Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Pobočky a kontakty


Ústřední knihovna – Akce

Program na únor

Březen 2017

Program na duben
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

pondělí27. 3.

Okénko
15:30

Arteterapie s Kristinou 1 – workshop K. Dobrozemské

Seniorské pondělky 2017

Minikurz arteterapie proběhne ve třech lekcích (27. 3., 24. 4., 29. 5). Nabídne nové perspektivy vnímání sebe sama i vztahů k okolnímu světu s využitím jednoduchých technik. Nevyžadují se žádné výtvarné schopnosti. Přihlášky od 1.3. na tel. 222 113 555.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Středověká estetika: krása jako úměrnost a harmonie

Základní pojmy v umění pro každého

Středověká estetika: krása jako úměrnost a harmonie

Křesťanská symbolika vyrůstala z judaismu. V rámci naděje, víry ve vzkříšení Ježíše Krista, se objevovala specifická symbolická znamení, která sice vycházejí z reality objektivního světa, ale mají biblická podobenství, jež vycházejí z přirozených přirovnání a z jiných kultur. Lateránský koncil nastolil znaky, symboly a barvy, které věřícímu člověku pomohly v orientaci v labyrintu vnímání křesťanské mytologie. Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Podivnější než ráj

Projekce a dialogy – filmové projekce FAMU

Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

27. 3. Podivnější než ráj /Stranger Than Paradise (USA-SRN 1984, 89 min.)

Poameričtěný emigrant Béla „Willie“ Molnár není na své kořeny nijak pyšný, proto nemá velkou radost, když ho navštíví jeho šestnáctiletá maďarská sestřenice. Časem však pochopí, že mají společného více, než si původně myslel. Minimalistický příběh několika aktérů a syrový černobílý obraz se v druhém snímku Jima Jarmusche ocitají ve službách sžíravé ironie, dotýkající se zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů. V hlavních rolích excelují Jarmuschův dvorní hudební skladatel a občasný herec John Lurie a Eszter Balintová. Přelomový film získal mj. Zlatou kameru na MFF Cannes, Zlatého leoparda na MFF Locarno, Zvláštní cenu poroty na festivalu Sundance či Cenu kritiky na MFF Rotterdam

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý28. 3.

Okénko
16:00

Spojenci II.

Filmový klub – Bio Senior
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Spojenci/ Allied
USA 2016, Robert Zemeckis, anglicky s českými titulky, 124 min., nevhodné pro děti do 12 let.

Když máte v rámci válečné operace předstírat, že tajná agentka, kterou jste právě potkali, je vaše manželka, neměla by být krásná. Mohlo by to mít dalekosáhlé následky. Nejen pro dva lidi, ale pro celý svět. V hlavních rolích Brad Pitt a Marion Cotillard.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Od Muzea na Bulhara

Praha industriální éry – stále přítomná i mizející

28. 3. Od Muzea na Bulhara

Přednáška o význačném městském prostoru vzniklém z parkové promenády na koruně bývalých novoměstských hradeb popíše jeho proměnu na rušný bulvár i pád na úroveň dopravního slumu. Současně se budeme věnovat také pohledům na stavební vývoj severního konce Václavského náměstí s vyústěním Vinohradské třídy (Národní museum, Dům Potravin, Federální shromáždění). Ukázány budou proměny Hlavního nádraží, jeho postupné zapojování do organismu města a vztah k Severojižní magistrále. Rovněž zdůrazníme význam tramvajové dopravy pro zdravé fungování města a opět připomeneme reflexi této části Prahy ve filmu, literatuře či lidové slovesnosti.

Přednáší Ing. arch. Radim Gabor

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jackie

Filmový klub
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Jackie
USA 2016, Pablo Larraín, 99 min, anglicky s českými titulky, přístupné od 12 let.

Když je JFK zvolen prezidentem USA, stává se Jackie Kennedy (Natalie Portman) jednou z nejmladších prvních dam v historii. Filmový portrét jedné z nejikoničtějších žen 20. století je příběhem hrdosti, lásky a noblesy, fascinujícím nahlédnutím do zákulisí Bílého domu i zachycením dnů, které změnily běh dějin.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Funkční medicína

Funkční medicína

Houby jako „lék“ nebo medicinální houby jako přírodní alternativa klasické léčby Přednáška vysvětluje základní principy fungování medicinálních hub, jejich historii i současné využití v běžné medicinské praxi a v rámci stravovacích návyků. Současná doba přináší s sebou stále více chronických i akutních zdravotních problémů, se kterými si současná lékařská věda příliš neví rady. Stále více z nás se snaží vrátit ke kořenům a tradiční funkční přírodní medicíně. Vedle obecně známých bylinek však existují i medicinální houby, které nabízejí stejné a mnohdy lepší řešení na tyto civilizační zdravotní problémy. Česká akademie věd popsala přes 600 druhů léčivých hub vyskytujících se u nás v přírodě, zatímco ve světě se již jedná o samostatný medicínský směr. Budete překvapeni, jaké úžasné medicinální účinky mají naše běžné houby, které sbíráte a jíte, i tím, jaké jsou léčivé vlastnosti dřevokazných hub v naší přírodě. Přednáší Ing. Přemysl Jirák.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

středa29. 3.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - březen 2017

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na březen 2017! [docx, 26 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
15:00

Senioři píší Wikipedii - pokročilí - 2017

Kurz pro wikipedisty seniory, především pro absolventy kurzu Senioři píší Wikipedii – začátečníci. Rozšiřte si své wikipedistické znalosti a procvičte vše to, co jste se již naučili. Jednotlivé lekce vede lektor Wikimedia ČR Vojtěch Veselý. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
16:00

Leonardo da Vinci: Génius v Miláně II.

Filmový klub – Bio Senior
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Leonardo da Vinci: Génius v Miláně

Při příležitosti konání EXPO 2015 v Miláně se uskutečnila i unikátní výstava Leonardo 1452–1519. Expozice byla výsledkem šestileté práce odborníků, kterou si teď můžete díky využití moderních filmařských technologií vychutnat i ve svém kině. 90 minut.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Wikipedie:Klub#Pra­ha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely­@wikimedia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Salzburg - skvost mezi památkami Unesco

Salzburg – skvost mezi památkami Unesco

Město s výstižnou přezdívkou „Řím severu“ patří díky unikátnímu historickému centru na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. K jeho bohatství přispěl výnosný obchod se solí, k jeho kráse vynikající stavitelé i poloha v kraji majestátních alpských velikánů a malebných křišťálových jezer. Proslavil jej Mozart, Karajan, Doppler a žila v něm i Lída Baarová. Přednáška připomene 20. výročí zařazení Salzburgu mezi světovou elitu a zároveň odstartuje 15. ročník projektu Poznej světové dědictví UNESCO, který slavné město představuje. Projekt probíhá pod záštitou České komise pro UNESCO. Přednáší RNDr. Miroslav Hrdlička

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Český žurnál: Exekuce

To nejzajímavější z MFDF Jihlava 2016 IV.

Český žurnál: Exekuce (ČR 2016, 64 min.)

Na osobním příběhu a zkušenosti s exekučním řízením nás Andrea Culková ve svém novém autorském filmu seznamuje s exekučními praktikami v Česku a prostřednictvím příkladů ze zahraničí se snaží české legislativě naznačit cestu ven z bludného kruhu. Naši exekutoři slaví patnáct let své existence. Skoro milion lidí je v exekuci. Je to důkaz toho, že exekutoři efektivně pracují, anebo by nás to číslo mělo spíš děsit? Jak je možné, že tak obrovské množství lidí skončilo se zablokovanými účty? Kde je problém a koho se týká? Je na vině neschopnost dostát svým závazkům, systém poskytování úvěrů a nebankovních půjček, nesmlouvavost zdravotních pojišťoven, lidské lajdáctví anebo samotný systém exekucí? „Jak se ukazuje, i systém oddlužení není pro mnohé lidi dostupný a často nepřináší optimální řešení,“ říká k ožehavému problému současné doby režisérka Andrea Culková.

https://video­.aktualne.cz/…0259060­4f2e/

Besedu s režisérkou Andreou Culkovou a s jedním z nejzajímavějších protagonistů jejího filmu moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Noční zvířata - Akademická farnost Praha

Film a spiritualita
ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí. Uvádí P. ThLic. Ing. Petr Vacík, SJ a Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Noční zvířata / Nocturnal Animals
USA 2016, Tom Ford, anglicky s českými titulky, 115 min., přístupný od 15 let.

Noci Nočních zvířat, tedy chronických nespavců, bývají osamělé, temné a nekonečně dlouhé. Tom Ford o jednom exempláři tohoto druhu natočil výjimečný film, který je šokující, krutý a velmi intenzívní.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek30. 3.

Okénko
16:30

Workshop šití velikonočních zajíčků

Přijďte si ušít veselého zajíčka. Materiál k výrobě bude k zakoupení na místě.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Labyrinty starověku a středověku

Symboly, obrazy a mýty jako archetypy poznání Cyklus přednášek je určen pro zájemce o výtvarné umění a filosofii i pro ty, kteří se zajímají o význam archetypů a mýtů v hlubinné psychologii a mytologii.

Labyrinty starověku a středověku

Kruhové podzemní labyrinty starověku vycházejí z tradice bohyní Matek země a jejich kultovních areálů, na něž navazuje i mýtus o krétském Minotaurovi. Nejslavnější labyrinty starověkého Egypta a Řecka bývaly součástí rozsáhlých mysterijních areálů a ve středověku se pak staly součástí výzdoby katedrál. K nejznámějším z nich patří labyrint katedrály v Chartres se dvěma Černými madonami, úzce souvisejícími s touto tradicí. Přednáška je doplněna středověkými písněmi v podání lektorky s doprovodem psaltéria a gotické harfy. Přednáší a zpívá RNDr. Mgr. Hana Blochová

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Univerzální vědomí - Bůh - Láska

Zdravé postoje k životu
Městská knihovna pro vás ve spolupráci s časopisem Regenerace připravila následující setkání.

Univerzální vědomí – Bůh – Láska

Psychologicko- filozofické pojednání PhDr. Patricie Anzari, CSc. o transpersonální dimenzi lidského příběhu. Praktický přístup k překonávání rozdílů ve vyznání, názorech a přesvědčení, k nacházení společné řeči a vzájemnému respektu. Možnosti využití výsledků zkoumání stavů rozšířeného vědomí.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: .

pátek31. 3.

Okénko
19:00

Jaroslav Svěcený a přátelé: Tango Nuevo pro dobrou věc

V roce 2015 spustila Správa pražských hřbitovů p. o. veřejnou Sbírku pro záchranu významných pražských hrobů.
Letos se ve spolupráci s Městskou knihovnou a především pak patronem Projektu adopce významných hrobů, houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným rozhodla uspořádat benefiční koncert, jehož výtěžek bude určen na záchranu významných hrobů.

Koncert Jaroslav Svěcený a přátelé – Tango Nuevo pro dobrou věc se uskuteční v pátek 31. března 2017 od 19 hodin ve velkém sále Městské knihovny v Praze. Dramaturgie koncertu byla záměrně zvolena tak, aby oslovila nejen příznivce vážné hudby, ale také milovníky tance a filmu. V průběhu večera zazní emocemi a muzikalitou nabité skladby argentinského hudebního mága Astora Piazzolly, včetně skladby Libertango, která se stala součástí slavného filmu 48 hodin v Paříži režiséra Romana Polanského.

Do distribuce bylo vytištěno celkem 360 vstupenek v ceně 490 Kč a 40% z ceny prodaných vstupenek bude poukázáno na účet veřejné sbírky.

Ze sbírky jsou opravovány nejohroženější náhrobky, které jsou v Projektu adopce významných hrobů zařazeny déle než dva roky a které doposud nenašly adopční nájemce.

"":[www.hrbitovy-adopce.cz]

Ústřední knihovna

Cena 490,-

Určené pro: dospělé.

Program na únor

Březen 2017

Program na duben
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Související stránky

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en