Zrakově znevýhodněným čtenářům doporučujeme používat mobilní verzi stránek.

skok na hlavní menu | menu sekce Kontakty a kariéra


Ústřední knihovna – Akce

Program na únor

Březen 2017

Program na duben
Zobrazit: výpis   |   kalendář
Vypsat program pro
Vypsat program pro

čtvrtek2. 3.

Okénko
19:00

La La Land

Film a hudba

La La Land
USA 2016, Damien Chazelle, anglicky s českými titulky, 127 min.

Moderní pojetí klasického hollywoodského milostného románu umocněné skvělými písničkami doprovázenými velkolepými tanečními čísly líčí vášnivý milostný vztah od něžného vzrušení rozvíjející se lásky až po trpké zklamání z velkých ambicí.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

sobota4. 3.

Okénko
15:00

Balerína

Bio Junior

Balerína / Ballerina
Francie – Kanada 2016, Eric Summer, Éric Warin, český dabing, 89 min. Film vypráví příběh Félicie, mladé osiřelé dívky, jejíž největší vášní je tanec. S pomocí svého nejlepšího přítele Victora se jí podaří uprchnout ze sirotčince a vydat se na dlouhou cestu do Paříže, kde na ni čeká mnoho nelehkých úkolů a zajímavých setkání. Zábavný a dojemný film o přátelství, sebedůvěře a rodinných poutech.

Vstup zdarma do naplnění kapacity sálu, místenky v pokladně od 12 hod.

Ústřední knihovna

Vstupné zdarma

Určené pro: rodiče a děti, děti.

úterý7. 3.

Okénko
17:00

Divošky měsíčního cyklu

Jeden svět

Divošky měsíčního cyklu

Ovarian Psycos, Joanna Sokolowski, Kate Trumbull-Lavalle, USA | 2016 | 72 min.

Ulicemi východního Los Angeles se za úplňku na kolech prohánějí mladé ženy se šátky na ústech. Není to gang, je to hnutí, ke kterému se v chudé a násilím prošpikované oblasti přidávají ženy latinskoamerického původu. Zakladatelka hnutí Xela, matka devítileté dcery a raperka, byla v dětství zneužívána. Životní trauma si zažila většina z členek feministické organizace, a právě díky solidaritě a emancipaci, kterou jejich komunita podporuje, se jim daří s nepříznivým osudem lépe vyrovnávat. Autentický portrét amerického předměstí zachycuje inspirativní iniciativu a ženskou vůli změnit své životní vyhlídky.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

Nekonečné štěstí

Jeden svět

Nekonečné štěstí

The Infinite Happiness, Louise Lemoine, Ila Beka, France, Denmark | 2015 | 83 min.

Jak se žije v místě, které bylo projektováno jako ideální bydlení pro všechny typy rodin? Režiséři ve svém dokumentárním deníku zvou diváky na výpravu do 8 House, gigantického bytového komplexu, který se nachází na jihu Kodaně. Dům od světoznámého dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group (BIG) má půdorys ležaté osmičky, nádvoří jsou přístupná všem jeho obyvatelům a jsou navržena tak, aby se rezidenti navzájem často potkávali. Jedná se vlastně o jedinečnou vesnici, která není rozprostřena náhodně v krajině, ale je vertikálně navrstvena v rámci jednoho obytného komplexu. Snímek se pouští na poutavou prohlídku po architektonickém unikátu prostřednictvím každodenních činností jeho lidských i zvířecích obyvatel.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Proces

Jeden svět

Proces

The Trial, Askold Kurov, Estonia, Poland, Czech Republic | 2017 | 71 min.

Ukrajinský režisér Oleh Sencov byl v roce 2014 ruskými úřady obviněn z příprav teroristických útoků na Ruskem okupovaném území Krymu. Dokument sleduje proces, který s ním byl poté veden, i další dění, které s případem souvisí. Zachycuje výzvy světových filmařů na Sencovovu podporu i vyčerpávající úsilí režisérovy sestřenice Natalie Kaplan. Nechybí ani příklady důkazních materiálů, které měly režisérovu vinu potvrzovat, ve skutečnosti však na ni nijak neukazují. Z jednotlivých prvků se skládá obraz vykonstruovaného politického procesu určeného k zastrašení odpůrců Putinova režimu. Vrcholem snímku je neohrožený projev samotného Oleha Sencova poté, co nad ním byl vynesen rozsudek dvaceti let odnětí svobody.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Čelit vlnám

Jeden svět

Čelit vlnám

Roqije je podnikavá žena. Dlouhá léta sleduje, jak íránská vláda znemožňuje ženám nalézt obživu a jak ignoruje všudypřítomnou chudobu. Když od místní správy získá pustý a prašný pozemek, vybuduje na něm během několika let prosperující tržiště. Díky Roqiji a jejímu houževnatému úsilí naleznou možnost obživy desítky místních žen i mužů, kterým bylo v minulosti znemožněno živit se prodejem. Její úspěch se ale stane trnem v oku místních úřadů. Roqije sbírá všechny síly, aby svůj projekt i prodejce, kteří jsou na něm závislí, ubránila. Bude to ale stačit?

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

středa8. 3.

Okénko
17:00

Děti online

Jeden svět

Děti online

Children online, Kateřina Hager, Czech Republic | 2017 | 52 min.

Zachymu je teprve dvanáct, jeho YouTube kanál má přes sto dvacet tisíc odběratelů a nespecifikovaný počet „haterů“. Maminka to akceptuje, a dokonce s ním občas vystupuje, zato Zachyho otec je zklamaný, že po něm syn nezdědil lásku k myslivosti. Tatínek třináctiletého Oskara zase nesnáší, když přijde večer z práce a nepozná, zda je syn doma, nebo ne. Oskar je totiž zavřený v pokoji a paří počítačové hry. Starosti má i maminka Nikoly. Ta se v patnácti letech stala jednou z obětí sexuálního agresora na sociální síti. Dokument Kateřiny Hager na portrétech tří mladých hrdinů a hrdinek ukazuje, jak těžké je dospívání i výchova dětí v době, kdy se většina zábavy i hrozeb přesunula do kyberprostoru.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

Vyrob si svůj stát

Jeden svět

Vyrob si svůj stát

DIY Country, Antony Butts, France, UK | 2015 | 80 min.

Mnozí obyvatelé Donbasu měli po léta pocit, že ukrajinská vláda přehlíží jejich problémy a ignoruje jejich nároky. Rusko jich na jaře 2014 po anexi Krymu využilo pro nepřiznanou separatistickou operaci. Ozbrojené skupiny proruských rebelů ovládly místní úřady a vyhlásily referendum o odtržení od Ukrajiny. Režisér Antony Butts na konkrétních lidských osudech a bezprostředně zachycených situacích zobrazuje odhodlání a nadšení, ale i naivitu, aroganci a krutost účastníků převratu. Revoluce vynáší k moci značně sporné postavy a své původní vyznavače zanechává mnohdy rozčarované zjištěním, že byli jen pěšáky na šachovnici ovládané mocnějšími hráči.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Irská královna

Jeden svět

Irská královna

The Queen of Ireland, Conor Horgan, Ireland | 2015 | 81 min.

Rory O'Neill léta vystupuje jako drag queen Panti Bliss, vnadná dobromyslná blondýna, která ve svých populárních talk show dovede s šarmem a vtipem komentovat svůj život i nejrůznější společenská témata. Velký poprask nastane, když během referenda za zpřístupnění manželství gayům a lesbám se Panti v televizi ostře pustí do odpůrců hnutí za rovnoprávnost, které označí za homofoby. Veřejnoprávní televize čelí ze strany dotčených žalobě, kauza „Pantigate“ plní stránky novin a Pantin proslov o homofobii se na sociálních sítích stane celosvětovým virálním hitem. Optimistický portrét výjimečné osobnosti bojující za rovnoprávnost sexuálních menšin v konzervativním katolickém Irsku vyhrál diváckou cenu na queer festivalu Mezipatra 2016.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Azyl v nedohlednu

Jeden svět

Azyl v nedohlednu Chasing Asylum, Eva Orner, Australia, USA | 2016 | 96 min.

Evropa zaskočená migrační krizí hledá nejrůznější řešení. Zvláště konzervativní politické spektrum jedno nabízí: stačí se prý podívat do Austrálie, která dokáže své břehy ochránit před loděmi přeplněnými lidmi snícími o lepším životě. Ale za jakou cenu? Země kdysi otevřená žadatelům o azyl začala aplikovat tvrdou politiku: nepustit prakticky nikoho. Snímek přináší výpovědi a záběry skryté kamery z detenčních center na tichomořských ostrovech, kam Austrálie za finanční úplatu vyváží své svědomí a porušování lidských práv. Drsné podmínky si nezadají s vězením, přinášejí týrání, zneužívání – a především beznaděj pro ty, kteří hledali pomoc.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

čtvrtek9. 3.

Okénko
17:00

Potopené New Orleans

Jeden svět

Potopené New Orleans

Shipwrecked America, Alexandra Kandy Longuet, France | 2016 | 49 min.

V srpnu 2005 srovnal hurikán Katrina město New Orleans se zemí. Na katastrofu zareagovaly americké úřady masivními pobídkami pro podnikatele, které měly městu pomoci znovu ožít. Dokument rekapituluje výsledky této snahy, jež se z velké části minula účinkem. Někdejší hlavní město jazzu s nezaměnitelným charakterem ztrácí svého ducha a vyhání své původní obyvatele. Nájemní bydlení pro sociálně slabší vrstvy je nahrazeno domky pro střední třídu, školy se více zaměřují na privilegované žáky a střed města osidlují ambiciózní firmy. To, co na první pohled může vypadat jako úspěšný nový začátek, je ve skutečnosti prohloubením sociálních, ekonomických i rasových propastí mezi obyvateli.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

My jsme počátek lidstva

Jeden svět

My jsme počátek lidstva

We are Humanity, Alexandre Dereims, France, India | 2016 | 89 min.

Na Andamanských ostrovech, daleko v Indickém oceánu, žije kmen Džarava. Potomci prvních lidí před 70 000 lety opustili Afriku a pak žili v Asii v úplné izolaci. Dnes se posledních 400 příslušníků kmene snaží chránit svůj ráj. Ten ohrožují obchodníci, kteří Džaravům podstrkují i alkohol a tabák, nebo přicházející turisté. Indická vláda se pokouší Džaravy asimilovat, ale nebere ohled na to, že jejich svět má jiná pravidla. Ti, kteří opouštějí bílé pláže, tak často končí ve špinavých velkoměstech. Vůbec poprvé se filmovému štábu podařilo proniknout k Džaravům tak blízko a zachycovat svět, v němž jsou lidé ještě svobodní a nepodmíněně šťastní.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Exekuce

Jeden svět

Exekuce

Don’t Take My Life, Andrea Culková, Czech Republic | 2016 | 64 min.

Přestěhovala se, nezměnila si adresu, soudní jednání probíhá bez jejího vědomí. Náhle jí zablokují účty a žluté nálepky koukají ze všeho, co má u ní doma alespoň nějakou hodnotu. Takovou zkušenost si prožila dokumentaristka Andrea Culková, a tak noční exekutorská přepadovka inspirovala její další projekt. Tentokrát se vydává po stopě fungování exekucí a exekutorů u nás i v zahraničí. Nahlíží do celého systému, odhaluje jeho nedostatky a navrhuje možná řešení. Nevyhýbá se ani upřímnému zobrazení rodinných sporů, které vypukají v souvislosti s touto stále tabuizovanou situací. Skrze osobní příběh i investigativní šetření tak přibližuje, jak snadné je pro každého z nás se v ní ocitnout.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Kyberdžihád

Jeden svět

Kyberdžihád

Cyberjihad, Hans Busstra, Netherlands | 2016 | 48 min.

Islámský stát a další teroristické skupiny se ve svém boji neomezují pouze na využívání tradičních zbraní. Stále propojenější svět nabízí extremistům k šíření strachu a nenávisti nové možnosti. Sociální sítě a internetová média plní džihádisté svými propracovanými příspěvky ve stále větším množství a tisíce mladých lidí po celém světě jejich propagandě podléhají. Publicisticky laděný snímek odhaluje teroristické strategie ve virtuálním světě a zároveň si klade znepokojivou otázku, zda je vůbec možné tuto kybernetickou válku vyhrát.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

pátek10. 3.

Okénko
17:00

Dva světy

Jeden svět

Dva světy

Two Worlds, Maciej Adamek, Poland | 2016 | 51 min.

Ve svých 12 letech Laura ví, jak se v bance sjednává půjčka i jak to chodí na pracovních pohovorech. Oba její rodiče jsou totiž neslyšící a ona tak tráví hodně času tím, že je doprovází a tlumočí jim do znakového jazyka. Při jednání s úřady je sice oproti svým vrstevníkům napřed, jinak je to ale normální dívka se všemi starostmi, které k dospívání patří. Když nechce, aby jí rodiče „znakovali do života“, jednoduše zaboří zrak do svého mobilního telefonu. Dřív se za ně styděla, dnes je ráda, že je má. Filmový portrét ukazuje každodenní život jedné neobyčejné rodiny, kterou nedělí jen generace.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

Zkrocení zlých otců

Jeden svět

Zkrocení zlých otců

Call Me Dad, Sophie Wiesner, Australia | 2015 | 80 min.

Večer na běžném poklidném předměstí. Co se děje za zdmi domů, v kolika domácnostech se zrovna odehrává nějaký konflikt? Úvodní montáž složená ze záznamů telefonátů žen na linku bezpečí, nahrávek slovního napadání a sebezpytujících výpovědí mužů po výbuchu agrese, to vše navozuje atmosféru skrytého světa domácího násilí. V Austrálii vznikají podpůrné skupiny pro muže ovládané zlostí, kteří se ale snaží převzít zodpovědnost za hrubost, již projevili vůči svým nejbližším. Dokument sleduje životní příběhy tří z nich a proplétá je s osobní zkušeností dvou terapeutů. Skupina prochází očistcem, na jehož konci by muži měli být připraveni navázat nový vztah se svými rodinami.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Výchova k válce

Jeden svět

Výchova k válce

Teaching War, Adéla Komrzý, Czech Republic | 2016 | 69 min.

Fanatický Islámský stát, terorismus, agresivní politika Ruska… Zostřující se geopolitická situace přinesla i do České republiky nové obavy o bezpečnost. Do hry se tak po dlouhé době relativního klidu a míru vrátily otázky, zda bychom se byli schopni agresi ubránit. Armáda, zbrojařský průmysl i bojůvky bývalých vojáků se začínají připravovat. Generace dnešních čtyřicátníků si z komunistického školství ještě pamatuje brannou výchovu. Díky iniciativě POKOS Ministerstva obrany se na mnohé školy tento předmět pomalu vrací ve formě ukázek a přednášek profesionálních vojáků. Co dnešní děti vědí o zbraních? Šly by bojovat za tuto zemi? Studentský dokument FAMU sleduje, jak se česká společnost připravuje na válku.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Ada na radnici

Jeden svět

Ada na radnici

Ada for Mayor, Pau Faus, Spain | 2016 | 85 min.

Španělsko patří mezi země, na které dopadla finanční krize z roku 2008 nejdrtivěji. Barcelonská občanská aktivistka Ada Colau se snaží organizovat pomoc pro lidi, kteří nemohou splácet hypotéku a přicházejí o střechu nad hlavou. Citlivý snímek zachycuje přerod nezdolné aktivistky v ženu, jež hodlá poctivě, s elánem a zdravým rozumem proniknout s občanskou platformou do politiky a nezadat si s ní. Po historickém vítězství v červenci 2015 stanula Ada v čele barcelonské radnice. Dokument sleduje deset měsíců od vyhlášení kandidatury přes tvrdá vyjednávání a mediální výstupy až po napínavý průběh voleb a první den v úřadu. Součástí filmu jsou také intimní záběry z videodeníku, v němž Ada leckdy zápasí i sama se sebou

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

sobota11. 3.

13:00

Život začíná po stovce

Jeden svět

Život začíná po stovce

Life Begins at 100, Asa Blanck, Sweden | 2015 | 58 min.

Švédka Dagny má svůj vlastní blog, kam denně přispívá. Píše o všedních věcech, dopisuje si se svými přáteli a sem tam projede seznamky. Večer nezřídka vyráží na párty, kde nepohrdne sklenkou šampaňského. Je hostem televizních pořadů, lidé ji poznávají na ulici. Fakt, že se blogerka Dagny narodila v roce 1912, se zdá nepodstatný. Jak sama říká, být aktivní a mít vůli učit se stále novým věcem není otázkou věku. A přestože k ní osud nebyl vždy vstřícný, neutápí se v minulosti, ale těší se na vše, co přijde. Skrze svůj příběh vzkazuje, že je třeba odhodit stud a strach – na to je život příliš krátký.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
13:00

Můj přítel Janiv

Jeden svět

Můj přítel Janiv

My Friend, Yaniv, Maayan Schwartz, Israel | 2016 | 45 min.

Obvykle přemýšlím o tom zdravém klukovi, Janivovi, a nevím, zda mu závidím. Asi by z něj vyrostl normální, povrchní a nudný člověk. Možná by mohl dělat normální věci, které já dělat nemůžu, nemůže ale dělat ty neobvyklé věci, které jsem dělal já,“ říká hrdina dokumentu Janiv. Trpí amyotrofickou laterální sklerózou, která jej fyzicky paralyzuje, přesto však pracuje, cestuje a sní o tom, že se zcela osamostatní. Dokument, který natáčí Janivův přítel Maayan, citlivě a s humorem ukazuje, jak důležitou roli hrají v životě hendikepovaného člověka přátelé, rodina a spolupráce. U Janiva vítězí optimismus nad bezmocností, duch nad tělem a touha po dobrodružství nad strachem.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
15:00

Duši neprodám

Jeden svět

Duši neprodám

I Won’t Sell My Soul, Eva Tomanová, Czech Republic | 2016 | 51 min.

„Hledáme náhradní matku, máme vlastní embrya, zajištěnou kliniku i právní služby.“ Podobných inzerátů v dnešní době přibývá. Ročně se tímto způsobem narodí asi stovka dětí párům, které samy nemohou mít děti. Přesné číslo ale nelze zjistit, protože náhradní mateřství se v ČR pohybuje v šedé zóně zákona. Režisérka Eva Tomanová natáčela se třemi hrdinkami. Monika právě odevzdala biologickým rodičům třetí odnošené dítě. Studentka Nikola narazila na problematický pár a svádí právní bitvu, aby si mohla syna nechat. Zkušená náhradní matka Renata porodí miminko, u něhož se objeví podezření na závažnou genetickou vadu. Film se dotýká nejbolestivějších témat souvisejících s náhradním mateřstvím.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
15:00

Škádlení Goliáše

Jeden svět

Škádlení Goliáše Tickling Giants, Sara Taksler, USA | 2016 | 111 min.

Egypťan Básim Júsif patří k těm, jimž události arabského jara zásadně zasáhly do života. Radikálně změnil povolání: z chirurga se stal moderátorem vlastní satirické talkshow, čímž si splnil svůj sen. Časosběrný dokument zachycuje Básimovu cestu od prvních pokusů vysílaných na YouTube až po úspěšnou a plně profesionální show, jejíž jednotlivé epizody v arabském světě sledovalo průměrně až 30 milionů televizních diváků. Po stupňovaných hrozbách, a to i z politických řad, však pořad končí a egyptský showman odchází do exilu. Příběh Júsefova nebojácného pořadu odráží politické turbulence v Egyptě po pádu prezidenta Mubáraka a prozatím marné usilování tamní společnosti o skutečnou svobodu.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Dobrý pošťák

Jeden svět

Dobrý pošťák

The Good Postman, Tonislav Hristov, Finland, Bulgaria | 2016 | 82 min.

Malá vesnička na pomezí bulharsko-turecké hranice je branou pro uprchlíky převážně ze Sýrie. Své o tom ví zejména její nepočetní obyvatelé, které otázka běženců rozděluje. Jedni se uprchlíků bojí, zatímco druzí v nich vidí naději na znovuobnovení skomírající vesnice. Tento rozkol se také stává ústředním tématem nastávajících voleb na post starosty. Nadějným kandidátem je i tichý a obětavý pošťák Ivan, jehož přáním je zaplnit vylidněné domy syrskými rodinami. Volebním protivníkům se tento nápad nelíbí a raději vedou například kampaně za první internetový klub v obci. Film je tragikomickým obrazem svébytného pohledu na svět a jedné lidské dobroty.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

Kdy už ten vítr ustane

Jeden svět

Kdy už ten vítr ustane

When Will This Wind Stop, Aniela Astrid Gabryel, Poland | 2016 | 66 min.

Krymští Tataři si v průběhu dějin vytrpěli mnohé. Stalinovy čistky a násilné deportace je odsud vypudily na téměř padesát let. Po svém návratu v roce 1988 si svého kraje dlouho neužívali. Po ruské anexi v roce 2014 opět čelí represím a zvažují, zda za těchto podmínek své domovy raději neopustí. Filmaři přijímají pozvání do několika Krymsko-tatarských domácností a nechávají si vyprávět, jak hluboce se jich dané události týkají. Dokument zachycuje i detaily jejich každodenního života, do kterého patří takové naschvály, jako je třeba opětovné odstřihnutí televizního vysílání. Časté skypové hovory mezi těmi, kdo zůstali, a těmi, kdo odešli, pak dokreslují pohled na minulost i současnost obyvatel Krymu, kteří opět čekají, „až vítr ustane“.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Zlatý úsvit – jak to vidím já

Jeden svět

Zlatý úsvit – jak to vidím já

Golden Dawn: A Personal Affair, Angéligue Kourounis, Greece, France | 2016 | 90 min.

Vzestup řeckého politického uskupení Zlatý úsvit, které se netají svým neonacistickým směřováním, přiměl režisérku Angélique Kourounis překročit meze nezaujatého pozorovatele. Přiznává, že její rodinné zázemí i vlastní levicové politické přesvědčení ji staví vůči Zlatému úsvitu do příkré opozice. Kriticky dokumentuje jeho metody, které sahají od populistického rozdávání jídla nezaměstnaným Řekům až k brutálnímu šikanování cizinců, a dokonce vraždě. Je svědkem časté vstřícnosti vůči Zlatému úsvitu ze strany policie či církve. I díky výpovědím „slušných“ sympatizantů Zlatého úsvitu vyvstává zřetelná paralela s nástupem nacistů v meziválečném Německu a s úspěchy podobných hnutí jinde ve světě.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

V pohodě

Jeden svět

V pohodě

I'm Okay, Pia Lenz, Germany | 2016 | 95 min.

První den ve škole v Hamburku je pro osmiletého Džamera zjevením. Romský chlapec z Makedonie zvyklý ze školy na šikanu a bití je v německé třídě svědkem společné oslavy narozenin a výuky v přátelské atmosféře. Jedenáctiletá Ghofran ze Sýrie zase raději zůstává v myšlenkách v rodné zemi. Na novou školu, v níž se dívky líčí a na plavání chodí společně s chlapci, si nedokáže zvyknout. Její sebejistota však postupně roste. Pro Džamera se naopak situace stává stále složitější. Jeho rodina žije pod hrozbou deportace z Německa. Chlapec nezvládá návaly vzteku a ostatní děti se ho začínají bát. Po dobu jednoho roku kamera citlivě sleduje osudy obou dětí a jejich rodin. Nový start v nové zemi není snadný pro nikoho z nich.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

neděle12. 3.

Okénko
13:00

Kyberdžihád

Jeden svět

Kyberdžihád

Cyberjihad, Hans Busstra, Netherlands | 2016 | 48 min.

Islámský stát a další teroristické skupiny se ve svém boji neomezují pouze na využívání tradičních zbraní. Stále propojenější svět nabízí extremistům k šíření strachu a nenávisti nové možnosti. Sociální sítě a internetová média plní džihádisté svými propracovanými příspěvky ve stále větším množství a tisíce mladých lidí po celém světě jejich propagandě podléhají. Publicisticky laděný snímek odhaluje teroristické strategie ve virtuálním světě a zároveň si klade znepokojivou otázku, zda je vůbec možné tuto kybernetickou válku vyhrát.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
13:00

Skutečná cena lodní dopravy

Jeden svět

Skutečná cena lodní dopravy

Freightened: The Real Price of Shipping, Denis Delestrac, Spain, France | 2016 | 83 min.

„Made in Bangladesh“ na vašem kabátě zdaleka neznamená, že celý oděv pochází z této jihoasijské země. Jeho části s největší pravděpodobností putovaly z jiných rozvojových oblastí, a než celý kus oblečení prošel zpracováním a nakonec přistál na pultu vašeho obchodu, mohl až čtyřikrát objet zeměkouli. Na ceně produktu to však nepoznáte. Mořské vody denně křižují nákladní lodě násobně větší než Titanik, které v kontejnerech přepravují desetitisíce tun nákladu. Kdo ve skutečnosti platí skryté náklady spojené s pohybem zboží? Kdo nese odpovědnost za ekologické katastrofy v důsledku častých havárií a kdo umožňuje zneužívání levné pracovní síly? Šokující investigace rozkrývá aspekty lodní přepravy a vrhá temné světlo na jeden ze základních kamenů globalizace.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
15:00

Dil Lejlá

Jeden svět

Dil Lejlá

Dil Leyla, Asli Özarslan, Germany | 2016 | 71 min.

Lejlá Imret se před několika lety stala nejmladší starostkou v Turecku. Ve svých 26 letech stanula před nelehkým úkolem oživit rodné město Cizre. To musela jako pětiletá opustit v důsledku vojenských akcí, při nichž zemřel i její otec, velitel kurdských guerill. Kurdští politici nemají v Turecku lehkou pozici a pro Cizre, odvěký středobod kurdského odporu, to platí dvojnásob. S blížícími se parlamentními volbami, ve kterých má poprvé v historii šanci uspět prokurdská demokratická strana, musí Lejlá i její rodina čelit čím dál vyhrocenějším situacím. Potká Lejlu stejný osud jako jejího otce? A existuje ještě naděje, že kurdská menšina bude žít v Turecku bez útlaku a otevřené diskriminace?

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
15:00

Stroje

Jeden svět

Stroje

Machines, Rahul Jain, India, Germany, Finland | 2016 | 71 min.

K Indii neodmyslitelně patří pestrobarevné látky. Poněkud ve stínu však zůstává, kdo a jakým způsobem je v dnešní době vyrábí. Snímek nás zavádí do ponurého prostředí textilní továrny, kde hlavní roli zastávají stroje, vozíky, kádě s barvami a rozmanitá směs zvuků, které vydávají. Uprostřed tohoto mechanického světa se pohybují pracovníci továrny – muži různého věku i smýšlení, kteří postupně splývají se zautomatizovanými procesy a sami se stávají jen další součástí strojové výroby. Dokument prostřednictvím působivých obrazů zachycuje životy, z nichž se pestré barvy pomalu vytrácejí.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:00

Normální autistický film

Jeden svět

Normální autistický film

Normal autistic film, Miroslav Janek, Czech Republic | 2016 | 88 min.

Kdo je to aspík? A co mají společného autisti, Malý princ a mimozemšťani? Pětice dětí a dospívajících postav filmu žije s nálepkou, která je odděluje od ostatních. Ale kdo může tvrdit, co je normální a co není? Oceňovaný český dokumentarista Miroslav Janek natočil neobyčejný snímek o neobyčejných bytostech, nabourávající představu o autismu jako nemoci. Film je plný poetických obrazů, slavných klavírních skladeb, autistického rapu, filozofických úvah o vesmíru, smrti, přátelství a světa víl nebo smělých plánů budoucího člena demoliční čety. Takový normální autistický film.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

Vysílá Kolwezi

Jeden svět

Vysílá Kolwezi

Kolwezi On Air, Idriss Gabel, Belgium | 2016 | 72 min.

Minulost i současnost Demokratické republiky Kongo je určována chudobou, korupcí, násilím i bojem o moc a nerostné bohatství. Rozvrácená země může sloužit jako učebnicový příklad pohnutých dějin Afriky. I v tak složitém kontextu hraje stěžejní roli žurnalistika. Jenže místní „hlídací psi demokracie“ to často nemají lehké, jak ukazuje práce štábů lokální televizní a rozhlasové stanice v relativně rozvinutém těžařském městě Kolwezi na jihu Konga. I když se snaží o investigativní a nezávislý pohled, jejich odhodlání kříží osobní zájmy, hon za senzací a politické vlivy. Dostávají se do tragikomických situací na hranici etiky, které dobře ilustrují složitost fungování občanské společnosti v rozvojových zemích.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Slyšet očima

Jeden svět

Slyšet očima

Seeing Voices, Dariusz Kowalski, Austria | 2016 | 89 min.

Rakousko je jedním z mála států, který uznal znakový jazyk jako další oficiální řeč pro svou zemi. I přes možnosti tlumočení se však situace tamní neslyšící komunity nedá považovat za ideální. Neslyšící politička Helene Jarmer, jedna z postav snímku, se to snaží změnit. Mladí neslyšící manželé Hagerovi přemítají, do jaké míry nedoslýchavost ovlivní život jejich čerstvě narozeného syna Emila. Studentka Ayse se snaží zvládnout vstup do svého prvního zaměstnání. Observační dokument zachycuje střípky ze životů několika neslyšících a zaměřuje se přitom na sílu a barevnost paralelního světa znakového jazyka.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Videoreportáže RFE/RL

Jeden svět

Videoreportáže RFE/RL

Dlouhodobý mediální partner Jednoho světa, Radio Free Europe / Radio Liberty, se začal zaměřovat na produkci videí na pomezí reportážní žurnalistiky a dokumentárního filmu. Tento formát z českých médií neznáme. Tři výjimečné krátké filmy – z Ruska, Afghánistánu a Kazachstánu – se tak dočkají i netradičního uvedení na velkém filmovém plátně.

Rebel Beats, Omid Marzban, Afghanistan | 2016 | 26 min.
Jsem tím, kým nejsem, I Am What I Am Not, Sergey Khazov-Cassia, Peter Solovyov,Russia | 2016 | 25 min.
Otrávená pravda, Poisoned Truth, Sanat Urnaliyev, Czech Republic, Kazakhstan | 2015 | 16 min.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

pondělí13. 3.

Okénko
17:00

Ohrožená semínka

Jeden svět

Ohrožená semínka

Seed: The Untold Story, Taggart Siegel, Jon Betz, USA | 2016 | 94 min.

Kousek za polárním kruhem na ostrově Špicberky stojí betonová stavba připomínající atomový kryt. Nacházejí se v ní tisíce rostlinných semen z celého světa, které jsou tu střeženy před možnými globálními krizemi. Podobných semenných bank je po celém světě několik. Každé semeno totiž v sobě koncentruje a nese minulé životní cykly přírody i člověka a je současně zárodkem budoucích. Farmáři a ostatní aktivisté se snaží uchránit poslední zbytky lokálních rostlinných variant, které ve světě geneticky modifikovaného typu zemědělství zbývají. Proti potravinářským nadnárodním gigantům se zdá jejich boj jako výkřik do tmy. Avšak kdo ví, zda tyto banky nebude lidstvo již brzy nezbytně potřebovat.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

Dobrý pošťák

Jeden svět

Dobrý pošťák

The Good Postman, Tonislav Hristov, Finland, Bulgaria | 2016 | 82 min.

Malá vesnička na pomezí bulharsko-turecké hranice je branou pro uprchlíky převážně ze Sýrie. Své o tom ví zejména její nepočetní obyvatelé, které otázka běženců rozděluje. Jedni se uprchlíků bojí, zatímco druzí v nich vidí naději na znovuobnovení skomírající vesnice. Tento rozkol se také stává ústředním tématem nastávajících voleb na post starosty. Nadějným kandidátem je i tichý a obětavý pošťák Ivan, jehož přáním je zaplnit vylidněné domy syrskými rodinami. Volebním protivníkům se tento nápad nelíbí a raději vedou například kampaně za první internetový klub v obci. Film je tragikomickým obrazem svébytného pohledu na svět a jedné lidské dobroty.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Nekonečné štěstí

Jeden svět

Nekonečné štěstí

The Infinite Happiness, Louise Lemoine, Ila Beka, France, Denmark | 2015 | 83 min.

Jak se žije v místě, které bylo projektováno jako ideální bydlení pro všechny typy rodin? Režiséři ve svém dokumentárním deníku zvou diváky na výpravu do 8 House, gigantického bytového komplexu, který se nachází na jihu Kodaně. Dům od světoznámého dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group (BIG) má půdorys ležaté osmičky, nádvoří jsou přístupná všem jeho obyvatelům a jsou navržena tak, aby se rezidenti navzájem často potkávali. Jedná se vlastně o jedinečnou vesnici, která není rozprostřena náhodně v krajině, ale je vertikálně navrstvena v rámci jednoho obytného komplexu. Snímek se pouští na poutavou prohlídku po architektonickém unikátu prostřednictvím každodenních činností jeho lidských i zvířecích obyvatel.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Rozehraj své město

Jeden svět

Rozehraj své město

Gaming the Real World, Anders Eklund, Sweden | 2016 | 72 min.

Jednou z nejúspěšnějších počítačových her poslední doby se stal Minecraft, v němž hráči staví z 3D bloků virtuální světy. Fenoménu propadl i jedenáctiletý syn švédského městského úředníka. Netrvalo dlouho a otec pochopil, že tohle „digitální Lego“ může snadno posloužit jako nástroj participativního městského plánování. Inovativní zapojení veřejnosti do rekultivace jedné švédské čtvrti neušlo pozornosti UN-Habitatu, agentuře OSN, která podporuje rozvoj společensky a ekologicky udržitelných lidských sídel. Film sleduje několik urbanistických teamů a vývojáře tří her, kteří chtějí díky jejich širokému využití demokratizovat způsob výstavby měst.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý14. 3.

Okénko
17:00

Vysílá Kolwezi

Jeden svět

Vysílá Kolwezi

Kolwezi On Air, Idriss Gabel, Belgium | 2016 | 72 min.

Minulost i současnost Demokratické republiky Kongo je určována chudobou, korupcí, násilím i bojem o moc a nerostné bohatství. Rozvrácená země může sloužit jako učebnicový příklad pohnutých dějin Afriky. I v tak složitém kontextu hraje stěžejní roli žurnalistika. Jenže místní „hlídací psi demokracie“ to často nemají lehké, jak ukazuje práce štábů lokální televizní a rozhlasové stanice v relativně rozvinutém těžařském městě Kolwezi na jihu Konga. I když se snaží o investigativní a nezávislý pohled, jejich odhodlání kříží osobní zájmy, hon za senzací a politické vlivy. Dostávají se do tragikomických situací na hranici etiky, které dobře ilustrují složitost fungování občanské společnosti v rozvojových zemích.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

Opozice

Jeden svět

Opozice

The Opposition, Hollie Fifer, Australia | 2016 | 76 min.

oe Moses věří, že dokud je naživu, jeho povinností je pomáhat lidem. A tak se už několik let bije za svou komunitu v Paga Hill na okraji hlavního města oceánské Papuy-Nové Guineje, kterou se snaží násilně vyhnat australský developer. Na místě skromných příbytků místních má vyrůst luxusní hotelový resort s přístavištěm. Vystěhování sice nemá legální oporu, nicméně to vypadá, že práva původní komunity nikoho nezajímají, a to včetně místních politiků. Investigativní dokument o boji bezbranných obyvatel za svůj domov je plný napětí a nečekaných zvratů.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Ztraceni v Libanonu

Jeden svět

Ztraceni v Libanonu

Lost in Lebanon, Sophia Scott, Georgia Scott, UK | 2016 | 81 min.

V sotva pětimilionovém Libanonu našlo doposud útočiště přes milion syrských uprchlíků. Z obav před zvládáním situace začala libanonská vláda v roce 2015 svou azylovou politiku zpřísňovat. V důsledku nových vízových restrikcí se rázem 80 % Syřanů ocitlo v pozici nelegálních migrantů. Film ve čtyřech prolínajících se příbězích přibližuje, jakým krajním situacím jsou vystaveni lidé, kterým je upřeno právo na vlastní domov. Jaká možnost prchajícím Syřanům zbývá, když vrátit se nelze a sousední státy, Jordánsko, Turecko a Libanon, už si nemohou dovolit další statisíce příchozích?

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Zemřít pro design

Jeden svět

Zemřít pro design

Death by Design, Sue Williams, USA | 2016 | 73 min.

Výroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti. Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let. Jedovaté látky nelze zlikvidovat. Rozežírají nádrže, pronikají do vzduchu, cestují po planetě – a škodí všem. Snímek metodicky rozkrývá problém globálních rozměrů. A ukazuje, jak je dále stupňován nelidskými podmínkami v čínských výrobnách, technikami „likvidace“ starých přístrojů či praktikami, jimiž firmy dál nutí zákazníky kupovat nové modely. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

středa15. 3.

Okénko
17:00

Můj přítel Janiv

Jeden svět

Můj přítel Janiv

My Friend, Yaniv, Maayan Schwartz, Israel | 2016 | 45 min.

Obvykle přemýšlím o tom zdravém klukovi, Janivovi, a nevím, zda mu závidím. Asi by z něj vyrostl normální, povrchní a nudný člověk. Možná by mohl dělat normální věci, které já dělat nemůžu, nemůže ale dělat ty neobvyklé věci, které jsem dělal já,“ říká hrdina dokumentu Janiv. Trpí amyotrofickou laterální sklerózou, která jej fyzicky paralyzuje, přesto však pracuje, cestuje a sní o tom, že se zcela osamostatní. Dokument, který natáčí Janivův přítel Maayan, citlivě a s humorem ukazuje, jak důležitou roli hrají v životě hendikepovaného člověka přátelé, rodina a spolupráce. U Janiva vítězí optimismus nad bezmocností, duch nad tělem a touha po dobrodružství nad strachem.

Ústřední knihovna

Cena 70,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
17:30

Proces

Jeden svět

Proces

The Trial, Askold Kurov, Estonia, Poland, Czech Republic | 2017 | 71 min.

Ukrajinský režisér Oleh Sencov byl v roce 2014 ruskými úřady obviněn z příprav teroristických útoků na Ruskem okupovaném území Krymu. Dokument sleduje proces, který s ním byl poté veden, i další dění, které s případem souvisí. Zachycuje výzvy světových filmařů na Sencovovu podporu i vyčerpávající úsilí režisérovy sestřenice Natalie Kaplan. Nechybí ani příklady důkazních materiálů, které měly režisérovu vinu potvrzovat, ve skutečnosti však na ni nijak neukazují. Z jednotlivých prvků se skládá obraz vykonstruovaného politického procesu určeného k zastrašení odpůrců Putinova režimu. Vrcholem snímku je neohrožený projev samotného Oleha Sencova poté, co nad ním byl vynesen rozsudek dvaceti let odnětí svobody.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Lepší mlčet

Jeden svět

Lepší mlčet

Keep Quiet, Sam Blair, Joseph Martin, UK, Hungary | 2016 | 95 min.

Je zapřisáhlý maďarský nacionalista a antisemita. Stane se jednou z hlavních tváří své extremistické politické strany, a dokonce ho za ni zvolí do Evropského parlamentu. Židé jsou pro něj největší zlo. A pak se to stane. Promluví si s babičkou a zjistí, že on sám je Žid. Přesně tohle potkalo Csanáda Szegediho. Pro europoslance a vůdčí postavu maďarské extremistické partaje Jobbik to byl šok. Zhroutil se mu celý svět. A tak si začal budovat svět nový. Jel se podívat do Osvětimi. Postupně se z antisemity stal aktivním praktikujícím židem. Film sleduje životní proměnu muže, kterému přestali věřit skoro všichni.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
20:00

Žena stínů

Jeden svět

Žena stínů

Shadow Girl, Maria Teresa Larraín, Canada, Chile | 2016 | 76 min.

Chilská filmařka kvůli vrozené nemoci postupně přichází o zrak a o své cestě do tmy se rozhodne natočit autobiografický dokument. Rozchází se s partnerem a po mnoha letech v Kanadě odjíždí do rodného Santiaga de Chile. V ulicích metropole, kterou se nově učí poznávat pomocí slepecké hole, se seznamuje s nevidomými pouličními prodejci. Nachází v nich přátele, zdroj inspirace i poznání. Ačkoliv záběry jejího posledního filmu se režisérce před očima mění v mlhu, nezdolně pokračuje v hluboce osobním svědectví o ztrátě zraku a hledání odpovědi na otázku, co pro vizuálního umělce znamená slepota.

Ústřední knihovna

Cena 90,-

Určené pro: dospělé, studenty.

pondělí20. 3.

Okénko
19:00

Trvalá dovolená

Projekce a dialogy – filmové projekce FAMU

> Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

20. 3. Trvalá dovolená /Permanent Vacation (USA 1980, 75 min.)

První autorský celovečerní film Jima Jarmusche s výtečně zachycenou atmosférou života „on the road“ zobrazuje dva a půl dne v životě Aloysiuse Parkera, mladého tuláka bez domova, školy a práce. Je zvyklý žít ve všelijakých podmínkách a s mnoha různými lidmi, z nichž většina utíká tak jako on před realitou všedních dnů a zaměstnání. Ve svých šestnácti letech Allie zažívá letmá setkání s dalšími outsidery, vždy v pohybu, vždy o krok napřed před čímkoliv, co ho právě pronásleduje. Na MFF Mannheim-Heidelberg získal film Cenu Josefa von Sternberga.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý21. 3.

Okénko
16:00

Florencie a galerie Uffizi ve 3D IV.

Filmový klub – Bio Senior
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Florencie a galerie Uffizi ve 3D Itálie 2015, české titulky, 85 min.

Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Fascinující cesta do města, které je kolébkou italské renesance. Prostřednictvím nejkrásnějších uměleckých děl té doby od autorů jako Michelangelo, Brunelleschi, Rafael, Leonardo a Botticelli film nabízí pohlcující zážitek ze slavného města.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Knihovna básníka a výtvarníka Václava Vokolka

Knihovny známé i neznámé V. – Filmy, které v televizi neuvidíte

Archivář Petr Kotyk a režisér Bedřich Ludvík natáčejí knihovny zajímavých osobností. Projekce snímků s lektorským úvodem a besedou. Knihovna básníka a výtvarníka Václava Vokolka (ČR 2016, 50 min.)
Příběh jedinečné knihovny autorských knih psaných a tvořených od šedesátých let 20. století dodnes. Pátý díl cyklu Knihovny známé i neznámé – Filmy, které v televizi neuvidíte.

Besedu s Václavem Vokolkem, Petrem Kotykem a Bedřichem Ludvíkem moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Mlčení II.

Filmový klub
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Mlčení / Silence
Mexiko – Tchaj-wan – USA 2016, Martin Scorsese, české titulky, 161 min, nevhodný do 12 let.

Silence je příběh dvou mladých mnichů, kteří se v 17. století vydají hledat svého zmizelého učitele v tajemném a exotickém Japonsku, kde je jejich víra postavena mimo zákon a jejich přítomnost zakázána. Následuje oslňující a napínavá zkouška jejich vytrvalosti, víry a schopnosti přežít.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

středa22. 3.

Okénko
16:00

Svatý Petr a papežské baziliky Říma ve 3D II.

Filmový klub – Bio Senior
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Svatý Petr a papežské baziliky Říma ve 3D Itálie, 2016, český dabing, 90 min.

Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

Řím je centrem křesťanství, které se pyšní nesčetným množstvím kostelů. Cílem poutníků i turistů jsou ale hlavně čtyři papežské baziliky: bazilika sv. Petra ve Vatikánu, první křesťanská bazilika v Římě – bazilika San Giovanni in Laterano, bazilika Santa Maria Maggiore a bazilika San Paolo fuori le Mura (bazilika sv. Pavla za hradbami). 90 min.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Slepý Gulliver

Film a literatura

Slepý Gulliver (ČR 2016, 104 min.) Slavnostní premiéra za účasti tvůrců!

Jeden z nejvýraznějších současných českých filmařů a literátů, dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera Martin Ryšavý je ústřední postavou svého nového autorského snímku. Účastní se ukrajinského Majdanu, projíždí vlakem napříč Ruskem, navštíví mystiky, politiky, vojáky i civilizací nedotčené kusy země. Rozprava s pražským optikem během korekce zraku slouží jako rámcová situace filmového vyprávění. Filozoficky laděný cestopisný film z Ukrajiny a Ruska nastiňuje aktuální vztah mezi zeměmi bývalého sovětského bloku, jimi, námi a zbytkem světa.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Akcept

Cyklus Film a hudba

Akcept (ČR 2016, 84 min.)

Lucie je skladatelka a performerka soudobé vážné hudby. Její experimentální přístup se však stává čím dál víc bizarnější. Lucie „šije“ skladby podle vzorů na šaty či plánu vodní turbíny. Veřejnost ale takový přístup přijímá obtížně. Lucie se nechce prvoplánově líbit ani podbízet publiku, brání se tomu, aby do své hudby promítala emoce nebo vyprávěla příběhy. Jde jí hlavně o autentický projev, a tak se na svých koncertech často setkává s tím, že interpreti nechtějí její hudbu hrát a posluchači si při ní zacpávají uši. Lucie se však nevzdává, své hudbě obětuje vše a snaží se o to, aby společnost byla otevřená novým a neprobádaným věcem. Díky své skladbě Akcept získává Lucie úspěch v akademických kruzích a vyjíždí do světa. Na pódiu sbírá vavříny, ale její osobní život zůstává nenaplněný. Když ji náhle zasáhne ztráta blízkého člověka, zůstává Lucie osamocená v neznámých koutech zvuku a hluku. Je možné v takovém případě i dál skládat hudbu bez emocí? Odpovědi hledá ve svém celovečerním dokumentárním debutu režisér Jan Hubáček.

Besedu s filmovým režisérem Janem Hubáčkem po projekci moderuje Vít Zapletal

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé, studenty.

pondělí27. 3.

Okénko
19:00

Podivnější než ráj

Projekce a dialogy – filmové projekce FAMU

Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

27. 3. Podivnější než ráj /Stranger Than Paradise (USA-SRN 1984, 89 min.)

Poameričtěný emigrant Béla „Willie“ Molnár není na své kořeny nijak pyšný, proto nemá velkou radost, když ho navštíví jeho šestnáctiletá maďarská sestřenice. Časem však pochopí, že mají společného více, než si původně myslel. Minimalistický příběh několika aktérů a syrový černobílý obraz se v druhém snímku Jima Jarmusche ocitají ve službách sžíravé ironie, dotýkající se zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů. V hlavních rolích excelují Jarmuschův dvorní hudební skladatel a občasný herec John Lurie a Eszter Balintová. Přelomový film získal mj. Zlatou kameru na MFF Cannes, Zlatého leoparda na MFF Locarno, Zvláštní cenu poroty na festivalu Sundance či Cenu kritiky na MFF Rotterdam

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé, studenty.

úterý28. 3.

Okénko
16:00

Spojenci II.

Filmový klub – Bio Senior
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Spojenci/ Allied
USA 2016, Robert Zemeckis, anglicky s českými titulky, 124 min., nevhodné pro děti do 12 let.

Když máte v rámci válečné operace předstírat, že tajná agentka, kterou jste právě potkali, je vaše manželka, neměla by být krásná. Mohlo by to mít dalekosáhlé následky. Nejen pro dva lidi, ale pro celý svět. V hlavních rolích Brad Pitt a Marion Cotillard.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: dospělé.

Okénko
19:00

Jackie

Filmový klub
Vstup s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Jackie
USA 2016, Pablo Larraín, 99 min, anglicky s českými titulky, přístupné od 12 let.

Když je JFK zvolen prezidentem USA, stává se Jackie Kennedy (Natalie Portman) jednou z nejmladších prvních dam v historii. Filmový portrét jedné z nejikoničtějších žen 20. století je příběhem hrdosti, lásky a noblesy, fascinujícím nahlédnutím do zákulisí Bílého domu i zachycením dnů, které změnily běh dějin.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

středa29. 3.

Okénko
16:00

Leonardo da Vinci: Génius v Miláně II.

Filmový klub – Bio Senior
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. K dostání na pokladně, cena legitimace 60 Kč, platí do 31. 12. 2017

Leonardo da Vinci: Génius v Miláně

Při příležitosti konání EXPO 2015 v Miláně se uskutečnila i unikátní výstava Leonardo 1452–1519. Expozice byla výsledkem šestileté práce odborníků, kterou si teď můžete díky využití moderních filmařských technologií vychutnat i ve svém kině. 90 minut.

Ústřední knihovna

Cena 60,-

Určené pro: seniory, dospělé.

Okénko
19:00

Český žurnál: Exekuce

To nejzajímavější z MFDF Jihlava 2016 IV.

Český žurnál: Exekuce (ČR 2016, 64 min.)

Na osobním příběhu a zkušenosti s exekučním řízením nás Andrea Culková ve svém novém autorském filmu seznamuje s exekučními praktikami v Česku a prostřednictvím příkladů ze zahraničí se snaží české legislativě naznačit cestu ven z bludného kruhu. Naši exekutoři slaví patnáct let své existence. Skoro milion lidí je v exekuci. Je to důkaz toho, že exekutoři efektivně pracují, anebo by nás to číslo mělo spíš děsit? Jak je možné, že tak obrovské množství lidí skončilo se zablokovanými účty? Kde je problém a koho se týká? Je na vině neschopnost dostát svým závazkům, systém poskytování úvěrů a nebankovních půjček, nesmlouvavost zdravotních pojišťoven, lidské lajdáctví anebo samotný systém exekucí? „Jak se ukazuje, i systém oddlužení není pro mnohé lidi dostupný a často nepřináší optimální řešení,“ říká k ožehavému problému současné doby režisérka Andrea Culková.

https://video­.aktualne.cz/…0259060­4f2e/

Besedu s režisérkou Andreou Culkovou a s jedním z nejzajímavějších protagonistů jejího filmu moderuje Vladimír Hendrich

Ústřední knihovna

Cena 50,-

Určené pro: dospělé, studenty.

Okénko
19:00

Noční zvířata - Akademická farnost Praha

Film a spiritualita
ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí. Uvádí P. ThLic. Ing. Petr Vacík, SJ a Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Noční zvířata / Nocturnal Animals
USA 2016, Tom Ford, anglicky s českými titulky, 115 min., přístupný od 15 let.

Noci Nočních zvířat, tedy chronických nespavců, bývají osamělé, temné a nekonečně dlouhé. Tom Ford o jednom exempláři tohoto druhu natočil výjimečný film, který je šokující, krutý a velmi intenzívní.

Ústřední knihovna

Cena 80,-

Určené pro: dospělé.

Program na únor

Březen 2017

Program na duben
Zobrazit: výpis   |   kalendář

Související stránky

Najít v knihovně
  • přetáhnout tlačítko na lištu záložek prohlížeče
  • označit vybrané slovo na jakékoliv prohlížené internetové stránce
  • kliknout na odkaz "Najít v knihovně" na liště záložek prohlížeče
  • automatické vyhledání knížek k tématu v katalogu knihovny

Přihlaste se

Neznáte heslo? SSL zabezpečeno

Vyhledávání

| en