Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Kontakty a kariéra


Ústřední knihovna – Akce

Program na listopad

Prosinec 2019

Program na leden
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

dnes12. 12.

Okénko
16:00

Vánoční koncert Kühnova dětského sboru (oddělení KHK, A)

Adventní čas přináší i koncerty přípravných oddělení Kühnova dětského sboru. Nalaďte se na vánoční atmosféru díky písním a koledám, které si pro Vás připravily naše nejmenší děti z oddělení KHK a děti z oddělení Apod vedením sbormistryně Karolíny Řepové.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:00

Rok 2020 ve světle hvězd

Co nás čeká v roce 2020? Nejvýznamnější konstelace specificky ovlivňující dění v České republice i ve světě, odhad extrémů v přírodě i ve společnosti. Ve kterých lokalitách se dají očekávat přírodní pohromy, ekonomické propady nebo naopak prosperita, blahobyt a harmonie? Co přinese světu více než půlroční pochod Marse znamením Berana?
Přednáší Ing. Richard Stříbný

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
18:00

Medový čtvrtek Evy Lustigové

Divadelní a filmové oddělení srdečně zve na další podvečer z cyklu Barevné čtvrtky, tentokrát s filmovou režisérkou a spisovatelkou Evou Lustigovou. Setkání uvede Marie Valtrová.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Nezničitelná naděje

VEČERY S REGENERACÍ Ve spolupráci s časopisem Regenerace.
Základní duchovní hodnota, bez níž propadáme skepsi a depresi. Rodí se s ní člověk? Jsme schopni ji v sobě probudit? Proč se v naší zemi stydíme být šťastni? Poraženectví a strach jako nemoci zabíjející naději. Historické okamžiky probuzení naděje. Síla spojenectví a soudržnosti v malých i velkých společenských skupinách jako pramen naděje. Rodina nadějí požehnaná a propojená jako pevné zázemí pro životní cestu.
Přednáší PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Vánoční koncert Kühnova dětského sboru (oddělení M, VS)

Zimní i vánoční písně v podání přípravných oddělení M a VS jistě ve všech probudí tu pravou adventní atmosféru. Pod vedením sbormistryně Terezy Bystřické děti pilně nacvičily repertoár plný krásných a náročných písní.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: děti, rodiče a děti.

zítra13. 12.

Okénko
15:00

Vánoční koncert Kühnova dětského sboru (oddělení KHS, AB1)

Vánoční pohádku i tradiční české lidové koledy přednesou děti z oddělení KHS a AB1. Pod vedením sbormistryň Marie Papežové Erlebachové a Zdeňky Vaculík Erlebachové děti nacvičily krásný repertoár, který zajisté přinese kouzelnou vánoční atmosféru.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:30

Vánoční koncert Kühnova dětského sboru (oddělení KHV2, AV)

Vánoční pohádku i tradiční české lidové koledy přednesou děti z oddělení KHV2 a AV. Pod vedením sbormistryně Zdeňky Vaculík Erlebachové děti nacvičily krásný repertoár, který zajisté přinese kouzelnou vánoční atmosféru.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: děti, rodiče a děti.

Okénko
19:00

Nový Zéland: země tisíců krajin

Kolem světa
Díky programu Working Holiday jsme na Zélandu mohli strávit až 15 měsíců, čehož jsme využili do posledního dne. Během této úžasné doby jsme pořídili dodávku, přestavěli ji na útulný campervan, vystřídali různá zaměstnání, řídili traktor, ovládali bagr, utíkali před povodněmi, sbírali ovoce, malovali pokojíčky, proletěli se třeba i vrtulníkem a na paraglidu, získali spoustu zkušeností a nových přátel z celého světa, najezdili desítky tisíc kilometrů a nafotili desítky tisíc fotek a hlavně procestovali celý Zéland.
Přednášejí Michal Hubert a Bětka Nedvědová

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

sobota14. 12.

Okénko
14:00

JumpingClay

Rodinná zábava s modelínou

Přijďte si užít zábavné modelování nejrůznějších výtvorů, které si po akci odnášíte s sebou domů. S takovou modelínou jste ještě netvořili – JumpingClay je měkká, nadýchaná, roztahuje se jako žvýkačka a ve tvaru kuličky skáče! Zdravotně nezávadná, dokonce i při náhodném spolknutí, a vhodná i pro alergiky, neboť je antibakteriální a neobsahuje lepek. Hra s JumpingClay rozvíjí jemnou motoriku, tvořivost, koncentraci a koordinaci oko-ruka. Schne na vzduchu, přidáním vody lze opět změkčit. Suchý výrobek je velmi lehký a přesto téměř nerozbitný, bez prasklina a barevně stálý – může sloužit jako trvalá hračka či dekorace. Tvořením Vás bude provázet lektorka modelování s JumpingClay.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

Okénko
16:00

Kytice

Dětský folklorní soubor Vás zve na tradiční adventní a vánoční koncert pro celou rodinu. Během představení s námi projdete adventními, vánočními a novoročními zvyky našich předků ve scénickém tanečním a hudebním provedení. Uvedeme legendu o sv. Mikuláši a námořnících a představíme adventní postavu Ambrože jako patrona včelařů.
Snížené vstupné 80,– Kč pro děti, studenty do 18. let a seniory
Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

neděle15. 12.

Okénko
18:00

Vánoční koncert Big bandu Biskupská

ZUŠ Biskupská 12, Praha 1 Vás zve na vánoční koncert Big bandu Biskupská se sólistkou Kateřinou Tošnarovou, Patrikem Šudákem a dirigentem Milanem Tolknerem. Hostem koncertu bude člen vokální skupiny 4TET David Uličník. Moderuje Aleš Benda.

Vstup volný do naplnění kapacity sálu. Rezervace vstupenek nutná na emailu: vstupenky@bigbandbiskupska.cz

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: dospělé.

pondělí16. 12.

Okénko
17:00

Poslední večeře, magický rituál proměny

Biblické příběhy v umění
Téma, které je součástí Nového zákona a příběhu ze života Ježíše Krista a jeho učedníků. Ve výtvarném umění je častým námětem figurálního výjevu.
Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Sbohem, synu

Projekce a dialogy – Filmové projekce FAMU
Snímek Sbohem, synu je pečlivě vystavěná, tříhodinová rodinná sága zachycující několik desetiletí z nedávné čínské historie prostřednictvím příběhu manželského páru postiženého osudovou tragédií. Film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie reflektuje skrze osobní lidské drama odvrácenou stranu čínské kulturní revoluce a zejména politiky jednoho dítěte, a mimo jiné dokazuje, že velké city nepotřebují velká filmová gesta. Na letošním Berlinale soutěžilo toto pozoruhodné drama o Zlatého Medvěda; Yong Mei obdržela Stříbrného Medvěda za Nejlepší ženský herecký výkon a Jingchun Wang získal Stříbrného Medvěda za Nejlepší mužský herecký výkon. Lektorský úvod Vladimír Hendrich.
Sbohem, synu | Di jiu tian chang
ČÍNA 2019, Xiaoshuai Wang, čínsky s čes. tit., 175 min., přístupný od 12 let

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý17. 12.

Okénko
15:30

Vánoční koncert Kühnova dětského sboru (odd. KHV1, KHZ3,AB3)

Vánoční koncert Kühnova dětského sboru (oddělení KHV1, KHZ3, AB3) Vánoční pohádku i tradiční české lidové koledy přednesou děti z oddělení KHV1, KHZ3 a AB3. Pod vedením sbormistryň Marie Papežové Erlebachové a Zdeňky Vaculík Erlebachové děti nacvičily krásný repertoár, který zajisté přinese kouzelnou vánoční atmosféru.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
16:00

První zrádce

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
První zrádce (Il traditore, It. – Fr. – Něm. 2019, Marco Bellocchio, 152 min., od 15 let)
Osmdesátá léta v Itálii. Klany sicilské mafie mezi sebou nelítostně válčí o moc. Vláda si se situací neví rady, dokud se neobjeví první zrádce. Tommaso Buscetta udělá dosud nemyslitelné. Poruší přísahu, popíše praktiky největší mafiánské organizace Cosa Nostra a pomůže soudci Falconemu dostat stovky jejích příslušníků za mříže. Brzy se ale začne schylovat k tvrdé pomstě. Strhující a realitě velmi věrný příběh člověka, který navždy změnil svět mafie, představil legendární režisér Marco Bellocchio v hlavní soutěži festivalu v Cannes.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena nové legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
17:00

Setkání s Josefem Krčkem

Podvečerní setkání s Josefem Krčkem. Všestranný hudebník a úpravce lidových písní, který mezi jinými prošel soubory Chorea Bohemica a Musica Bohemica, se dnes věnuje muzikoterapii a založil na jejích principech i vlastní vokálně instrumentální soubor Chairé. Bude vyprávět o své hudební cestě, o hudebních nástrojích a také knížkách, které napsal, zazní i hudební ukázky. Pořadem provází Hana Benešová.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
18:30

Vánoční koncert Kühnova dětského sboru (KHZ1, KHZ2, AB2)

Vánoční pohádku i tradiční české lidové koledy přednesou děti z oddělení KHZ1, KHZ2 a AB2. Pod vedením sbormistryně Zdeňky Vaculík Erlebachové děti nacvičily krásný repertoár, který zajisté přinese kouzelnou vánoční atmosféru.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
19:00

Last Chrismas

FILMOVÝ KLUB MKP
Last Christmas (Velká Británie 2019, Paul Feig, anglicky s čes. tit., 103 min., od 12 let)
Kdyby Bridget Jonesová hledala ještě větší zoufalku, než je ona sama, v Kate (Emilia Clarke) by se určitě trefila do černého. Ta holka sice vypadá jako roztomilý diblík, ale ve skutečnosti je magnetem na špatná rozhodnutí všeho druhu – nerozumí si s vlastní rodinou, nevyzná se sama v sobě, neumí si najít normálního chlapa a navíc pracuje v obchodě s vánočními potřebami. To se pozná tak, že chodí v asexuálním skřítkovském kostýmku, neustále cinká rolničkou a v hlavě jí pořád jede vánoční hit George Michaela „Last Christmas“. Přitom přesně před rokem balancovala mezi životem a smrtí, když podstoupila velmi komplikovanou operaci. Jeden by řekl, že si té „druhé šance“ bude víc vážit, ale Kate je evidentně všechno fuk. Okázale kašle na všechno a na všechny a životem proplouvá cestou nejmenšího odporu. Pak ale potká Toma (Henry Golding), trochu záhadného mladíka, který se jí čím dál víc začne plést do cesty a do života. A i když je Kate odhodlaná pokračovat ve svém dosavadním stylu života, vlivem tohohle kluka, vánoční atmosféry a magického Londýna začne její předčasně okoralé srdce velmi rychle tát.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena nové legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2020).

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé.

středa18. 12.

Okénko
14:30

Senioři píší Wikipedii - pokročilí 2019

Ústřední knihovna, počítačová učebna

Kurz pro wikipedisty seniory, především pro absolventy kurzu Senioři píší Wikipedii –začátečníci. Rozšiřte si své wikipedistické znalosti a procvičte vše to, co jste se již naučili. Jednotlivé lekce vede lektor Wikimedia ČR Vojtěch Veselý. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

Absolvent kurzu se bude umět skvěle orientovat ve Wikipedii, seznámí se s tím, jak Wikipedie funguje a vzniká. Založí si vlastní profil, bude umět opravovat chyby, diskutovat s ostatními wikipedisty, doplňovat do článků chybějící informace i vytvořit kompletně nové heslo, včetně třeba nahrání vlastních fotografií.

Kurz má šest na sebe navazujících lekcí, probíhá vždy každou středu od 13. listopadu do 18. prosince od 14:30 do 16:30.

PŘIHLASTE SE NA KURZ!

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory.

Okénko
17:00

Ermitáž - síla umění

FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Ermitáž – síla umění (Hermitage. The Power of Art, Itálie 2019, Michele Mally, české titulky, 90 min.)
Oscarový herec Toni Servillo provází velkolepým dokumentárním filmem Ermitáž – síla umění a vypráví tak velký příběh, který se postupně za 250 let odehrál na chodbách tohoto slavného muzea i v ulicích magického Petrohradu. Film přibližuje historii na pozadí napoleonských válek, revoluce v roce 1917 i totalitní éry ve 20. století až do současnosti. Ve sbírkách Ermitáže se ukrývají cenná díla velikánů, jakými byli Leonardo, Raffael, Van Eyck, Rubens, Titian či Rembrandt, které film přibližuje vůbec poprvé ve vysokém rozlišení na velkém plátně.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Mladý Ahmed

FILM A SPIRITUALITA
Mladý Ahmed (Le Jeune Ahmed, Belgie – Fr. 2019, J. a L. Dardenne, francouzsky s čes. tit., 84 min., od 12 let)
Příběh zasazený do současné Belgie zachycuje vnitřní boj třináctiletého Ahmeda, který se musí rozhodnout mezi ideálem čistoty islámského imáma, a životními pokušeními. Ve spolupráci s Akademickou farností Praha, uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Ústřední knihovna

Cena 100,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Kvinterna

POZOR! KONCERT JE ZRUŠEN. VSTUPENKY MŮŽETE VRACET V POKLADNĚ ÚSTŘEDNÍ KNIHOVY.

Adventní koncert
Kvinterna od roku 1994 pravidelně koncertuje doma i v zahraničí a účinkovala též na mnohých hudebních festivalech. K hlavní orientaci souboru patří hudba středověké Evropy 12. – 15. století, hlavně písně ze Španělska, Čech, Francie a Itálie. Na adventním koncertu zazní mystické písně Sibyl, mariánské písně středověkých poutníků i milostné písně dvorních pěvců a též vánoční zpěvy z barokních Čech.
Účinkují:
Hana Blochová: zpěv, harfa, psalterium,
Přemysl Vacek: loutna
Snížené vstupné 80 Kč pro děti, studenty a seniory.
Vstupenky lze rezervovat pouze za plnou cenu, na pokladně je při jejich placení možné uplatnit slevu (po předložení dokladů). V případě online nákupu se na vstupenky slevy nevztahují.

Ústřední knihovna

Cena 120,-

Určené pro: dospělé.

čtvrtek19. 12.

Okénko
08:30

Brain and Breakfast

POZOR! AKCE Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠENA!

Smrtící propaganda – fake news v post-konfliktním prostředí

Zveme vás na ranní online vysílání na téma Smrtící propaganda – fake news v post-konfliktním prostředí. Emeritní policejní rada Vladimír Dzuro nás vtahuje do víru vyšetřování zvěrstev spáchaných v důsledku kolapsu Jugoslávie. Zabývá se nejkrutějšími válečnými zločiny, jaké Evropa nezažila od konce druhé světové války. Zkoumá mělké hroby, které vydávají desítky, někdy i stovky obětí. Svěřuje se nám se svými niternými pocity, když stojí v masovém hrobě během exhumace. Pronásleduje podezřelé a vyhledává svědky, létá přes oceán, aby ověřil důkazy, a konečně čelí válečným zločincům před tribunálem v Haagu. Vyšetřovatel, Démoni balkánské války a světská spravedlnost je jedinečný, surový příběh z první ruky. Je to popis nevídané honby za spravedlností, tváří v tvář absolutní hrůze.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Příběh dědka Všudefouse

Vánoční divadelní představení pro děti, po kterém bude následovat také dílna. Přijďte se s dětmi předvánočně naladit na autorské představení divadla Anička a letadýlko, které proběhne jako doprovodný program naší prosincové tematické výstavky.

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

Okénko
17:30

English club

Angličtina zábavnou formou her, čtení a poslechu. Doporučeno pro začátečníky, věčné začátečníky a mírně pokročilé. Rezervujte si místo na tel. čísle 222 113 387 nebo osobně v Dílně.

Ústřední knihovna - Dílna

Vstupné zdarma

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Ó, dej nám pane večer veselý

Taneční soubor Jaro ve spolupráci s muzikou Jara pořádá tradiční velké vánoční představení Ó, dej nám pane večer veselý. Během večera plného tance, zpěvu a adventních zvyků vystoupí všichni členové souboru od malých až po dospělé tanečníky. Přijďte se s námi v poklidu naladit na vánoční atmosféru.

Kontakt: info@jaro-dance.cz

Vstupné na 290 Kč, snížené vstupné 150 Kč pro studenty, seniory, držitele invalidních průkazů v pokladně Ústřední knihovny.

Ústřední knihovna

Cena 290,-

Určené pro: dospělé.

Program na listopad

Prosinec 2019

Program na leden
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Související stránky

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

Vánoce 2019

Téma měsíce
Vánoce 2019

| en