Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Kontakty a kariéra


FAQ

Otázky a odpovědi

Přístup do on-line databází

K dálkovému přístupu do on-line databází potřebujete platný čtenářský průkaz opatřený heslem. Kliknutím na odkaz na databázi se otevře přihlašovací formulář. Vyplníte číslo čtenářského průkazu („uživatelské jméno“) a heslo. Pokud jsou zadané údaje správné, jste po potvrzení formuláře přihlášeni do příslušné databáze.

Pobočky knihovny

Naše pobočky najdete po celé Praze. Podívejte se na seznam všech 42 našich poboček!

Nemůžete se na některou z poboček dostat? Můžeme přijet za vámi! Pojízdné knihovny – Bibliobusy nabízí široký výběr čtení pro děti i dospělé a internet.

Zápis do knihovny

Chcete se stát naším čtenářem? Je to jednoduché! Stačí nás navštívit na kterékoli naší pobočce a vzít si s sebou občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, kterým můžete doložit vaši totožnost a usazenost na území České republiky nebo EU. Více o přihlášení ZDE

Platí průkazka na všech pobočkách?

Ano, se čtenářským průkazem z Ústřední knihovny můžete navštěvovat úplně všechny pobočky MKP. Jejich adresy a provozní doby najdete ZDE

Kolik knih si lze půjčit domů?

Základní limity absenčních výpůjček dospělého čtenáře jsou maximálně 60 knihovních jednotek (KJ) v celé knihovní síti, z toho může být nejvýše 20 KJ, které jsou zvukovým dokumentem, jazykovým kurzem, či reprodukcí výtvarného díla, nejvýše čtyři KJ, které jsou grafickým listem a nejvýše čtyři KJ, které jsou zvukově obrazovým dokumentem (filmy). Čtenář mladší 15 let má tyto výpůjční limity snížené na polovinu.

Na jak dlouho si lze půjčit knihy a časopisy?

Knihy, časopisy, hudebniny (noty), mluvené slovo (CD), hudbu (CD/LP), filmy (DVD), čtečky e-knih, stolní hry si můžete půjčit na 4 týdny. V Artotéce na Opatově si můžete půjčit obrazy na 26 týdnů.

Zpozdné

Kolik činí zpozdné při překročení výpůjční lhůty? Od 1. 10. 2013 je zpozdné 5 Kč za jeden titul a za jeden provozní den. POZOR! Co je to provozní den? Přečtěte si článek Důležité změny v Knihovním řádu!

Platí se za rezervaci?

Ano, za rezervaci se platí. Rezervování knihovní jednotky podle čl. 42 odst. (3)

 1. za rezervování knihovní jednotky 10 Kč
 2. za zaslání vyrozumění o splnění rezervace poštou v ČR 15 Kč
 3. za zaslání vyrozumění o splnění rezervace poštou mimo ČR poštovné + režijní náklady 5 Kč

POZOR: Nevyzvednutí splněné rezervace Vás nezbavuje povinnosti zaplatit rezervační poplatek, protože práce s tím spojené již byly vykonány.

Můžu zrušit splněnou rezervaci?

Splněnou rezervaci můžete zrušit přímo v knihovně, u čtenářského elektronického katalogu, případně u knihovníka, nebo přes naše webové stránky. Z důvodu ochrany čtenářských kont rezervace na emailovou či telefonickou žádost nerušíme. POZOR: Nevyzvednutí splněné rezervace Vás nezbavuje povinnosti zaplatit rezervační poplatek, protože práce s tím spojené již byly vykonány.

Splněná rezervace (vyrozumění)

Musím si vyrozumění o splněné rezervaci nechat poslat poštou a platit za něj navíc?

Ne, je možné zadat si zaslání vyrozumění pouze e-mailem nebo dokonce ponechat rezervaci bez vyrozumění s tím, že její splnění si čtenář kontroluje sám na výpise svého konta, v knihovně nebo na Internetu. POZOR: Rezervace bez písemného vyrozumění čeká na čtenáře pouze týden od svého splnění. Za písemné vyrozumění, při kterém rezervace čeká dva týdny od vytištění písemného vyrozumění, je účtován poplatek navíc.

Zrušení rezervace

Rezervaci on-line můžete zrušit následujícím způsobem. Po přihlášení do Mého konta si kliknete vpravo na sekci Moje knihy. Tam vyberete položku Rezervace a kliknutím se dostanete na seznam titulů, které máte v tuto chvíli rezervovány. Vpravo na konci názvu titulu najdete zaškrtávací čtvereček, tzv. checkbox, který klinutím myší zaškrtnete a dole se vám zobrazí tlačítko – zrušit vybrané. Kliknete na toto tlačítko a tím dojde k zrušení rezervace.

Pozastavení rezervace

Po příhlášení do čtenářského konta kliknete na záložku rezervace, vyberete si ze seznamu titul, jehož rezervaci chcete pozastavit a kliknete vpravo na tlačítko upravit. Otevře se vám nové okno, kde vpravo uvidíte checkbox (zaškrtávací čtvereček) s popiskem „Pozastavení rezervace“. Zaškrtnete checkbox a potom kliknete na tlačítko uložit změny. Rezervaci můžete pozastavit také při návštěvě některé z našich poboček. Knihovníci vám rádi poradí.

Bankovní spojení na výpisu konta

K čemu slouží bankovní spojení zobrazované na výpisu mého čtenářského konta? Údaje o bankovním spojení souvisí s novou službou – skládání peněžitých záloh. Zálohu je možné složit bezhotovostním převodem na uvedené bankovní spojení nebo v hotovosti v kterékoliv pobočce MKP. Záloha bude automaticky použita na splacení zaúčtovaných peněžitých dluhů.

Prodloužení on-line

Můžu si prodloužit výpůjční lhůtu prostřednictvím e-mailu? Ano, k prodlužování slouží adresa prodlouzeni@mlp­.cz. Stačí na ni zaslat číslo čtenářského průkazu nebo 16 místné číslo opencard dohromady. Prodlužovací automat Vám do několika minut zašle odpověď s výsledkem prodloužení, které je třeba věnovat pozornost. POZOR! Pokud neobdržíte odpověď, žádost ještě nemusí být vyřízena. V tom případě nás kontaktujte. Prodlužovat je potřeba před uplynutím výpůjční lhůty.

Co vyplnit při přihlášení do Mého konta on-line?

 1. Číslo čtenářského průkazu

  Napište do okénka číslo čtenářského průkazu (začínající 248R, nebo 16 místné číslo opencard, nebo přezdívku). Přezdívku si můžete nastavit po přihlášení do Mého konta kliknete v pravém menu na sekci Moje nastavení, pak na záložku Přihlašovací údaje a vyplníte údaje ve formuláři.

 2. Heslo, které jste si na průkaz nastavili

  POZOR! Od pátku 7. 1. 2011 mají z bezpečnostních důvodů všechny čtenářské průkazy, které dosud žádné heslo neměly (opencard i karty s čárovým kódem), nastavené vygenerované heslo. Hesla, které jste si nastavili již dříve, zůstávají beze změny.

  Pokud ještě nemáte nebo jste zapomněli vaše heslo, je důležité, abychom v databázi měli už z dřívějška uvedenou vaši kontaktní e-mailovou adresu, pak už je to snadné. Vyplníte číslo čtenářského průkazu nebo 16místné číslo opencard a my vám na e-mailovou adresu, kterou jste sdělili knihovně, odešleme e-mail s odkazem na formulář pro nastavení hesla. Heslo si potom můžete změnit on-line.

Co mám dělat, když zapomenu heslo?

Vaše zapomenuté heslo nemůžeme dešifrovat, ale můžeme ho smazat. Dostavte se do kterékoliv naší pobočky, kde Vám na požádání a po předložení dokladu totožnosti heslo vymažou. Poté si můžete obvyklým postupem nastavit heslo nové. Pokud ještě nemáte nebo jste zapomněli vaše heslo, je důležité, abychom v databázi měli už z dřívějška uvedenou vaši kontaktní e-mailovou adresu, pak už je to snadné. Vyplníte číslo čtenářského průkazu nebo 16místné číslo opencard a my vám na e-mailovou adresu, kterou jste sdělili knihovně, odešleme e-mail s odkazem na formulář pro nastavení hesla. Heslo si potom můžete změnit on-line. Po přihlášení do Mého konta kliknete v pravém menu na sekci Moje nastavení, pak na záložku Přihlašovací údaje a vyplníte údaje ve formuláři. POZOR! Od pátku 7. 1. 2011 mají z bezpečnostních důvodů všechny čtenářské průkazy, které dosud žádné heslo neměly (opencard i karty s čárovým kódem), nastavené vygenerované heslo. Hesla, které jste si nastavili již dříve, zůstávají beze změny.

Jak si mohu změnit heslo?

Heslo si můžete změnit prostřednictvím Mého konta. Po přihlášení do Mého konta kliknete v pravém menu na sekci Moje nastavení, pak na záložku Přihlašovací údaje a vyplníte údaje ve formuláři. Heslo si také můžete změnit přímo v knihovně v elektronickém katalogu Koniáš (tlačítko Možnosti).

Můžu si sám(a) opravit e-mailovou adresu?

Ano, můžete. Buď přímo v knihovně v čtenářském katalogu pomocí tlačítka Možnosti na horní liště Koniáše, nebo přes naše webové stránky po přihlášení ke svému čtenářskému kontu v záložce Možnosti. Pro on-line přístup ke svému čtenářskému kontu potřebujete mít nastavené heslo.

Jak používat rezervaci?

Díky rezervaci si objednáte knížky, které jsou v knihovně právě přítomné, a to ještě před tím, než se do knihovny vypravíte. Výhodou této služby je, že pro vás budou knihy v knihovně připravené, jen si je vyzvednout. Splněné rezervace v knihovně čekají podle zvoleného způsobu vyrozumění 5 (v případě e-mailu) nebo 10 (v případě klasické pošty) provozních dní.

Stojí vaše vyhlédnutá kniha na regále v pobočce Hostivař, ale vy byste ji potřebovali v Hloubětíně? Nebo máte při cestě z domova do zaměstnání hned několik knihoven anebo se vám hodí jen ty nejdéle otevřené? I taková přání už umí knihovna díky novým rezervacím splnit. Při zadávání rezervace stačí označit pobočku/pobočky, kde si chcete splněnou rezervaci půjčit, a my za vámi knihu přivezeme.

Více čtěte zde >>>

Ztráta čtenářského průkazu

Pokud jste ztratil(a) čtenářský průkaz, je potřeba jej zablokovat a ochránit tak před případným zneužitím. Ztrátu čtenářského průkazu můžete nahlásit osobně v knihovně, telefonicky, nebo emailem na adresu knihovna@mlp.cz.

Pro identifikaci a vyhledání čtenářského záznamu je potřeba uvést jméno, příjmení, datum narození a adresu. Telefonické či emailové oznámení je nutné ještě potvrdit osobní návštěvou knihovny.

Prodloužení platnosti čtenářského průkazu

Můžu si prodloužit platnost průkazu v jiné pobočce, nebo musím do té knihovny, ve které jsem se přihlašoval(a)?
1) Pokud máte stále platný čtenářský průkaz, můžete si jej prodloužit on-line v sekci Moje konto (V sekci „Moje nastavení“ je třeba v pravém sloupci zakliknout čtvereček (checkbox) pod názvem „Prodloužit platnost průkazu o 1 rok“, změny pak uložit tlačítkem „Uložit všechny změny“).
2) V případě, že čtenářskému průkazu skončila platnost, je třeba si ho nechat prodloužit při osobní návštěvě v kterékoli naší pobočce. Při prodloužení je potřeba prokázat svoji totožnost dokladem (pas, občanský průkaz, řidičský průkaz) a uhradit roční registrační poplatek 60 Kč. V případě, že máte složenou peněžní zálohu bude zaúčtovaný poplatek uhrazen automaticky z ní.

Opencard v knihovně

Opencard vydává Magistrát hl. m. Prahy. Na sběrném místě v knihovně můžete požádat o osobní kartu s bezkontaktním čipem vydanou ve standardní lhůtě. O všechny ostatní typy karet je třeba požádat v Zákaznickém centru opencard v Paláci Adria v Jungmannově ulici 31. Karta s bezkontaktním čipem je zdarma. Potřebovat budete doklad totožnosti a barevnou průkazovou fotografii. Karta Vám bude vydána do tří týdnů. Pak si ji můžete v kterékoliv pobočce MKP nechat aktivovat jako čtenářský průkaz, nebo si současný čtenářský průkaz nechat převést na opencard. Bude-li s aktivací opencard v MKP spojena i registrace čtenáře, je potřeba v knihovně vyplnit přihlášku a předložit doklad totožnosti (nejlépe občanský průkaz). Více o Opencard ZDE.

Heslo do čtenářského průkazu

Heslo on-line si nastavíte jednoduše. Co je potřeba? Pokud ještě nemáte nebo jste zapomněli vaše heslo, je důležité, abychom v databázi měli už z dřívějška uvedenou vaši kontaktní e-mailovou adresu, pak už je to snadné. Vyplníte číslo čtenářského průkazu nebo 16 místné číslo opencard a my vám na e-mailovou adresu, kterou jste sdělili knihovně, odešleme e-mail s odkazem na formulář pro nastavení hesla. Heslo si potom můžete změnit on-line. Po přihlášení do Mého konta kliknete v pravém menu na sekci Moje nastavení, pak na záložku Přihlašovací údaje a vyplníte údaje ve formuláři. POZOR! Od pátku 7. 1. 2011 mají z bezpečnostních důvodů všechny čtenářské průkazy, které dosud žádné heslo neměly (opencard i karty s čárovým kódem), nastavené vygenerované heslo. Hesla, které jste si nastavili již dříve, zůstávají beze změny.

Přezdívka (nick)

Zadat nebo změnit přezdívku na čtenářském průkazu můžete provést on-line. Po přihlášení do Mého konta kliknete v pravém menu na sekci Moje nastavení, pak na záložku Přihlašovací údaje a vyplníte údaje ve formuláři. Předtím musíte mít na čtenářském průkaze nastavené heslo. Poté, co si přezdívku nastavíte, můžete jí používat při přístupu ke svému čtenářskému kontu přes web místo čísla čtenářského průkazu.

Napište nám

Typ vašeho dotazu *


Najít v knihovně
 • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
 • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
 • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
 • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en