Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Pobočky a kontakty


Ústřední knihovna – Akce

Program na prosinec

Leden 2017

Program na únor
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes18. 1.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - leden 2017

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na leden 2017! [docx, 25 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
15:00

Senioři píší wikipedii - pokročilí - Ústřední knihovna

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Projekt Senioři píší Wikipedii, ke kterému se naše knihovny připojila, pokračuje úspěšně i v dalším roce. Každý se může zapojit a podle svých zájmů začít upravovat, doplňovat i tvořit nová encyklopedická hesla. Na editačních kurzech vás naučíme, jak na to. Vede je koordinátor projektu Vojtěch Veselý. Pokročilejší uživatelé najdou radu i prostor pro společná setkávání. Nad projektem převzal záštitu prof. Jan Sokol. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Škodliviny všedního dne

Alternativní cesty ke zdraví
Ve spolupráci s časopisem Meduňka. Časopis Meduňka spolupracuje se špičkovými odborníky, s nimiž se každý měsíc můžete setkat při přednáškách zaměřených na udržení zdraví.

Škodliviny všedního dne

Chemizace životního prostředí má za následek, že jsme každodenně vystaveni velkému množství chemikálií. Tyto látky vdechujeme, polykáme a vstřebáváme kůží. O jejich škodlivých účincích na lidské zdraví bude přednášet prof. Strunecká, autorka bestsellerů o době jedové. Ukáže posluchačům nástrahy, které číhají na každého v průběhu všedního pracovního dne, avšak současně napoví, jak se uvedeným nástrahám účinně bránit. Přednáší prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Fresh books - čtenářský klub Young Adult

Nemáte si s kým popovídat o právě přečtené knize? Nebaví vaše přátele poslouchat, co úžasného jste tentokrát četli? Přijďte k nám! Čtenářský klub FRESH BOOKS je místo, kde se setkávají nadšení příznivci žánru Young Adult/New Adult. Na neformálních schůzkách vás uvítají přátelské knihovnice, jež jsou samy nadšenými čtenářkami tohoto žánru. Tentokrát si budeme povídat první knize z nové trilogie od Richelle Mead – Třpytný dvůr.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Projekt Senioři píší Wikipedii, ke kterému se naše knihovna připojila, pokračuje letos formou Wikiklubu. Pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, nabízíme pravidelný klub, kde získají rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
19:00

Paterson

Film a spiritualita
ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí.

Uvádí P. ThLic. Ing. Petr Vacík, SJ a Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Paterson

USA 2016, anglicky s českými titulky, 118 min., přístupný od 12 let

Paterson (Adam Driver) je řidič autobusu ve stejnojmenném městečku Paterson. Každý Patersonův den je zdánlivě stejný jako ten předešlý: projíždí trasou své linky, pozoruje město ubíhající před čelním sklem a poslouchá úryvky konverzací. Píše básně do notýsku, jde na procházku se psem, zastaví se v baru vždy jen na jedno pivo a přichází domů za svou ženou Laurou (Golshifteh Farahani). Život Laury je pravým opakem – vše v něm se neustále mění a každý den přináší nové sny a nápady. Paterson a Laura se vzájemně milují a podporují: on jí pomáhá realizovat nejnovější plány, ona obdivuje jeho básnické nadání. Film je příběhem vítězství a porážek všedního dne a krásy, která se skrývá i v těch nejmenších detailech.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Český žurnál: Výchova k válce

To nejzajímavější z MFDF Jihlava 2016

Český žurnál: Výchova k válce(ČR 2016, 70 min.)

„Rozhodla jsem se poznat motivace lidí, kteří se ve jménu míru chystají na válku, a tak jsem začala natáčet kaleidoskopický obraz vzrůstajícího vojenského ducha,“ říká o svém nejnovějším autorském filmu jeho režisérka Adéla Komrzý. Snímek sleduje, jak se do našeho prostředí čím dál více vrací vojenský duch. Pokusy obnovit brannou výchovu nebo povinnou vojenskou službu a celkově připravovat národ na příští velkou válku jde ruku v ruce se strachem společnosti z Rusů, muslimů nebo libovolných jiných „nepřátel“. Observační přelet nad kulometným hnízdem českého militarismu se stává groteskní i zneklidňující vojenskou přehlídkou. Lze ji chápat jako zprávu o tom, jak snadno se lidé nechají zmanipulovat médii k paranoii, ale i coby varování před možností, že se extremismus stane součástí školních osnov. Besedu s režisérkou Adélou Komrzý, producentem Vítem Klusákem a básníkem, malířem, režisérem a vedoucím Katedry dokumentární tvorby na FAMU Karlem Vachkem moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé, studenty.

zítra19. 1.

Okénko
10:00

Dopoledne pro mrňousky - Pan Sova

Zveme nejmenší čtenáře a jejich rodiče na společná setkávání s knížkou. Hravá dopoledne spojená s čtením, povídáním a drobným vyráběním jsou připravena pro děti od 3 let. Těšíme se na vás každý třetí čtvrtek v měsíci v dětském koutku.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Struktura mozku a architektura mysli

Laboratoř mysli
série přednášek odborníků Národního ústavu duševního zdraví o pokroku ve vědách o duši

Struktura mozku a architektura mysli

Jaký je vztah mezi mozkem a myslí? Jak narušení takového vztahu vede ke vzniku duševní nemoci? Kdo je dirigentem celého neuronálního orchestru našeho mozku? Jakým způsobem nás tento dirigent vede životem a jak nás chrání před jeho nástrahami? Mozek představuje soubor vzájemně propojených sítí, které se řídí specifickými pravidly. Tři hlavní sítě odpovídají třem zásadním mentálním stavům našeho života. Jaké tři makroskopické sítě to jsou a jak se může i malá změna parametrů nastavení popisovaného mechanismu podílet na vzniku podivuhodných fenoménů, které běžně označujeme jako příznaky duševní nemoci? Přednáší prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D. Ve výzkumu se zaměřuje na funkční zobrazení mozku pomocí magnetické rezonance, EEG a pozitronové emisní tomografie. Dále se zabývá neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:00

V. workshop modelování pro 3D tiskárnu

V dalším pokračování workshopu, připravovaném ve spolupráci se společností MakersLab, se budeme věnovat programování. Nezapomeňte si přinést notebook s předinstalovaným programem OpenSCAD, ve kterém se model tvoří psaním vlastního kódu (příkazů, funkcí a modulů).

Čeká nás chladivé téma. Budeme vytvářet zmrzlinový kornout a sněhovou kouli.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, mládež.

Okénko
18:00

Setkání s Františkem Derflerem

Stříbrný čtvrtek Františka Derflera

Divadelní a filmové oddělení srdečně zve na další podvečer z cyklu Barevné čtvrtky. Tentokrát s hercem, režisérem a divadelním ředitelem Františkem Derflerem. Setkání uvede Marie Valtrová. Akce se koná ve čtvrtek 19. ledna 2017 od 18:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny. Vstup volný.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Šíleně šťastná

Premiérová projekce AČFK

Šíleně šťastná (Itálie / Francie 2016, Paolo Virzí, italsky s českými titulky, 116 min.

Cenami ověnčená komedie o normálním přátelství dvou šílených žen v šíleném světě plném normálních lidí. Beatrice je upovídaná bájivá lhářka a samozvaná miliardářka, která ráda věří tomu, že se zná se všemi důležitými lidmi. Donatella je oproti tomu potetovaná zamlklá introvertka, která v sobě skrývá tíživé tajemství. Obě ženy jsou pacientkami v moderní, ale střežené psychiatrické klinice a postupně se mezi nimi vyvine silné přátelství. Společně pak z léčebny utečou a snaží se ve světě venku během své bláznivé cesty najít štěstí, které obě ztratily… V hlavních rolích excelují Valeria Bruni Tedeschi a Micaela Ramazzotti.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Léčba smíchem

Krize a cesty k radosti a štěstí
Městská knihovna pro vás ve spolupráci s časopisem Regenerace připravila setkání s psychoterapeutkou PhDr. Patricií Anzari, CSc. a poradkyní v oblasti astrologie Věrou Várady.

Léčba smíchem

Nové inspirace známé psychoterapeutky PhDr. Patricie Anzari, CSc. pro aplikaci nejúčinnějšího léku pod sluncem. Příklady životních krizí, v nichž nadhled, velkorysost, schopnost otevření a uvolnění jsou jedinou cestou k jejich překonání a zúročení.

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek20. 1.

Okénko
18:00

Popelka - Baletní škola Attitudeballet

Baletní škola Attitudeballe­tuvádí premiéru baletního představení Popelka. Pro dětské i dospělé diváky vystoupí tanečnice a tanečníci od 4 let.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
19:00

Tajemství Černobylu

Tajemství Černobylu

Mýty, fakta a tajemství o černobylské havárii.
Co předcházelo a co se milisekundu po milisekundě doopravdy odehrávalo 26. dubna 1986 v Černobylské jaderné elektrárně na severu Ukrajiny? Proč nás média dodnes konejší nepřesvědčivou verzí o selhání čistě lidského faktoru při provádění provozních testů? Jaká byla pravda? Srozumitelnou formou připravená prezentace pana Jaroslava Hroudy, diplomovaného specialisty na stroje a zařízení pro jadernou energetiku a specialisty v oboru vojenské i civilní pyrotechniky, opřená o zaznamenané naměřené hodnoty poškozeného reaktoru a o další zjištěná fakta několikaletého zkoumání příčin a následků této havárie, vám pomůže se v této dodnes zamlžované problematice zorientovat. Uvádí Hynek Žirovnický

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

sobota21. 1.

Okénko
14:00

Coppélie / Labutí jezero - fragment

vánoční baletní představení v nastudování studentů Baletní školy BcA. Jána Nemce

Coppélie, dílo francouzského skladatele Léa Delibese, je romantický balet o třech obrazech. Fragment baletu v podání žáků baletní školy vypráví fantastický příběh mladého zamilovaného páru – Swanildy a Franze – kterému podivuhodný doktor Coppélius zasáhne do života prostřednictvím oživlé mechanické loutky Coppélie. Krásné tancování o nekonečném tématu lásky, přátelství i odvaze.

Fragmenty baletu Labutí jezero ruského skladatele P. I. Čajkovského nastudovali starší žáci baletní školy. Uvidíte fragmenty: Pas de quatre, Pas de trois, Pas de deux v úpravě BcA. Jána Nemce ze 4. obrazu.

Ústřední knihovna

Cena 170,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
14:30

Luštění mayských hieroglyfů

Zajímáte se o staré civilizace a jejich písmo? Přijďte odhalit záhadu mayských hieroglyfů! Jakým písmem Mayové psali a jaké zprávy nám po sobě zanechali? Proměňte se v nadšené luštitele a pojďte to zjistit! V první části vás vybavíme nezbytnými informacemi o Mayích a jejich písmu, a ve druhé se vy sami stanete luštiteli a vydáte se na dobrodružnou cestu do samotného nitra mayských hieroglyfů!

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
18:00

Louskáček

Film a hudba

Louskáček
Záznam baletu, 150 minut včetně přestávky.

Královský balet oslavuje 90. narozeniny choreografa Petera Wrighta jeho milovanou produkcí baletu s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Choreografie: Peter Wright, dirigent: Boris Gruzin, orchestr Royal Opera House. Klára: Francesca Hayward, Princ: Federico Bonelli, Hans Peter/Louskáček: Alexander Campbell.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

pondělí23. 1.

Okénko
10:00

Do černého 2017

Když vystřelit, tak z největšího děla. A když zasáhnout, tak do černého! Knihovníky a informační pracovníky zveme na třetí ročník konference, která se zaměřuje na kreativitu v knihovnách. Zaměříme se opět na kreativitu v knihovnách – ať už na straně knihovníků, tak i na straně uživatelů. Program se bude skládat z dopoledního přednáškového pásma v Malém sále a z odpoledního bloku workshopů. Přihláška a účastnický poplatek: Závaznou přihlášku na konferenci Do černého 2017 naleznete na tomto odkazu:

http://l.mlp.cz/do­cernehoprihlas­ka2017

Prosíme o její vyplnění a zejména o přihlášení na jednotlivé workshopy, které mají omezenou kapacitu. Jejich anotace naleznete níže na této stránce.

Účastnický poplatek činí 200 korun: uhradit jej lze přímo na místě nebo od 1. 1. 2017 převodem na účet 2000280005/6000, variabilní symbol: 6490447, do zprávy pro příjemce uveďte prosím své jméno a zkratku vysílající instituce. Pokud budete mít zájem o daňový doklad, můžete o něj požádat na emailu marie.vlkova@mlp­.cz (nebo tel. 222 113 408). Potřebné údaje jsou: název organizace, adresa, IČ, DIČ, bankovní účet, ze kterého byla úhrada provedena. Doklad bude zaslán na email účastníků do sedmi pracovních dnů.

V případě dotazů se prosím obracejte na adresu metodici@mlp.cz.

Ústřední knihovna

Cena 200,-

Určené pro: .

Okénko
17:00

Florencie a Galerie Uffizi Ve 3D III.

Světové umění

Florencie a Galerie Uffizi ve 3D

Fascinující cesta do města, které bylo kolébkou italské renesance. Prostřednictvím nejkrásnějších uměleckých děl té doby od autorů jako Michelangelo, Brunelleschi, Rafael, Leonardo a Botticelli nabízí pohlcující zážitek ze samotné Florencie. Herec Simon Merrels vás provede celým městem, jeho památkami a uměleckými díly. 85 min.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Řím: věčné město

Umělci a jejich města

Řím: věčné město

Genius loci tohoto města je úzce spjatý s etruskými a římskými starověkými civilizacemi. Je ovšem také výrazem renesančního ducha a stavebních aktivit papežů, např. Julia II. Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Radim Hladík

Radim Hladík

Hlasy laděné Moravou do prosté krásy. Poslechový pořad Jiřího Černého.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Feng Shui času

Feng shui pro rok 2017 – zdravý životní styl současnosti

V dnešní uspěchané a přetechnizované době, kdy na nás útočí stále více negativních zdrojů z okolí, je nezbytně nutné vyvažovat svůj život osvědčenými zklidňujícími metodami. Feng Shui je známé umění, které dokáže člověka vrátit do rovnováhy ke spokojenému a smysluplnému životu v radosti, harmonii a zdraví.

Feng Shui času – time management trochu jinak
Umění být ve správnou dobu a na správném místě je dalším předpokladem pro dlouhodobý a kvalitně prožitý život. Dodržování různých časových cyklů, ročních období a orgánových hodin nás udržuje dlouho v plné síle a kondici. Proč se vyčerpávat činnostmi, pro které nejsou ideální podmínky. Přednáší Ing. Jiří Černák

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Toni Erdmann

Artový Nový rok

Toni Erdmann
Německo – Rakousko 2016, Maren Ade, německy a anglicky s českými titulky, 163 min., přístupný od 12 let.

Život učitele Winfrieda Conradiho uplývá v naprosté rutině, kterou mohutný muž jen občas naruší svou pubertální vášní – drobným žertovným převlekem. Poté, co mu zemře jediný věrný druh, slepý pes, se Winfried rozhodne investovat veškerou pozornost do své dcery Ines, která vše podřídila kariéře. Po neúspěšném pokusu o kontakt mění Winfried strategii. Čeho nemůže dosáhnout jako neúspěšný otec, toho může docílit jeho neforemné alter-ego, německý ambasador a životní kouč Toni Erdmann.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

úterý24. 1.

Okénko
17:00

Svatý Petr a papežské baziliky Říma ve 3D

Svatý Petr a papežské baziliky Říma ve 3D

Řím je centrem křesťanství, které se pyšní nesčetným množstvím kostelů. Cílem poutníků i turistů jsou ale hlavně čtyři papežské baziliky: bazilika sv. Petra ve Vatikánu, první křesťanská bazilika v Římě – bazilika San Giovanni in Laterano, bazilika Santa Maria Maggiore a bazilika San Paulo fuori le Mura (bazilika sv. Pavla za hradbami). 90 min.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Havaj: Big Island a Maui - Cesta ke kořenům

Havaj: Big Island a Maui – Cesta ke kořenům

Podíváme se na Havajské ostrovy – na Big Island, největší z ostrovů a na Maui, místo narození stejnojmenného boha. Uvidíte krásnou přírodu ostrovů s nejvyšší činnou sopkou na světě. Seznámíme se se zvyky a kulturou původních obyvatel, uvidíte muže, který by za jiněho průběhu dějin byl dnes havajským králem. Dozvíte se něco také o původních léčitelích a šamanech ostrova od toho nejpovolanějšího – hlavního kahuny. Přednáší Ing. arch. Mikoláš Bělík

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Egon Schiele

Artový Nový rok

Egon Schiele/ Egon Schiele: Tod und Madchen
Rakousko – Lucembursko 2016, Dieter Berner, německy s českými titulky, 109 min., přístupný od 15 let.

Malíř a grafik Egon Schiele byl jedním z nejprovokativ­nějších vídeňských umělců začátku 20. století. Doby, během níž se pomalu a téměř nepozorovaně chýlila ke konci jedna velká dějinná éra. Návštěvníci galerií byli poprvé vystaveni troufalé tvorbě expresionistů a kubistů, objevují se i první abstraktní díla. A do veřejného prostoru, díky tvůrcům jako byl Schiele, vstoupila erotika.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Nové poznatky o staroegyptské metalurgii

Český egyptologický ústav v MKP

Nové poznatky o staroegyptské metalurgii

Jedním z doposud málo probádaných řemesel staroegyptské civilizace je její metalurgie. Mezery v poznání zejména existují ve starších obdobích egyptských dějin, např. ve 3. tisíciletí před Kr. Interdisciplinární projekt ve spolupráci Českého egyptologického ústavu FF UK, VŠCHT a Egyptského muzea Lipské univerzity se zaměřují na získávání nových a přesnějších poznatků o staroegyptské metalurgii, zejména v dobách, kdy nejpoužívanější slitinou byla tzv. arsenová měď. Nové poznatky (některé dosud nezveřejněné) přiblíží tři specialisti: egyptolog (Martin Odler) a odborníci na archeometalurgii (Jiří Kmošek) a morfometrii (Ján Dupej). Přednáší Mgr. Martin Odler, Bc. Jiří Kmošek a Mgr. Ján Dupej

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

středa25. 1.

Okénko
09:00

Pc kluby v Ústřední knihovně - leden 2017

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na leden 2017! [docx, 25 kB].

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Provokativní architektura Karla Pragera

ve spolupráci s ARS VIVA spol. s r.o.

"":[www.arsvi­va.cz] Tvorba Karla Pragera procházela celou druhou polovinu 20. století. Byl významným architektem, který citlivě reagoval na nové konstrukce, nové materiály a nápaditě je uplatňoval do svých prací. Každá jeho stavba vzbuzovala široké diskuse a posunula dění v české architektuře. Jeho nejvýznamnější stavbou se stal objekt Federálního shromáždění, využívající superstruktury Vierendelova nosníku posazeného nad historický objekt. Později na sebe upozornil objektem Nové scény Národního divadla, na níž poprvé využil monumentální skleněnou plastiku ve službách architektury. Nečekanou citlivost a ohled projevil při rekonstrukci Rudolfina. V závěru své činnosti navrhl jeden z mála soudobých městských obytných celků v pražských Jinonicích.

Přednáší doc. ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., Národní galerie v Praze, sbírka architektury

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Bosch: zahrada pozemských rozkoší II.

Bosch: zahrada pozemských rozkoší

Triptych Zahrady pozemských rozkoší dokáže zaujmout všechny napříč společností. Bosch maloval pro potěšení oka běžného pozorovatele, kterého nadchne propracovanost jeho obrazů. Pro náročnější pozorovatele však obrazy nepostrádají hloubku a skryté symboly, které které nutí k zamyšlení nad povahou lidského vědomí a myšlení. 90 min.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Wikiklub

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Projekt Senioři píší Wikipedii, ke kterému se naše knihovna připojila, pokračuje letos formou Wikiklubu. Pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, nabízíme pravidelný klub, kde získají rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
18:00

Science To Go vol. 10

Science To Go vol. 10

V tomto díle nám vítězka soutěže Famelab- Talking Science 2016 poví něco o samojedení buněk. Dále se dozvíte něco ohistorii meteorologie a co nám mohou prozradit gravitační vlny o černých dírách.

Čím se sžírá buňka? / Eliška Selinger
Zajímavosti z dějin meteorologie/ Zuzana Chládová
O gravitačních vlnách a černých dírách? / Jiří Svoboda

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Noční zvířata

Artový Nový rok

Noční zvířata/ Nocturnal Animals
USA 2016, Tom Ford, anglicky s českými titulky, 115 min., přístupný od 15 let.

Noci Nočních zvířat, tedy chronických nespavců, bývají osamělé, temné a nekonečně dlouhé. Tom Ford o jednom exempláři tohoto druhu natočil výjimečný film, který je šokující, krutý a velmi intenzívní. Zkoumá onu tenkou a neviditelnou hranici, jež vede mezi láskou a nenávistí, po které občas přecházíme všichni, a dělá to tak, až z toho mrazí v zádech. Velmi zdatně mu přitom sekunduje skvělé herecké obsazení v čele s Amy Adams a Jakem Gyllenhaalem.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Knihovna Radky Denemarkové

Knihovny známé i neznámé III. – Filmy, které v televizi neuvidíte

Archivář Petr Kotyk a režisér Bedřich Ludvík natáčejí knihovny zajímavých osobností. Projekce snímků s lektorským úvodem a besedou. Knihovna „vlaštovky“ Radky Denemarkové (ČR 2016, 60 min.) Vyprávění o knihách-přátelích žijících na dřevěných policích knihovny, v jejichž blízkosti Radka Denemarková žije a tvoří, a o divu, kterým si psaní vybralo Radku a ne ona psaní. Třetí díl cyklu Knihovny známé i neznámé – Filmy, které v televizi neuvidíte. Besedu s Radkou Denemarkovou, Petrem Kotykem a Bedřichem Ludvíkem moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek26. 1.

Okénko
17:00

Leonardo Da Vinci: Génius v Miláně

Světové umění

Leonardo Da Vinci: Génius v Miláně

Při příležitosti konání EXPO 2015 v Miláně se uskutečnila i unikátní výstava Leonardo 1452–1519. Expozice byla výsledkem šestileté práce odborníků, kterou si teď můžete díky využití moderních filmařských technologií vychutnat i ve svém kině. 90 minut

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Jean-Paul Belmondo

Slavní francouzští milovníci ve světle hvězd

Jean-Paul Belmondo

Dobrodruh známý pro své šílené kaskadérské kousky, pro které ho režiséři vyhledávali a diváci zbožňovali. Kdo je Jean-Paul Belmondo? Policajt, rošťák, Muž z Ria nebo obyčejný muž z Francie? Co formovalo ,,cestu zhýčkaného dítěte?" Laureát francouzského Césara, milovník vína i žen, bude představen z širší, a třeba z úplně nové, perspektivy. Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
17:00

Milena Holcová - Riskantní rozhovor

Zveme vás na autorské čtení Mileny Holcové, která ve svých posledních knížkách zobrazuje svět zralých žen. Manželka, matka, tchýně, dcera, babička, milenka. Vše v jednom, to je žena po padesátce. Oblíbená autorka promluví nejen o čtyřdílném cyklu Žena, růže, píseň, kost.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Snowden

Snowden

Francie – Německo – USA 2016, Oliver Stone, anglicky s českými titulky, 134 min., přístupný od 12 let.

Edward Snowden změnil současný svět jako málokterý člověk. Strhující příběh, který vedl až k největší špionážní kauze moderní doby.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Ženské a mužské krize

Krize a cesty k radosti a štěstí
Městská knihovna pro vás ve spolupráci s časopisem Regenerace připravila setkání s psychoterapeutkou PhDr. Patricií Anzari, CSc. a poradkyní v oblasti astrologie Věrou Várady.

Ženské a mužské krize

Další přednáška psychoterapeutky PhDr. Patricie Anzari, CSc. vám přináší humorné pojednání o přirozených krizích mládí, zralosti i stáří mužů a žen, o důsledcích, které z nich plynou. Inspirace pro opačné pohlaví – jak krizi identifikovat, jak se v té době partnersky chovat. Krize v drtivé většině nenastávají v

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

pátek27. 1.

Okénko
19:00

Magický Island s dodávkou

Kolem světa
cyklus cestovatelských přenášek

"":[www.kolem­sveta.cz]

Magický Island s dodávkou

Island, v překladu Ledová země, je zapomenutou evropskou divočinou na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Je to jeden z mála koutů našeho starého kontinentu, kde se člověk může ještě ztratit v kouzelné přírodě bez lidí, obklopen horami, ledovci a monumentálními vodopády. Svou živost dává ostrov najevo všudypřítomnými horkými prameny, gejzíry či aktivními sopkami. Právě u nich člověk obdivuje tu velikost a sílu divoké přírody. Když místo kolony aut a velkých měst potkáváte jen hejna papuchalků, velryby či divoké ptáky, uvědomíte si, proč právě taková místa patří ke klenotům naší planety. Přednášejí Jana a Karel Wolfovi

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

pondělí30. 1.

Okénko
15:30

Dámský klub – Korálkování s Naďou Fukovou

Seniorské pondělky 2017

Přijďte se seznámit se základy práce s korálky a výrobou jednoduché bižuterie. Lektorka Naďa Fuková předvede různé techniky i práci s ketlovacími kleštěmi. Místo si prosím rezervujte od 10. 1. na tel. 222 113 555.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Vídeň: město snů

Umělci a jejich města

Vídeň: město snů

Sídelní město Habsburků a centrum monarchie. Na přelomu 19. a 20. století je středem moderních uměleckých aktivit spojených se secesí, které inspirovaly nové duchovní proudy a vytvořily podmínky pro architektonické a jiné umělecké artefakty. Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Feng Shui prostoru

Feng shui pro rok 2017 – zdravý životní styl současnosti

V dnešní uspěchané a přetechnizované době, kdy na nás útočí stále více negativních zdrojů z okolí, je nezbytně nutné vyvažovat svůj život osvědčenými zklidňujícími metodami. Feng Shui je známé umění, které dokáže člověka vrátit do rovnováhy ke spokojenému a smysluplnému životu v radosti, harmonii a zdraví.

Feng Shui prostoru – co je dobré vědět, než koupíte pozemek nebo byt

Nejznámější využití Feng Shui a jeho aplikace bývá v prostoru. Jsou místa, kde proudí negativní energie a naopak. Jak taková místa poznat? Jak a kde správně postavit dům, najít nejvhodnější směr pro hlavní vchod, umístění domu na pozemku, tvar a velikost domu. Věřte, že výběr místa kde jednou budete žít, je důležitější než umístění postele či stolu. Najděte si i vy to správné místo k životu, kde nebudete jen bydlet, ale kde si vytvoříte šťastný domov. Přednáší Ing. Jiří Černák

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:30

Zákon Helena

To nejzajímavější z MFDF Jihlava 2016

Český žurnál: Zákon Helena(ČR 2016, 80 min.)
Poslední pražská filmová projekce!

„Domnívala jsem se, že natočím jen portrét statečné policistky, ale nakonec jsem se ocitla v místech, kterých jsem se vždycky bála a znala je jen z filmu. V podsvětí. A teď koukám, že to podsvětí je kolem nás a někdy hodně blízko,“ říká o svém nejnovějším autorském snímku, ohledávajícím kauzu proslulého Berdychova gangu, jeho režisérka Petra Nesvačilová, která je také známou herečkou. V centru jejího zájmu stojí policistka Helena Káhnová, ovšem pouští se i do rozhovorů s dalšími zúčastněnými včetně obviněných a odsouzených. Vytváří tak mozaiku, která nevypovídá ani tak o kauze samé a jejím pozadí, ale spíše o lidech pohybujících se na hraně zákona, o jejich motivech a myšlení. Sama autorka se zaplétá do kontaktů s podsvětím a stává se jednou z aktérek filmu. Musí zvažovat, zda je bezpečné se s některými lidmi stýkat, a vede ji to k otázkám o podstatě zločinu nebo dobra a zla vůbec. Besedu s režisérkou Petrou Nesvačilovou, protagonistkou filmu vyšetřovatelkou Helenou Káhnovou, kameramankou Klárou Belicovou a střihačem Josefem Krajbichem moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé.

úterý31. 1.

Okénko
17:00

Funkční medicína a epigenetika

Funkční medicína a epigenetika

Existuje již dnes medicína, která řeší příčiny nemocí? Jsou skutečně nemoci zakódovány ve vašich genech? Co znamená skutečná prevence, lze aktivně předejít nemocem, nebo je nemoc vepsána osudem? Těmto otázkám se bude věnovat MUDr. Jan Vojáček, vedoucí lékař kliniky funkční medicíny v Praze. Přednáší MUDr. Jan Vojáček

Ústřední knihovna

Cena 40,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Pasažéři

3D
Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Pasažéři/ Passengers
USA 2016, Morten Tyldum, anglicky s českými titulky, 116 min., přístupné od 12 let

Jennifer Lawrence a Chris Pratt představují dva pasažéry vesmírné lodi, která je má dopravit na jinou planetu, kde by měli začít nový život. Když je jejich hibernační kóje za záhadných okolností probudí o 90 let dříve, než loď dosáhne svého cíle, mění se ale rutinní cesta v souboj o přežití. Zatímco se Jim a Aurora snaží rozplést záhadu poruchy, která je vzbudila, zjišťují, že mezi nimi vzniká cosi více než přátelství a nejsou schopni odolávat nezměrné přitažlivosti, kterou jeden ke druhému cítí…

Ústřední knihovna

Cena 130,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Tajemství zamilovaných zvířat

Tajemství zamilovaných zvířat

Tentokrát pořad Tajemství poodhalí roušku nad legendami opředeným sexuálním životem zvířat. Se zoologem a etologem Evženem Kůsem z pražské zoologické zahrady zalistujeme v jeho roztomilé knížce Dá mi? Nedá mi? a připomeneme si práce jeho předchůdců v oblasti studia chování zvířat prof. Julia Komárka a dr. Zdeňka Veselovského. Povídat si budeme také o plemenné knize koně Převalského, kterou dr. Kůs od roku 1990 vede, a o výsledcích projektu návratu koně Převalského do původních biotopů v mongolské části pouště Gobi, na kterém se aktivně podílí. Určitě vznikne prostor pro dotazy diváků. Už teď si můžete promýšlet zajímavé otázky z oblasti chování zvířat. Pořad doplní jako vždy písničky. Tentokrát přijde se svými autorskými písněmi nejen o zvířatech písničkář Jiří Dědeček. Uvádí Hynek Žirovnický

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Program na prosinec

Leden 2017

Program na únor
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Související stránky

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en