Brně i do Městské knihovny v Praze. Tak to nepropásněte!

Je nutné přihlášení předem na emailu terezamatouskova@post.cz. Kurz je vhodný pro zájemce ve věku 15–20 let.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: mládež, studenty.

Okénko
16:00

Klub deskových her

Na pobočce Smíchov se každý čtvrtek funguje Klub deskových her s manželi Slaninovými. Slaninovi mají velké plány, které chtějí realizovat v tématicky laděných Klubech pořádaných každý čtvrtek.

Velkou devizou pro Klub Slaninových na Smíchově je jejich znalost deskových her a nadšení, které do Klubu vkládají. Hráči se nemusí bát, že hru neznají. Právě proto jsou pořádány tématické Kluby, aby se každý mohl hru naučit a třeba i na příštím hraní si hru zahrát.

Pokud máte čas a chuť si ve čtvrtek odpoledne zahrát nějakou dobrou deskovku, přijďte do knihovny Smíchov a zahrajte si pod vedením lidí, pro které jsou deskové hry radostí.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Ukrajina

Cestovatel Josef Beneš Vám povypráví o tom, co se dá zažít na Ukrajině během jednoho měsíce. Večerem vás provede knihovník Tomáš Kohl.

Školská

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Trénování paměti pro seniory

Vaše paměť vám může stále dobře sloužit, jen potřebuje trochu procvičit. Na kurzu trénování paměti pro seniory, který probíhá od 18. října do 6. prosince vždy ve čtvrtek od 17:00 do 19:00 hodin v prostorách pobočky Bohnice, se v osmi navazujících lekcích seznámíte s různými paměťovými technikami a vyzkoušíte si je na konkrétních příkladech a úkolech. Kurz vede lektorka Eva Odehnalová. Zápis do kurzu od 1. září osobně na pobočce nebo na tel. 770 130 252.

Bohnice

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

100 let republiky

ČR VE SVĚTLE HVĚZD
Rekapitulace významných událostí novodobých dějin z pohledu astrologického. Pohled na vznik nového státního útvaru od rozpadu Rakouska – Uherska přes okupaci nacisty, komunistický převrat, měnovou reformu, invazi vojsk v srpnu 1968, Sametovou revoluci až po současnost.
Přednáší Ing. Richard Stříbrný.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Triumvirát v knihovně

Od září do prosince jsme připravili pravidelná setkání ve spolupráci s organizací Triumvirát, který se zabývá lektorováním tvůrčího psaní. Jednou za čtrnáct dní se tak můžete těšit na setkání, přednášky, workshopy, hry nebo čistě jen povídání o psaní. Vstup volný, přístup bezbariérový.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
18:00

Beata Parkanová

Patronský večer básnířky Marie Šťastné a jejího hosta: Beata Parkanová

Scénáristka, režisérka a spisovatelka Beata Parkanová (1985) je autorkou novely Moje vtipný peklo (2005) a spoluautorkou „fiktivního cestopisu“ Od sebe k sobě (2012, spoluautorka Alexandra Škampová) a knížky pro děti Basík a Housík (2015, spoluautor Petr Parkan Janda). Jejím režijním debutem je celovečerní hraný film Chvilky, a ke kterému také napsala scénář. Druhým hostem večera bude herec Martin Finger.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Marná lásky snaha

SHAKESPEARE A JEHO DOBA
Jiskřivá komedie, ve které nám Shakespeare nabízí jazykovou hostinu: blankvers se střídá s rýmovaným veršem, parodickými říkankami a vysoce stylizovanou prózou. To vše v příběhu navarských pánů, kteří přísahají, že se budou věnovat výhradně studiu věd a umění. Jak se však vyhnout pokušení, když ke dvoru přijíždějí krásné a vtipné francouzské dámy?
Městská knihovna v Praze uvádí přednášku ve spolupráci s British Council.
Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Imunita: víc, než jen ochrana před bacily

VEČERY S REGENERACÍ
Cyklus přednášek se koná ve spolupráci s časopisem REGENERACE.
Lidské tělo chrání složitý systém, kterému říkáme imunitní. Jako první se nám asi vybaví jeho schopnost nenechat do těla proniknout cizí viry nebo bakterie. Imunitní systém umí ale mnohem více. Vysvětlíme si, jak vznikají alergie, astma nebo autoimunitní onemocnění, a jak se takových potíží zbavit. Jak o svou imunitu nejlépe pečovat?
Přednáší magistra farmacie Lenka Sobková.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

pátek26. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
14:00

Méďa Tulák

Co se stane s prasátkem, když se hospodářka zbaví bahnitého rybníčku, ve kterém si prasátko tak lebedilo? Méďa se bojí, co bude s jeho kamarádem.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Udržitelné oblékání

Udržitelné oblékání v dobách neudržitelné produkce oblečení

Proč každý rok skládkujeme miliony kil textilního odpadu? Zveme na přednášku s diskusí obecně prospěšné společnosti Moment na téma spotřebovávání zdrojů v textilním průmyslu a jeho nadprodukci. Zaměříme se na téma udržitelného nákupu oblečení, co to vlastně v praxi znamená a jaké jsou možnosti.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Jihozápad USA - road trip 2018

KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz
Málokdo by věřil, že v Americe jsou stále místa, kde nemusíte potkat pul dne živáčka, můžete strávit celé dny v divoké přírodě, obklopeni jen impozantními skalisky, vodopády nebo soutěskami. Úchvatná dech beroucí panoramata, divokou krásu přírody, daleko od civilizace a velkých měst, to vše nabízí „divoký Západ“. V létě zde teploty neklesnou pod 40 stupňů, ale mnohé soutěsky a vysokohorské parky nabízejí příjemná místa ke kempování i k mnoha dobrodružným výpravám i během horkých letních dnů. O setkání s medvědy, trekování ve vodě v soutěsce i v třítisícových průsmycích, nejteplejším místě USA, indiánských zvycích a hlavně o dobrodružství na cestě napříč jihozápadem USA s dvěma malými dcerami, jedním autem a jedním stanem vám povypráví dvojice cestovatelů Jana a Karel Wolfovi.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé, studenty.

sobota27. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
10:00

Jak efektivně třídit šatník

Jak efektivně třídit šatník a kam s textilním odpadem

Jak efektivně třídit šatník, jak vytříděný odpad zužitkovat? Tipy a triky pro jeho využití v domácnosti si rodiče s dětmi osvojí pomocí základní techniky upcyklace výrobou tašky. Modely bude možné následovně zakoupit. Akce se koná v sobotu 27. října 2018 od 10:00 hodin v pobočce Korunní. Vstup zdarma.

Korunní

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
15:00

Yeti: ledové dobrodružství

BIO JUNIOR
Yeti: Ledové dobrodružství / Smalfoot. USA 2018, Glenn Ficarra, John Requa, český dabing, 95 min.
Rodinná komedie, ve které je Yeti přesvědčen, že záhadné bytosti známí jako „lidé“ opravdu existují.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: rodiče a děti, dospělé, děti.

Okénko
18:00

Venom

3D PROJEKCE
Venom. USA 2018, Ruben Fleischer, český dabing, od 12 let
Na stříbrné plátno se řítí jeden z nejzáhadnějších, nejrozporuplnějších a nejdrsnějších anti-hrdinů filmového světa značky Marvel. V hlavní roli smrtonosného Venoma se představí na Oscara nominovaný Tom Hardy.
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Určené pro: dospělé, mládež.

pondělí29. 10.

Okénko
13:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
15:30

Patchwork/quilt

Seniorské pondělky

Jana Štěrbová Vás seznámí s oblíbenou technikou. Rezervace na tel. čísle 222 113 387, případně osobně v Dílně.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
16:00

Scrabble na Opatově 2018

Hrajete rádi Scrabble a nemáte s kým? Chtěli byste se tuto hru se slovy naučit? Přijďte si zahrát v pondělí od 16:00 hodin do pobočky Opatov! Vstup volný.

Opatov

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Pražské podzemí ve foglarovkách a skutečnosti

Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze připravili u příležitosti loňského 110. výročí narození Jaroslava Foglara – Jestřába opakování úspěšné přednášky Pražské podzemí ve foglarovkách a skutečnosti. Prezentace Jana Pohunka – Přebrala a Ivy Pohunkové – Kawi se věnuje pražskému podzemí s důrazem na místa, která zřejmě inspirovala Jaroslava Foglara při psaní jeho knih.
Jaké byly podzemní prostory v Praze, která už dnes mnohdy nejsou přístupná, jakou mají historii a jak do nich chodili pátrat čtenáři Foglarových knih? To vše slovem i obrazem pro všechny, kteří se nedostali na první přeplněnou přednášku ve Skautském institutu v červnu 2017 v Praze.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Poslední slovo Charlotty Garrigue Masarykové

PREMIÉRA

Česká premiéra nového filmu režiséra Josefa Císařovského zachycuje osudy manželky prvního československého prezidenta Tomáše Masaryka. Zachycuje setkání dvou osobností, jež změnily dějiny naší země – Charlotty Garrigue a Tomáše Masaryka, dvou výrazných osobností, které první československé republice daly do vínku univerzální lidské a mravní hodnoty. Američanka Charlotta Garrigue od seznámení na univerzitě v Lipsku zásadně formovala povahu politika T. G. Masaryka a jeho klíčové názorové postoje. To ona mu vštípila přesvědčení o nutnosti sloužit své zemi a dvakrát mu zabránila v emigraci do Ameriky. Tím mu napomohla realizovat ideu prvního svobodného demokratického Československa. Film představuje formou hraných scén i dokumentárních záběrů zásadní lidský, politický, náboženský i etický vliv, která Charlotta na T. G. Masaryka měla.. Ve filmu bude účinkovat také jejich pravnučka Charlotta Kotíková.

Režisér Josef Císařovský připravil film pro Českou televizi, v Městské knihovně v Praze bude mít 29. října svou českou premiéru.

V úvodu k filmu proběhne křest stejnojmenné knihy Lenky Slívové (Mladá fronta) a po projekci autogramiáda.

www.charlota.cz

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Prahou po stopách Mozarta

Pořádá: Spolek malostranský hřbitov

Na našem setkání Vás seznámíme s Mozartovskými objekty v Praze formou prezentace. Ta se zabývá Hradčany, Malou Stranou, Starým a Novým Městem. Přednáška bude obsahovat také údaje o Mozartových synech Karlovi Tomášovi a Františku Xaverovi, kteří měli vztah k Praze. V prezentaci budou i pražské lokality vyskytující se ve filmu Amadeus.

Smíchov

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Vzestup a pád moderního spiritualismu

Moderní spiritualismus, který se zrodil v padesátých letech devatenáctého století ve Spojených státech amerických, zasáhl v následujících desetiletích prakticky celý civilizovaný svět. Oslovil nejen širokou veřejnost, ale rovněž přední představitele uměleckých, politických a vědeckých kruhů, například spisovatele Arthura Conana Doyla, psychologa Williama Jamese nebo přírodovědce a spoluautora evoluční teorie Alfreda Russela Wallace. Přednáška se zaměří na příčiny rychlé expanze a ústupu této víry v existenci světa duchů a možnost přímé komunikace se záhrobím v širším historickém a intelektuálním kontextu.
Přednáší antropolog prof. Ivo T. Budil

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Všechno bude

PROJEKCE A DIALOGY – filmové projekce FAMU
Po projekci následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Vladimír Hendrich.
Všechno bude (ČR-Slovinsko-Polsko-Slovensko2018, Olmo Omerzu, 85 min., od 12 let)
Typický čtrnáctiletý outsider Mára (Tomáš Mrvík) a jeho dvanáctiletý kamarád Heduš (Jan František Uher) podniknou cestu za svobodou. Mára ukradne auto a svými průšvihy ohromí i mladou stopařku (Eliška Křenková)… Komediálně laděné road movie Olma Omerzua o přátelství, svobodě a touze po dobrodružství získalo Cenu za nejlepší režii na MFF Karlovy Vary 2018. Dále hrají Lenka Vlasáková, Martin Pechlát aj. Po projekci beseda s režisérem.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

úterý30. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
13:00

Trénování paměti pro seniory

Vaše paměť vám může stále dobře sloužit, jen potřebuje trochu procvičit. Na kurzu trénování paměti pro seniory, který probíhá od 16. října do 4. Prosince 2018 vždy v úterý od 13:00 do 14:30 hodin v klubovně Ústřední knihovny, se v osmi navazujících lekcích seznámíte s různými paměťovými technikami a vyzkoušíte si je na konkrétních příkladech a úkolech. Kurz vede lektorka Iva Brožíková. Zápis do kurzu od 1. září osobně v Dílně nebo na tel. 222 113 387. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
13:30

Čtenářský klub

Pravidelná středeční setkání nad knihami pro kluky a holky od 9 let. Čteme a dělíme se s ostatními dětmi o své dojmy a názory. Pro děti připravujeme výběr z nových knížek a doporučujeme zajímavé tituly.

Modřany

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

Moulin Rouge

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Moulin Rouge. Austrálie – USA 2001, Baz Luhrmann, anglicky s čes. tit., 127 min., od 15 let
Muži chladnou, jak půvaby vadnou a léta začnou přibývat. Ať je broušený tak či onak, diamant nic nepřekoná, diamant je náš nejlepší kamarád… Paříž, 1900. Byl jeden hoch, zvláštní, okouzlený hoch, smutný pohled měl, byl však velmi moudrý, jednoho dne, jednoho zázračného dne potkali jsme se na cestě záhadné a při tom, jak jsme si o mnohém povídali, o bláznech a králích, tak mi pověděl: To nejkrásnější, co můžeš poznat, je lásku dát a v lásce být milován. Moulin Rouge. Noční kabaret. Tančírna a bordel. Jeho majitelem byl Harold Zidler. Království nočních rozkoší, kde bohatí i chudí chodili za mladým a krásným podsvětím. Nejkrásnější ze všech tam byla žena, kterou jsem miloval. Satine. Byla kurtizána. Prodávala mužům svou lásku. Říkali jí jiskřivý diamant. Byla hvězdou. Žena, kterou jsem miloval, je… mrtvá. Je tomu rok, co jsem přijel do Paříže. Psal se rok 1899, bylo to milostivé léto lásky. Nevěděl jsem nic o Moulin Rouge, Haroldu Zidlerovi ani Satine. Svět žil bohémou a já přijel z Londýna,abych byl její součástí. Na vršku poblíž Paříže stála vesnice Montmartre. Nebyla to, jak mi řekl otec… hříšná vesnice!…ale bohémský svět, hudebníci, malíři, spisovatelé. Říkalo se jim děti revoluce. Ano, měl jsem žít bez halíře a měl jsem psát o pravdě, kráse, svobodě a o tom, v co jsem věřil nejvíc ze všeho. O lásce.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Čapek: Smutný úděl proroků

Společnost bratří Čapků uvádí

Smutný úděl proroků na konci demokracie

(Výběr z Čapkových fejetonů z posledních let jeho života.)

V roce 1938 byl Karel Čapek uštván Čechy k smrti ve vlastní zemi. Zemřel předčasně ve svých nedožitých 49 letech, když se k jeho chronicky podlomenému zdraví přidal zápal plic. Zemřel nenáviděn ze strany mnoha pravicově smýšlejících žurnalistů, kteří ho kritizovali za jeho antifašistické postoje. Zemřel nejen na český mediální hyenismus, na maloměšťácké chování, ale především na své citlivé srdce.

V osudových měsících Československa roku 1938 vydal nejvíce ze svých duševních i tělesných sil, začal nápadně hubnout, mluvil, vysvětloval a naléhal, aby Francie a Anglie nedaly zahynout naší zemi. A potom přišel Mnichov. Čapkovy věřící i věštící oči vzplanuly zoufalstvím, odmítal jídlo, vysílený, poražený a uštvaný si se zlověstným klidem uvědomoval, že je zbytečný.

Během zářijové mobilizace dal k dispozici svůj vůz. V nadcházejících měsících tak z důvodu lepšího telefonického spojení do Prahy nepobýval na Strži, ale u Václava Palivce na Osově. Soustavně se vyslovoval k politickým poměrům. Komentoval dramatickou situaci svými články v Lidových novinách, z nichž je také patrné jak bolestně toto období prožíval. Důsledkem své činnosti byl ostře pronásledován tiskem, vycházelo množství pomlouvačných článků, dostával nespočet štvavých anonymních dopisů a výhrůžek. Konec Čapkova života byl poznamenán silným nátlakem jak ze strany fašistické spodiny, tak útoky některých známých osob.

Na útoky vedené proti své osobě byl Karel Čapek zvyklý po celou dobu své publicistické a spisovatelské činnosti. V tom se vedle nacionalistických kruhů vyznamenával i jeden z největších našich literárních kritiků F. X. Šalda (obklopený řadou komunistů, mezi něž patřil i Julius Fučík).

Pořad připravila Alena Pěkná

Hudební doprovod: Jiří Pešička

Přednes: Eliška Raiterová, Tomáš Blatný

Pořad podpořilo Ministerstvo kultury (odd. literatury a knihoven) a Městská část Praha 10

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Kapitoly z dějin Československa III.

VE SPOLUPRÁCI S HISTORICKÝM ÚSTAVEM AV ČR
1938 – ohrožené Československo
Přednáška se bude týkat obrany Československa proti narůstající nacistické agresívní politice od anšlusu Rakouska v březnu 1938 s využitím německé menšiny v ČSR jako nástroje k rozbité československého státu, přes mezinárodní jednání až do tragického finále v podobě mnichovské konference.
1945 – osvobození a obnova československého státu
Přednáška se bude týkat závěrečné fáze druhé světové války, bojů na československém území a osvobození Československa a počáteční fáze obnovy československého státu. Bude zaměřena jak na mezinárodní aspekty této problematiky, tak na vnitropolitickou a hospodářskou situaci.
Přednáší doc. PhDr. Jan Němeček, DrSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Plavba na Kapverdy

MILION 21: cestopis kulturních souvislostí
Námořník a dobrodruh Tomáš Kůdela bude vyprávět o svých zážitcích, které prožil během putování na jachtě evropskými moři a Atlantickým oceánem. Zažijte s ním expedici na Kapverdy, výstup na činné sopky či setkání s velrybou. Poznáte, že moře nabízí nejen krásné romantické zážitky a koupání v zátokách, ale skrývá v sobě i hrubost, kdy si v takovýchto chvílích každý musí sáhnout až na samé dno… Více informací o přednášejícím naleznete na https://tomaskudela.cz

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jack staví dům

FILMOVÝ KLUB MKP
Jack staví dům / The House That Jack Built. Dánsko – Fr. – Něm. – Švédsko 2018, Lars von Trier, anglicky s čes. tit., 155 min., od 18 let
Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa31. 10.

Okénko
09:00

Za republiku!

Československé legie ve fondech Městské knihovny v Praze

Výstava představí výběr ze vzácné kolekce legionářských tisků z let 1917–1920 vzniklých na území Ruska. Doplňovat ji budou knihy a reprodukce s legionářskou tématikou. Zpestřením výstavy budou originály uniforem z ruské, italské a francouzské fronty. Výstavu si můžete prohlédnou prohlédnout od 1.10. do 3.11. 2018 ve foyer pobočky Opatov. Vstup volný.

Opatov, Opatov - Artotéka

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - říjen 2018

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na říjen 2018 [pdf, 192 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
13:00

Trénování paměti pro seniory

Vaše paměť vám může stále dobře sloužit, jen potřebuje trochu procvičit. Na kurzu trénování paměti pro seniory, který probíhá od 17. října do 5. prosince 2018 vždy ve středu od 13:00 do 15:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny, se v osmi navazujících lekcích seznámíte s různými paměťovými technikami a vyzkoušíte si je na konkrétních příkladech a úkolech. Kurz vede lektorka RNDr. Bohuslava Trnková. Zápis do kurzu od 1. září osobně v Dílně nebo na tel. 222 113 387. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
14:00

Strašidelné tvoření

Halloween na Lužinách

Zveme vás na zábavné odpoledne v knihovně Lužiny. Pro děti a rodiče máme připravené vyrábění duchů, dýní a strašidelných zvířat.

Lužiny

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
14:30

Senioři píší Wikipedii - začátečníci 2018

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Projekt Senioři píší Wikipedii, ke kterému se připojila naše knihovna, pokračuje úspěšně i v dalším školním roce. Každý se může zapojit a podle svých zájmů začít upravovat, doplňovat i tvořit nová encyklopedická hesla. Na editačním kurzu, který má šest na sebe navazujících lekcí, vás postupně naučíme, jak na to. Vede ho lektor Wikimedia ČR Vojtěch Veselý. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Scrabble

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

Stodůlky

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Od září Wikiklub poběží pravidelně každou středu od 17:00 do 19:30.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Etiopie

Oblíbená série cestopisných setkání s RNDr. Bohuslavou Trnkovou pokračuje. Tentokrát navštívíme exotickou Etiopii.

Prosek

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Věda a umění?

POD ČAROU
Pohled špičkového vědce M. Londesborougha a špičkového herce M. Myšičky. Poprvé se setkali v porotě soutěže FameLab v Dejvickém divadle. Nyní budou hosty prvního z řady setkání nazvaných Pod čarou. Jak se absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK stane populárním hercem a proč je výborný anglický chemik zván do škol po celé České republice? Diskuzní pořad, v němž vystoupí řada odborníků, otevře prostor pro nazírání vědy netradičním způsobem. Jak chápe umělec vědu a vědec umění?
Setkání s Martinem MYŠIČKOU a Michaelem LONDESBOROUGHEM
Městská knihovna v Praze uvádí pořad ve spolupráci s British Council.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Fresh books

Nemáte si s kým popovídat o právě přečtené knize? Nebaví vaše přátele poslouchat, co úžasného jste tentokrát četli? Přijďte k nám! Čtenářský klub FRESH BOOKS je místo, kde se setkávají nadšení příznivci žánru Young Adult/New Adult. Na neformálních schůzkách vás uvítají přátelské knihovnice, jež jsou samy nadšenými čtenářkami tohoto žánru. Tentokrát si můžete přijít popovídat o jakékoli knize, která spadá v rámci žánru Young Adult mezi sci-fi a dystopie.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:17

Podzimní tvořivá dílna

Plstěný šperk

Přijďte si uplstit originální šperk z ovčího rouna. S sebou si přineste tekuté mýdlo a ručník. Ostatní materiál bude v knihovně k dispozici. Dílnu vede lektorka Dagmar Volencová. Prosíme, hlaste se předem na tel. 770 130 203 nebo na e-mail: dagmar.volencova@mlp.cz.

Hradčany

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, seniory, dospělé.

Okénko
18:00

Čím byl a čím mohl být rok 1968?

Jedna z autorek knihy Osmašedesátý očima tří generací, Eva Klausnerová (1930), soudí, že mohl být návratem k ideálům Masarykovy první republiky. Má pravdu, nebo se mýlí? Kdy a kde vlastně Osmašedesátý začal a co z něho je nejcennější? Také na tyto otázky se ve středečním podvečeru pokusí odpovědět historik Mgr.Michal Macháček, PhD. a filosof doc. Mgr. Michael Hauser, PhD., kteří se vyjádří také k roli morálky v politice, k odvaze a zbabělosti, jež se projevily i v této etapě našich národních dějin, ale též k vybraným osobnostem té doby. Budou to A. Dubček, Fr. Kriegel, čtrnáct statečných z říjnového hlasování v Národním shromáždění a G. Husák. Program uvede redaktorka Jarmila Lakosilová z Klubu novinářů Pražského jara. Přítomni budou i pamětníci.

Dům čtení (Ruská )

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

První křaplavky jazzové - koncertní show

Ondřej Havelka & jeho Melody Makers to tentokrát vezmou od První křaplavky jazzové

V roce 1917, tedy přesně před sto lety, byly pořízeny první křaplavky s hudbou jazzovou (rozuměj šelakové desky, jež – jak znalci a pamětníci potvrdí – byly velmi křehké: trochu neopatrnosti – křup! – a bylo po nich).

Prostřednictvím gramofonových desek se tak jazz začal šířit z jižanského New Orleans do celé Ameriky a dál do celého světa. Bylo to jako lavina, byla to omamná tsunami nového rytmu, radosti, krásy!

Koncertní show Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers chce vzdát hold těm prvním deskám jazzovým, které odstartovaly novou éru populární hudby. Ale dlouho u nich nezůstaneme, neboť doménou kapely je swing, a ten vstoupil do nejšťastnějšího období až o dvacet let později. Takže jako obvykle – swingová smršť až budou střepy z křaplavek lítat!

Ústřední knihovna

Cena 490,-

Určené pro: dospělé.

Program na září

Říjen 2018

Program na listopad
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en